Jump to content

Mazda3 Far Yıkama Hakkında

Montimpex
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

mazda3 lerde far yıkama çalışma prensibi nasıldır? arabadayken far yıkamayı kontrol etmek hiç aklıma gelmedi..özel bir düğmesi var mıdır? nasıl çalıştırılır?

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Far yıkama sisteminin varlığından eminseniz eğer;

Bazı araçlarda ayrı bir düğmesi olmuyor, cam sileceğinin suyu ve sistemi ile birlikte çalışıyor...

Eğer düğme yoksa, bu şekilde çalışıyor olabilir...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2009 üstü touringler de bu donanım standart diye biliyorum..dedim ya arabadayken kontrol etmek hiç aklıma gelmiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam yikama kolunu normalde birkez cektiginizde camlar yikanir; fakat iki kez ustuste cektiginizde hem cam hem de farlar yikanir.

Ayrica bir de otomatik olarak farlar yikanir; bu da, cam yikamayi farki zamanlarda 5 kez yaptiginizda her 5. sinde otomatik olarak farlar da yikanir. Yani 5. sinde kolu iki kez cekmenize gerek kalmaz, bir kez cekince hem cam hem de farlar yikanmis olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam yikama kolunu normalde birkez cektiginizde camlar yikanir; fakat iki kez ustuste cektiginizde hem cam hem de farlar yikanir.

Ayrica bir de otomatik olarak farlar yikanir; bu da, cam yikamayi farki zamanlarda 5 kez yaptiginizda her 5. sinde otomatik olarak farlar da yikanir. Yani 5. sinde kolu iki kez cekmenize gerek kalmaz, bir kez cekince hem cam hem de farlar yikanmis olur...

çok teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yapmayın yaw. böle bişey mi varmış. 2010 touringlerde var yani. Akşamı nasıl edecem bilemedim. İzin de kalmadıki hemen alıp gideyim. Firara mı etsem acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yapmayın yaw. böle bişey mi varmış. 2010 touringlerde var yani. Akşamı nasıl edecem bilemedim. İzin de kalmadıki hemen alıp gideyim. Firara mı etsem acaba.

çok iyi ya :)  :)  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 ay sonra ...
  • 8 ay sonra ...

arkadaşlar geçenler de aracımda ufak çaplı bir kaza yapmıştım ön tampon boyandı servis tamponu kop le sökmüştü.  sonra toplandı ve aracımı geçen hafta  teslim aldım. fakat far yıkamanın çalışmadığını fark ettim. aracı ilk aldığımda cama su attığımda farlar ada su atıldığını bizzat gördüm. artık o an nasıl çalıştırdım bilmiyorum ama fark ettim. şuan ne  yaptım sa çalıştıramadım. acaba tamponu toplarlarken soketleri nimi takmadılar anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar geçenler de aracımda ufak çaplı bir kaza yapmıştım ön tampon boyandı servis tamponu kop le sökmüştü.  sonra toplandı ve aracımı geçen hafta  teslim aldım. fakat far yıkamanın çalışmadığını fark ettim. aracı ilk aldığımda cama su attığımda farlar ada su atıldığını bizzat gördüm. artık o an nasıl çalıştırdım bilmiyorum ama fark ettim. şuan ne  yaptım sa çalıştıramadım. acaba tamponu toplarlarken soketleri nimi takmadılar anlamadım.

Önceki mesajlardan da görebileceğiniz gibi far yıkamanın çalışması için ilk koşul, farlarınızın açık olması. Buna dikkat ettiyseniz ve yine çalışmıyorsa tamponu söküp takma aşamasında bir aksaklık olmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Benim far yıkamayı hiç çalıştıramadım. Sigortası atmış, değiştirdim. Çalıştırmaya çalıştığım anda tekrar sigortası atıyor. Sigortayı kontrol etmekte fayda var. Motorda akünün önünde yer alıyor.

http://www.ekilavuz.com/kilavuz/03bc18674cc3dcd0/154/binek-otomobil/mazda/mazda-3-hb-bk

http://www.ekilavuz.com/kilavuz/03bc18674cc3dcd0/373/mazda/mazda-3-hb/binek-otomobil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de aldığımdan beri hiç çalıştıramadım. Eski sahibi motorunun yandığını söylemişti ancak pompanı motorunun mu yoksa fıskiyelerin çıkmasına yarayan motorun mu yanmış olduğunu bilmiyorum. Xenon farda farların kirlenmesi çok sorun yaratıyor. Acaba nedir motorların fiyatları?  :dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Su motoru, suyu bastıktan sonra, far yıkamada teleskopik bir yapı bulunuyor. Su basıncı gelince uzuyor, ve uzama bittikten sonra su basıncı etkisiyle nozul açılıyor ve su püskürtüyor.

Su basıncı bittiği zaman da, teleskopik yapıdaki yay, sistemi geri topluyor.

Yani su basan motordan başka bir motor yok.

Hatta silecek suyu ile far yıkamayı aynı motor basıyordur. Valf ile yönetilen bir sistem ile...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet tek motordan farklı çaplarda tesisat kullanarak yüksek basınç elde edebilirler, mantıklı. Bugün nozulların çıkıp çıkmadığına bakacağım, teşekkürler :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...