Jump to content

SUV Güvenlikte Hayal Kırıklığına Uğrattı !

Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Euro NCAP 2012 yılına iki yeni test ile başladı.

Kurum bazı otomobil yapımcılarının ileriye adımlar attığını, diğerlerinin ise yerinde saydığını belirtti.

tylf6oll.jpg

2009’da değerlendirme şeklini yenilemesinden bu yana Euro NCAP’ın , 5 yıldız için gerekli kriterlerini her yıl arttırarak güvenlik çıtasını yükseltti.

2012’de bir otomobilin 5 yıldız alabilmesi için toplamda en az yüzde 80 skor alması, Yetişkin Korumasında en az yüzde 80, Çocuk Korumasında yüzde 75, Yaya Korumasında yüzde 60 ve Güvenlik Yardımında yüzde 60 skor elde etmesi gerekiyor. Yeni kriterler tüketicilerin çok daha güvenli araçlara kavuşması anlamına geliyor.

Kısa süre önce yenilenen Jeep Compass, Euro NCAP değerlendirmesinin çoğu alanında düşük performans sergileyerek 2012 kriterlerine göre sadece iki yıldız alabildi.

l8lk3zej.jpg

Kompakt SUV seçenek olarak sunulan, yan göğüs kafesi hava yastığıyla test edildi, ama testin sonuçları özellikle yan direk testinde zayıf koruma seviyeleri olduğunu gösterdi. Compass yaya korumasında yüzde 23 gibi, düşük bir skor aldı.

Kompakt SUV’lar Avrupa’daki en popüler SUV segmenti, ama Euro NCAP’e göre Jeep Compass aynı kategoride test edilen diğer araçlarla karşılaştırıldığında güvenlik açısından iyi bir performans ortaya koyamadı.

Euro NCAP aynı zamanda yeni Honda Civic’in sonuçlarını da yayınladı ve araca en yüksek derecesi olan beş yıldız verdi. 9. nesil aile otomobili bütün değerlendirme alanlarında yüksek skorlar elde etti ve bu rekabetçi pazar segmentinde rakipleriyle aynı düzeye çıkmayı başardı.

Güvenlik Yardımında da iyi bir skor alan otomobil seçenek olarak sunulan Honda’nın Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi (CMBS) ile donatılmış. Bu Radar temelli otonom acil frenleme teknolojisi 2010’da Euro NCAP Advanced tarafından ödüllendirilmişti.

Euro NCAP genel sekreteri Michiel van Ratingen şöyle konuştu: ‘Yayınlanan sonuçlar, günümüzdeki 5 yıldızın birkaç yıl önceki 5 yıldızdan çok daha anlamlı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Birçok otomobil yapımcısı ilerleme kaydetti, dolayısıyla biz de kaydettik. Eski teknolojiye dayalı olan, tazelenen ve yeni gibi pazarlanan otomobiller, yeni hedeflere göre geliştirilen en yeni modellerle aynı güvenlik seviyelerini sağlamıyorlar. Bu sonuçlar adil bir karşılaştırma isteyen tüketicilerin beklentisini karşılayacaktır.’

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomobil Markaları Hangi Ülkenin Malı Olduğu

Alfa Romeo İtalyan Malı

Audi Alman Malı

Bmw Alman Malı

Chevrolet Amerikan Malı

Chrysler Amerikan Malı

Chery Çin Malı

Citroen Fransız Malı

Dacia Fransız Malı

Daewoo Güney Kore Malı

Daihatsu Japon Malı

DFM (Dong Feng Motor) Çin Malı

Dodge Amerikan Malı

Ferrari İtalyan Malı

Fiat İtalyan Malı

Ford Amerikan Malı

GMC Amerikan Malı

Honda Japon Malı

Hummer Amerikan Malı

Hyundai Güney Kore Malı

Infiniti Japon Malı

Jaguar İngiliz Malı

Jeep Amerikan Malı  ;D

Kia Güney Kore Malı

Lada Rus Malı

Lamborghini İtalyan Malı

Land Rover İngiltere - Amerika - 2008 de Hindistan aldı.

Lexus Japon Malı

Lotus İngiliz Malı

Maserati İtalyan Malı

Mazda Japon Malı

Mercedes-Benz Alman Malı

Mini İngiltere - 2001 de Almanya BMW aldı.

Mitsubishi Japon Malı

Nissan Japon Malı

Opel Alman Malı

Peugeot Fransız Malı

Porsche Alman Malı

Renault Fransız Malı

Saab İsveç Malı

Seat İspanya - Alman Malı

Skoda Çek Cumhuriyeti

Smart Alman Malı

SsangYong Güney Kore Malı

Subaru Japon Malı

Suzuki Japon Malı

Tata Hindistan Malı

Toyota Japon Malı

Volkswagen Alman Malı

Volvo İsveç - Çin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Taabiii yaa.

Evropa arabalarının ameriganya güvenlik testlerindeki fecaatlarından sonra, yuro enkepçilerin bir karşı atak saldırısı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nofear,

Volvo- ya İsveç/Çin yazıyorsak Chevrolet' e Kore/ABD yazmamız lazım.

ayrıca bu ülkeler markalara sahip olabilir ancak üretim merkezleri çok fazla değişken...Jeep ve Chrysler' ın çok sayıda Çin üretimi aracı ve/veya parçaları olduğunu çok iyi biliyorum...

bu liste insanı çok yanıltır.

Opel misal Polonya' dan geliyor çoklukla, Kia C'eed Çek Cumhuriyeti, Mitsubishi Colt Hollanda, Mazda BT-50/Mitsubishi L200/Ford Ranger Tayland, Citroen C4 sedanlar Çin malıydı mesela...

burada fabrikası olan markaları mesela unutmayalım.

Amerikan üretimi bir Honda ile Türk ve Japon üretimleri ciddii fark arz ediyor hem versiyon hem model hem birçok detay konusunda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

coriolis kardeş haklısın ama öle bir markada çalma çırpmayla rasgele bir yerde üretilmiş arabasını euro N cup a göndermez. ayrıca fabrikasının nerede olduğunun bir önemi yok firmalar işçi maliyeti en az ve pazar payı fazla olan ülkeleri seçerler  o farklar her zaman abartılmıştır parçalar genelde aynı yerlerde üretilir ama montaj farklı yerlerde yapılır mesela BMW üç farklı ülkede farklı parçaları üreten fabriikaların ürettiği parçalar montajlanarak üretilir genelde kalite standartı aynıdır bence; aksi halde marka nın ne önemi kalır ülke üretimleri ön plana çıkar ve sadece her ülke kendi otosunu kendi ülkesinde üretir veya kaliteli üretim yapan ülkelerin araçları daha çok satılır. volvo nunda iki isimle anılamsının sebebi asıl ilk doğduğu ülkenin isveç olduğu sonradan çine satıldığı içindir dediğiniz gibi aynı durum diğerleri içinde geçerlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

NoFear,

inan bugüne kadar tonla Avrupa Tip Onayı aldım, tonla resmi çarpışma testi neticesi gördüm, durum pek öyle değil inan bana....

EURONCAP resmi otorite değil bu arada hatırlatayım.

Çin' de %100 üretilen BMW' leri görsen çok şaşırırdın :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki kardeş bişey soracam biz araba alacak olsak nasıl bilecez nerede üretildiğini veya hangi ülke üretiminin iyi olduğunu ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

NoFear kardeşim, Coriolis çok doğru söylüyor. Bu kez muhalefet etme lütfen... :D

Daha önce de bahsetmiştim; iş icabı dolaştığım ülkelerde arabalar arasındaki farkı görünce çok şaşırıyorum. Zamanında şu bizim geleneksel Renault 12'lerin bile Türkiye ile Fransa arasındaki kalite farkını gördüğümde şok geçirmiştim. Avrupadakiler Renault 12 değilde 22 gibiydi. Opeller arasındaki farkı görsen Türkiye'deki Opel'e başka bir isim verirdin. Aynı anda Türkiye imalatı Toyota Auris ile orijinal Auris'i yanyana görme şansım oldu. Gerçekten çok fark ediyor. Emin ol, Amerika'lının standartları Avrupa'nın çok çok üzerinde. Ve bahsi geçen testte yamulan araba hangi ülkedeki fabrikasında yapılıyor bilmiyorum ama inan ki kendi ülkelerine kesinlikle girmiyordur. Kendilerini sevdiğimden değil ama adamlar bizim manyaklık diyebileceğimiz boyutta kalite ve güvenlik standartlarını hiçbir istisnasız uyguluyorlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki kardeş bişey soracam biz araba alacak olsak nasıl bilecez nerede üretildiğini veya hangi ülke üretiminin iyi olduğunu ???

hazreti google :)

bu konuda en iyi kaynaklardan birinin Wikipedia olduğunu (ingilizce versiyon) söylemek isterim.

bunun dışında buradan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, hasbelkader biraz tecrübe edindik bu konuda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya orbitus abi benden ana muhalafet gibi  bahsetmişsin :D :D :D  '' bari bu kez muhalefet etme der gibi olmuş  ''  :D :D :D şu an kendimi sorguluyorum acaba hakketen çokmu muhalefet ediyorum diye ve abi sizin sözünüzün üzerine gülmekten yıkılıyorum. :D :D inanın amacım bilgilenmek vede kendi bildiklerimle karşılaştırmak doğruları öğrenmek için hepsi. amaç sadece bu. bilgiler için saol coriolis.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla gürhan  muhalefet mi bilemem de ,  iyi kaynattın soruyu :D korkarım soruma yanıt alamadım :)

bahsettiğin üretim yeri sorusu da forumda tartışılmıştı. Jeep için bulunur mu bilmem . benim ki hofu üretim mesela :D

http://www.mazdaclubtr.com/18134/mazdaniz-nerede-uretilmis/msg334542/#msg334542

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gürhan kardeşim, senin çok düzgün karekterli bir insan olduğun yazılarından anlaşılıyor, bu sağlamlığa güvenerek ve renkli yapınla zaman zaman esprili yaklaşım sergiliyor olmam sevgidendir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla gürhan  muhalefet mi bilemem de ,  iyi kaynattın soruyu :D korkarım soruma yanıt alamadım :)

bahsettiğin üretim yeri sorusu da forumda tartışılmıştı. Jeep için bulunur mu bilmem . benim ki hofu üretim mesela :D

http://www.mazdaclubtr.com/18134/mazdaniz-nerede-uretilmis/msg334542/#msg334542

o halde bence tüm firmalarınkinide bilmek mümkün.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...