labtek

Stop Etmeme Sorunu

Arkadaşlar bugün başıma tuhaf bir şey geldi.Arabamı bulunduğu yerden çekmem gerekiyordu, çalıştırdım çektim neyse kontağı kapattım ama araba hala çalışıyor.Tekrar tekrar anahtarı 8-10 kere ileri geri çevirdikten sonra ancak stop etti.Teyp, saat gibi yerlerin elektriğini kesiyor ama arabayı stop etmiyor.Kontak anahtarında bir sorun var diye düşünüyorum.Başka bir şey olabilirmi.Şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

değişik yerden benzin aldınmı arkadaşım.

bir sefer tatil dönüşü benim başıma geldi.dönerken depoyu fullemiştim.araç bir müddet sonra gaz yememeye başladı.kenara çekip stop ettiğimde motor durmadı sonunda frene basarak vitesteyken ayağımı debriyajdan kaldırarak stop ettirmiştim.

büyük ihtimal bozuk yakıttan olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

değişik yerden benzin aldınmı arkadaşım.

bir sefer tatil dönüşü benim başıma geldi.dönerken depoyu fullemiştim.araç bir müddet sonra gaz yememeye başladı.kenara çekip stop ettiğimde motor durmadı sonunda frene basarak vitesteyken ayağımı debriyajdan kaldırarak stop ettirmiştim.

büyük ihtimal bozuk yakıttan olabilir.

Büyük ihtimalle böyle bir durum var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

avans ayarı kontrolu gerekli..

Normal çalışan araçta durup dururken böyle bir sorun olmasının tek sebebi bozuk yakıttır İlhan abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hangi yakıtı kullanırsanız kullanın kontak kapandığı an ateşleme kesileceğinden hiçbir şekilde yanmanın devam etmemesi gerekir (tabi yanma odasının ısısıyla tutuşabilecek kdar komplex bi yakıt kullanmanız istisnadır ki böyle bişey olduğunu sanmam). %90 ihtimalle kontak anahtarı kısmında,marş solenoidindeki devrelere halen akım gidiyor olmalı ki devre bir şekilde tamamlanıp elektriği kesmiyor.. En yakın zamanda oto elektrikçiye gösterin derim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hangi yakıtı kullanırsanız kullanın kontak kapandığı an ateşleme kesileceğinden hiçbir şekilde yanmanın devam etmemesi gerekir (tabi yanma odasının ısısıyla tutuşabilecek kdar komplex bi yakıt kullanmanız istisnadır ki böyle bişey olduğunu sanmam). %90 ihtimalle kontak anahtarı kısmında,marş solenoidindeki devrelere halen akım gidiyor olmalı ki devre bir şekilde tamamlanıp elektriği kesmiyor.. En yakın zamanda oto elektrikçiye gösterin derim..

Bende aynı şeyi düşünüyordum aslında, kontağı kapatınca ateşleme durur ve stop eder diye. Ama araç lpg ile çalışıyordu, gaz akımı kesilmediğine göre lpg anahtarıda mı aynı yerden yani marş devresinden elektrik alıyor ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bencede bu olay kesinlikle elektirik arızasıdır. çünkü yakıtdan dolayı olan problem ters çelışma denilen problemdir bu durumda bile bir süre motordan anormal sesler çıkar ve sonra stop eder. ama motor normal bir şekilde çalışıyorsa ya kontak da bir problem vardır yada sigorta kutusunda. daha önce başıma gelmişti sigorta kutusuna su kaçtığı için motoru durduramıyordum. elektrikçide sigorta kutusunu kurutup temizletikden sonra sorun düzelmişti

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

elektrik problemi, yakıtla hiçbir ilgisi yok. elektrikçi veya servise...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkes stop ediyor diye şikayet eder bu tam tersi stop etmiyor :D geçmiş olsun, ihmale gelmez bencede bilinçli bir servise gösterin derim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araba stop etmiyor derken bir stop etti pir etti  :sopa:.Bir sabah işe giderken araba aniden stop etti ve bir daha çalışmadı.Ama arızayı az buçuk tahmin ettim çünkü kontağı çevirince ne gösterge paneline ne lpg anahtarına elektrik gelmiyordu.Araba çekildi sanayiye elektrikçi baktı ve kontak termiği yanmış dedi, çıkma bir termik buldum (orijinali 292 lira) değişti ve düzeldi.Çıkan termik hakikaten çok ısınmış olmalı ki lehimler ve plastik erimiş.Elektrikçi kalorifer için role koyalım o yapmış olabilir dedi olur dedim.Ama arabanın stop etmemesinin sebebide termik arızasındanmış onu anladım.Arızayı şehir merkezinde yapmasına ve yangın çıkartmadığınada ayrıca sevindim  :egy: .10 gün önce yapsa piknik için gittiğimiz barajın gövdesinde tepede bizi mahsur bırakacaktı sağolsun yapmadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.