Üye Bilgileri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Site İçi Arama

Yeni Üyelerimiz

Adana'dan selamlar
Gönderen: SeymeN67
[Bugün, 00:02:50]
Merhabalar
Gönderen: Kyk
[Bugün, 00:00:15]
Tanışmak ve Birbirimize Yardımcı Olmak İçin Merhaba
Gönderen: Kyk
[Dün, 23:55:51]
Geri Dönüş
Gönderen: SeymeN67
[Dün, 23:52:52]
Merhaba...
Gönderen: İlhan
[Dün, 08:34:41]

Yeni Konular

İstatistikler


 • *Toplam Mesaj: 480992
 • *Toplam Konu: 16343
 • *Bugün Çevirimiçi: 78
 • *En fazla Çevirimiçi: 400
(21 Mart 2011, 06:18:50)
 • *Kullanıcılar: 7
 • *Ziyaretçiler: 42
 • *Toplam: 49

Ebay - Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]  (50278 defa okunmuş)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
Mazdaclubtr üyelerinin Ebay’dan bazen aksesuar vs. getirmek istediğini ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için; yapamadıklarını gördüm. Bunun üzerine; bu başlık altında; Ebay’a ve Paypal’a nasıl üye olunacağını ve alışverişin nasıl gerçekleştirileceğini resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Ancak alışveriş yapmadığım için son birkaç aşama eksik kalmış olabilir.


Ebay ve Paypal güvenlidir. Tavsiye olarak; Ebay’da Paypal dışında bir yöntemle (örneğin direk kredi kartı vererek) alışveriş yapmayın. Paypal ödemesi kabul etmeyen kullanıcılardan alışveriş yapmayın. Ürün tanıtımında Paypal logosu varsa, satıcı Paypal ödemesi kabul ediyor demektir. Zararlı kişiler; bilgilerinize ancak sizin bilgisayarınız üzerinden erişebilir. Bir aksilik yaşamamak için bilgisayarınızın güvenli olduğundan emin olunuz ve kesinlikle internet cafe, okul gibi toplu kullanıcıların bulunduğu ya da ağ ile bilgisayarların birbirine bağlı olduğu yerlerden bu işlemleri gerçekleştirmeyin.

Birkaç yoldan üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ben en kolayı olduğunu düşündüğüm yöntemi izledim. Ayrıca Ebay’da açık artırmalar da oluyor. Bu yöntem daha karışık olduğu için belirtilen fiyattan satın alma yöntemini anlatacağım.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2007, 23:14:08 Gönderen: Burak »

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
2- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2007, 12:58:30 »
Öncelikle www.ebay.com adresine giriyoruz ve Resim1’de işaretli olan Sign in butonuna tıklıyoruz.

Resim1


Resim2’de görüldüğü üzere Ebay’da yeni mi yoksa Ebay üyesi mi olduğumuzu soruyor. Biz yeni üye olacağımız için Register butonuna tıklıyoruz.

Resim2


Daha sonra Resim3’te görünen formu dolduruyoruz. Formu doldururken; Türkçe karakter kullanılmaması gerekmektedir. Resim 3’te görüldüğü üzere belirlediğimiz kullanıcı adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmek için 1 ile gösterilen Check Availability butonuna tıklıyoruz. Eğer 2 ile belirtilen This User ID is available yazısını görürsek, bu kullanıcı adını kullanabiliriz; yoka kendi seçtiğimiz ya da Ebay’ın önerdiği başka bir kullanıcı adını giriyoruz. Bir sonraki adım olarak; 3 ile belirtilen I agree butonuna tıklıyor ve 4 ile işaretlenmiş olan Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim3


Resim4’te e-posta adresimize aktivasyon maili geldiğine dair bir uyarı görünmektedir. Mail hesabımıza giriş yapıyoruz.  Eğer 5 dakika içerisinde bir mail gelmemişse 2 ile işaretlenen resend the mail butonuna tıklayarak, Ebay’dan tekrar aktivasyon maili talebinde bulunuyoruz. Hotmail, Yahoo gibi maillerde mail junk, spam, önemsiz posta olarak da gelmiş olabilir. Bu bölümleri de kontrol etmenizi öneririm.

Resim4
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2007, 13:01:15 Gönderen: SWeeT6six6 »

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
3- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2007, 12:59:05 »
Resim5’te görüldüğü gibi; Ebay tarafından gönderilen mailde; Activate Your Ebay Membership butonuna tıklıyoruz ve hesabımızın aktif hale gelmesini sağlıyoruz.

Resim5


Ebay üyeliğimiz tamamlanmıştır. Şimdi Paypal’a üye olacağız.

www.ebay.com adresine giriyoruz ve Resim6’da görünen pay butonuna tıklıyoruz.

Resim6


Daha sonra; Resim7’de işaretlenmiş olan; Paypal logosu altındaki Sign up butonuna tıklıyoruz.

Resim7


Gelen sayfada; Resim8’deki gibi Personal Account seçeneğini ve ülke olarak Türkiye’yi seçiyoruz. Personal Account özelliği sadece alışveriş yapılmasına izin vermesidir. Premium ve Business Account’lar ise Ebay üzerinden satış işlemleri için kullanılmaktadır. Biz alıcı konumunda olduğumuz için Personal Account seçeneğini seçtik. Daha sonra 3 ile gösterilmiş olan Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim8

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
4- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2007, 12:59:30 »
Şimdi Resim9 ve Resim10’da iki parça halinde görünen Paypal üyelik formunu dolduruyoruz. Burada da bilgilerimizi girerken Türkçe karakter kullanmıyoruz. Primary Currency olarak YTL yok. Kendinize göre Dolar, Euro vs. seçebilirsiniz. Daha sonra Resim10’da 1 ile işaretlenmiş Yes seçeneğini seçiyoruz ve 2 ile gösterilen yere, altındaki resimde gözüken karakterleri girdikten sonra, 3 ile gösterilmiş olan Sign Up butonuna tıklıyoruz.

Resim9


Resim10


Sonra; Resim11’de görünen Kredi Kartı bilgilerinizi girebilir; aşağıda fatura adresinizi seçebilir, başka bir adres istiyorsanız; Enter new address seçeneğinden yeni adresi girebilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra; Add Card butonuna tıklıyorsunuz. Bu yöntemle kredi kartı bilgileriniz Paypal’da kaydedilmiş olacaktır. Kredi kartı bilgilerinizin saklanmasını istemiyorsanız (saklanmasında bir sakınca yoktur ancak güvenlik için saklanmaması daha uygun olacaktır) Cancel tuşuyla bu aşamayı geçebilirsiniz.

Resim11


Resim12’deki gibi yeni sayfada, aktivasyon mailini nasıl alacağınız ve onaylayacağınızla ilgili bilgi gözükmektedir. Bundan sonra mail hesabımıza gidiyoruz.

Resim12

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
5- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2007, 12:59:50 »
Paypal’dan gelen ve içeriği Resim13’te görünen maili açıyoruz ve Click here to activate your account butonuna tıklıyoruz.

Resim13


Açılan sayfada Resim14’teki gibi Paypal şifremizi (üye olurken belirlediğimiz şifre) girip Confirm butonuna tıklayarak; Paypal hesabımızı aktif hale getiriyoruz.

Resim14


Resim15’te görüldüğü gibi; hesabınızın onaylandığına dair bir uyarı göreceksiniz.

Resim15


Bundan sonra www.ebay.com adresine giriyoruz. Resim16’da Ebay anasayfa gösterilmiştir.
Arama yaparak alacağımız ürünü buluyoruz. Ürünün en altında solda gönderilebileceği ülkelere bakıyoruz. Turkey, International ya da Worlwide ibaresi yoksa bu ürünü almamız mümkün olmayacaktır. (Satıcı ile irtibat kurularak, ürünün Türkiye’ye gönderilip gönderilemeyeceğini sormak mümkündür.)

Resim16
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2007, 02:06:55 Gönderen: SWeeT6six6 »

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
6- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2007, 13:00:26 »
Resim17’de 1 ile işaretlenmiş yer satıcının aldığı olumlu geribildirimlerin oranını göstermektedir. %95’in üzerinde olumlu geribildirime ve işaretli yerde 761’le gösterildiği gibi; yüksek geribildirim yazısına sahip satıcıları seçmeniz; sıkıntı yaşama oranınızı düşürecektir. (Şu ana dek yaptığım iki alışverişte hiçbir sıkıntı yaşamadığımı da belirtmek isterim). Daha sonra 2 ile gösterilen Buy It Now butonuna tıklıyoruz.

Resim17


Resim18’deki gibi üye girişi sayfası karşımıza gelecek. Biz üye olduğumuz için sağ taraftan kullanıcı adı ve şifremizi girip Sign In Securely butonuna tıklıyoruz.

Resim18


Gelen sayfa’da Resim19’da alacağımız ürünün miktarını seçip Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim19


Resim20’de iletişim bilgilerimiz ve yapacağımız alışveriş miktarı ile kargo ücreti gözükmektedir. Gönderim adresi ve alıcı adı farklı olacaksa; Change shipping address butonuna tıklayıp; alıcı bilgilerini giriyoruz. Gönderimlerde standart ve hızlı iki türlü kargo yöntemi vardır. Standart olanı seçip fazla para ödememenizi tavsiye ederim. Çünkü bir hata yapmadıysanız dünyanın her yerinden ürün standart kargo ile 20 gün içerisinde elinize ulaşacaktır. Yurtdışından gelen ürünler için Türkiye’de kullanılan kargo servisi PTT’dir. Kargo kapınıza kadar ulaşacak; adreste bulunamazsanız size PTT şubesinden almanız için ihbarname bırakılacaktır. Eğer ürün gümrüğe takılmışsa; yine PTT buna dair bir uyarı getirecek ve ürününüzü belirtilen gümrükten giderek almanız gerekecektir.

100 Euro’ya kadar gönderimlerde (kargo ücreti dâhil) Gümrük’te takılma şansı çok düşüktür, ancak takılsa da gümrüğe giderek ürününüzü 1YTL ihbarname ücreti karşılığında alabilirsiniz. Eğer ürün daha yüksek bir değere sahipse ve bu değer ürün faturasına yansıtılmışsa; zannedersem fatura ücretinin %25’i oranında gümrük vergisi ödemeniz gerekecektir. 100Euro’yu aşan alışverişlerinizde, (örnek Ipod audio kit) alışverişiniz sırasında göreceğiniz send a note to seller gibi yani satıcıya not gibi bir ibareye “Please send it from low price (below100Euro –shipping included-) gibi bir mesaj yazarsanız; gümrük vergisinden kurtulma ihtimaliniz yükselecektir. Nitekim Ipod audio kit için örneğin nobarbery nickli satıcı, Türkiye’de yaşanan bu sıkıntıyı biliyor olsa gerek; ben bir not düşmememe rağmen, ürünü düşük fiyattan göndermişti.
Ayrıca bazı ürünler sigortalı geldiği için kargo ücreti haricinde; bir de sigorta ücreti ödemeniz gerekmektedir.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2007, 13:01:58 Gönderen: SWeeT6six6 »

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
7- Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2007, 13:00:52 »
Resim 20’de 1 ile işaretlenmiş alan kargo ücretini göstermektedir. Eğer bu alan boşsa; ürün sayfasında ürün bilgilerinden kargo ücretine bakmanız; eğer burada belirtilmemişse satıcı ile irtibat kurarak kargo ücretini öğrenmeniz gerekecektir. Daha sonra Resim20’de gerekli işlemleri yaptıktan sonra; Continue to PayPal butonuna tıklıyoruz.

Resim20


Resim21’de gözüktüğü üzere sol taraftaki yerlere Paypal’a üye olduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizi girerek Log In butonuna tıklıyoruz.

Resim21


Kredi kartı bilgilerinizi girmediyseniz Resim22’de gözüktüğü gibi bilgilerinizi gireceksiniz ya da eğer girdiyseniz; muhtemelen bunları kontrol etmeniz istenecektir. Sonra Continue butonuna tıklıyoruz ve alışverişe devam ediyoruz.

Resim22


Alışveriş yapmadığım için bundan sonraki aşamaları göremedim ve buraya ekleyemedim. Ancak işin zor kısmını atlattık diyebilirim.

İyi alışverişler :)

maz14

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2007, 13:34:49 »
eline koluna sağlık Enes,sağolasın  :)

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 15444
 • Yaş: 46 - Bay
 • K.Maraş
 • Mazdakolik
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2007, 13:35:56 »
Enes eline sağlık bu konuyu sabitlenebilirde

 • En bi harbi delikanlı
 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 8620
 • Yaş: 39 - Bay
 • İstanbul
 • E güzzel
 • 2012 Kia Sportage
 • Beyaz SUV
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2007, 15:39:03 »
Konuyu sabitledim arkadaşlar.
En güzel aşklar, abiyle başlar.


Sürekli istikrarsızlık da bir İSTİKRARDIR.

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 17804
 • Yaş: 53 - Bay
 • İzmir/Karşıyaka
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2007, 16:54:35 »
Enes sağolasın varolasın.....

uyumsuzelement

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2007, 16:57:22 »
kredi kartı numarası vermeden kaydı tamamlamıyor sanırım daha önceki denememde olmamıstı acil bi sanal kart cıkarmam lazım

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2007, 18:09:27 »
kredi kartı numarası vermeden kaydı tamamlamıyor sanırım daha önceki denememde olmamıstı acil bi sanal kart cıkarmam lazım
Abi ben anlatım hazırlarken vermedim numara ama tamamladı :)

uyumsuzelement

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2007, 18:13:14 »
Abi ben anlatım hazırlarken vermedim numara ama tamamladı :)
baglantı hatasından falanmı acaba 2 kere denedim olmadı bi ara tekrarliim

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2007, 18:15:49 »
baglantı hatasından falanmı acaba 2 kere denedim olmadı bi ara tekrarliim
hiç bilmiyorum abi ancak zannedersem kart bilgini girip sonradan kaldırma şansın da var.

uyumsuzelement

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #15 : 21 Ocak 2007, 18:24:51 »
hiç bilmiyorum abi ancak zannedersem kart bilgini girip sonradan kaldırma şansın da var.
normal kredi kartını vermek istemiorum o yusden limitli bi sanal kart cıkarcam önce

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2007, 18:35:26 »
normal kredi kartını vermek istemiorum o yusden limitli bi sanal kart cıkarcam önce
Hımm eğer Worldcard'ın varsa; sanal kart internet üzerinden 5 dakikalık iş abi.

uyumsuzelement

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #17 : 21 Ocak 2007, 18:39:20 »
Hımm eğer Worldcard'ın varsa; sanal kart internet üzerinden 5 dakikalık iş abi.
hepsi var bi world yok desem :-[

 • *
 • Çevrimdışı   İleti: 3764
 • Yaş: 32 - Bay
 • eppur si muove..
Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #18 : 21 Ocak 2007, 18:58:45 »
hepsi var bi world yok desem :-[
Tamam abi nickini şimdi daha iyi idrak ediyorum :D Ben çok fazla kredi kartı bulundurmayı doğru bulmadığım için worldcardımla geziyorum, limit bitince de ah ulan bi kart daha olsaydı diye yanıyorum :D
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2007, 02:04:38 Gönderen: SWeeT6six6 »

uyumsuzelement

Ynt: Ebay&Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
« Yanıtla #19 : 21 Ocak 2007, 19:09:42 »
Tamam abi nickini şimdi daha iyi idrak ediyorum :D Ben çok fazla kredi kartı bulundurmayı doğru bulmadığım için worldcardımla geziyorum, limi bitince de ah ulan bi kart daha olsaydı diye yanıyorum :D
valla vardı bi ara extreler falan gelmeyince ödemeyide düzensiz yaptık bende senin gibi tek kart taşıyayım yeterli limiti olsun dedim artırmadılar istediğim gibi bende komple iptal ettirdim