Jump to content

Mazda 3 Sunroof Sorunu

SeRcAn35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar, 2010 Mazda 3 aracımın sunroof şu anda çalışmıyor, sorun 2. defa başıma geliyor, en son uzun yolda giderken arkadaşımın sunroof açık iken kapatma tuşuna basıp tuşu kapana kadar basılı tutması ve daha sonra sunroof birdaha çalışmadı taa ki servise götürene kadar, servise götürdüğümde resetlediğimizi söylediler daha sonra tuşların oradaki komple lambalarla birlikte olan yer sökülmüş falan bişiler yapılmış ama tam detaylı sormadım şimdi servise gitmeden sunroof u nasıl tekrar programlayabilirim.?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Google amca sağolsun... Bi şeyler buldum inşallah işine yarar da sorun çözülür...

Arkadaşalar motorun sorununu bugün çözdük. Megersem motor kitlemiş.Bugün motoru iyice dağıttım ve elektronik hocasıyla kurcaladık elektronik devrede sorun görünmüyor dedi. Zaten iki entegre ve bir sürü transistör var onlarda da fiziksel birşey görünmüyor dedi.Entegreninde korunması için entegre var dedi.Bu motorlarda bir sorun olması biraz zor dedi.Motora giren jakı kontrol etti elektrik her iki yöndede olamaması gereken yerdede var dedi. Muhtemelen kilitlenmiş gibi dedi. Servise götürdüm servistede motor arızalı dediler sonra baş tekniksiyen geldi "sunroof sıkıştı şu anda dedim o yüzden açılmaz dedim. Tamam o zaman sorun anlaşıldı dedi. Sunroof yukarı açıktı ve uzun süre açma butonuna bastı ( zaten tek yön çalışıyordu) Biz o kadar uzun basmadık. Çünkü korktuk kızağa falan zarar verir diye.Servisteki usta baya uzun bastı bir anda sunroof aşağıya inmeye başladı butondan parmağını çekmeden sunroof yatayda geriye gitti sonra geri öne geldi sonra yukarı açıldı kapandı. Tamam hocam sorun kalmadı dedi. Dağıttıklarımı geri topladılar  Borcumuz ne kadar dedi. Gerek yok hocam dedi. Teşekkür ettim çıktım geldim.

Çok şükür bu sorunuda çözmüş oldum.

Saygılarımla.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.fordclubtr.com/forum/topic/223553-sunroof-motorunu-bozduk/

Alıntıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir beğeni bile yeterli olurdu bırakın teşekkürü... Böyle olunca insanın şevki kırılmıyor değil...

Heralde yorum olarak bundan böyle "google"a yaz bulursun demek düşüyor... Ya da bazı üyeler gibi sadece forumu izlemek...

>:(

Umarım sorununu ancak serviste çözersin demekten başka bir temennide bulunmak istemiyorum...

:sopa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki okumamıştır soru sahibi :) alınganlığa gerek yok :)

Forumda en son dün aktif olmuş, açtığı konuyu okumama gibi bir durum olur mu?

Eğer öyleyse o daha da fena değil mi?

Forumculuk bu değil? Alınıyorum bu şekilde davrananlara...

:fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir süre sonra insan alışıyor. Ona olmasa bile ileride aramalarda çıkar, elbette birine faydası dokunur ;)

İşin tek tesellisi de; iyi kişilerin çoğunlukta olduğunu düşünerek foruma bir şeyler yazmak...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda yazıyoruz ama kimin ne zaman faydalanacağını bilemeyiz. Hayır hanenize yazılıyor eminim hayırsızlara rağmen :) canınızı sıkmayın ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda yazıyoruz ama kimin ne zaman faydalanacağını bilemeyiz. Hayır hanenize yazılıyor eminim hayırsızlara rağmen :) canınızı sıkmayın ;)

Ben de bu düşüncedeyim, yoksa çoktan seyirci tribünlerinde yerimi almıştım... Bu ikinci çünki...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forum üyelerinin, profil istatistiklerine, "hayır" haneside konsa güzel olur o zaman :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir beğeni bile yeterli olurdu bırakın teşekkürü... Böyle olunca insanın şevki kırılmıyor değil...

Heralde yorum olarak bundan böyle "google"a yaz bulursun demek düşüyor... Ya da bazı üyeler gibi sadece forumu izlemek...

>:(

Umarım sorununu ancak serviste çözersin demekten başka bir temennide bulunmak istemiyorum...

:sopa:

Daha yeni okuyorum, bir teşekkür meselesi bu kadar uzamamalı ! aktif olup konuyu okumuş olabilirim veya okumayabilirim ama açıklamasınıda yapayım başka bir arkadaş girmiş benim pc de bir şeye bakmak için, o da yazmamış ama ben yinede teşekkür ediyorum da yazdığınız şey bi işime yaramadı zaten ama yinede tekrar teşekkürler, sorunu serviste gösteririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha yeni okuyorum, bir teşekkür meselesi bu kadar uzamamalı ! aktif olup konuyu okumuş olabilirim veya okumayabilirim ama açıklamasınıda yapayım başka bir arkadaş girmiş benim pc de bir şeye bakmak için, o da yazmamış ama ben yinede teşekkür ediyorum da yazdığınız şey bi işime yaramadı zaten ama yinede tekrar teşekkürler, sorunu serviste gösteririm.

8:)

Sitemim forum çerçevesinde kaldı zaten... Geçmiş olsun kolaylıklar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

bende bugün oldu durduk yere.şu an sadece yukarı doğru açma tuşu çalışıyor.basılı tutarsan yukarı kaldırıyor fakat geri kapatmaya bastığımda tuşlar çalışmıyor.basılı tuttuğumda yukarı açma tuşuyla komple açıyor komple kapatıyor fakat diğer hiçbirşey çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende bugün oldu durduk yere.şu an sadece yukarı doğru açma tuşu çalışıyor.basılı tutarsan yukarı kaldırıyor fakat geri kapatmaya bastığımda tuşlar çalışmıyor.basılı tuttuğumda yukarı açma tuşuyla komple açıyor komple kapatıyor fakat diğer hiçbirşey çalışmıyor.

Bir üstte yazmış olan arkadaş gibi sigortaları kontrol et, sistemi resetle (nasıl olacaksa artık)

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla dayanamadım indim uğraştım baya hallettim canavar gibi oldu.bu foruma minnettarım yahu.

Nasıl çözdün yaz, başkaları da sana minnettar olur belki...

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

açma tuşuna basılı tuttum oomadı,kapatma olmadı.yukarı açma ile her fonksiyona  getirdim, daha sonra basılı tuttum bi kapandı açıldı.bu dag sonra diğer tuşlar aktif hale geldi.yalnız basılı tuttuğunuz anda sunroof kapanana kadar tuştan parmağınızı kaldırmayın,kaldırırsanız işe yaramıyor,tekrar kendi kapanana kadar basılı tutun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Bilen arkadaşların bu konuda yardımlarını bekliyorum.Sorun şu 2010 model mazda 3 sahibiyim.Geçen akşam anahtardan sunroof ve camları açtım.Camlar açıldı sunroof 4 cm açıldı ve kaldı.Sonra kapatmak için tuşlarına bastım tepe lambası kısmından takur tukur sesler geliyordu.Sunroof açılması ve kapanması için gerekli süre çalışıyor ama camda en ufak bir hareket sağlayamıyordu servisi aradım en kötü komple mekanik değişim için 2500 işçilik dahil fiyat verdiler.Bende sinirlendim dedim ben size 5000 vereyim arabamı 2013 modeliyle değiştirin... :kafa: :kafa: Bu sorunu nasıl çözerim 15 dk öncesine kadar çalışan sunroof'a ne olmuştur.Ne önerirsiniz?

Ufak tefek sorunlar arka arkaya sıralanınca gittim kurban kestim.Umarım kazasız belasız sorunsuz kullanırım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• omnivolus
      Yazan: omnivolus
      Bu yazıda beni hayal kırıklığına uğratan bir Mazda yetkili servisinden bahsedeceğim. Servisin adını vermeyeceğim ama bu servisteki kişilerden birinin bu forumda yazdığını biliyorum, kendilerine çeki düzen vermeleri için bu yazıyı yazıyorum.
      İki yıldır bir sahil kasabasında yaşıyorum. Bir yılı geçkin süredir Mazda 3 HB 2010 Impressive aracımın sunroof'u çalışmıyordu ve bagaj kilidinde problem vardı; kumandadan kapıları açtığımda bagaj kilidi açılmıyor, birkaç dakika sonra kendiliğinden açılıyordu. En yakın Mazda servisi 135 km uzakta olduğu için bu şekilde aracı kullanmaya devam ettim. Geçtiğimiz bayram sonunda başka bir şehirden dönerken yolumu 50 km uzatıp bu servise girdim. Öğle paydosu saatine denk geldiğinden yemekten sonra bakabileceklerini söylediler. "Tamam." deyip arabayı bıraktım ve ben de yemek yemeye gittim.
      Bir buçuk saat sonra döndüğümde arabamla ilgilenen ustayla konuştum. Sunroof motorunun değişmesi gerektiğini söyledi. Fiyatı da yanlış söylemiş olmayayım, 1640 ya da 1460 TL gibi bir şey söyledi, tam hatırlamıyorum. Bagaj kilidini sordum, bagaj kilidinde de problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Ne kadar diye sordum, 400-500 TL gibi bir fiyat da ona söyledi. Fakat ilginç bir şey keşfetmiş, sürücü kapısını açınca bagaj kilidi de açılıyormuş, istersem bu şekilde kullanabileceğimi söyledi. Her ikisini de değiştirtmedim. Giderilmeyen bu arızalarımla ilgilendikleri için 70 TL ödeyip yaşadığım kasabaya döndüm.
      Bir hafta sonra yaşadığım yerdeki bir oto yıkamacısında aracımla ilgilenen çocuktan aracımı teslim alırken "Abi, bagaj kilidi kademesi kilitli pozisyonda kalmış, onu hallettim." dedi. "Nasıl hallettin ya?" diye sordum. "Abi, kumandanın kilitleme tuşuna üst üste basarsan bagaj kilidi kademe atlar, kilitli pozisyonda kalır. Kumandadan düzelttim." dedi. Kontrol ettim, gerçekten düzelmiş. Koskoca yetkili servisin bilmediğini bu yıkamacı çocuk biliyor. Eve döndüm. Gittiğim servise olan güvenimi kaybetmiştim, sunroof için İstanbul'da yaşadığım dönemde bana çok yardımcı olan Merser'i aramaya karar verdim. Arayıp elektrik ustasıyla konuştum ve sunroof'un çalışmadığını söyledim. Servise gittiğimi söylemeden "Acaba sunroof motoru mu bozuldu?" diye sordum. Sunroof motorunun kolay kolay bozulmayacağını, kanallara çerçöp filan girdiyse motoru yakmamak için kendini kilitlemiş olabileceğini söyledi.
      Bunun üzerine gittiğim servisi aradım. Arabamla ilgilenen ustayla görüşüp "Akü kutup başlarını çıkarıp tekrar takarak sunroof'u denedin mi?" diye sordum. "Evet, denedim." dedi. "Peki, tavan lambasının arkasında sunroof motoruna giren bir soket varmış. Onu çıkarıp taktın mı?" diye sordum. "Evet. Sunroof motoruna kadar elektrik geliyordu fakat çalışmıyordu." dedi. Ona güvenip gerçekten de sunroof motorunun bozulmuş olabileceğini düşünerek telefonu kapattım.
      Bugün markete giderken aklıma geldi, denemekten ne çıkar diye düşünüp ön kaputu açtım. Akünün eksi kutbunu söküp beş dakika kadar bekledim. Sonra tekrar taktım. Arabayı çalıştırıp sunroof düğmesine bastım. Canavar gibi çalıştı. Sonra da sıfırlanmış olan cam otomatiklerini düzelttim. Tamam.
      Bu servise diyorum ki kendinize çeki düzen verin. Araba yıkayıcı çocukların bile bildiği bilgilerden yoksunsunuz. 70 liramı da iade edin. Siz kim olduğunuzu anlamışsınızdır. Ayıp.

• Yeni Oluştur...