Jump to content

Mazda 3 Testi

tirexxerit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,

Dün 2007 model HB spor bir mazda3 test ettim. Doğrusunu söylemek gerekirse ilk defa mazda kullanmış oldum. Beni bir nebze rahatsız eden direksiyonda yolu hissediyor olmam.

Dümdüz güzel bir asfalt yol olmasına rağmen titreme hissediliyor. Arabanın teknik bir sorunu olduğunu sanmıyorum 120 bin bakımı da mazda servisinde yeni yapıldı. Merakım bu sorun

bu forumda okuduğum mazdanın süspansiyon sistemiyle mi, yoksa aracın spor kategorisinde olmasıyla mı ilgilidir? Bana çok sert geldi başka arabalardan çok sert. Ben mi yanılıyorum bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Dün 2007 model HB spor bir mazda3 test ettim. Doğrusunu söylemek gerekirse ilk defa mazda kullanmış oldum. Beni bir nebze rahatsız eden direksiyonda yolu hissediyor olmam.

Dümdüz güzel bir asfalt yol olmasına rağmen titreme hissediliyor. Arabanın teknik bir sorunu olduğunu sanmıyorum 120 bin bakımı da mazda servisinde yeni yapıldı. Merakım bu sorun

bu forumda okuduğum mazdanın süspansiyon sistemiyle mi, yoksa aracın spor kategorisinde olmasıyla mı ilgilidir? Bana çok sert geldi başka arabalardan çok sert. Ben mi yanılıyorum bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim?

Bazı yolların yapım hatası oluyor, karşıdan bakınca kaymak gibi asfalt ancak üzerinde belirli bir hıza ulaşınca arabayı zıp zıp zıplatıyor...

Yol yapılıyor da hiç kimse denetlemiyor heralde. Senin şansına da böyle bir yol düşmüş olabilir... Belki !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun bir yol sorunu olabileceğini düşünmüyorum zira Hollanda'daki şehir içi yolların otobandaki yollardan pek farkı yok. Yarın 2008 bir mazdayı başka bir şehirde deneyeceğim. Aynı şekilde ise demekki bu araçlarla ilgili bir durum. Sorun diyemiyorum öyle çok iğreti bir şey değil ama daha önce böyle hissettiğimi hatırlamıyorum. Daha önce spor araç da kullanmadım gerçi belki onun bir farkı. Diğerini test edince yorumlarımı paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Süspansiyon seistemi ve direksiyonu serttir bizim araçların. Yeni nesil araçların çoğu elektrikli direksiyon olduğu için bizim mazda3'lerin hidrolik direksiyonu sert kalır tabii olarak. Ancak bence bu bizim için avantajdır çünkü hem yolu daha iyi hissederiz hem de elektrikli direksiyonlarda bir arıza durumunda maliyet cep yakar cinstendir.

Sert süspansiyon da aracın spor yapısı gereği yol tutuş için olmazsa olmazlardandır. Yumuşak lastik kullanarak bir nebze indirgenebilir yolu hissetme. Tabi isteyen daha yumuşak bir amörtisör takıp konfora da yönelebilir yol tutuştan biraz da olsa feragat ederek.

Yalnız iş titreme, hoplama olunca iş değişir. Bu durum araçla ilgili bir durum olsa gerek. Bu tür tepkiler almadım aracımdan hiç 134000'de 2006 model bir Mazda3 sahibi olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aksine direksiyonu diğer Japonlardan bile hafiftir,döndürmesi çok kolaydır, sert demek doğru olmaz, Megan'ın,  Qashqai'nin Astra Classic in direksiyonunu döndürmek daha zor ve bunlarda  yol hissini vermezler tam olarak sürücüsüne...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru diyorsunuz önceki aracım B sınıfı olmasına rağmen elektro hidrolik direksiyonu olduğu için pamuk gibi bir direksiyona sahip di bu aracı aldığımda benim de ilk dikkatimi çeken direksiyondaki titreme ve sertliği olmuştu, ancak benim araçda titreme olayı ilk çalıştırmada bariz hissedilirken sonradan çok azalıyor, sert direksiyon ise yola daha hakim olmamı sağlıyor, lastik olarak michelin sport 3 taktığımdan beri yol vuruntularını neredeyse hissetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Bahsettimgim gibi ben daha önce spor araç kullanmadığım için bana çok yabancı. Direksiyonun sertliğinden rahatsız olmadığım aksine çok hoşuma gitti. Çok rahat bir sürüşü var. Eğer o sport3 lastik ile bu asfaltı direksiyonda hissetme azalıyorsa

arabayı alırsam denemek isterim. Aynı fiyata diğer araçlarla karşılaştırdığımda

içindeki malzemesi bu kadar kaliteli ve hoş bir araç görmedim. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

98 model civic ten inip 06 model mazda 6 ya binince direksiyon takoz gibi gelmişti. ama zamanla alışınca sürüşu çok çok daha zevkli geliyor. park etmesi biraz sıkıntı. eşimin 12 micrasının direksiyonu tüy gibi park ederken... tabi araçlar faklı amaçlarda donatılmış...biri şehir arabası biri spor araba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...