Hakey

Sessiz Lastik Seçimi

Merhabalar,

2005 model Mazda 3 Sport HB sahibiyim.

Ben arabayı genelde otobanda kullanıyorum ve asfalt sesinden oldukça rahatsızım, arabanın altına ses yalıtımı bile yaptırdım ama pek faydası olmadı. Şimdi lastikleri değiştireceğim ve en sessiz lastiği almak istiyorum.

Ben Nokianla Michelin arasında kaldım. Michelinin Pilot Sport 3 modelini baya övüyorlar. Ses komforu olarakda Michelinler, Tire Track anketlerinde hep üst sıralarda.

Nokianlarsa bizde pek yaygın olmamasına rağmen baya övülmekte.

Bu konuda kullananların, tecrübe sahibi olanların fikirlerini rica ediyorum.

Birde ben arabayı 1 cm kadar yükseltmek istiyorum. Şu anki lastikler 205/55R16, acaba yerine hangi boyutta lastik takmam gerekir, ve bu değişimin arabanın sürüş ve güvenliği üzerinde olumsuz bir etkisi olurmu??

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende Nokian vardı ama 2 yaz sonra soyulmaya başladı. Ayrıca lastik gelmiyor, isteseniz de bulamazsınız demişlerdi kısa bir süre önce sorduğumda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Artık Mazda stock olarak Toyo kullanıyor yanılmıyorsam ve önceki Bridgestone'a göre oldukça sessiz, aracınızın üzerinde ne var?

Yükseltme ihtiyacını ilk kez duyuyorum, belirttiğiniz ebat orijinalidir, yükselmesi yol tutuşu olumsuz etkiler, sürekli olarak 4-5 kişi mi biniyorsunuz araca? Öyleyse o zaman eşitlenir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben Mazda harici arabamda Dunlop kullanıyorum ama modeli bilmiyorum.Orjinal üzerinde gelen Continental'a göre daha sessiz ve yağışlı hava performansı tatmin edici.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

michelin kullanıyorum,sessiz,yol tutuş çok iyi ama cabuk yıpranıyor bizim yollarımızda..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar yanıtlar için teşekkürler.

Öncelikle arabada Pirelli P7 var. Yaklaşık 4 sene kadar olmuşlardır. Zaten sert lastiklerdi galiba iyicede sertleştiler baya ses yapıyorlar. Kış içinde Michelin Alpin lastiğim var.

Arabayı yükseltmek istememin sebebi sık gidip geldiğim bazı yerlerde kaldırımlardan kapıyı açamıyor olmam. Bir süre sonra sıkıntı vermeye başlıyor. Gerçi burda bir kaç konuya baktım lastiklere 35 basılması gerekiyor falan yazılmış, bu benim model içinde geçerlimi bilemiyorum ama ben genelde 32 ile dolaşıyorum. 35 kullansam yüksekliğide farkedecektir tabii.

Ama ben madem yeniliyorum lastikleri eğer bir dezavantajı yoksa bir boy büyüğünü alıyım seneyede giyer diye düşündüm :)

Evet jantı büyütürsem olurda oda pahalıya patlayacak bana o yüzden şu anda pek mümkün değil.

Benim hesabıma göre 205/55R16 yerine 215/555R16 taksam 1 cm yükselmiş olur. Ama sürüş güvenliğinide tehlikeye atmış olurmuyum. Öyle agresif kullanan bir insan değilim ama sürekli otobanı kullandığım için (Tem) genelde 140'ta kullanıyorum.

Toyo marka lastikler hakkında pek bir bilgim yok genelde internetteki inceleme ve testlere göre baktığımdan hakkında pek bir bilgi bulamadım, tire trackte yok ne yazıkki. Ama onu Michelin PS3 ile karşılaştırabilecek varsa çok makbule geçer.

Muhtemel Michleni alıcam onu kullanmakta olanlarda varsa tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim hesabıma göre 205/55R16 yerine 215/555R16 taksam 1 cm yükselmiş olur. Ama sürüş güvenliğinide tehlikeye atmış olurmuyum.

Sizin hesabınızla olmaz yalnız bu iş, km sayacı şaşırır, o şekilde yükselme olmaz, bütün mesele kapı sürtmesiyse vazgeçin o işten, lastik hava çizelgesi sürücü kapısının içinde var...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

siz aracınızı yükseltmek istiyorsanız yanak kalınlığını 55 den 60a çıkarmanız gerekir 205 dediğiniz ebat lastiğin genişliğidir. eğer bu şekilde yükseltirseniz bazı artı ve eksileri olur mesela amacınıza ulaşmış aracı yükseltmiş olursunuz, yanak kalınlığı arttığı için daha sesiz ve sarsıntısız bir aracınız olur, aracınız daha iyi hızlanır ama maximum sürati azalır, yakıt sarfiyatınız artar, yol tutuşunuz bir miktar azalır. kilometre saatiniz çok az sapma olur, mazdanın tavsiye ettiği ebatı aştığınız için araç yüklü iken lastikleriniz davlumbaz veya çamurluğa sürtebilir. artı ve eksilerini değerlendirip karar verecek olan sizsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkese cevaplar için teşekkürler sanırım şimdilik orjinal boyutta lastiklerde kalıcam, belki ilerde jantı büyütürüm.

Yalnız bana bir lastiğin toplam yüksekliğinin, jantla beraber, nasıl hesaplandığını belirten formülü yazabilirmisiniz.

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.