Jump to content

Aracım Çalışmıyor (1994 mx6)

Salis
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selam arkadaslar,

Aracim (94 mazda mx6) calismiyor. Tum gostergeler, camlar calisiyor yani elektirikte bir sorun yok, kontaga basinca hic ses gelmiyor, arabada hicbir tepki olmuyor. Ikinci defa ayni sorunu yasiyorum, ilkinde usta starter degismeli dedi bende kendim degistirmeye karar verdim fakat yapamadim daha sonra soktugum parcalari geri taktim, aku kablosunuda baglayinca hadi birkez daha deneyeyim dedim ve arac calisti. Yani hicbirsey yapmadim sadece birkac baglantiyi kesip birkac parca soktum hepsi bu. Simdi gene ayni sey oldu, aracta tepki yok.

Mazdalarda boyle arasira calismamak gibi kronik bir sorunmu var? cunku birkac hikaye duydum sizede danismak istedim. Sebep ne olabilir?

Yorumlarininzi bekliyorum, Simdiden tesekurler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Aracın üzerindeki akü kaç yıllık acaba şunu bir denermisiniz Araca bindikten sonra kontak anahtarını takın sonra farlarınızı açın farlar duvara vuracak şekilde ise daha iyi anlarsınız yada akşam denersenz her halükarda anlarsınız zaten kontağı çevirirken açık olan farlarınız kapanıp motor çalıştıktan sonra tekrar yanıyorsa yani kontağı çevirme anında farlarınız sönüyorsa bilinki akünüzün ömrü bitmiştir. Akü camları teyp vs çalıştıracak enerjiye sahiptir ama motoru çalıştırmaya enerjisi yetmeyebilir. Verdiğiniz bilgiler kısıtlı olduğu için şimdilik bu kadar mantık yürütebiliyorum. Umarım inşallah aküdendirki bu çok basit bir işlem akü değiştiği anda iş düzene giriyor zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorumlar icin tesekur ediyorum.

Aracin akusu 5-6 aylik,iyi durumda. Bu sorunu ilk yasadigimda usta mars motoru demisti.

Bende kendim degistirmek istedim  ama yapamayinca soktuklerimi tekrar monte ettim,

belki calisir umuduyla tekrar denedim calisiti. Yani yeni parca falan takilmadi.

Soylemeyi unutmusum, arac vurdurunca calisiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Marş motorunun arızalı olabilme durumu varmıdır japon arabalarında biraz beni şaşırtır. Şunu örnek vermek isterim başımdan geçen bir olayı eski bir honda kullanıcısıyım aracım aynı sizin dediğiniz gibi çalışmadı kontak anahtarını çeviriyorum farlar camlar teyp vs.herşey çalışıyor marşa bastığımda tık bile yok. Honda yol yardımını aradığımda aracımda olanları söyledim ve marj motorundan şüphelendiğimi söyledim telefondaki nöbetçi honda servis çalışanı 18 yıllık honda çalışanı olduğunu ve bozulan marş motoruna denk gelmediğini söyledi aküyü sordu size telde size söylediklerimin aynısını bana yaptırdı akünüz bitik akünüzü değiştirin dedi. Honda japon Mazda Japon Honda kaliteli Mazda Honda'dan daha kaliteli o yüzden marş motorunun arızalanmış olmasına halen mazdaya konduramıyorum :).. tabiki olabilir sonuçta herşey kul yapısı ama umarım sorun basit birşey olup ucuz maliyetlidir umarım sizin için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle marş motorunun kablo bağlantılarını kontrol edin,şase(yani eksi) kablosu tam temas etmiyor olabilir. Bunun dışında marş motorunun üzerindeki marş otomatiği ve ya kontak termiği olabilir..Kabloları kontrol ettikten sonra eğer yine ses yok ise bir taş yada sert bir cisim yardımıyla marş motorunun üzerinde 3-4 defa sertce vurun.Bu işi iki kişi beraber yapabilirseniz,siz marş motoruna vururken bir kişi içeriden marşa bassın.Umarım çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

marş dinamosunun bağlantı bölümlerine bak oksitlenme yapmış olabilir veya fişi çıkmış olabilir ama sorun kesinlikle marş dinamosundan bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Marş motorunun üzerine sertce vurmak ne kadar doğru? Teknik olarak bir açıklması varmıdır? bilgilendirirseniz sevinirim.

Marş motorunun üzerine sertçe vurmak ona zarar vermez,aksine sıkışık olan bir parça(marş otomatiği gibi) var ise onun ilk hareketine yardımcı olarak aracını çalıştırmanı ve aracını servise veya tamirhaneye götürmene yardımcı olur.Bu konunun teknik açıklaması budur..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biz genede fazla kaba kuvvet uygulamayalım herkes marş motorunu tutturamayabilir Allah muhafaza :)

Balyozla demedim,bir taş yardımıyla dedim .. :) Hiçbirşey olmaz merak etme..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Merhaba Herkese Selamlar.

92 model mazda 121 aracım.ilk şunu belirteyim. yakın zamana kadar marşa bastığımda araç hemen çalışırken,son zamanlarda biraz geç çalışmaya başladı.dün araçı çalıştırdım 100 metre ileride benzinlik vardı giitim.sonra kontağı çeviriyorum tık yok.herşey sağlam gözüküyor.aküye baktım,yeşil renkte.aracı vurdurduk çaıştı.sonra rampa bi yerde durdum stop ettim,olurda çalışmazda vurdururum diye.ama araç çalıştı birkaç kez denedim yine çalıştı.sabah bindim yine hiç tepki yok.önceki  yorumları okudum ama tam cevap bulamadım gibi birşey. Size danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arabami yaptırdım. Marsa basip tepki yoksa ya aku yada mars motorunda sıkıntı var. Benim aku saglamis. Mars motorunda da ilk akla gelen kömürlerin bitmesi. Benim arac 22yillik ayni komurleri kullanmis. Ve bitmis. Şimdi degisti gayet sağlam. Maliyeti 90tl oldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23.12.2016 at 22:21, Yılmaz D. :

Arabami yaptırdım. Marsa basip tepki yoksa ya aku yada mars motorunda sıkıntı var. Benim aku saglamis. Mars motorunda da ilk akla gelen kömürlerin bitmesi. Benim arac 22yillik ayni komurleri kullanmis. Ve bitmis. Şimdi degisti gayet sağlam. Maliyeti 90tl oldu

Birde bu durum zuhur ettiğinde " taşak" sıkışmış" olabilir derdik.

Yani marş otomatiği sıkışmış, çekmiyor anlamında :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.11.2011 at 08:48, mazdamx-5 :

Balyozla demedim,bir taş yardımıyla dedim .. :) Hiçbirşey olmaz merak etme..

Bana  " teknik konularda hiç yorum yapmıyorsun, hep eğlencedesin vs vs " diyen arkadaşlar.

Buyrun size bir teknik yorum...Bkz yukarıda 

DIŞ SES ; Acaba Fred ÇAKMAKTAŞ' ın aracıyla karıştırmış olabilir mi ?

Gülmeeee !!!! konu eski, araç ondan da eski

Gelelim diğer yoruma

@Yılmaz D. isimli üyemiz bir arıza ile karşılaşmış, aynı konu başlığı altında problemini yazmış ve cevap beklemiş.

Ne gelen var ne giden ? Arkadaşımız ne yapmış? Problemi kendi usulüyle çözmüş ve çözmekle kalmamış bir de diğer arkadaşlara faydalansınlar diye bilgi sunmuş...

Halbuki;

" hız makinemle, otobanda diğer ezikleri nasıl da ezdim "

" beni ve aracımı formula 1' e çağırdılar, uzak diye gitmedim "

" dünya üçgen dedim, forumda ki bilim adamları bile beni ikna edemedi "

gibi konularda yazmış olsaydınız bir çok ileti,beğeni alacak ve bu yetmeyecek üstüne kömür yardımı bile alacaktınız....

Hayır, partiden dağıtılan kömür değil, marş motorunun kömürü :) 

Allahtan Mete bey @Arabalar var.

"Taşak sıkışmış" diyerek konuya teknik destek vermiş

Not: Az kalsın "taşak geçmiş" yazacaktım. Klavyem sürçtü >:D

Not 2: Yazımı çok beğendim "geyik çıkabilir" bölümüne de taşıyayım bari

hahahahahahahah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...