Jump to content

Mazda3 Direksiyondan Gelen Ses

SeRcAn35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba, mazda 3 aracımın direksiyonunu  çevirdiğimde motor bölümünden vızzz diye bi ses geliyor, eps direksiyon olduğunu biliyorum ancak biraz ses yüksek gibi geldi bana acaba sorun teşkil ediyor mu herkesde var mı bu ses ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hidrolik direksiyon. Dediğin ses normal.

Konularda aratırsan bir çok başlık var bununla ilgili, bir de onlara bakabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

camlar kapalı olsa bile içeriye hafiften bir ses geliyor sizde de böyle mi çok merak ediyorum sorun var mı yok mu diye servisede sormak istemiyorum çünkü her şeyi sordun mu tuhaflaşıyorlar  ;D

Camlar kapalıyken de geliyor evet.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektrik destekli hidrolik direksiyon var bu araçlarda. Bahsettiğiniz ses o.

Beni rahatsız etmesinin aksine, hoşuma bile gidiyor. R53 Mini'lerde de vardı, o zaman da hoşuma giderdi.. Seksi bir hava katıyor.. ;)

Evet ben Yunus'u gördüm kullanırken. Ses çıksın diye habire direksiyonu çeviriyor :D

Cumartesi Evo'dayım Yunus, bakım var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ben Yunus'u gördüm kullanırken. Ses çıksın diye habire direksiyonu çeviriyor :D

Cumartesi Evo'dayım Yunus, bakım var :)

GEçerken beni de Maltepe'den alırsan ben de gelirim :geyik::D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

2010 Model Mazda 3 aracım rölantide çalışırken motordan gelen tiz bir ses var ve bu ses durduğum yerde direksiyonu sağa ve sola biraz çevirsem bile artıyor. Zeminden kaynaklı olduğunu düşünerek heryerde test ettim ancak sonuç aynı. Sizce sorun nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2010 Model Mazda 3 aracım rölantide çalışırken motordan gelen tiz bir ses var ve bu ses durduğum yerde direksiyonu sağa ve sola biraz çevirsem bile artıyor. Zeminden kaynaklı olduğunu düşünerek heryerde test ettim ancak sonuç aynı. Sizce sorun nedir ?

En kısa sürede domestos usta (Veli abi) yardımcı olmaya çalışacaktır...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyonu cevirince artiyorsa muhtemelen direksiyon pompasinda bir peoblem olabilir. Direksiyon hidroligini kontrol etmenizi tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi ihtimal kayışlardan olabilir, kötü ihtimal direksiyon pompası yapabilir... Servis/usta kontrol ederse uygun teşhisi koyar... Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyon powerindan geliyor o ses. En iyi ihtimalle ya hidrolik seviyesi azdir yada benim aracimda oldugu gibi yetkili servisin benden onceki sahibinde atf 2 koymasi gerektigi halde atf 3 koymasindan kaynakli olabilir. Atf 3, atf 2 ye gore daha ince oldugu icin bu ses meydana cikmaktadir. Ben hidroligi atf 2 ile degistirdim ve ses kesildi. Aracinizin kullanma kilavuzuna siz yine de bakin hangi yagin konmasi gerektigi hususunda. En kotu ihtimalle de direksiyon powerini degistirmeniz veya revuzyob ettirmeniz gerekir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkürler iş gereği şehir dışına çıktım dönünce baktırcam kısmetse. Merak ettiğim sizin araçlarınızda rölantide bu tiz ses var mı zincir sesi değil elektronik bir cihazdan gelen bir ses benzeri. Mesela bu sesin benzerini araç rölantide sakin biryerde iken havalandırma değişim tuşuna (Araç içi / Araç dışı) bastığımda kısa süreli gelen elektronik sese benzetiyorum. Bu sesin sürekli hali diyeyim. Hidrolik seviyesinde bir sıkıntı yok ancak apojitsu dediğin aklıma gelmedi lakin çok doğru yağ konusu önemli bir konu incelemeye çalışıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, mazda 3 aracımın direksiyonunu  çevirdiğimde motor bölümünden vızzz diye bi ses geliyor, eps direksiyon olduğunu biliyorum ancak biraz ses yüksek gibi geldi bana acaba sorun teşkil ediyor mu herkesde var mı bu ses ?

O ses elektrik destekli hidrolik direksiyonun elektrik motorundan geliyor , sıfır araçta bile o ses geliyor merak etmeyin , tam tersine o ses gelmiyorsa sıkıntı var demektir.

Örneğin el frenini çektiğin zaman o ses kesilir çünkü motorun çalışması değşir , indirdiğin zaman geri çalışmaya başlar.

Ben daha önce bunu çok araştırdım , hatta yabancı forumlarda da inceledim , ses gayet normal

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O ses elektrik destekli hidrolik direksiyonun elektrik motorundan geliyor , sıfır araçta bile o ses geliyor merak etmeyin , tam tersine o ses gelmiyorsa sıkıntı var demektir.

Örneğin el frenini çektiğin zaman o ses kesilir çünkü motorun çalışması değşir , indirdiğin zaman geri çalışmaya başlar.

Ben daha önce bunu çok araştırdım , hatta yabancı forumlarda da inceledim , ses gayet normal

doğru, bir önceki kasalarda yoktu elektrikli direksiyon, benim kafa mazda 3 deyince onlara gittide ;D

eğer bahsettiğiniz ses filmlerde robotların hareket ederken ki gibi ciuuu ciuuu :2funny: gibi bir sesse eğer sercanın da dediği gibi direksiyonun elektrik motorundan gelen sestir ve normaldir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba arkadaşlar

2011 mazda 3 impresive yeni kullanıcısıyım

fakat direksiyon pompası ile ilgili sıkıntım var ve fikir almadan müdahale ettirmekde istemedim

araç P konumunda ve el fireni çekili iken cok az gelen vınlama sesi direksiyona dokunulduğunda yada direksiyon hareket ettirildiğinde artıyor fakat son 2 gündür de bir iki kez diresiyon sertleşmesi oldu birkaç hidrolik ustasına sordum tamiri olmaz böyle kullanmaya devam et yada pompayı değiştir yanıtını aldım konu hakkında daha önce çözüm sağlayan yada bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim

yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...