miskinn

Klima açıkken devir yükselip birden ılık üflemeye başladı.

Dün klimayı açtım, 4-5 km gittim gayet güzel soğuttu, sonra birden arabanın devri yükseldi ve ılık hava üflemeye başladı. Daha önce klimalı arabam olmadığından herhangi bi fikrim yok, bu forumdan bi arkadaşın benzer sorununu okudum petek delinmiş diye yazmış. Acaba başka ihtimal var mıdır? Bilgisi olanlardan dinlemek isterim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kliman devreden çıkmış, devir yükseldiyse klimanın motora bindirdiği yük ortadan kalkmıştır, anlamını çıkarabiliriz, göstermen gerek .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kliman devreden çıkmış, devir yükseldiyse klimanın motora bindirdiği yük ortadan kalkmıştır, anlamını çıkarabiliriz, göstermen gerek .

evet, sigorta yanmımş olsa diye dua ediyorum, kompresöre bişey olmasın, yoruldum artık tamirlerin ardı arkası bitmiyo :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

inşallah bişey olmamıştır, geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

22 yaşında araba elbet sorunlar çıkarır sıkmayın canınızı :) Onun yaşıtları çürüdü çoktan.

benim sorun çıkarmasına bi dediğim yok, seviyorum uğraşmasını da. ama 2 aydır inanın a dan z ye sıra sıra heryerini yaptırdım neredeyse, mesela aldığım ikinci günü kalorifer kumanda lambası söndü, klimayı açtığımın 3. kiloemetresi bozuldu. aldığımın ertesi gün sol ön cam düştü :).

çok bakındım ama klimanın sigortası hangisi daha bulabilmiş değilim.

daha önce klimalı arabam olmadı, sizlerden bilgi alıp ustaya öyle gitmek istiyorum, gaz mıdır, kompresör müdür, kompresörse neden bozulur, sigorta mıdır, başka bişey midir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

klima çalışırken kompresörün yükünü motora bindiren sistem yani kompresörü çalıştıran sistem doğrudan ac düğmesine bağlı değildr. Tam bilmiyorum ama sanırım sistemin bir yerinde bir basınç algılayıcı var ve basınç çok yüksek veya düşükse sistemi devreden çıkarıyor. Yani ya o müşür bozuk ki çok zor bozulur ya da klima sisteminizde kaçak var gaz boşalmış. klimacının aracı görmesinde fayda var. devir niye yükseliyor derseniz devri yükselten sistem emişle çalışır ve bir selenoid valfe bağlıdır. o valf doğrudan ac tuşuna bağlıdır yani kompresör bir şekilde devreden çıkmış fakat ac hala çalışır konumdaymış. sonuçları yazarsanız sevinirim.

iyi forumlar...

-edit- hocam selenoid valf demişken daha önce hd nin devri düşürdüğünde devreye giren bir sistemden ve klima için o sistemin kullanıldığından bahsetmiştiniz. o sistemi tekrar devreye sokabildiniz mi? sistem nasıl çalışıyor? konuyla alakasız fakat bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok bilgim yok ama yardımcı olmak adına yazıyorum;

Motor rölantide iken klimayı çalıştırın bir de öyle deneyin, klima devreye giriyor mu? motorun sesi anlık da olsa değişiyor mu? klimanın devreye girdiğini bildiren tık-çıt gibi sesler geliyor mu? (kaputu da açın bunları yaparken)

Bu belirtiler varsa (bence) klima gazı bitmiştir, bu belirtiler yoksa elektriksel bir arıza oluşabilir.

Geçmiş olsun, Allah kolaylık versin.

:nazar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

klima çalışırken kompresörün yükünü motora bindiren sistem yani kompresörü çalıştıran sistem doğrudan ac düğmesine bağlı değildr. Tam bilmiyorum ama sanırım sistemin bir yerinde bir basınç algılayıcı var ve basınç çok yüksek veya düşükse sistemi devreden çıkarıyor. Yani ya o müşür bozuk ki çok zor bozulur ya da klima sisteminizde kaçak var gaz boşalmış. klimacının aracı görmesinde fayda var. devir niye yükseliyor derseniz devri yükselten sistem emişle çalışır ve bir selenoid valfe bağlıdır. o valf doğrudan ac tuşuna bağlıdır yani kompresör bir şekilde devreden çıkmış fakat ac hala çalışır konumdaymış. sonuçları yazarsanız sevinirim.

iyi forumlar...

-edit- hocam selenoid valf demişken daha önce hd nin devri düşürdüğünde devreye giren bir sistemden ve klima için o sistemin kullanıldığından bahsetmiştiniz. o sistemi tekrar devreye sokabildiniz mi? sistem nasıl çalışıyor? konuyla alakasız fakat bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim.

parçayı buldum bagajımda duruyor, motorunu da daha önce bulmuştum başka bir hurdacıdan, vakit olduğunda taktırıcam, zaten ekstra bir soket var kaput altında göğüslük tarafında farkedersiniz. parçayı bulduğumdan dolayı çok rahatladım, taktırır taktırmaz sonuçları paylaşırım.

klima devreden çıktı evet bakalım ne diyecekler götürünce, havalar güzelleşince arabayı bi güzel yıkadım çamurluklara içten hortumla su tuttum, 3 yani deli buldum, ama çamurluk ile şasenin arasındaki yere ulaşmak çok zor, mastik aldım bakalım elimden geldiğince yapıcam. benzin deposunun olduğu tarafta da içeriden çürükler var biraz, ama ne el giriyor ne de doğru dürüst bakılabiliyor. görünce moralim bozuldu bi an. ama şimdi düşünüyorum da ben bagajın nemini kesince o çürükler daha falza ilerlemezler heralde. bu kadar bakım yaptıktan sonra satasım da yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok bilgim yok ama yardımcı olmak adına yazıyorum;

Motor rölantide iken klimayı çalıştırın bir de öyle deneyin, klima devreye giriyor mu? motorun sesi anlık da olsa değişiyor mu? klimanın devreye girdiğini bildiren tık-çıt gibi sesler geliyor mu? (kaputu da açın bunları yaparken)

Bu belirtiler varsa (bence) klima gazı bitmiştir, bu belirtiler yoksa elektriksel bir arıza oluşabilir.

Geçmiş olsun, Allah kolaylık versin.

Dediklerinizi ilk başıma geldiğinde denedim, herhangi bir belirti yok. Bakalım bu seferki maceramızda nelerle karşılaşıcaz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elektrik arızası çıktı, 15tl ye çözüldü şimdilik. Ama kompesör açıp kapanırken ses çıkarıyo, usta unun ömrü fazla yok dedi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sen bu konuyu açtıktan sonra, ben de klimayı bi deneyeyim dedim; sanırım benimki de arızalı...

:2funny:

Yolda giderken açtığımda, ızgaralardan gelen havanın soğuduğunu hissetmedim... Ama iyi tarafı ısınmadı da...

:tey:

Kendimi bi toparlayayım, komple servise götürcem zaten... Yağ değişimi, klima bakımı, arka amortisörlerden gelen tıkırtı... Hepsine toptan bi çözüm getirmek istiyorum, hem vakit olarak hem de nakit olarak...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.