Jump to content

Mazda 323 Amortisörlerden Gelen Ses

ekaton043
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar herkese kolay gelsin. 92 model sedan aracım var. Hafif bir tümsekte veya sağ ön lastikle hafif bir çukurdan geçerken sağ ön taraftan tak diye ağır bir ses geliyor.  Sorun amortisörde olabilirmi? Patlak amortisörden ses böyle mi çıkar veya nasıl anlaşılır? Yoksa ön takımla ilgili başka bir sorun mu vardır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

özellikle kışın bunu daha iyi hissedersiniz. Benimde arkalar patlaktı. Geçen kar yağdığında bir işim çıktı. Sanki arka lastik yok da jant üzerinde gidiyor gibi hissetmiştim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın süspansiyonu yumuşaksa sorun amortisörden diyebiliriz. Süspansiyon sertse sorun başka bişeydedir.

Ben 40bin km patlak amortisörle araç kullandım. Ama süspansiyon sert olduğu için araba zaten esnemiyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu konuda bir yanılgı var amartisör esnemeyi yapmaz esnemeyi yaylar yapar amartisör bu yayların esenemesi dengeler yani ayarında esnemesini sağlar amartisör patlaksa olay yayların esneme direncine kalır vede araba kayık gibi esner hatta harika şekilde yaylanır patlak amatisörün tepkisi böle olur sizinki ses yapıyosa hele bahsettiğiniz gibi bir ses bence rotbalascıya gidin belli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşım senin anlattığına göre,sevirse veya tamircine gitmen gerek. Ancak amörtisörden şühpeleniyorsan, tavsiyem bol kasisli yolda aracını dene o zaman takırtılar periyodik olarak daha da artar; veya motor kaputunu aç, sağ ön amörtisörün üstündeki muhazafa kapağını çıkart, avucunun içini yahut parmak uçlarını kapağın altında göreceğin amörtisör miline temas ettirerek aracı aşağı yukarı sallamaya çalış,yanında insanlar varsa yardım al sallamak için.Salınımlar esnasında milin çalışmasında sürtünme hissedersen amörtisörün arızalanmış demektir.sürtünme yapmadan çalışıyorsa birşey yok demektir. O zaman arızayı başka yerlerde arıyacaksın.Kolay gelsin.......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşım,

Benim aracın aynı ses sol arkadan geliyordu. Gırc gırc ediyordu, tümsekten geçerken veya yolcu alınca, dün servise gittim amortisörler bitmiş dediler, değiştirdim. ikisine de şimdi araba nın gidişi duruşu değişti. ama 400 TL de gitti..Sende bir servise gti bence..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

15 gün önce alt takım komple ön 2 amortisör ve takozları degişti degiştirmeden önce ses daha fazlaydı ama su anda azda olsa özellikler dönüşlerde dup-dup-dup diye ses geliyor

aracım 98 model lantis

İletiyi düzenle

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyon kutusundan geliyor olabilir.

aynen ya dedigim gibi dönüşlerde yapıyor ses hatta bazen hareket etmeden bile direksiyoru saga sola cevirdigimde geliyor ses
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar herkese kolay gelsin. 92 model sedan aracım var. Hafif bir tümsekte veya sağ ön lastikle hafif bir çukurdan geçerken sağ ön taraftan tak diye ağır bir ses geliyor.  Sorun amortisörde olabilirmi? Patlak amortisörden ses böyle mi çıkar veya nasıl anlaşılır? Yoksa ön takımla ilgili başka bir sorun mu vardır acaba?

amotüsörlerin üzerinde yağ kaçağı varmı veya yüksek hızlarda arabanın direksiyonun hakimiyeti azalıyor-direksiyon aşırı yumuşuyor mu veya arabayı salladıgınız zaman sanılım hemen durmayıp bi kaç kez daha devam ediyor mu?  cevabınız evetse amortüsörden kaynaklıdır  hayır ise yüksek ihtimalle amortüsör kulesinden..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amartisör takozunzda olabilir, lakin kaput açıkken sese kulak verin bakalım direksiyon kutusu veya pmpasımı yoksa yürüyen aksammı, belli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...