Sign in to follow this  
Followers 0
Emekli81

Mazda6 Kısa Far Sorunu

      2005 Model Mazda 6 'yı  çok severek aldım, gerçekten 4/4'lük bir araç. Gece aracımı kullanırken farları yaktım,inanın parklar yanıyor zannettim. Sağa çekip indim baktım kısalar yanıyor.

      Çareler aradım; üzerindeki ampul 55 amperlikmiş. 100'lük takalım dedim,olmaz dediler, Çünki 100'lük ampulün ısısı farın içini kavururmuş. Beni zorla hiç sevmediğim Xezenon'a ikna ettiler ve taktılar. Değişen hiçbir şey olmadı.

Işık şiddeti bence aynı,sadece görüntü beyazımsı ve yağmurda nakavt. Bu arada İzmit Mazda

servisinden orijinal far içi sis farları istedim. Set olarak getirttiler taktık. Xezenonun yanında sisleride yaktımmı hakira oluyor,sislerin orijinal ampulleri de 55 amper.Farların karşısına gecip baktığımda karşıdakinin gözlerini almıyor,zaten ayarı bayağı düşük.Setin içinde sinyal koluda dahil+işçilik toplam maliyet 570 lira. Ama hala kısalardan memnun değilim.

        Enson aklıma gelen çare: Kısa farın sisli merceklerini,sisli olmayan mercekle değiştirip orijinal ampulü ile daha güzel bir aydınlatma sağlanacağını düşünüyorum.Çünki sis farlarının mercekleri,  kısalara göre daha berrak gibi geldi bana.

          Bu konuda girişimi olan arkadaşların veya değişik görüş sahiplerinin fikirlerini bekliyorum.

          Saygılarımla.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

abi aracınızın farlarının orjinal olduğundan eminmisiniz eğer orjinal farlarıysa kitapçığından bakın kullanılması gereken ampül vede özelliğini yazması gerekir, ayardanda olabilir farın içine toz kir girmiş olabilir aracın farı yakacak kadar enerji üretip ütermediğini ölçtürün bir elektrikçide  ama dedimya eğer farlar veya ampüller bir şekilde değişmişse orjinal değilse sorun normaldir tamamını orjinaliyle değişin yoksa gerisi gereksiz yere para harcamak olur vede hiç bir şey değişmez boşu boşuna paranızı heba etmeyin zaten zenonda yasaklandı haberiniz olsun muayenede sorun çıkabilir bu arada bunu servisten öğrenebilirisiniz bir gösterin derim. veya farların modelini nosunu servise sorun şase numaranızı vererek orjinal olup olmadıklarını anlarsınız. 6 üst düzey  bir araçtır böle sorunlar kolay kolay olmaz o araçta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bir şey eklemeyi unuttum far içi sis farı istettim falan demişsiniz kesinlikle sisleri  kısalarla aynı elektrik hattına bağlatmayın sislerin hattı ayrı olmalı vede röleli olmalı haberiniz olsun, tabii araçta orjinal olarak hattı mevcut değilse, felaket derecede enerji çekiyor sisler vede elektrik tesisatını çok yoruyor. bunları böle yorum olarak yazdım kendi aracımdaki tecrübelerimden  6 hakkında pek bilgim yoktur umarım 6 kullanıcıları daha kesin söylemlerde bulunurlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vehbi Abi, daha önce kullanılan bir ampul merceğe zarar vermiş olabilir veya far ayarında ciddi problem olabilir. Far ayarı diyorum çünkü iyi bir far ayarı yapabilen çok az yer var.

İyi bir kontrolde durum ortaya çıkar zira yeni far ayarı cihazlarında ışığın şiddeti de görülebiliyor. Diğer araçlarla karşılaştırılırsa sıkıntı var mı yok mu anlaşılır.

Xenon tavsiye etmiyorum. Zaten Gürhan'ın dediği gibi yasak artık. En iyisi Nightbreaker + tarzı ampüller. Bir dezavantajı ömürlerinin kısa olması. 1 - 1.5 sene ancak gidiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba Gürhan ve Burak, ikinizi de ilginiz için teşekkür ediyorum. Arabannın farları dahil her tarafı orijinal Gürhan. 6'larda sis lambaları ön farın içinde. Yalnız benim aracımın versiyonu biraz düşük galiba ki,fabrikasyon olarak üzerinde sadece arka sis lambası çalışır vaziyette idi.

Önsislerin de yeri hazır sadece iç aksamları takılması gerekiyordu,ayrıca aracın üzerinde sis farı kumandası sinyal kolunda olduğu için,mevcut sinyal kolu sadece arka sis farını yakıyordu,bu nedenle sinyal kolu değişti.Yeni kolun üzerinde ki anahtar 1.nci devrede önü, 2.nci devrede ön ve arka sisleri beraber yakıyor. Dolayısıyla Gürkan'cığım şuan araçta tesisat dahil herşey orijinal.Bunu bu kadar uzun uzun seni aydınlatmak için anlattım,umarım sıkmamışımdır.

Burak'cığım senin düşüncelerine katılıyorum. Işığın şiddetini arttırmak için benden önceki araç sahibi tarafından yüksek amperli ampül takılarak kısa farın içinde ayna olarak tabir edilen nikelaja zarar vermiş olabilir.

Bu arada internette far tamiri  ve temizliği ile siteler buldum.Birini arayıp derdimi anlattım.Merceği şeffaf yapabilirmisiniz dedim, temizlik ve mercek değişimi için 400 lira istedi. Arkasından bir başka sitede,sakın farlarınızı açtırtmayın ileride su alıp buhar yapabilir diyor ve kimyasallarla temizlediğini anlatıyor. Artık bahara kadar idare edeceğiz.....Ya nasip....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abi aracın eksik veya düşük donanımlı değil. Türkiye'ye gelen ilk jenerasyon Mazda6 larda sis farı hiç olmadı. Senin yaptığın gibi sonradan taktıranlar olmuştur ama 2009 a kadar gelenlerde mevcut değil.

Far açtırmaya gelince de ben de tavsiye etmem sonradan buğu / buhar yapma ihtimali var eğer kapatırken düzgün kapatılmazsa.

Ben de eski aracımda ( 2004 Mazda6 ) far aramıştım far yükseklik ayar motoru arızalı olduğu için ama bulamamıştım. Sonradan ufak bir kaza geçirince ikisi de kaskodan değişmişti.

Dediğim gibi öncelikle far ayarı ve ışık şiddetini ölçtür. O bir fikir verebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

yok abi sıkıldığım falan yok sayenizde bende bilgilenmiş oluyorum saygılar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mercekli farlarda xenon yasak değil orjinal arabalarda da çıkıyor. mercekli fara xenon takıp ayarını yaptırdıktan sonra da kimseyi rahatsız etmiyor. yasak olan xenon değil zaten ayarsız farla dolaşmak. sizin probleminiz yüksek ihtimal farın içinin kirlenmesi ve eskimesi. xenon yine de halojen ampülden daha çok ışık verir 4300 veya 6000k taktırırsanız...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artık o dediğin geçerli değil çünkü son kararla otomatik far yükseklik ayarı olmayan xenonlar ağır kusur olarak değerlendiriliyor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selamlar.. Benımde aklıma takılan ıkı konu var farla ılgılı..

1- Mazda6 2006 da farda dort adet bosluk var, kısa-uzun ve sınyal seklınde.. Ortada bulunun dorduncu boslugun hıkmetını bılen varmı acaba. Ingılızce manuele pdf te de bos gosterılmıs !!!

2- nette ve forumda h7 olarak gorundugunden kısa farı sıparısle h7 aldım ama takmak mumkun olmadı.. Bızım dag basındakı tamısrcımı beceremedı yoksa tek soket h1 mıdır dogrusu ?

Saygılarımla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajınızı düzeltirseniz seviniriz. Tamamı büyük harf ile yazılan mesajlar silinir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasıl duzeltılecegını bulamadım..

sorunumun içeriğiyle de  ilgilenebilecek de kımse yok sanırım forumda. sizin imkanınız yada yetkınız varsa lütfen  silin de SORun olmasın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evet üzerinden bir süre geçince mesajlarınızı düzeltemiyorsunuz.

Ben düzelttim ama bundan sonrası için dikkatli olursak sevinirim.

1. sorunuza gelince o boşluk sis farı için. Orijinalinde sis farı olan modeller var ( yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'ye de gelen 2.3 Sport modelinde vardı sis farı ) Sonradan da taktırılabiliyor ve 500 TL kadar bir maliyeti var ( direksiyon arkasındaki kolda da bir değişiklik gerekiyor )

2. Makyajlı kasalarda H7 midir bilemem ama ilk çıkan kasalarda H1 idi. Eski aracım 2004 Mazda6 oradan eminim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çok teşekkur ederım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faceliftte de H1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.