Jump to content

91 626 Sol Arkadan Gelen SES?

dba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar..

Yaklaşık 2 haftadır aracımın sol arka tarafından bir ses geliyor bir türlü tespit edemedim işin ilginci araç çalışmıyor duruyor iken bu ses çıkıyor.

Aracı kullanıp işten eve döndüğümde evin önüne çekip stop ediyorum, ardından her 15-20 dakika da bir yada araç soğuduğu zaman bu süre 30-40 dakikaya hatta evin önünde 1 gün yattığında ise 2-3 saate bir olmak üzere değişken zamanlı olarak sol arka tekerin üzerinden zuzuzuzu (araca gaz alırken çıkan bir ses var onun biraz daha düşük şiddetini düşünün) gibi sanki bir motor çalışma sesi geliyor 8-10 saniye sürüp susuyor.

Geçenlerde çalışan yada ses çıkaran her ne ise elektrikle bir alakası olup olmadığını tespit etmek için o malum ses çıkar iken kutup başını söktüm motor gibi birşey çalışıyor ise durur düşüncesi ile ama durmadı ses devam etti bir kaç saniye sonra sustu.

Bu arada sol arkada benzin depo kapağı mevcut. Bu ses nereden geliyor olabilir sol arkada çalışan bir motor varmı? Lpg tankım simit ve yeni bu sesi o çıkarıyor olabilirmi?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı ses benim araçtan da geliyor bi süre yol alıp park edince dediğiniz gibi 8-10 sn sürüyor benzin deposu kapağının altından belki de el freni çekili olduğundan diye düşündüm bende yada depodaki benzin çok basınç yaptıysa onun bi yerden tahliyesidir diye düşündüm çünkü o ses çıkarken kafamı arka tekerleğin oraya doğru soktuğumda ufak bi benzin kokusu gelip o ses kesildiğinde koku da kesiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

elfrenini çekiyorsanız kampanalardan da gelebilir. elfrenini çekmeden aracı viteste bırakın öyle deneyin bakalım gelecek mi?

deneyecem ama el freni yada kampana ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, zira resmen bir motor çalışıyor daha sonra susuyor gibi bir ses var ortada. Belkobal isimli arkadaşın söylediği üzere benzin deposu ile ilgili birşey olabilirmi benzin deposunda çalışan bir motor varmı?

Bu arada bu sesi duymadan önce aracımda lpg bitmişti benzine alıp devam ettim çeyrek depo benzin mevcuttu aracımda belli bir km sonra lpg aldım fakat benzin çok azalmıştı, benzin bitmeye yakın olduğundan depoda bulunan bir pompa yada mekanizma arıza görmüş olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

olabilir ben hep en az çeyrek depo benzin ile dolaşırım işin gerçeği benzin deposu içinde ayrıca bir pompa var mı bilmiyorum ama eğer varsa ve benzin deponuz içinde benzin biterse ya da çok azalırsa öyle bir ses gelme ihtimali var çünkü motorun benzinden başka soğutma sistemi yok. ama bunu siz duyar mısınız bilmiyorum. bi elfreni meselesini deneyin sonra internetten varsa benzin pompasının herşeyini öğreniriz.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de öyle biliyorum ama emin olamadım hyundai nin bazı karburatörlü modellerinde benzin pompası arızasıyla karşılaşmıştım belki bizimkilerde de vardır diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kafanı arka tekerin oraya nasıl sokuyorsun :D

komple sokmuyorum canım :D bi keresinde davlumbazın ordan dinledim bir keresinde de alta girecektim ki sustu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

olabilir ben hep en az çeyrek depo benzin ile dolaşırım işin gerçeği benzin deposu içinde ayrıca bir pompa var mı bilmiyorum ama eğer varsa ve benzin deponuz içinde benzin biterse ya da çok azalırsa öyle bir ses gelme ihtimali var çünkü motorun benzinden başka soğutma sistemi yok. ama bunu siz duyar mısınız bilmiyorum. bi elfreni meselesini deneyin sonra internetten varsa benzin pompasının herşeyini öğreniriz.

iyi forumlar...

El frenini çekmeden de denedim ses devam ediyor ...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada oğuzhan arkadaşın sorduğu üzere tekerlerde jantın iç yüzeyinde ıslaklık yok.

Mustafa beyinde söylediği üzere parçacıya sordum bizim araçlarda benzin pompası yokmuş enjektörlülerde varmış, bizim araçlarda motor üzerinde benzin otomatiği varmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

farklı çeşitleri bulunmakla birlikte egzantrik veya krank miline bağlı bir sistemle motorun devrine göre depodan benzin çeker. resimleri bulamadım biri motorun resmini çekebilirse hangi parça olduğunu gösterebilirim.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

doğru. üst kapağa yani egzantrik milinin dönme hızına bağlı olarak benzin pompalar. içinde bir pompa ve iki tane çekvalf var. egzantrik miline uzanan bir de ayağı var o da inip kalkar. yani şu kuyulara daldırılan yanında kolu olan basp çekince kuyudaki suyu çeken sistemin kapalısı gibi düşünün. ses mevzuusuna gelince de bir fikir yürütemedim doğrusu kampanalardan gelir gibi düşünmüştüm yanılmışım.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

açıklamalarınız çok açıklayıcı teşekkürler :)

ses için de ben hala benzin deposundaki aşırı basıncı atan bi valf gibi birşey vardır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

açıklamalarınız çok açıklayıcı teşekkürler :)

ses için de ben hala benzin deposundaki aşırı basıncı atan bi valf gibi birşey vardır diye düşünüyorum

Bu ses beni oldukça rahatsız ediyor. Geçenlerde tamirciye gittim arabanın arkasına sandalyeleri koyup beklemeye başladık sesi duymaya çalışıyoruz, ses çıkarmadı, tamirciye de yalancı çıktık! Tamirciden gelip işyerimin önüne aracı park ettim kapıları kapadım başladı ötmeye züüüüüüüü!

Neyse kafayı taktım bu sese sonunda dün akşam nereden geldiğini tespit ettim. Ses çıkar iken depo kapağını açınca var olan ses direk kesiliyor yani berkobal arkadaşın söylediği üzere depodaki basınç bir şeyi öttürüyor bu bir valfmi başka birşeymi bilmiyorum. Ama sorun depo'da tabi bu bir sorunsa?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...