Jump to content

Nurkan Yurdakul : "Verimsiz Bayilerle Vedalaşacağız"

Zotone
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Distribütör değişimi ve uzun süren yönetim boşluğuyla gündeme gelen Japon Mazda, problemlerini halledip yeni modellerin gelişini beklerken, bir yandan da yeniden yapılanmaya hazırlanıyor.

Yeni modellerle birlikte ürün gamını tazeleyecek olan Mazda, aynı zamanda bayi teşkilatında da revizyona gidecek.

Yılbaşında görevi resmen devralan Genel Müdür Nurkan Yurdakul, henüz istedikleri satış rakamlarına ulaşamadıklarını, bunda dizel Mazda3’ün temininde yaşanan aksaklıkların da etkili olduğunu kaydetti. Satış teşkilatlarını da gözden geçirdiklerini belirten Yurdakul, “Bazı büyük kentlerde bayi teşkilatlarımızın performansı bizi memnun eden seviyede değil. Bu nedenle verimsiz olan bazı bayilerle yollarımızı ayıracağız. Yeni başvuruları da değerlendiriyoruz” dedi.

Bayi sayısını 27’den 30 çıkartacaklarını, yeni bayilerin hizmete girmeye başladığını söyleyen Yurdakul, “Elbette teşkilatta bugüne kadar radikal bir değişiklik yapmadık. Ancak büyük şehirleri takviye etmeye başladık. Yeni modellerimiz, bu yılın sonundan itibaren kademeli olarak devreye girecek. Dolayısıyla verimsiz gördüğümüz bayilerimizi gözden geçirip ve hareketliliğe hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yönetim güvence verdi

Geçmişte bazı sıkıntılar ve kopukluklar yaşandığını, ancak bu konuların artık geride kaldığını ifade eden Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, “Markanın üst düzey yöneticileri, Türkiye’ye gelip bizzat toplantılarda da vurguladılar ve güvence verdiler” dedi. Bundan sonra markanın Türkiye’de hakettiği yere gelmesine odaklanacaklarını vurgulayan

Yurdakul, şöyle devam etti:

“Mazda3’ün makyajlı versiyonunu getirmeye başlayacağız. Yıl sonuna da yeni pick-up modelimiz BT-50’yi yetiştirmek istiyoruz. 2012’de de yenilenen Mazda6 ve yepyeni CX5 gelecek. Bu aracı ilkbahar aylarında satışa sunacağız. 2013’teyse Mazda’nın iddialı teknolojiye sahip Skyactiv motorları gelmeye başlayacak.”

Yılın başından bu yana 1100 adetlik satışa ulaştıklarını söyleyen Yurdakul, “ Bu yüzden arzu ettiğimiz yerde değiliz. Yıl sonuna kadar geçen yılın seviyesine ulaşacağımızı düşünüyoruz. Geçen yıl 2 bin 500 adetlik bir satış vardı. Bu rakamları yakalayabiliriz” dedi.         

Kaynak : Milliyet Otomobil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 218
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

51

• A-Lee

47

• emregc

16

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Mazda bayilerinde sadece Mazda araçlarının satıldığını görmek isterdim,  kalite ve güven hissim artıyor kendini sadece Mazda'ya adamış bir bayiye girince...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda bayilerinde sadece Mazda araçlarının satıldığını görmek isterdim,  kalite ve güven hissim artıyor kendini sadece Mazda'ya adamış bir bayiye girince...

Bence Volvo ile beraber satılması olumlu bir iş, ayrıca zaten aynı çatı altında da satılmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sabredemeyenler dışarı diyor yani Nurkan Bey...

doğru bir yaklaşım, çünkü en fazla seneye mazda deli gibi satmaya başlayacak... bir kaç sene sonra da ne bu fiyatlara alabileceğiz, ne de bu kadar rahat alabileceğiz araçları...

güzel günler yakın... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

doğru bir yaklaşım, çünkü en fazla seneye mazda deli gibi satmaya başlayacak... bir kaç sene sonra da ne bu fiyatlara alabileceğiz, ne de bu kadar rahat alabileceğiz araçları...

Okan Ağzından Bal damlıyor Maşallah :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence Volvo ile beraber satılması olumlu bir iş, ayrıca zaten aynı çatı altında da satılmıyor.

Volcar' a uğradım 3 hafta önce, dışarıdaki 2 araç hariç içeride hep Volvo  vardı... mazda ile bitirdik dediler.. yeni araç gelmeyecekmiş... Devamında Mazda dan hiç bahsetmedi bile satıcı... Hobi muamelesi yapıyorlar bu tarz bayiler Mazda' ya eğer gerçekten bıraktılar ise isabet olmuş...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Volcar' a uğradım 3 hafta önce, dışarıdaki 2 araç hariç içeride hep Volvo  vardı... mazda ile bitirdik dediler.. yeni araç gelmeyecekmiş... Devamında Mazda dan hiç bahsetmedi bile satıcı... Hobi muamelesi yapıyorlar bu tarz bayiler Mazda' ya eğer gerçekten bıraktılar ise isabet olmuş...

hayırlısı olsun... ne diyelim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nurkan Bey sohbetimiz sırasında söylemişti bu durumu. Hiç düşünemeyeceğiniz kadar kötü performans sergileyen bayiler varmış. Kısacası satmak için uğraşmıyorlar Dünyamil'in dediği gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nurkan Bey sohbetimiz sırasında söylemişti bu durumu. Hiç düşünemeyeceğiniz kadar kötü performans sergileyen bayiler varmış. Kısacası satmak için uğraşmıyorlar Dünyamil'in dediği gibi.

işte burada devreye "grup muafiyeti" kanunu giriyor...

bayi kapamak ülkemizde aşırı zor bir süreç...adeta mahkum oluyorsun satmayan uğraşmayan.."bugünü geçireyin yarın satarız" diye kasmayan bayilere...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel gün mü yani bunlar kullanıcı açısından?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tv reklamları bu ülkede ürün satmak açısından biçilmiş kaftan , reklamı bol olsa bayilik için peşinden koşanların ardı arkası kesilmezdi ,tabi şöyle bir durumda var bayi kar marjına bakar , işin o kısmını bilemiyorum ancak şunu biliyorum kim daha çok kazandırırsa satıcı onun peşini bırakmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel gün mü yani bunlar kullanıcı açısından?

mevvcut kullanıcıların daha iyi hizmet, daha mantıklı 2.el fiyatları, piyasada daha yaygın marka olmak, tüketici açısından olumlu etkileri olacak.

şuandaki gibi A B C gibi markların muadil araçları daha pahalı satabiliyor olması marka değeriyle igili birşey. tüketici aracı bir nebze daha pahalı alacak ancak, daha iyi satış sonrası ve daha değerli araçlara binecek... tüketici açısından biryerde iyi bir yerde kötü. ama iyi olan yanları daha fazla olacağı kesin diyebilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende zamanında gitmiştim pek salladıkları yoktu. Servis içinde aynıydı. Evo aynı değil, Damla honda sattığı halde daha fazla ilgileniyor bana göre.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende zamanında gitmiştim pek salladıkları yoktu. Servis içinde aynıydı. Evo aynı değil, Damla honda sattığı halde daha fazla ilgileniyor bana göre.

işte mesela sorunlardan biri bu bence...ne işi var MAzda' nın Honda yannda?...

bayi elbette hangisinden para kazanacaksa diğerini ötekine kıracak...doğal rakip markaların yanyana olması bence hoş değil..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hep büyük şehirlerdeki bayilerin durumundan bahsediliyor, bayiler ne kadar iyi olursa olsun sayıları çoğalmadıkça yani büyük şehirler haricindeki illere yayılmadıkça bence yine satış rakamları çok değişmeyecektir. Aracınız ne kadar iyi olursa olsun ,müşteri satış sonrası bakımlarını yaptırmak için veya doğabilecek küçük de olsa bir arıza için  kilometrelerce yol gidecekse ve bu olay  6 ayda bir tekrarlanacaksa eğer elbetteki satış rakamlarını etkileyecektir. Nekadar mazda hayranı olsamda ,en yakın mazda servisinin 220 km olması benim mazda sahibi olmamı etkilemiyor değil. Ben mazdayı araştıran , izleyen ve de nekadar sorunsuz bir araç olduğunu bildiğim halde bu kafama takılıyorken , mazdayı hiç bilmeyen insanlara araç satmak tabiki güç olacaktır. Bekliyoruz bakalım yeni model ve motorlar mazdayı hakettiği yere getirir insallah, tabi bu yeni nesil süper araçlardan insanların haberdar olması gerekiyor sanırım:) Yeni araçlarla reklamlar ve de bayi ağı artar umarım.Bizim açımızdan fiyat konusunda dezavantaj olsada mazda bunu hakediyor. Mazda tr belki bu forum üyelerine indirim yapar belki ozaman kim bilir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Antalya'da servis var  , daha önce de yazmıştınız..

söyledikleriniz doğru, daha fazla ilde bayi olması lazım. bunun için de çalışıyorlar biliyorum. Bazı hukuksal sıkıntılar yavaşlatıyor bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işte mesela sorunlardan biri bu bence...ne işi var MAzda' nın Honda yannda?...

bayi elbette hangisinden para kazanacaksa diğerini ötekine kıracak...doğal rakip markaların yanyana olması bence hoş değil..

Ben bir yandan avantaj olduğunu da düşünüyorum. Adam Honda Bakmaya geliyor bakıyor yan tarafta Mazda daha donanımlı, daha şık, daha uygun . Ayrıca aynı satış personeli bakmıyor. Dezavantajlarıda vardır muhakkak. Ama birçok marka için u uygulama var. Mesela Ataşehirde Mitsubishi ile Citroen aynı yerde hatta aynı çatı altında.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...