Jump to content

Hava Filtresinden Su Gelmesi (1996 Familia)

teccol
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba

Dün akşam hava filtresinden yoğun miktarda su gelmesinden sonra tamirciyi aradım yağına bak kahverengi olmuşsa conta yakmışsındır dedi.

BAktım evet kahverengiydi. Araba çalışıyor hemde saat gibi ama arkadan az miktarda duman atıyor. Bende çektim evin önüne öyle duruyor.

ortalama 500 tl masraf çıkar dediler. Yaptırayımmı satayımmı karar veremedim.

96 model 1,8 familia otomatik.

İstanbul anadolu yakasından bu işi uyguna halledebileceğim bir yer varmıdır bildiğiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

anlattıklarıma göre conta yakmamış. Okadar kolay conta yakmaz dedi. Sen yağını filtreni değiştir devam et dedi. Ama istersen önce bir gel bakalım ondan sonra yağını değiştir dedi.

HAva filtresi süpürge gibi çeker suyu vermesi imkansızdır. O suyu dışardan almıştır hava filtreside çektiği için motora vermiştir. Bir süre sonra motordaki suyu yakınca aracın normale dönecektir dedi.

İçim rahatladı. Ctesi günü gideceğim inşallah

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ne 500 ya ne biçim conta bu serviste yaptırsan bile bu kadar tutmaz. bence satma en yakın servise götür yaptır aslanlar gibi bin o kadarda önemli bir mevzu değil üst kapak sökülür genelikle rektefiyecide taşlanır sonra conta takılır vede toplanır abartılacak bir durum yok ben yaptır derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar,

Ctesi günü teber ustaya gideceğim. Telefonda büyük bir ihtimal conta yakmamıştır dedi. Çünkü arabanın hava filtresinden su boşaldı. Teber usta öyle birşey imkansız dedi. O suyu dışardan almıştır filtre aracılığı ile motora vermiştir. Buda egsozdan su atar yağını bozar falan dedi. Bir süre sonra geçer duman atması dedi.

Yağını değiştir filtre vs değiştir devam et ama için rahat olmasını istiyorsan gel bi bakalım kesin emin olalım dedi. BEnde ctesi günü gideceğim gelişmelerden haberdar ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya kardeş suyu dışarıdan hava filtresine nasıl alır anlamadım biri hortumla su tutsa anca öle bişey olur, emin olmadan yağ falan değişme bide boşu boşuna yağ parası verirsin ,yeni bıraktığın yağıda bozar ona göre dikkatli ol e

eğer motor problemin varsa yaptır sonra yağı değiş . bir araştır bakalım hava fitresi suyu nerden almış. yıkattınmı arabanın motorunu falan. bence yağı değimden önce bir baktır bu arada fazla binme derim ben. kolay gelsin geçmiş olsun. istanbulda adem ustada var haberin olsun forumdan çok arkadaş önermişti bi ara hatta ben de birkaç şey sormuştum kendisine.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar,

Ctesi günü teber ustaya gideceğim. Telefonda büyük bir ihtimal conta yakmamıştır dedi. Çünkü arabanın hava filtresinden su boşaldı. Teber usta öyle birşey imkansız dedi. O suyu dışardan almıştır filtre aracılığı ile motora vermiştir. Buda egzozdan su atar yağını bozar falan dedi. Bir süre sonra geçer duman atması dedi.

Yağını değiştir filtre vs değiştir devam et ama için rahat olmasını istiyorsan gel bi bakalım kesin emin olalım dedi. BEnde ctesi günü gideceğim gelişmelerden haberdar ederim.

Hocam usta doğru soyluyor.Oradan su vermesi olası değil.yalnız yağınızada karışmaz o kadar egzozdan atar dediği gibi bence devam edin kendiliğinden düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya kardeş suyu dışarıdan hava filtresine nasıl alır anlamadım biri hortumla su tutsa anca öle bişey olur, emin olmadan yağ falan değişme bide boşu boşuna yağ parası verirsin ,yeni bıraktığın yağıda bozar ona göre dikkatli ol e

eğer motor problemin varsa yaptır sonra yağı değiş . bir araştır bakalım hava fitresi suyu nerden almış. yıkattınmı arabanın motorunu falan. bence yağı değimden önce bir baktır bu arada fazla binme derim ben. kolay gelsin geçmiş olsun. istanbulda adem ustada var haberin olsun forumdan çok arkadaş önermişti bi ara hatta ben de birkaç şey sormuştum kendisine.

Hava filtresinin ağızı aşşağıya doğru iniyor. Aklıma radyatörün orada bir hortum patlaksak bende olduğu yerde arabaya yüklendiğim için hava filtresi patlak yerden suyu çekmiş olabilir düşüncesi oluştu içimde. olayın olduğu gün akşam olduğu için bakamadım ctesi günü bakacağım inşallah

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim karburatörlü araçlarda emiş manifoldunun içinden de su dolanır yani manifold contası bozulduğunda araç emişten su alır böyle bir durum olabilir mi? Yağın kahverengi olması benim de kafamı karıştırdı. Emişten giren-çıkan suyun kartele gireceği tek yer karter emiş borusu ki oraya kadar su nerden gelmiş araştırmak lazım.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar teber ustaya gitmedim sorunu hallettik.  Ama kimsenin aklına gelecek gibi değil

Arabanın hava filtresinin hava alış ağızı sol farın altında tamponun arkasında bir yerde bidona benzer birşeyle birleşiyor bu bidon ağzıda sol çamurluğun oraya doğru ağızı yukarı doğru duruyor.

Bu bidon sanırım içindeki hava kanallarınad bir türbulans oluşturarak havayı soğutmak. Bu bidonun içine çamurlukdaki bir delik tam o hava giriş ağızının oraya oraya denk geliyor. Oradanda bidonun içi su dolmuş.

Ben gazı yüklendikçe yukarıya doğru suyu çekiyor. Filtreden su gelmesinin sebebi bu.

Araba su sebebiyle hava almadığı için zengin karışım oluyor ve yüksek yakıt sarfiyatına sebep oluyordu.

Çözüm olarak : bidonu sökmek çok zordu bizde alt tarafdan küçük bir delik açaraktan suyun tahliyesini yaptık. Su almasına sebep olan çamurluktaki civata deliğinede civata taktık.

Şu an araba conta yakmamış görünüyor.  Ama buyuk bir tecrübe :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyi farketmişsin zaten sen su doluyor diyince ben bir aksilik olduğunu anlamıştım. geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler arkadaşlar. Benimkisi gibi bir sorun ilerde olmasın diye herkes arabasını kontrol etsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ noldu? Su separatör emişinden mi girmiş motora?

Yağda problem yok. su hiç motora gelmemiş. Belkı az birşey yanma odasına gelmiş olabilir oda yanmış gitmiştir zaten.

Separatör nedir bilmiyorum ama. Hava filtesinin hava alış yeri sol farın altındaki kabın oraya kadar uzanıyor. Kabın içi su dolmuş. O sebeple araba hava almıyor yüklenincede su çekiyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...