Jump to content

Motor Yağ Çubuğu Aralıkları Neyi Gösterir?

dba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar ekteki resimde aracıma ait motor yağ çubuğu yer almaktadır. Yağ çubuğunu numaralandırdım, aracımda yağ eksiltme mevcut seviye nereye geldiğinde kaç litre yağ tüketiyor ve ne kadar yağ ile tamamlamalıyım bununla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum.

numaralandırdığım üzere 1 maksimum 5 minumum seviyeleri gösteriyor. Diyelim ki aracın yağını  maksimum seviyeyi geçmeyecek şekilde yeni değiştirdik.

1- 1000 km sonra resimden görüleceği üzere seviye 2, 3, 4, 5, 6'ya düşer ise kaç litre yağ eksilmiştir, hangi seviyeye düşünce kaç litre ile tamamlanması gerekir.

2- Aracım soğuk iken yağ seviyesi kontrol ettim ve bu resmi çektim, şu an seviye resimdeki 6 nolu seviyede, aracımda şu an bu görüntü itibari ile tahmini olarak kaç litre yağ bulunmakta ve kaç litre yağ ile tamamlamalıyım.

yorumlarınıza şimdiden teşekkür ederim..

iyi forumlar...

post-5245-141695284704_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

1.cisi Çok güzel resimleyip numaralandırmışınız. Aslında basit bir yöntem ile bunu tahmini çözebilirsiniz. Komple yağı boşaltıp ölçülü yağı boca yapın, daha sonra motoru yaklaşık 3-4 dak. çalıştırıp durdurun. Daha sonra yağ çubuğuna bakın, bunu 1 kere daha yapın . Sonrasında 1000km sonra eksilen yağı kontrol edip resimdeki numaralara göre koyduğunuz litre ile orantılayın. Bilmiyorum yanlışmıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

93 model 323 için kullanım kılavuzunda F-L arası 0,8 litre diyor sizinki de 1,6 motor olduğundan sizde de böyle olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternette yağ çubuğu aralıkları ile ilgili bir resim yada konu bulamadım, belkide vardı ben görmedim. Resmi ve numaralandırmayı benim gibi bilmeyen kişilere yardımcı olması manasında hazırladım.

bugün aracın yağını değiştirdim içinden resimden görüleceği üzere seviye 6'da iken 2 litre yağ çıktı çıkmadı.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer şu an yag seviyen 6 da ise arabada yarım lt yağ, ya vardır ya yoktur :( vede tehlikeli seviyede  :o bence tamamlamadan binme.. en azından 3 lt yağ gerekir diye düşünüyorum 1 nolu seviyeye yani olması gereken seviyeye gelmesi için. bu böle gitmez arabanın yağ eksiltmesinin sebebini bul ve tamir ettir derim yağ da az para deği 4 lt si 50-60 tl civarı. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

93 model 323 için kullanım kılavuzunda F-L arası 0,8 litre diyor sizinki de 1,6 motor olduğundan sizde de böyle olabilir

Bana da bu mantıklı geliyor, ikisinin arası en fazla 1 litredir, yani L olduğunda veya L nin altına düştüğünde yağ bitti demek değil, tamamlayın diyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu yağ çubuğu bir yerden tanıdık geliyor :D

hocam bir keresinde yağım L seviyesindeydi -sabah soğukken- sonra yarım litre yağ ekledim ertesi sabah yine motor soğukken baktım sizin numaralarınıza göre 2 civarındaydı F nin biraz artındaydı tekrar söylüyorum aracınızın yağına sabah araç soğuk ve düz zeminde iken bakın.

bir de değişimde hangi yağı kullandınız?

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu yağ çubuğu bir yerden tanıdık geliyor :D

hocam bir keresinde yağım L seviyesindeydi -sabah soğukken- sonra yarım litre yağ ekledim ertesi sabah yine motor soğukken baktım sizin numaralarınıza göre 2 civarındaydı F nin biraz artındaydı tekrar söylüyorum aracınızın yağına sabah araç soğuk ve düz zeminde iken bakın.

bir de değişimde hangi yağı kullandınız?

iyi forumlar...

Kardeş daha önce senin söylediğin üzere düz yerde ve araç soğuk iken çektim bu resmi, ertesi günde yağını değiştirdim opet'in 20w50 lpg'li yağı var onu koydum, araç zaten yağ eksiltiyor diye birde bunu deneyi dedim, bilmiyorum iyimi yaptım kötümü zaman gösterecek.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracın çekişinde bir değişiklik hissetmediyseniz sıkıntı yok eğer sekmanlardan yağ yakıyorsa yağ tüketiminiz azalır bir de böyle deneyin bi problem olmaz aracın sekmanlardan üflediğine yağ yaktığına emin misiniz? dediğim şekilde aracın üfleyip üflemediğini kontrol ettiniz mi? belki contalardan keçelerden vs kaçırıyordur sabahları aracınızın altına bakıyor musunuz yağ akıtmış mı diye?

kolay gelsin

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

Konuyu bi hoooortlatayım ben...

:D

L'ye geldiğinde aracınızda ortalama 1 litre yağ eksik demektir... Aynı konumdaki aracımın yağ çubuğunu hem yetkili serviste kontrol ettirdim sordum, hem de özel serviste...

İki ustanın da verdiği cevap 1 litre oldu.

Nooofear'ın verdiği rakamlar abartı olarak ortaya çıkmış bu arada...

;D

Mazda'nızın yağını suyunu sık sık kontrol etmeyi unutmayınız, sonra yok yere ızdırap çekersiniz, üzülürsünüz...

:fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zamanında bi 323 ümüz vardı, yaş 18,  yağın suyun tam olduğundan emin olup Antalyadan izmire yola çıktık,  Aydın İzmir arası otabanda 170 kapatıp gitmiştim rahat rahat , vay be ne araba yol tutuş süper derken , tam Bucaya  park ettiğim esnada yağ lambası yanmıştı, gidip 1 lt yağ alıp eklemiştik :)  Meğer blokda çatlak varmış, hararet yapmış önceki sahibinde araç , güzel yağ yakıyordu, süper gidiyordu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Arkadaşlar Motor yağ çubuğum sürekli yerinden çıkıyor, gördüğüm kadarı ile  yenisi zaten yok.

Ne yapabilirim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer şu an yag seviyen 6 da ise arabada yarım lt yağ, ya vardır ya yoktur :( vede tehlikeli seviyede  :o bence tamamlamadan binme.. en azından 3 lt yağ gerekir diye düşünüyorum 1 nolu seviyeye yani olması gereken seviyeye gelmesi için. bu böle gitmez arabanın yağ eksiltmesinin sebebini bul ve tamir ettir derim yağ da az para deği 4 lt si 50-60 tl civarı. :(

Konuyu bi hoooortlatayım ben...

:D

L'ye geldiğinde aracınızda ortalama 1 litre yağ eksik demektir... Aynı konumdaki aracımın yağ çubuğunu hem yetkili serviste kontrol ettirdim sordum, hem de özel serviste...

İki ustanın da verdiği cevap 1 litre oldu.

Nooofear'ın verdiği rakamlar abartı olarak ortaya çıkmış bu arada...

;D

Mazda'nızın yağını suyunu sık sık kontrol etmeyi unutmayınız, sonra yok yere ızdırap çekersiniz, üzülürsünüz...

:fiuw:

sayın domestos siz önce tabloyu düzgün inceleyiniz ,  ;D sonra benim abarttığımı idda ediniz, hem  benim bahsettiğim noktayı iyice bir irdeleyip bakınız ben L den bahsetmemişim, 6 nolu bölgeden bahsetmişim , yani L noktasınız epey altından bahsediyorum, siz ise L ye geldiğinde demişsiniz, siz ustaya sorarken bide şu tabloyu gösterek sorunuz eminim benim abartmadığım, fakat sizin yanlış beyanda bulunduğunuz ortaya çıkacaktır,  :nea:  ayrıca ben çoğu usta geçineni cebimden çıkarırım. Lütfen yazdıklarımı iyice irdelemeden , anlamadan yanlış beyanda bulunmayınız. 8:) 8:) 8:):nazar: :nazar: :fiuw: :fiuw:

post-5789-141695292849_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sayın domestos siz önce tabloyu düzgün inceleyiniz ,  ;D sonra benim abarttığımı idda ediniz, hem  benim bahsettiğim noktayı iyice bir irdeleyip bakınız ben L den bahsetmemişim, 6 nolu bölgeden bahsetmişim , yani L noktasınız epey altından bahsediyorum, siz ise L ye geldiğinde demişsiniz, siz ustaya sorarken bide şu tabloyu gösterek sorunuz eminim benim abartmadığım, fakat sizin yanlış beyanda bulunduğunuz ortaya çıkacaktır,  :nea:  ayrıca ben çoğu usta geçineni cebimden çıkarırım. Lütfen yazdıklarımı iyice irdelemeden , anlamadan yanlış beyanda bulunmayınız. 8:) 8:) 8:):nazar: :nazar: :fiuw: :fiuw:

Sen haklısın dostum...

8)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim, haklılık , haksızlık durumu değil aslında bu durum ,aksine sizde bayağı bir araçlarla haşır neşirsiniz, hatalı olduğumda da düzeltme yapmanızdan memnuniyet duyarım, herkes yanılabilir veya yanlış yönlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ arabanın kanı..... kan ise canımız.... o zaman canımıza sahip çıkalım..... biraz acayip oldu... :) piyasadaki ucuz ve kalitesiz yağlardan uzak duralım..... sağlığımız için.... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ arabanın kanı..... kan ise canımız.... o zaman canımıza sahip çıkalım..... biraz acayip oldu... :) piyasadaki ucuz ve kalitesiz yağlardan uzak duralım..... sağlığımız için.... :)

astinadan önce motorum vardı castrol kullanıyordum astınam var castrol kullanıyorum 5binde bi degiştiriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim, haklılık , haksızlık durumu değil aslında bu durum ,aksine sizde bayağı bir araçlarla haşır neşirsiniz, hatalı olduğumda da düzeltme yapmanızdan memnuniyet duyarım, herkes yanılabilir veya yanlış yönlendirilebilir.

Ben yanlış olduğumu söylemedim, sadece sen haklısın dedim... Tartışma gereksiz yere uzamasın diye.

;)

Sağlıcakla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tutup çektiğiniz kısımda yuvaya oturması için oring vardır genelde özelliğini yitirmiş olabilir. Hidrolik - Pnömatik işi yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Teşekkür ederim, söylediğiniz üzere oringi bozulmuş düşüncesi ile tamirciye gittim durumu izah ettim, tamirci baktı yağ çubuğunda oring yok plastik bir malzeme var, sanırım o özelliğini yitirmiş. Yağ çubuğunu tamamen çıkartıp arabayı çalıştırdı, sormadım fakat yağ atıyormu diye baktı sanırım, daha sonra özelliğini yitirmiş olan o plastik aksama elektrik bantı sarıp yerine taktı. Umarım olmuştur.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...