Jump to content

Mazda3 Klima Ses Problemi (2010)

cyilmaz78
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese Selam

Arkadaşlar klima otomatik modda çalıştırıyorum özellikle iç hava sirkülasyonu modunda aşırı ses yapıyor fan en ust sevıyeye cıkana kadar.. Kapattığımda da aşırı hırıltılı şekilde kapanıyor .. Servis arkadaşlar lütfen bilgi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

aynı sorun bende de var :(

aracın klimasını uzun süre kullanınca, kapanırken ve acılırken pır pır pırr die ses yapiyor.

ama sonra kesiyor, uzun süre kullanıp o sesi yaptığı anda servise gitmem gerekiyor heralde.

yada sorunun başına gelen varsa, hangi parçada sorun oldugunu bilsekde öle gitsek servise.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin sorununuzun kaynağı bilyalar mı bilmem ama,buraların iyi klimacılarından bir usta, "kompresör bilyalarının böyle sesler yapması normal. değiştirmek yerine kompresör ömrünü tamamlayana kadar kullanmak mantıklı."  demişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.mazdaclubtr.com/22336/havalandirmadan-gelen-ses/ benzer bir konu var ama cevaplanmamış.

Evet kimseden ses çıkmamıştı o zaman:)

Düşük üfleme esansında duyulan "tır tır tır" sesiyse fanlarda tozlanma olmuş olabilir.Üfleme güçlenince hava sesi arttığı için o ses duyulmuyor.

Şunu bir deneyin belki işe yarar.Klimayı açmadan sadece fanı hızlı bir şeklide en son kademeye getirin.30sn-1 dakika kadar son hızda üfleme yapsın.Bu işlem birkaç kez tekrarlayın.Sonra kapatıp istediğiniz şekilde çalıştırın.Bakalım hala ses gelecekmi?

Anlattığınıza göre kompresörle ilgili değil gibi geldi bana.Ama eğer kompresörden şüpheliyseniz en yakın servise baktırın derim sonra başınız ağrımasın.Yeni kompresör için çok güzel bir fiyat çıkartıyorlar çünkü.Tecrübe ile sabit.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kompresör sesi değildir, ses fan carklarından geliyor bariz şekilde. bilgisayar fanı bi yere takılırda ses yapar ya aynen öle. klima cok acılınca plastik sertleşip ses mi yapiyor anlamadım :S

simdilik yok ses, olunca telefonda videoya cekecem. servise göstermek icin.:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Anlattıklarınıza göre muhtemelen yaprak kaçmıştır; eğer ben bu işlere meraklıyım kendim söker temizlerim derseniz buyurun filtrede ki yaprağın çıkartılması;

1000335iu.jpg

1000336b.jpg

1000337sv.jpg

1000339ik.jpg

1000338v.jpg

1000344i.jpg

1000334u.jpg

1000341ex.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

bahsettiginiz sesin aynisi benim aracimda da ortaya cikti , ozellikle fan 1. kademede iken bariz duyuluyor, ve ses ust taraflardan biryerlerden geliyor , kaputu acip sileceklerin oldugu kisima kulagini yaklastirinca daha bariz duyuluyor ve klimayi?havalandirmayi kapattiginda bariz bir fan gibi deviri azalarak durdugu sesinden belli oluyor , acaba bu ses hakkinda fikri olan var mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bahsettiginiz sesin aynisi benim aracimda da ortaya cikti , ozellikle fan 1. kademede iken bariz duyuluyor, ve ses ust taraflardan biryerlerden geliyor , kaputu acip sileceklerin oldugu kisima kulagini yaklastirinca daha bariz duyuluyor ve klimayi?havalandirmayi kapattiginda bariz bir fan gibi deviri azalarak durdugu sesinden belli oluyor , acaba bu ses hakkinda fikri olan var mi ?

Onur'un teşhisi mantıklı, malûm sonbahar ve yapraklar yerinde durmuyor...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onur'un teşhisi mantıklı, malûm sonbahar ve yapraklar yerinde durmuyor...

;)

abi biraz once polen filtrelerini soktum temizledm , bildigin les gibiydi , filterelerin takildigi yeride elektrikli supurgeyle cektim , ama ses hala kesilmedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

boşuna yaprak aramayın ;) o ses havalandırma motorunun fanından geliyor. havalandırma pervanesinin bağlı olduğu motorun mili, döndüğü yataklarda zamanla boşluklar oluşturuyor. bu da fan pervanesinin balans yaparak dönüp ses yapmasına neden oluyor. motorun içindeki bobini söküp, yatakları kalın gres ile besleyerek bir süreliğine sesi belki kesebilirsiniz. kesin çözüm ise motoru bir bobinajcıya açtırıp 30-50 tl'ye revüzyon ettirmek. yada yeni fan motoru almak. bilmem kaç yüz tl, bin tl'lere yakın belkide ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

boşuna yaprak aramayın ;) o ses havalandırma motorunun fanından geliyor. havalandırma pervanesinin bağlı olduğu motorun mili, döndüğü yataklarda zamanla boşluklar oluşturuyor. bu da fan pervanesinin balans yaparak dönüp ses yapmasına neden oluyor. motorun içindeki bobini söküp, yatakları kalın gres ile besleyerek bir süreliğine sesi belki kesebilirsiniz. kesin çözüm ise motoru bir bobinajcıya açtırıp 30-50 tl'ye revüzyon ettirmek. yada yeni fan motoru almak. bilmem kaç yüz tl, bin tl'lere yakın belkide ;D

2012 Model araçta bu arızanın olması düşük bir ihtimal değilmidir ??

8)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1

Aracın garantisi devam ediyorsa garanti kapsamında değişim yapılıyor. Klimada ses sorununu Onur arkadaşım da yaşadı. Parça sipariş verildi 1 hafta da geldi. Garanti kapsamında değişim yapıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012 Model araçta bu arızanın olması düşük bir ihtimal değilmidir ??

8)

o hiç belli olmaz abi. sürekli kullanılırsa 1 senede de çıkar o ses, seyrek kullanılırsa 20 sene sonra bile çıkmaz. zaten arkadaşın yazdığı üzere otomatik modda sürekli çalışıyor fan anladığım kadarıyla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1

Aracın garantisi devam ediyorsa garanti kapsamında değişim yapılıyor. Klimada ses sorununu Onur arkadaşım da yaşadı. Parça sipariş verildi 1 hafta da geldi. Garanti kapsamında değişim yapıldı.

evet, çözüm için garanti durumunu atlamıştım ben ilhan abi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o hiç belli olmaz abi. sürekli kullanılırsa 1 senede de çıkar o ses, seyrek kullanılırsa 20 sene sonra bile çıkmaz. zaten arkadaşın yazdığı üzere otomatik modda sürekli çalışıyor fan anladığım kadarıyla...

Ne varsa eskilerde var desenize...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevap icin cok tesekkurler , bende yabanci forumlarad da arastirdim hakikaten dedginiz parca da problem yasayan cok olmus, fakat bu parcanin degismesi icin baya birseyler sokulmesi gerekiyor , dogrumudur ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevap icin cok tesekkurler , bende yabanci forumlarad da arastirdim hakikaten dedginiz parca da problem yasayan cok olmus, fakat bu parcanin degismesi icin baya birseyler sokulmesi gerekiyor , dogrumudur ?

Baya bir şeyler dediğiniz şey sadece torpido gözünden ibaret :) kapağı söküp ulaşılabiliyor fan motoruna. Tabi yanında bir iki cincik boncuda sökülüyor ama komplede dağıtılmıyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...