Jump to content

Mazda 323F Astina Gösterge Paneli Hava Yastığı Arızası

Guest Mazda Club Tr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest Mazda Club Tr

Merhaba Arkadaşlar, aracımın gösterge panelinde yer alan hem sürücü hemde yolcu hava yastığı lambaları arıza veriyor. Lambalar belli aralıklarla yanıyor, sönüyor.Burada birkaç ustaya gösterdim sorunun nereden kaynaklandığını tesbit edemediler. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir kaç sebebi olabilir;

1-Gerçekten hava yastıklarında problem var ve sizi uyarıyor.

2-Kablo bağlantılarında bir problem var ve ışık yanıyor. Yani hava yastıklarında sorun yok...

Bazı araçlarda yolcu tarafı kapatılabiliyor, böyle bir durumunuz varsa yolcu hava yastığını kapatıp ışığın yanıp yanmadığını kontrol edebilirsin...

Kapalı olduğu halde ışık yanıyorsa ikinci seçenek mevcuttur...

Diyorum ben.

8:)

Nihai sonuç için yetkili servise veya anlayan bir ustaya danışmanız gerekli...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest DEV ASTİNA

Gösterge panelinde sol tarafta olan airbag ışığı olan sarı ışık sürekli yanıyor. Kesinlikle sönmüyor. Sağ tarafta yer alan kırmızı airbag ışığı sürekli aralıklarla yanıp sönüyor. Burada üç ustaya gösterdim anlayamadılar sorunu bakalım. İnşallah buluruz çaresini

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanıp sönmesi genelde bağlanı ve soket hatası ifadesidir. Sürekli yanması ise arızadır. Diğer markalarda mantık böyle olduğu için Mazda'da aynıdır sanırım. Kırmızı şöför tarafı sanırım. Direksiyon kapağı iki basit vida ile açılabiliyor. Airbagde sorun olup olmadığı anlaşılır. Yolcu aribagi biraz yerinden zor çıkar fakat onun da yanıp sönme sorunu büyük ihtimalle yolcu koltuğuna bağlı soketlerindendir. BAzı modellerde yolcu koltuğunun içinde ağırlık algılaycı olabiliyor. BEnim ki GT olmadığı için böyle bir algılayıcı yok.

Normal çalışması ışıkların, kontak açıldıktan 4-5 sn. sonra sönmeleri şeklinde oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Airbag'in mi var derdin var arkadaşşş... Ne güzel kafam rahat...

:D

Şaka bi yana, güvendiğin daha önceden gittiğin iyi bir elektrikçin yoksa, Mazda Servisine götürmeni tavsiye ederim...

Bi yerde okumuştum;

Mazda bozulmaz, bozarlar...

:fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...

Eline sağlık. Ne ustalar var götürüyorsun bişey olmaz deyip baştan savıp gönderiyorlar yapsa da daha beter yapıp eline veriyorlar. bende hep öyle oldu o nedenle nerdeyse tüm elektrik aksamının tamirini kendim yapıyorum.

valla helal olsun. elektiksel sorunum olursa kapınızı çalarım artık :) gerçi var bitane. benim gösterge panelinde abs, havayastığı ışıkları hiç yanmıyo. merak ediyorum bozuk mu acaba falan die?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araba benim olduğundan cesaret ediyorum. bozarsamda benim elimde bozulur diye. ustalara para veriyorum bide internette şöyle yazıyo şundandır veya bence böyle deyince bozuluyorlar. benim sol ayarlı denge kolu değişecekti arkada. büyükorhanda vidayı denge kolunu sökemediler. orhanelide de sökemediler. bursada da bu çıkmaz raporu aldık. 6 ustada çıkmaz böyle binecen dedi. araba çukurlarda yalpalıyor. bende çektim evin altındaki garaja bi çektirme buldum iş çıkışlarında akşamları uğraştım taşıyıcıyla beraber söktüm. demircide ısıtarak zoraki söktük yanisini taktım fren ayarına yapamayan ustalardan birine götürdüm. benim yaptığımı söyleyince bozuldu. demekki sonsuza kadar öyle binmeme gerek yokmuş :)  bunlar da usta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla helal olsun. elektiksel sorunum olursa kapınızı çalarım artık :) gerçi var bitane. benim gösterge panelinde abs, havayastığı ışıkları hiç yanmıyo. merak ediyorum bozuk mu acaba falan die?

valla benim arabada ikisi de olmadığı için hiç başıma gelmedi :) sorun olmasada gelin çayımızı içeye bekleriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla benim arabada ikisi de olmadığı için hiç başıma gelmedi :) sorun olmasada gelin çayımızı içeye bekleriz.

eyvallah, Allah razı olsun. valla bugün ustaya gittim. antifiriz koydurayım diye. baktık antifirizi var. dedim gelmişken bi bilgisayara bağlatayım nesi var nesi yok dedim. usta ilgilendi ilgilenmesine de yani sanki acelesi varmış gibi davranıyolar ya hiç hoşuma gitmiyo. ağızda sigara. ki ben sigara içmem arabamda da sevmem. en iyisi diyorum ben öğreneyim şu işleri. bilgisayara programı yüklerim. kablosunu da bulurum  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Göstergenin arkasından ışıklarını sökmüşlerdir. Neden sökerler? ışık yanmıştır söndürememişlerdir. Sistemde arıza vardır tespit edememişlerdir ki tespit etmeleri neredeyse imkansız kimse anlamıyor ben aracı aldığımda da hava yastığı yanmıyordu söktüm gösterge panelini ışığını sökmüşler anlayacanız sistemde arıza vardı kendim giderdim sorunları. Hava yastığının arızası mesela yolcu koltuğu ağırlık sensörüydü bunun için almanyadan bir tanıdığımdan rica ettim bana devreyi yaptırtıp gönderdi ve ışıklar söndü. Bu konuda konuşacak çok şey var size yardımcı olamaya çalışırım.

teşekkürler oğuzhan bey. ben de öyle tahmin ediyorum. muhtemelen ışıkları sökmiülerdir. bigün kontrol ettireyim dedim elektrikçi 40 tl dedi daha sökmeye. ben de kalsın dedim.

ben de problem var sanırım. mesela abs bi çalışıyo iki çalışmıyo. neden bilmiyorum. hava yastıkları ne durumda, Allah korusun bişey olsa çalışır mı çalışmaz mı bilmiyorum. bugün usta baktı bi cihaz takıp arıza göremedi. ama sıradan bi ustaydı bence. japoncuya gitmek lazım. arabaya bindi kendi de denedi abs yi. onda da bi çalıştı bi çalışmadı. arıza görünmüyo ama tam çalışmıyo dedi. bi bakmak lazım iyice falan dedi. yani arabamda bir sürü özellik var var ama ne haldeler bilmiyorum.TCS ne zaman devreye giriyo, yada çalışmıyo mu bilmiyorum. durumum böyle. yardımcı olursanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest DEV ASTİNA

Oğuzhan bu sorunun çözümü için yaptığın tüm araştırmaları bizimle paylaştığın için sonsuz teşekkürler. Benim arabada sorun devam ediyor. Koltukta sürekli biri oturuyormuş gibi gösteren, ışıkları söndürüp  airbag sistemini aktif hale getiren parçayı nereden temin ettin kardeşim.Ben ver diğim bağlantıdaki adresten almadım ama aynı özellikteki devreyi başka yerden temin ettim yazmışsın. Nereden temin ettiğini yazabilirmisin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Ben 3 yıldır cözülemeyen hava yastığı  sorunum bugün oğuzhan bey sayesinde cözüldü cok sevincliyim

Geçmiş olsun.

:)

Kendisi olağanüstü bir yetenek zaten... Yakından tanımak, tanışmak istersen Ege Bölgesi toplantısına teşriflerini bekliyoruz, Akhisar uzak sayılmaz buraya.

http://www.mazdaclubtr.com/30639/ege-bolgesi-bulusmasi-28-nisan-2013/

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin gibi büyüklerim sayesinde abi. Kendisine o teklifi yaptım ama sanırım işten güçten zamanı yok :)

Ben olsaydım, o hava yastığı arızasının giderilmesi hatırına kalkar gelirdim...

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bu parçadan ihtiyacı olanlar benimle özelden iletişim kurabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

iyi geceler oğuzhan bey benim airbaglerin ışıkları da yanıyor adem usta ağırlık sensöründen kaynaklanıyor dedi sizin dediğiniz gibi yanıp sönmelerini saydı hata kodu bunu gösteriyo dedi mümkünse o parçayı temin edebilirmiyiz yada nasıl edebiliriz rica etsem yardımcı olabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...