Sign in to follow this  
Followers 0
MazdaClubTR

Mazda3 Daha fazla Yakıt Verimliliğine sahip

• Beklenenden 0.1 litre daha az yakıt tüketimi

• Yeni ve daha katı bir test olan Eco Test test kriterleri kullanılarak ölçüldü

• Yakıt tüketimi ve emisyonların ölçümleri gerçek sonuçlara daha yakın

Mazda3, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan en yeni EcoTest’te çarpıcı bir sonuç elde etti. 77 kW/105 PS’ye sahip 1.6 litre bir Mazda3, test edilen sekiz araç içinde üreticisi tarafından yayınlanan resmi ortalama değerlerden daha az yakıt tüketimi yapan tek araçtı. ADAC uzmanları yeni ve daha katı EcoTest’inde Mazda3’ün 100 km’deki yakıt tüketimini Mazda’nın belirttiği 6.4 litrelik ortalama yakıt tüketimi (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsünde) yerine 6.3 litre olarak ölçtü. Benzinli, dizel ve elektrikli güç aktarmaya sahip test edilen diğer tüm modellerin test sonuçları, resmi olarak açıklanan ortalama yakıt tasarrufu değerlerinden oldukça yüksekti.

New-2012-Mazda3-dynamism-comfort-and-safety_1.jpg

Almanya’nın ADAC EcoTest’i yakıt tüketimini, CO2 ve toksik emisyonlarını yeni ve daha katı kriterler kullanarak ölçer. Bunlara dünya döngüsünü kullanan bir test olan NEFC ölçümleri veya WLTP ve ADAC’ın kendi testi olan Otoban sürüş döngüsü testi de dahildir. İkinci yakıt tüketimi testi, 130 km/s hızda ve tam gaz ile Otobanda sürüş yapılmasını içerir. Ek olarak, bu üç döngü de kısa farlar açık şekilde ölçülür; dünya ve Otoban testinde klima açık şekilde ölçüm yapılır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzun yolda 6 litreyi kaç kilometre hızda giderken görüyorsun? ben otoyolda maalesef 9 litrenin altına inemiyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

benim karma tüketimim kışa kadar 7.7 idi kış ayları içersinde 8 e yükseldi.. bu arada yakıt tüketim ortalaması sanırım son belli bir km ye göre hesaplanıyor bu konuda bilgisi olan varsa payalaşırsa sevinirim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ortalama yakıt tüketimi en son sıfırladıktan bu ana kadar olanı gösterir. Uzun zamandır sıfırlamadıysan o değer kolay kolay değişmez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzun yolda araba tam dolu ve klima sürekli açıkken ben de görüyorum 6.3-6.5 gibi değerleri. Tabi 90-110 arası hızda. 130-140 yaparsam biliyorum ki 8'den aşağı inmeyecek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cok yakiyor kuzular hele bir de otomatik ise;( ornegin civic ayni hizlarda daha az devir cevirmekte buda daha az yakit demek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.