Jump to content

500 km de Bir Neden Yağ Eklenir?

mozhan79
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

ilgili internet sitesinde RX8 ile ilgili satış ilanı veren arkadaşlara bakıyorum "500KM & 1000KM  DE BiR YAĞ EKLENMŞTİR" şeklinde yazmışlar. yani ben aracımı kontrol ettiğimde yağ eksiltmesinin olmadığını görüyorum. bende mi sorun var , ilanı yazanlar mı tadınız tuzunu kaçırıyorlar anlamadım. bir araba bu kadar rezil edilmez.tama bu araç yağ yakar eyvallah ama yahu höküz gibi kullanma aşırı yağ yakmasın araba her 500 km.de bir de ekleme yani ne diyeyim anlamadım. sen ilana öyle yazınca "vay be ne kadar güzel bakmış " mı diyecek alıcı olan yoksa " bu ne be , her 500km. de yağ mı eklenir" diyecek. ben de aracıma bakım yaptırıyorum ama eksiltme belki 200 ml belki 250ml. o da 3000km filan sonra yani. geçen gün baktım eksiltme yok ve bu ay bakıma götüreceğim aracı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani oldukça ilginçmiş. Her 500 Km de bir yağ değiştirmek ne demek ? şaka gibi. Bir depo yakıt bitiyor o kadar Km de. Bu durumda, her yeni yakıt alışında, yağda ekletiyormuş galiba. Sene 1998 yılında askerlik yaparken, 1956 model Mercedes kamyon vardı zimmetimde ona bile bu kadar sıklıkta yağ eklememişim dir vallahi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rx7 rx8 ülkemizde harab edilen spor arabalar ne yazıkki yakında rx8 lerede granada atıp yürütürler :) bence kullandıkları yagdan kaynaklanıyordur normal motor yagı kullanıyorlar kanatim bu yönde çünkü bi rx7 sahibiyle konustum adam arabasında orjinal  boxer motoru oldugunu idda etmişti :) varın gerisini siz düşünn bi insan arabasının özelligini merak etmez mi ya :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Coriolis

İlhan1977,

RX-8' lerdeki motor Wankel tipi. dolayısıyla yapısal olarak yağ eksiltmeye müsait.

pistonlu motorlarla bir tutmamak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan1977,

RX-8' lerdeki motor Wankel tipi. dolayısıyla yapısal olarak yağ eksiltmeye müsait.

pistonlu motorlarla bir tutmamak gerekiyor.

Muhakkak bir tutmamak gerekir, bütün araçlar belirli bir KM sonra bir miktar yağ eksiltiyordur. Ama burada 500 km'de bir yağ ilavesinden bahsediliyor. Ben işin teknik kısımını çok anlamam, sadece duruma çok şaşırdım. Ama sizin vermiş olduğunuz bilgilerden anlaşılıyor ki konuya vakıf ve teknik bilginiz var ki, 500'er Km'de bir yağ eklemenin normal olduğunu kesin ve net söyleyebiliyorsunuz.  Olmaz olsun o zaman böyle araç, uğraşılırmı her 500 Km de bir yağ ilave etmekle.

Edit :Alıntı hatası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

RX-8 kullanıcıları genelde performans isteyen gençler olduğundan, araç normal kullanan birine göre daha fazla yağ eksiltir, yani kullanan kişiye göre değişir yağ eksiltmesi...Aracın yağ eksilttiğini de dünya alem biliyor zaten, alan bilerek alıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Muhakkak eksiltiyordur, ben eksiltmez de demiyorum. Ama süre çok kısa 500 Km gibi, ona şaşırmış durumdayım. Ben Yakıt bittiğinde yakıt almaya üşenen birisiyim ki, her 500 km de bir yağ ekletmek tam bir eziyet ve ölüm. Vallahi gençleri tebrik etmek lazım ozaman bu azimlerinden dolayı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

500 km de bir yag eksiltmiyor, bu sekilde ilan verenlere sitem var. Fiili kullanicisi soylemis, bakimdan bakima en fazla 250-300 ml eksiltiyor diye.

Sitemi oluyormus gibi algilayip yanlisi buyutmemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ters değil aslında da malum ekonomik şartlar, ve çocuklu aile olmanın gerektirdiği sorumluluklar dan dolayı ters düşüyor diyelim :).. Ama her zaman hayalimde tek kapı bir güçlü spor bir araba vardır. Artık emekli olduktan sonramı olur, kızım büyüdükten sonra yada evlendikten sonramı olur. Öyle hayal edip teselli ediyorum kendimi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Coriolis

şöyle anlatalım:

sıralı silindirli motorlarda yağ yakma temel bir sorun işaretidir.

Wankel motorlarda yağ yakma yapısal bir özellik...yakıtla beraber bir miktar yağ yakıyor yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet abi. Zaten konu sahibi bir rx8 kullanıcısı olarak ne kadar eksilttiğini yazmış. 3000 km.de 250-300ml gibi bir miktardan bahsediliyor.

aynen o kadar ekledim o da MAX-MIN çizgisinde MİN tarafına yakın gibi geldi bana. öyle bitmeye yakın gibi bir durum yok.

yağ yakıyor araba tamam biliyorum ama bu kadar da öldürülmez ya...

yani kaş yapayım derken göz çıkarmak ancak bu kadar olur. ayağını gaz pedalından çekmesen ne kadar da biter yağ aceba??? merak etmeden duramıyor insan şimdi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel Mazda3 kullanan birine ters bir arac zaten :)

kesinlikle ... dizele binince gaza basasım gelmiyor ama o da ayrı bir mesele :) tork mork bi yere kadar idare ediyor sonrası yine aynı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demek ki o kadar büyütülecek bir durum yokmuş, ilk servise gidildiğinde fazladan bir 4 litre yağ alınacak, bir de huni edinilecek, periyodik yağ kontrollerinde min çizgisine yaklaştığı görüldüğünde tamamlanacak... :)

Periyodik yağ kontrolü derken her kendini bilen araç sahibinin zaten yaptığını varsaydığım kontrolden sözediyorum, servis falan değil... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demek ki o kadar büyütülecek bir durum yokmuş, ilk servise gidildiğinde fazladan bir 4 litre yağ alınacak, bir de huni edinilecek, periyodik yağ kontrollerinde min çizgisine yaklaştığı görüldüğünde tamamlanacak... :)

Periyodik yağ kontrolü derken her kendini bilen araç sahibinin zaten yaptığını varsaydığım kontrolden sözediyorum, servis falan değil... :D

aynen ... söz eklemek yanlış olur bu söze :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba.Bır Rx8 kullanıcısı olarak bu konuda sunları solemek ıstıyorum.O yag kaybı yasanan modeller ne yazıkkı eskı modeller ama hepsınde degıl tabı bırazdaha yıpranmıs olanlardır.500 km de yag degıstırmek sakadır dıye dusunuyorum keza yag sarfıyatı benım aracımdada var ama ole atla deve bır durum yok.BU arabaya bınen kısıler ben dahıl olmak uzere bagajında ozel yagını bulunduracak ılk kural bu.ole bas gaza gıdelım 9000 devırde vıtes atalım 6 ay sonra gırerız servıse vs gıbı degıl.Bu arabalar ozel yapım elınız gozunuz uzerınde olucak.benım rx8 2010 model haftalık bakarım yagına suyuna kendıme bakmam okadar ama yola cıkıncada alırım karsılıgını.Utanma sıkılma olmucak açıcaksın Etılerın ortasında kaputu bakıcaksın yagına :)) olede yapıyorum kımse umrumda degıl olamazda onlar sadece arkadan bakarlar gozlerını kaydıra kaydıra.:))Kazasız belasız surusler dılıyorum herkese..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sen aracına bakarsan o da sana bakar :) benim düşüncem bu... sürekli 9000 devir döndürürsende kucaklamamak mümkün değil motoru, istediğin kadar yağ koy. ama herşey kullanıcı da bitiyor. yüksek devir seviyor diye araç sürekli gazlamak olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...