Jump to content

Mazda3 Debriyaj Sesi

alpagut1977
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

:'( :'( :'( arkadaşlar acil fikir verin 20000 km de mazda 3 2009 touring sedanım da sıkıntı var sanki . aracı alalı yaklaşık 2 ay oldu 4 bin km yol yaptım.son 1 haftadır aracı 1.vitesten 2. vitese atıp debriyajdan ayağımı çektiğimde garip bir takırtı sesi geliyor .bunu sadece bu viteste yapıyor diğerlerinde sıkıntı yok kafayı yiycem sizce neden olabilir lütfennnn  bilgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :kafa: :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:'( :'( :'( arkadaşlar acil fikir verin 20000 km de mazda 3 2009 touring sedanım da sıkıntı var sanki . aracı alalı yaklaşık 2 ay oldu 4 bin km yol yaptım.son 1 haftadır aracı 1.vitesten 2. vitese atıp debriyajdan ayağımı çektiğimde garip bir takırtı sesi geliyor .bunu sadece bu viteste yapıyor diğerlerinde sıkıntı yok kafayı yiycem sizce neden olabilir lütfennnn  bilgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :kafa: :kafa:

Aynı ses bende de var şanzımandan geliyor araç 20,500 km de kronik sorun da diyebiliriz demiyebiliriz de çünkü; aracı birinci viteste biraz zorlayıp sonra birden ikiye atıp debrajı  bıraktığmızda vurma sesi geliyor ancak birinci vitesten sonra az bekleyip 2 e takıp yavaşça debrajı bırakırsan bu ses gelmeyecek...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

bahsettiginiz ses (yay sesine benzer) sanirim DSC sisteminin kontrol edildigi anda gelen ses. Siradisi bir durum degil , gayet normal. Benzer bir konu var forumda bununla alakali 

http://www.mazdaclubtr.com/17200/gaz-pedalinin-altindan-gelen-yay-sesi/msg322086/#msg322086

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu ses önceki 2006 mazda 3 ümde de vardı.... kafama takılıyordu ama kimseye sormamıştım... 1 aylık 2011 model mazda 3 ümde de aynı ses var... demekki bu kesinlikle sorun olmayan birşey... ama "neden ?" sorusu aklımıza geldiğinde bir cevap alabilmek ve "öğrenmek" güzel bir şey :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bahsettiginiz ses (yay sesine benzer) sanirim DSC sisteminin kontrol edildigi anda gelen ses. Siradisi bir durum degil , gayet normal. Benzer bir konu var forumda bununla alakali 

http://www.mazdaclubtr.com/17200/gaz-pedalinin-altindan-gelen-yay-sesi/msg322086/#msg322086

DSC yle nasıl bağdaştırdınız o sesi anlayamadım şahsen  :o debriyaja ilk bastığınızda veya arada bir yapan ses debriyajda sanki bir boşluk varmış gibi bi tık sesi gelmesi, 1 vitesden 2 inci vitese atarken yapan ses ise şanzımanın vurması gibi bişe bende çözemedim sadece 1 den 2 e atınca yapıyor diğer viteslerde çok yok bu ses ancak debraj yumuşak bırakılırsa kesinlikle yapmıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla ben o sesi DSC ile bagdastirmak icin hicbir caba sarfetmedim servise gittim sordum , ogrendim :) ayrica ben de sizin bahsettiginiz gibi 2 ayri ses falan yok.  araba calistirip ilk defa 2. vitese attigimda 1 defaya mahsus bariz bir yay sesi duyuyorum. Bunu ilk gun de duydum 2 yil kullandim hala da duyuyorum. Ben bu sesi ilk duydugumda "aha simdi debriyaj calismayacak ,yay firladi " demis ve ilk firsatta servisten ogrenmistim.Siz o sese ragmen nasil rahatca ne oldugunu ogrenmeden kullanabiliyosunuz ya ? :D 4 teker uzerinde bilgisayar destekli de olsa bildigin mekanik harikasidir araba dedigin sey. en kucuk hatasi olum getirir..incigini cincigini ogrenmek lazim :) ayrica ben infiniti yi aldiktan sonra mazda 3 un her yerinden sesler duymaya basladim henuz 32.000 de olmasina ragmen :( . Nasipse kasim-aralik gibi hic dusunmeden cx-5 ya da cx-7 ile degistiricem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla ben o sesi DSC ile bagdastirmak icin hicbir caba sarfetmedim servise gittim sordum , ogrendim :) ayrica ben de sizin bahsettiginiz gibi 2 ayri ses falan yok.  araba calistirip ilk defa 2. vitese attigimda 1 defaya mahsus bariz bir yay sesi duyuyorum. Bunu ilk gun de duydum 2 yil kullandim hala da duyuyorum. Ben bu sesi ilk duydugumda "aha simdi debriyaj calismayacak ,yay firladi " demis ve ilk firsatta servisten ogrenmistim.Siz o sese ragmen nasil rahatca ne oldugunu ogrenmeden kullanabiliyosunuz ya ? :D 4 teker uzerinde bilgisayar destekli de olsa bildigin mekanik harikasidir araba dedigin sey. en kucuk hatasi olum getirir..incigini cincigini ogrenmek lazim :) ayrica ben infiniti yi aldiktan sonra mazda 3 un her yerinden sesler duymaya basladim henuz 32.000 de olmasina ragmen :( . Nasipse kasim-aralik gibi hic dusunmeden cx-5 ya da cx-7 ile degistiricem.

1. vitesten 2 e attığımda sanki şanzımandan vurur gibi bir ses geliyor ama biraz bekleyip 2 e attığımızda yapmıyor acaba servise sorsam mı bu durumu, ama herşeyini sorarsak servis bize ters ters bakıyor :) çok inceliyorsun diyor ? bu kadar inceleme falan...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla Allah var ben Rusya'da cevap alamadigim sorularim icin direkt Turkiye'ye yaziyorum ya da arayip telfonla soruyorum.Allah razi olsun telefonla ya da maille bile olsa en ince detayina kadar cevaplayip yonlendiriyorlar. Ters ters bakiyorlarsa da goremiyorum tabi ! :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla Allah var ben Rusya'da cevap alamadigim sorularim icin direkt Turkiye'ye yaziyorum ya da arayip telfonla soruyorum.Allah razi olsun telefonla ya da maille bile olsa en ince detayina kadar cevaplayip yonlendiriyorlar. Ters ters bakiyorlarsa da goremiyorum tabi ! :D

İşte biz buna dışı sizi yakar içi de bizi diyoruz :) daha 22.000 km de ki aracımın camların da ki krikoları bozuldu 1 hafta geçti halen onay bekliyoruz mazdadan 3 kere aradım servisi 1 kere beni arayıp dönmediler durumla ilgili, bir de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutacaklarmış, allah için süper... Şimdi bir sorun daha çıktı araçta nasıl dünyanın en sorunsuz aracı seçilmiş hayret ediyorum :) sürücü koltuğundan tak tak ses geliyor yerinden oynuyor sallanıyor komple servise gittiğimde söyleyecem yine...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 yaşındaki 2006 aracımda çıt yoktu... yeni kasaya baktığımda ilk izlenimim ( aracı hafifletirken olsa gerek ) malzemelerin daha kötü olduğuydu.... yazılanlara bakınca, yeni kasa servisleri yoracak gibi.. zira bir sürücü için en dayanılmaz şeylerden biri ordan burdan gelen sesler oluyor... umarım yeni kasa üzmez kimseyi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte biz buna dışı sizi yakar içi de bizi diyoruz :) daha 22.000 km de ki aracımın camların da ki krikoları bozuldu 1 hafta geçti halen onay bekliyoruz mazdadan 3 kere aradım servisi 1 kere beni arayıp dönmediler durumla ilgili, bir de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutacaklarmış, allah için süper... Şimdi bir sorun daha çıktı araçta nasıl dünyanın en sorunsuz aracı seçilmiş hayret ediyorum :) sürücü koltuğundan tak tak ses geliyor yerinden oynuyor sallanıyor komple servise gittiğimde söyleyecem yine...

Ne alakası var şimdi? Senin aracında sorunlar var diye milyonlarca Mazda da aynı problemi mi yaşıyor sanıyorsun? Böyle bir yorum yaptığına göre eminim ki sen herhangi başka bir X marka aracı uzun vadede kullanmadın.. Seri üretim olan her üründe mutlaka belirli yüzdede problemli üretimler olur ki sana da bunlardan birinin denk geldiği belli ne hikmetse dünyadaki o kadar araçta,profesyonel insanlarca yapılan testlerde herhangi bir şey olmuyor da sadece senin aracında oluyorsa bence sorunu biraz da kendinde aramalısın ;) ben gerek 6 yıl kullandığım 94' 323'ümde gerekse yaklaşık 2 yıldır kullandığım Lantisimde ne cam motoru sorunu,ne koltuk,ne benzeri sorunlar ne de beni yarı yolda bırakacak hayati problem yaşadım ki ufak tefek periyodik değişmesi gereken aksamları dışında beni hiç üzmedi ikiside ve evet üzerindeki herşey orjinaldi... Ki ben çok iyi bakmama rağmen belki de bu forumda aracı yeri geldiğinde her açıdan en canını okurcasına sıkıştıran adamımdır,buna rağmen herhangi bir sorun yaşamıyorsam demek ki bu adamların bir bildiği var ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne alakası var şimdi? Senin aracında sorunlar var diye milyonlarca Mazda da aynı problemi mi yaşıyor sanıyorsun? Böyle bir yorum yaptığına göre eminim ki sen herhangi başka bir X marka aracı uzun vadede kullanmadın.. Seri üretim olan her üründe mutlaka belirli yüzdede problemli üretimler olur ki sana da bunlardan birinin denk geldiği belli ne hikmetse dünyadaki o kadar araçta,profesyonel insanlarca yapılan testlerde herhangi bir şey olmuyor da sadece senin aracında oluyorsa bence sorunu biraz da kendinde aramalısın ;) ben gerek 6 yıl kullandığım 94' 323'ümde gerekse yaklaşık 2 yıldır kullandığım Lantisimde ne cam motoru sorunu,ne koltuk,ne benzeri sorunlar ne de beni yarı yolda bırakacak hayati problem yaşadım ki ufak tefek periyodik değişmesi gereken aksamları dışında beni hiç üzmedi ikiside ve evet üzerindeki herşey orjinaldi... Ki ben çok iyi bakmama rağmen belki de bu forumda aracı yeri geldiğinde her açıdan en canını okurcasına sıkıştıran adamımdır,buna rağmen herhangi bir sorun yaşamıyorsam demek ki bu adamların bir bildiği var ;)

genelleme yapmak tabiiki yanlış olur.

bu biraz şans işi gibi sanki.birde sıkıntılar üstüste geldimi insanı bunaltıyor.

başka bir konuda sıfır aldığım astra ile ilgili yaşadığım olumsuzluklara değinmiştim.

o nedenle bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşımızın durumunu ben anlıyorum.

umarım arkadaşımızın sorunları çözülür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

SeZaR_323 ; dostum bahsettigimiz araclar marka olarak ayni olsa da model olarak ayni araclar degil :) Ben senin genelleme yapilmasina gosterdigin tepkiyi anliyorum. Haksiz da degilsin. Benim taa Rusya'dan kisa surede telefon ya da e-mail ile cevap almamin yanisira SeRcAn35 'in gecikme ve ilgisizlige karsi serzenisini de anliyorum. Ama burada olay marka degil..Markanin "distrubutor" ya da "servis" yetkisini verdigi "ticari kurulus" un kaygisizligi. Gecikme,reddetme gibi durumlar olabilir ancak sahsen ben musteriyi her sekilde ve her ihtiyac duydugunda en ince detayina kadar bilgilendirmeleri gerektigini dusunuyorum.

aattaa ; 2009 un agustos ayinda yeni kasa mazda 3 Rusya'da zibil gibi satilmaya baslanmisken ben showroom da gordugum eski kasa araci kendime daha yakin hissettim ve dusunmeden satin aldim.Hem de aracin 2008 model olacagini kabul ederek aldim. (Rusya'da aracin uretim yili esastir ruhsatinda.Trafige ciktigi yil model yili olarak kabul edilmez) Ben demiyorum ki yeni mazda eskisinden daha sorunlu ya da kotu..Cunku sadece alim asamasinda binip inceledim ve test surusu yaptim onun disinda iyi ya da kotu tarafini herkes gibi forumdan takip ediyorum.

Benim mazda 3 hakkinda 2 yilin ardindan soyleyecegim seyler belli.. Aracin dis gorunusune gore yetersiz motor gucu (Rusya'da 2.0 versiyonu da var o daha da yetersiz ozellikle otomatik ise).. Bunun disinda koltuk ve on konsoldan kisa surede gelen gicirti ve diger sesler , sert suspansiyon en canimi sikan seyler.. Bunun yanisira arabanin yol tutusu (DSC mukemmel) , fren sistemi ne kelime etmek mumkun degil.. yakit konusuna deginmiyorum bile Rusya'da benzin 1 dolarin altinda oldugu icin.Ama emin oldugum birsey var ki , belki Rusyadaki iklim ya da yol kosullarindan olsa gerek mazda 3 u 2 yildan fazla kullanmayip upgrade etmek gerek..Ya da klasik tabir ile muzigin sesini biraz daha acip yola devam etmek :) Netice itibari ile sadece bakim zamani geldiginde servise goturen bir arac.Sirf bu yuzden orta sinif arac istedigimde Mazda markasindan pek sasmam.Daha once de bahsettigim gibi sirf bu yuzden mazda 3 u yeni cx-5 ya da hosuma gitmezse cx-7 jeep ile degistiricem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

323 ve Lantis kullandığınızı söylüyorsunuz ve şimdi ben burada 2010 mazda 3 için yorum yapıyorum ancak siz kalkıp kendi aracınızla benim kullandığım farklı bir model araç için yorum yapıyorsunuz ilginç yani. (Böyle bir yorum yaptığına göre eminim ki sen herhangi başka bir X marka aracı uzun vadede kullanmadın..) Kullandım vw transporter kullandım hem 2006 modelini 2 sene bindim hemde 2008 modeline 2 sene bindim, ama şunu çok iyi anladım araca daha çok özellik konuldukça başka bir yerden kısıldığını gördüm, 2006 model vw t5 imde hiç bir sorun yokken 2008 aracı aldığımda bir çok sorunla karşılaştım bundan bazıları ise, yine aynı mazdada yaşadığım bi kaç tipik sorun içinde olmakla beraber, kapıların krikoları değişti, 10,000 km de turbosu değişti, debriyajı ötüyordu, 80 km ile 90 km de ıslık sesi geliyordu, tümseklerden geçerken araçtan acayip sesler geliyordu hepsi garantiden halledildi. Araç sorunlu idi ama garanti olayı çok iyi işliyordu zorlada olsa. Ama yinede ben mazda 3 ümü çok seviyorum t5 in üstüne ilaç gibi geldi ancak şu sorunlarıda halletsek içimiz rahat etse gerçekten çok sıkıyor... Mazda garantide güzel işliyor ancak biraz yavaş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:) sürücü koltuğu sallanır servise gidersin test aracını gösterirler normal derler, tatmin olmazsın showroom daki sıfır araçlara bakarsın aynıdır koltuk sallanır..  Nasıl iş bu ya sallanan koltuklamı seyir eyleyecem :) ne biçim araba bu dersin, acaba koltuk kızağımı sorunlu garantiden değiştirelim derler değiştirirler ( bu arada bu ayrı konu ama parça temini 40 gün sürer) 40 gün sonra kızak değişir koltuk tamam düzeldi derler sevinirsin :) servisten çıkarsın ilk dur kalkta sallanmaya başlarsın :) tecrübeyle sabittir.. Direksiyon kutusundan ses gelir serviste benzer şeyler yaşarsın (tecrübeyle sabittir) Sorunsuz araç seçilme konusunda bendede soru işaretleri var. Neyse, koltuk konusunu çözemezlerse haber ver ..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:) sürücü koltuğu sallanır servise gidersin test aracını gösterirler normal derler, tatmin olmazsın showroom daki sıfır araçlara bakarsın aynıdır koltuk sallanır..  Nasıl iş bu ya sallanan koltuklamı seyir eyleyecem :) ne biçim araba bu dersin, acaba koltuk kızağımı sorunlu garantiden değiştirelim derler değiştirirler ( bu arada bu ayrı konu ama parça temini 40 gün sürer) 40 gün sonra kızak değişir koltuk tamam düzeldi derler sevinirsin :) servisten çıkarsın ilk dur kalkta sallanmaya başlarsın :) tecrübeyle sabittir.. Direksiyon kutusundan ses gelir serviste benzer şeyler yaşarsın (tecrübeyle sabittir) Sorunsuz araç seçilme konusunda bendede soru işaretleri var. Neyse, koltuk konusunu çözemezlerse haber ver ..

Sizinde mi koltuktan ses geliyordu ? Birde çözemezlerse sizin bana yardımınız ne olucak acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizinde mi koltuktan ses geliyordu ? Birde çözemezlerse sizin bana yardımınız ne olucak acaba ?

seste vardı ama asıl sorun koltuk komple ileri geri  beşik gibi sallanıyordu. Koltuk sırt kısmındaki sesi servis çözdü bel destek aparatı ses yapıyormuş. Sallanma konusu için koltuk kızağını değiştirdiler ama sonuç vermedi. Benim araçta koltuk yüksekliği aşağı doğru indikçe sallanma çoğalıyordu, sadece en yüksek seviyede sallanma yoktu :)  Yardım konusuna gelince benim sorun servis dışında araştırmacı :) idealist bir ustam tarafından çözüldü. Koltuk sökülür, koltuk  kızağındaki ön ve arka profillerin 4 köşesine piyasada tanesi 1 tl (yazıyla bir) :) den 4adet tofaş kuş serisi kartal marka aracın tandır lastiği alınır, lastiğin 1 tarafı kesilir, profil demirlerine takılır plastik kelepçeyle sıkılır, koltuk yerine takılır. Bu ,şlemler 20 dakikayı geçmez :) saygılar..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seste vardı ama asıl sorun koltuk komple ileri geri  beşik gibi sallanıyordu. Koltuk sırt kısmındaki sesi servis çözdü bel destek aparatı ses yapıyormuş. Sallanma konusu için koltuk kızağını değiştirdiler ama sonuç vermedi. Benim araçta koltuk yüksekliği aşağı doğru indikçe sallanma çoğalıyordu, sadece en yüksek seviyede sallanma yoktu :)  Yardım konusuna gelince benim sorun servis dışında araştırmacı :) idealist bir ustam tarafından çözüldü. Koltuk sökülür, koltuk  kızağındaki ön ve arka profillerin 4 köşesine piyasada tanesi 1 tl (yazıyla bir) :) den 4adet tofaş kuş serisi kartal marka aracın tandır lastiği alınır, lastiğin 1 tarafı kesilir, profil demirlerine takılır plastik kelepçeyle sıkılır, koltuk yerine takılır. Bu ,şlemler 20 dakikayı geçmez :) saygılar..

Size özel msj gönderdim cvp bekliyorum, saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...