Zotone

Kabin İçinden Gelen Sesler (2009+)

Benim araç henüz 7500 km. de olmasına rağmen, bizzat tespit ettiğim yerlerden inanılmaz sesler gelemeye başladı ve bu durum beni deli ediyor, 1-direksiyondan, korna kısmının ordan, korna olarak bastığımız yerin köşesindeki bolşuğa parmağımı dayayınca ses kesiliyor,(ara sıra )2- ön konsoldan a: ses ünitesinin arkasından, (ara sıra) b.yolcu tarafındaki hava üfleme ünitesinin oradan (sürekli)3-gözlük kabının ve sürücü-yolcu aydınlatma ışıklarının olduğu üst döşemenin altından-bastırınca ses kesiliyor(sürekli) 4-sunroof açıkken, üst döşemenin altına giden kapak ses yapıyor,(ara sıra) 5- arka sağ taraftaki kapının camından, açık kapalı farketmiyor, oradan ses geliyor,(bazen) 6- arka bağajdan-ki bu sesin tam olarak yerini tespit edemedim-büyük ihtimal cam veya kilit bölgesinden olabilir,(sürekli)7-arka sağ yolcu koltuğunun sanırım içinden geliyor..(sürekli)bunlar traktörde gidiyormuşum hissi veriyor, abartmıyorum, aracı sıfır aldım. zaten yazın sürücü tarafındaki camı yarı açık gezmeye utanıyorum arabada biri varken, lingir lingir ses yapıyor zaten, şimdi bana alt takımları sağlam demeyin :) , hele yağmur yağmaya görsün, sürücü tarafındaki emniyet kemerinin olduğu sütündan şakır şakır yağmur sesi geliyor, tin tin ötüyor. Tamam sürüş keyfine, güvenlikli oluşuna diyecek lafım yok ama sırf bu yüzden bile satarım ben aracımı.

Servise bunu için götürmeyi düşünüyorum ancak ilk bakıma girdiğimde daha 3000 km civarlarıydı, o zaman sadece bagaj ve üst döşemeden ses geliyordu, citroen elemanına durmu anlattım, kem küm kıvırdı, yapmak istemiyorlar, ve ben aracın içine etmesinler diye götürmedim.

çünkü adamlar arka yolcu koltuğunu çekerek çıkarmaya çalıştılar, az kalsın koparıyorlardı, engel oldum o kadar yani.

şimdi her araç benimkinden daha kaliteliymiş gibi geliyor :)

edit: imla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

şimdi her araç benimkinden daha kaliteliymiş gibi geliyor :)

Simdi bu anlattigin arac Mazda mi Citroen mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Citroen bayisi, Mazda da satıyor, ancak servis ustaları hep Citroenin. Araç Mazda 3.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

o aracın 0km olduğuna emin miyiz????....anlattıklarınızdan bazıları biliniyor ama bu kadar fazla ve değişik ses 2 olasılık gündeme getirir.

ya aşırı hassasiyet var yada araç pertten çevirme...

ses konusunda sıkıntınız varsa ASLA citroen ve/veya benzeri bir fransız aracına binmeyin derim ayrıca :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dayanıklılıktan kastım mazda 6yı 240 bin km sorunsuzca kullandık( özellikle babam hiç özen göstererek araç kullanmaz).kuzenimde 180 binde 2008 model mazda 3 var sorunsuz ama tıkırtı vardır çözülür.dayanıklılık testinde auto bild yeterince açıkladı zaten 100.000 km testinde.yani citröen mazdadan daha kalite diyorsanız size birşey demeye gerek yok satın arabanızı citröen alın.ben şimdiki mazda 3ümle kaldırıma çıktım aks travers rot aklınıza ne geliyosa değiştirdim. aracımda şuan tık yok.kazadan sonra üstüne 60 bin km gezdim yine sorunsuz.sizin araçta bence bir sıkıntı var.alt takımı sağlam değilse 120 ile kaldırıma çıkan aracın bir daha düzen tutmaması gerek ama maaşallah taş gibi.

citröen ve  hyundai mazda dayanıklığında olamaz ben bunun hertürlü iddasına girerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Citroen bayisi, Mazda da satıyor, ancak servis ustaları hep Citroenin. Araç Mazda 3.

Şu anda bu anlattıklarından dolayı şaşkınlık halindeyim... Bırakın Mazda'yı hiçbir sıfır araçta, hatta çoğu 100.000'i devirmiş araçta bile bu kadar çok ses çıkamaz.. Kerem'in tespitlerine katılıyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben Citroen alacağım veya Citroen Mazda dan daha kalitelidir vs. demedim, Hatay Ram Bayisi hem Citroen hemde Mazda araç satmakta, ancak servisi ortak ustalar tarafından sağlanıyor, Hatay Ram bayisinin sevisinde Mazda için sadece tek lift var, ustalardan bir tanesini eğitime falan yolluyorlarmış ancak ben bu ustaları veya ustayı yetersiz buluyorum açıkcası, çünkü daha ilk bakıma gittiğimde ( o zaman sadece arka koltuktan ses geliyordu) arka koltukların bile alt kısımlarının geçmeli olduğunu zannedip asılarak çıkarmaya çalıştı usta.

Aracı 0 kilometre, faturalı, nisan 2011 yılında bayiden aldım, 2010 model, ellerinde kalmıştı ,ben aldım.

Aracın ilk sahibiyim, hep ben kullandım, bir araca dayanıklı ve dayanıksız diyebilmem için elbette benim kullanıp tecrübe etmem lazım, aracımda daha önce bahsettiğim tıkırtı, vızıltı ve seslerin hepsi var ve bizzat tespit etmişim, bazılarını direksiyona arkadaşı geçirerek tek tek tespit ettim, yalan söyliyecek halimiz yok, dünkü soför de değilim.

Tabi ben genelleme yapmak istememiştim, sizin araçlarda bu sorunlar olmayabilir, benimkinde var, şansızlık diyelim, kimseyle de sağlamlık konusunda iddiaya girmem, autobild vs. testleri doğru olabilir, belkide tıkırtı, vızıltıları arızadan saymıyor olabilirler orasını bilemeyeceğim. ( bazı arkadaşlarım hachback araçlardaki tıkırtı olayının sedan modellere göre daha fazla olduğunu söylediler-tüm markalar için)

"Satın arabanızı citroen alın demek doğru değil." esesmaniac arkadaş mesajımı iyi okumamışsınız.

Şimdi ben bu servise güvenmiyorum, bu tıkırtı ve ses olayını hakkıyla halledebilirlermi?

Mesela dashboard kısmı sorunusuz sökülüp takılabilirmi serviste yada tavan döşeme?

İnanın arabadan soğudum resmen, hani çok titiz birisi değilim, ancak duyuyorum işte bu sesleri..

Neredeyse yazın Muğlaya Okan beyin servisine gitmeyi bile göze aldım yani, az buz yol değilki kardeşim..

Araç pertten dönme değil, sanmıyorum, nasıl olacak ki? Aracım kaskolu ancak servisin anlaşmalı olduğu kaskodan (sampo japan-birlik sigorta) yaptırdım, kendileri tavsiye etmişlerdi.

Mesela, klima ve ses siteminin arkasından gelen ses belkide ön cam pimlerinden kaynaklanıyordur bilmiyorum..

Anlayacağınız zor durumdayım..

Bu arada cevaplarınız için teşekkür ediyorum..

edit: teşekkür,imla..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kaza bela atlatmamışsınız ama yine de geçmiş olsun diyeyim durumunuz için. Benim aracım 2007 model ve şu anda aldığımdan daha fazla ses yok araçta tıkırtı olarak. Bir ara arka koltuktan gacır gucur ses geliyordu, servise söyledim bilinen bir durummuş düzelttiler. Bir de teybin olduğu ön konsoldan yazın ses geliyordu. Kendiliğinden gitti. Bence güvenebileceğiniz bir servis bu sorunları halleder. Yalnız parça söküp takmak tıkırtıları artırır diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada i30 konusu benim aracın sorunlarıyla doldu, özür diliyorum, konunun taşınmasını talep ediyorum..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dönüp dolaşıp aynı neticeye varıyoruz... Servis dediğin; ilgili aracın teknik eğitim sürecini tamamlamış, müşteri ilişkilerini konusunda formasyon sahibi ve ülkenin herbir noktasından kolaylıkla ulaşılabilcek mesafelerdeki hizmet noktaları olarak varolmalıdır. Fakat anlıyoruz ki Mazda servislerindeki temel sorun "teknik eğitim ve müşteri ilişkiler formasyonu". ( Bu konuda yeterli olanları tenzih ederim. )

Ankara'da bile yaşadığım servis hizmeti sorunlarını düşündüğümde, memleketimin diğer şehirlerinde durum nasıldır tahmin bile edemiyorum... Burada açılan olumsuz mesajların önemli bir kısmı servislerde çözüm bulunamamış, yeterli çözüm bulunamamış veya yeterli bir servise ulaşılamamış durumların birer sonucu...

Bugünden tezi yok, teknik servis eğitimi ve Mazda bilinci konusunda sonuç üreten adımlar atılmalı, Mazda servis kalitesi, ilgili servisin önceki veya paralel yürüttüğü diğer markalara ait tecrübe birikimlerine bırakılmamalıdır. Mazda Türkiye olarak bu tip eleştirileri değerlendireceğinizi ümit ediyorum. Bizden çok sizin faydanıza, aşılması gereken bir engeldir bu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.