Jump to content

Klima Soğutmuyor! (2010)

volkanstars
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar malum havalar ısındı epey bir zamandır.Geçen ay farketmiştim klimayı açtığım zaman aracın içi yeterince soğumuyordu.Ya klima gazı bitti diye düşündüm ya da polen filtresi ile alakalı bir durum olabilir diye düşündüm.Geçen hafta servise gittim bakltılar araca gazla ile ilgili bir sorun olmadığını polen filtresinin değişmesi gerektiğini söylediler.Polen filtresini de aralık ayında 20 bin bakımında değiştirtmiştim ama hava şartlarını da düşündüğümde olabilir diye düşündüm.Neyse polen filtresini 70 TL'ye değiştirdiler.Aracımı aldım akşam üstü olduğu için hava pek sıcak değildi klimayı açtığımda da bana yeterli geldi.Ama şu son birkaç gündür tam gündüz saatlerinde açıyorum klimayı yine yeterli gelmiyor.Sizce neden olabilir bu durum? Şimdiden teşekkürler herkese...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Polen filtresi Aralık ayında değişmişse ve tekrar aynı filtreyi değiştirmeyi öneriyorlarsa hatta değiştirip sizin klima probleminizi çözemiyorlarsa derhal o servise o filtreyi iade ederek, kendinize yeni bir servis arayışlarına girin...

Beş ayda polen filtresi nasıl bir sorun çıkartabilir ki, genel ömrü iki yıl civarında... Aralık ayında değiştiğini bile bile sorunun buradan kaynaklı olmadığını bile bile size bu muameleyi yapmaları ve paranızı almaları hiç hoş değil...

Bence sorun klima gazında, akıllı uslu birilerine kontrol ettirin, çünki aracınız yeni ve klima arızası verecek yaşta değil...

Geçmiş olsun, neticeden bilgi verirseniz uygun olur... Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 2 yılda 4 filtre değiştim :) en son çıkardığımız resmen pelte olmuştu . ama istanbul burası kadar tozlu değil . klima soğutmuyorsa başka bir servise gösterin bence. zaten yapılacak ilk iş filtrenin değişimi oluyor. o da aradan çıkmış bir şey olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki aracımda klima radyatöründe micron  büyüklüğünde sızıntı vamışı ve bende klima performasından müzdariptim., servis birsürü şey yapmıştı en sonunda klima radyotörünü değiştirmemiz gerek demişti,  kartal oto san. Sit yıldız klimayı bir tanıdık vasıtası ile aracı gösterdiğimde bana micron sızıntı olduğunu söyledi ve 2 saate işi halletti, servisin o zamanki parayla 900 tl istediği ücret yanında 60 tl + 10 tl bahşis ile halletmiştim. Sorununuz filtreler ile çözülmezse tavsiye ederim gidin bir gösterin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir önceki aracımda (2004 Mazda6) sadece kontrol amaçlı servise bir baktırmıştım ( Koşuyolu Merser ) . Orta konsoldaki hava çıkışlarından, egzoz emisyondakine benzer bir hortum sokup klima çıkışına yakın yerde ısının kaç derece olduğunu ölçmüşlerdi.

Bence bu tarz bir test yaptırın ki problemin klimada olup olmadığı gerçek verilerle tesbit edilsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir önceki aracımda (2004 Mazda6) sadece kontrol amaçlı servise bir baktırmıştım ( Koşuyolu Merser ) . Orta konsoldaki hava çıkışlarından, egzoz emisyondakine benzer bir hortum sokup klima çıkışına yakın yerde ısının kaç derece olduğunu ölçmüşlerdi.

Bence bu tarz bir test yaptırın ki problemin klimada olup olmadığı gerçek verilerle tesbit edilsin.

Burak Bey dediğiniz gibi bir test yaparlarsa muhtemelen sorunun nerden olduğu ortaya çıkacak zannedersem.Yarın yine aynı servise götüreceğim bakalım iş çıkışı.Bahsettiğiniz durumu umarım biliyorlardır:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

klima gazı garantiye girmez ;)

ki bir kaçak yoksa büyük ihtimalle polen filtresidir sorun...

Polen filtresi yeni değişti 1 hafta bile olmadı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hyundai Accent aracımı 4 yıl kullandım ne bakım yaptırdım klimasına ne de filtre/gaz ile oynandı...

İlk günkü soğukluğu hep veriyordu...

Bilmem bu bir ölçü müdür?

8:)

Ama Hyundai ile Mazda karşılaştırılamayacağına göre filtrenin altı ayda bir yenilenmesi, 2 yılda bir gazın bitmesi bana mantıklı ve hoş gelmiyor...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu genellenebilecek bir durum değil.  Daha önce de belirttim polen filtresi durumuna bakılıp değiştirilmesine karar verilecek bir parça. Eğer çok kötü durumda ise değiştirilir ne kadarlık bir ömrü olduğuna bakılmadan ama 2 yılda gaz ile ilgili bir sorun bana da olası gelmiyor ki zaten ilk mesajda gaz ile ilgili bir sorun olmadığı söylenmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hyundai Accent aracımı 4 yıl kullandım ne bakım yaptırdım klimasına ne de filtre/gaz ile oynandı...

İlk günkü soğukluğu hep veriyordu...

Bilmem bu bir ölçü müdür?

8:)

Ama Hyundai ile Mazda karşılaştırılamayacağına göre filtrenin altı ayda bir yenilenmesi, 2 yılda bir gazın bitmesi bana mantıklı ve hoş gelmiyor...

;)

Gaz bitti diye bir durum yok zaten öle olsa servisteyken değişirdi.Kullanım,mevsim şartları da çok etkli bence bu gibi durumlarda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaz bitti diye bir durum yok zaten öle olsa servisteyken değişirdi.Kullanım,mevsim şartları da çok etkli bence bu gibi durumlarda..

Benim tahminimce probleminiz klima gazından kaynaklı... Çünki; aracınız yeni klima motorunun arıza yapma olasılığı düşük, polen filtresi zaten direkt ekti değil zaten yeni değişmiş... Geriye bence gaz kalıyor...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün çarşamba Volkan kardeş. Merak ettik neymiş klimadaki problem. Paylaşırsanız forum adına yeni bir kazanım olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün bırakamadım aracımı iş yoğunluğundan ama büyük ihtimal yarın alıcaklar aracımı servis için.Akşama paylaşırım problemin neredem kaynaklandığını..Bende sizler kadar merak ediyorum sorunu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün nihayet servise bırakabildim aracımı.Burak beyin de bahsettiği gibi ölçüm cihazı ile kontrol edilmiş klima sıcaklığı ve -5 civarında çıkmış soğutma.Yani normal seviyedeymiş.Klima gazı da bazen hava yapabiliyormuş bunun içinde gazı boşaltıp tekrar yüklemişler.herşey normal gözüküyor dedi telefondaki arkadaş.Birazdan aracı teslim alacağım kontrollerimi yaptıktan sonra izlenimlerimi tekrar paylaşırım.Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Tekrardan merhabalar herkese..İstanbul şartları havalar çok fazla ısınmadığı için pek fazla deneme şansım olmadı klimayı.Spor merkezimizle ev arası da 7 km olduğu için klima daha tam randımanlı çalışmadan benim yolculuk bitiyordu:) Ama bugün test etme şansım oldu tam anlamıyla karşıya gidip geldim ve klima yine yetersiz geldi.3.4. kademeye kadar çıkarttım fan derecesini ama tam istediğim soğutmayı alamıyorum.Araç içi serin oluıyor fakat tam randımanlı değil.Yani şimdi daha havalar en fazla 25 derece oldu.Yazın napacağımı düşünüyorum.Elimi hava çıkışına getirdiğimde tamam soğuk hava veriyor ama rahatsız edici boyutta değil.Normalde elimi yaklaştırdığımda (geçen yaz) daha soğuktu gibime geliyor.

Neyse dedim dönüşte servise tekrar uğrayıp baktırayım..Geldim servise tekrar servis müdürü arkadaş sağolsun ilgiliendi.Beraber test ettik aracı çalışır vaziyette bırakarak.Kendisine normal geldi.Aracın bütün gün güneş aldında olması da tabi bi etken ama ne kdar zamandan sonra bu önemli.Ölçüm cihazıını tekrar getirelim bakalım dedi arkadaş.Hatta serviste bir mazda 3 daha vardı onuda çıkardılar yukarı karşılaştırmak için.Araçların ikisinide çalıştırdık 5 dk sonra ölçtük soğuma derecesini.Benim araç 6-7 derece arasında çıktı.Diğer araçta 7-8 derece arasında.Yani değerlere göre benim aracın soğutması az da olsa iyi bile çıktı.Değerler normalmiş deyip ayrıldım servisten.Ama bana yeterli gelmiyor hala.Benim öğrenmek istediğim şu bütün araçlarda klima soğutmasının ideal aralığı 5 derece civarı mı? Servise göre bu bir standartmış...

Temmuz ayında Antalya'ya gideceğim ve sıcaklık 35 derecenin altında olmayacak muhtemelen.O zman yolda bu sorunu yaşar mıyım diye korkuyorum.

Sırf bu problemi en aza indirmek için bugün cam filmi de yaptırdım.Ön ve arka 1 numara arka cam 2 numara yaptırdım.En azından hem güneşi hafifletir hemde daha güzel bir görünüm verir diye düşünüyorum.Yani ben klimaya hala güvenmiyorum.Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...