Jump to content

Fan Izgarasından Gelen Kötü Koku

Guest drcnd
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar,daha önce olmayıp son 20 gündür olan sorunum şöyle:hava akımını(soğuk sıcak) kabine yansıtan özellikle orta kokpitte müzik sisteminin üstünden olan ızgaradan klimayı çalıştırınca başta,onun dışında çalıştırmadığımızda bile eğer akım yolu açıksa hafif bir akım şeklinde kötü, nemli,rutubetli bir hava çıkıyor.bu aralar hafta sonları uzun yol katettiğim için arabayı biraz sık yıkadım(haftada bir).acaba bir şeyler ıslandı da küf falan mı yaptı :Dküf gibi kokuyor çünkü.rahatsız oluyorum gerçekten.Neden olur ki acaba?teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aklıma polen filtresi geliyor hemen. "En son ne zaman değiştirmiştiniz?" diyecektim ama araç 2012 model olunca iş değişir tabi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aksi bir durum yoksa eğer (su kaçağı,nemlenme vs. gibi) bu durumunuz normal gibi geliyor bana... Malum havalar ısınınca klimalar da çalıştırılmaya başlanıyor ve aracı stop ederken klimanın ızgaraya kadar gelen yolda nemli soğuk hava kalıyor ve bu hava zamanla kötü kokuya sebebiyet veriyor...

Tavsiyem;

Klimayı önce kapatın ve hava üflemeye motor devam etsin, taa ki; ızgaradan normal hava gelene kadar bu işlemi devam ettirin kokunun kesildiğini fark edeceksiniz...

En başta dediğim gibi ızgara yolunda başka bir aksilik yoksa.

Kazasız günler.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin garibi,klimayı açınca koku 20 sn içinde geçiyor.

Büyük ihtimalle söylediklerim gibi... Önce klima motorunu durdurun, fan çalışmaya devam etsin... Gelen soğuk hava kesilene kadar fan çalışsın hiç bir şekilde koku gelmez...

:fiuw:

İlk fırsatta deneyin derim... Kafaya takılacak bir sorun değil, rahat olun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

klima kullanımının olduğu neredeyse her yerde koku olayı olur. bu durum evlerimizde kullandığımız klima içinde geçerli araçlarımızda da. klimalar havadaki nemi kendi üzerlerine toplayıp yoğuştururlar.ortaya çıkan su,diğer havada asılı partiküllerle birlikte bakterilerin üremesi için elverişli ortam meydana getirir. özellikle mevsimsel geçişlerde bu olay daha da farkedilir boyuta ulaşır. Domestos' un kullanım tarzı benimde uyguladığım yöntem. Açmadan veya kapatmadan önce kısa bir süre mutlaka sadece fan olarak çalıştırırım.(üzerinde yoğuşan nemi tekrar atıp kurusun diye).  ayrıca bir ilave bilgilendirme yapayım: araç klima sistemini olabilecek minimum motor devirlerinde açıp kapatmaya özen gösterin.yüksek devirlerde açıp kapatma işlemi kompresör ve kavrama sisteminin zarar görmesine veya daha erken aşınmasına sebep olabilir. ayrıca klimanın kullanılmadığı kış aylarında da belirli periyotlarda klimanızı kısa süreli çalıştırın.  mekanik kilitlenmelerin önüne geçmek, sistemin kendini yağlaması ve sistemde kullanılan gazın tembelleşmesinin önüne geçilmesi için faydalı olabilecek bir unsurdur   

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

O koku benim aracımda da oluyor, verdiğiniz bilgiler çok işimize yarayacak. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...