papaz

Motorun Yağ Püskürtmesi

Herkese merhabalar. Arkadaşlar size bir sorum olacak bugün aracımın motorunu incelerken birşey farkettim araç çalışırken yağ kapağını açtığımda hava ile karışık yağ püskürttüğünü gördüm. Arabayı alalı 3 hafta oluyo nerdeyse alırken servise götürdüm baktırdım problem yok dediler ama öyle motora felan çok detaylı bakmadılar. Kullandığım süre zarfında pek bir problemle karşılaşmadım gidiş performans olarak sadece bazen yokuş yukarı deviri aldıramadığımda 2. vites ile yemiyor araç ve tekrar 1. vitese düşürmek zorunda kaldım bikaç kere. Aracım mazda 3 1.6 134000 km de. Sizce motorun yağ kapağından yağ püskürtmesi normalmi yoksa motorda sıkıntı mı var. Ne yapmm gerekiyor? Gidip dyno testine mi soksam acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gayet normal diye biliyorum ben de. En azından kullandığım bütün araçlar yapıyordu bunu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bana pek normal gibi gelmedi. Forumlarda ve netteki araştırmalarım sonucu aracın azda olsa hava üflemesi normal karşılanıyor fakat işin işine yağ girince işler değişiyor. Kimisi bunun motor ömrünün azaldığına işaret ettiğini söylüyor. Kimileri de normal bir durum olduğunu düşünüyor sizin gibi. Aslında aklım karışmadı değil, eski model doğan şahin gibi arabaların motor kapağını açıp bu motor üflüyor, bitik, sekman atılması gerekiyor derlerdi sanayide eskiden. Ama öğrendiğim kadarıyla bizim araçlar üstten egzantrikli oluyormuş herhalde ve motordan gelen hava normalmiş. Benim kafamı kurcalayan yokuşlarda 2. vitesle aracın kararsızlığa düşmesi, çekmemesi. Bu yüzden yağ püskürtmesi kafamı kurcalıyor. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların tecrübelerini paylaşmalarını bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

üstten egzantrikli araçlarda üstte egzantrik döndüğü için yağ kapağını açtığınızda çalışırken yağ sıçratır motorun ömrü ile hiçbir alakası yok. yağ kapağını açmadan hafif araladığınızda duman üflemesi sekmanlardan kompresyon kaçırdığını gösterir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

zoptrik arkadaşa katılıyorum. üstten egzantrikli motorların yağ kapağı açıldığında yağ sıçratır bu son derece normal dğier motorlarla karıştırmayın derim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sağolun arkadaşlar en iyisi ben kompresyon ölçümü yaptırayım başka türlü kurtulamam bu kuşkularımdan sanırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.