Jump to content

Motor Yağ Yakıyor ve Sarsıntılı Çalışıyor (89-94)

Guest serseri83
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracın normal değerlerin üzerinde yağ eksiltmiyorsa sorun yok demektir ama 2-3 bin devir aralığındaki bu sarsıntının sebebini iyi bir motor ustası bulabilir...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani şimdi benim arabam normalmı dıyorsunuz. yag eksıltmıyor tek sıkıntım 5000 6000 devirde mavı duman  zaten ben bu aracla okadar devrı görmuyorum bıle.yanı motoru actırmaya gerek yok yakıtta saunda cok uygun böle binmeye devam.abımın aracı var 99 model 323 famila ondada aynı mavı duman atıyor devır yukseldıgınde.abımın aracı 150000 kmde benımkı 255000 km  cok cok normal dıyorum.pekı benım aracım 2000 devirden 3000 devire dogru yol alırken sarsıntı oluyor 3000 buldugunda sarsıntı falan kalmıyor cok rahat calısıyor bu sorun önceden yoktu şu işlemlerden sonra cıktı ortaya :

bujıler deışti sibob ayarı ıcın ust kapak acıldı ama oto sıbob denıldı ve bu ıcındekı yag (20/50) olmaz dedıler 10/40 4,5 litre döküverdıler.bunlardan sonra 2000 ile 3000 arası motor sarsıntılı calısır oldu ve  mavı duman olayı ortaya cıktı.

kardeşim öncelikle 1,1 ltr fazla yağ koymuşlar arabana doğru oran , 3.4 ltr dir artı olarak bizim arabaların sübapları otomatik değil 8 emme vede 8 egzoz olmak üzere 16 sübap vardır vede bu sübapların ayarlarının sıcak motora 30 filer geçecek şekilde olması gerekir  usta sübap ayarı verilebilir doğru ayar budur. sizin motorunuzda sorun  yok galiba yağ çok fazla konmuş. zaten sübaplarada ellenmemiş ki hiç elletme mazdadan anlayan usta çok azdır. bujiler NGK BKR5E olması gerekir.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeşim öncelikle 1,1 ltr fazla yağ koymuşlar arabana doğru oran , 3.4 ltr dir artı olarak bizim arabaların sübapları otomatik değil 8 emme vede 8 egzoz olmak üzere 16 sübap vardır vede bu sübapların ayarlarının sıcak motora 30 filer geçecek şekilde olması gerekir  usta sübap ayarı verilebilir doğru ayar budur. sizin motorunuzda sorun  yok galiba yağ çok fazla konmuş. zaten sübaplarada ellenmemiş ki hiç elletme mazdadan anlayan usta çok azdır. bujiler NGK BKR5E olması gerekir.

Bende onu diyecektim araçta fazla yağ koyulmuş sanki.

Ayrıca bazı araçların sübaplarının altında pullar olur onlarla ayarlanır.  bazılarında pul yoktur yağ basıncına göre ayarlar. Üst kapağı açıp bakmak lazım. Mesela benimkinde yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani şimdi benim arabam normalmı dıyorsunuz. yag eksıltmıyor tek sıkıntım 5000 6000 devirde mavı duman  zaten ben bu aracla okadar devrı görmuyorum bıle.yanı motoru actırmaya gerek yok yakıtta saunda cok uygun böle binmeye devam.abımın aracı var 99 model 323 famila ondada aynı mavı duman atıyor devır yukseldıgınde.abımın aracı 150000 kmde benımkı 255000 km  cok cok normal dıyorum.pekı benım aracım 2000 devirden 3000 devire dogru yol alırken sarsıntı oluyor 3000 buldugunda sarsıntı falan kalmıyor cok rahat calısıyor bu sorun önceden yoktu şu işlemlerden sonra cıktı ortaya :

bujıler deışti sibob ayarı ıcın ust kapak acıldı ama oto sıbob denıldı ve bu ıcındekı yag (20/50) olmaz dedıler 10/40 4,5 litre döküverdıler.bunlardan sonra 2000 ile 3000 arası motor sarsıntılı calısır oldu ve  mavı duman olayı ortaya cıktı.

Motorunu elletme yağını kontrol ettir. Evet yağın fazla olabilir çünkü benim aracım filtre dahil 4 litre yağ aldı. Buda ortalama 3.5 lt motor 0.5 litre filtre almış oluyor. Kaldıki benim aracım 1,8 birazdaha büyük bir motor.

Bu araçlar eski her nekadar mazda olsada önceki sürücüleri bilmiyoruz o sebeple sakin kullanım aracını bir 100 000 km daha götürür.

Fazla yağ keçeleri patlatır. Fazla yağ aracı düzensizleştirir.  DEvir yükselince yağın basıncıda yükseliyor ve motor zorlanmayabaşlıyor. çok değil 100 tl 10-60 yağ. sonra durumun iyiyse 5000 km sonra tekrar yağını değiştirir 10-60 yağ ozaman faydasını daha iyi gösteriyor.. Bundan sonra hep 10-60 koyarsan farkı göreceksin Ben yıllardır kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet benim aracımda yağ kapağını açtığımda dışarıya belli belirsiz yağ attığı oluyor.  Ancak bu durum bütün orta halli motorlar için aynı durumdadır diye biliyorum...

:krrsz: 

Geçen oto pazarına gittik üstten egzantirikli toyotanın moturunun üst kapağını açtım üstüm başım yağ oldu. Adamlar ust kapağı açarsan yağ atar tabi dediler. Bende atmaz dedim. Ben tamirciyim banamı öğretiyorsun dedi. Üsteki subapların basıncından oluşan havayı nasıl atacak dedi. BEnde hava atar yağ atmaz dedim. Bütün arabalar atar dedi. Bende gittim benim aracıma baktım arabayı çalıştırdım motor kapağını açtım elimi yaklaştırdım hatta değecek kadar yaklaştırdım 1 damla yağ atmadı. Bende gittim dedim böyle böyle diye. Adam hiç birşey diyemedi o model başka dedi. Bende güldüm arkadaşa olum bu araba alınmaz dedim herkesin içinde çektim gittim. :) belki etik değildi ama milleti motoru bitik arabayı sağlam diye satmaya çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motorun bitik olup olmadığı oradan belli olmaz , sizin o dediğiniz mevzuya tamirciler üfleme der yani motor segmanları bozuk olunca yağ yakıp yerine hava aldığından üstten hava vede beraberinde yağ atar ama tüm araçlarda bu durumu olması motorun sorunlu olduğuna işaret etmez çünkü bazı araçların yağlama sistemi farklıdır yağ pompası yağı yüksek basınçla gönderir bu yağ motorda yağlama yapacağı tüm aksamlara aynı basınçla püskürtülür dediğim gibi bazı motorların sübap yağlaması sağa sola sıçramadan olur bazılarının ise har tarafa sıçrayarak netten benzinli yağ pompası vede yağlama sistemi diye bakınız animasyonlarda son derece açık şekilde gösteriyor hatta bazı motorları ben tamirci arkadaşların yanında açıldığında gördüm sübap kapağı sökük halde dahi sağa sola yağ sıçraması olmuyordu yani motordan motora değişir her yağ atan motor bitik demek yanlış olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bizim araçaların süpap ayarlarının nasıl yapıldığını biliyorum bende yaparın rahatlıkla ,pul falan yok bizimkilerde ucu tornavida ya uygun bir saplama vede onu sabit tutan bir somun var sübap kafalarında somunu gevşetip ayarı verdikten sonra sıkıyosun zaten ilk sentede 4 emme 4eksoz , ikinci sentede 4 emme 4 eksoz 16 sübapıda motor sıcakken 30 filer geçecek şekilde ayarlamalısınız. 1.6 soch mazda motorlarının alacağı yağ maksimum 3.4 lt dir fazlası zarar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motorun bitik olup olmadığı oradan belli olmaz , sizin o dediğiniz mevzuya tamirciler üfleme der yani motor segmanları bozuk olunca yağ yakıp yerine hava aldığından üstten hava vede beraberinde yağ atar ama tüm araçlarda bu durumu olması motorun sorunlu olduğuna işaret etmez çünkü bazı araçların yağlama sistemi farklıdır yağ pompası yağı yüksek basınçla gönderir bu yağ motorda yağlama yapacağı tüm aksamlara aynı basınçla püskürtülür dediğim gibi bazı motorların sübap yağlaması sağa sola sıçramadan olur bazılarının ise har tarafa sıçrayarak netten benzinli yağ pompası vede yağlama sistemi diye bakınız animasyonlarda son derece açık şekilde gösteriyor hatta bazı motorları ben tamirci arkadaşların yanında açıldığında gördüm sübap kapağı sökük halde dahi sağa sola yağ sıçraması olmuyordu yani motordan motora değişir her yağ atan motor bitik demek yanlış olur.

Benim arabayı Adem ustanın orada trigeri düzeltirken çekmiştim. Benim arabada sübap ayarı yerinin olmadığını söyledi senin arabada benimkinden farkı nedir. REsimden söyleyebilir misin

9nb26.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sizin arabanız üstten çift ekzantrik doch motor benim aracı üstten tek ekzantrik yani soch motor benimkinde üstte tek dişli var vede sübaplar farklı sizinkinden, sadece ayar için saplama vede onu sabit tutan somunlar var somunu gevşetip bütün sübapların ayarını verdikten sonra sıkarak sübap ayarı sabitliyorsunuz, galiba sizinki gibi çift egzantrik motorlarda pullarla ayar oluyomuş veya otomatik oluyormuş sizinki otomatik olarak ayarlıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sizin arabanız üstten çift ekzantrik doch motor benim aracı üstten tek ekzantrik yani soch motor benimkinde üstte tek dişli var vede sübaplar farklı sizinkinden, sadece ayar için saplama vede onu sabit tutan somunlar var somunu gevşetip bütün sübapların ayarını verdikten sonra sıkarak sübap ayarı sabitliyorsunuz, galiba sizinki gibi çift egzantrik motorlarda pullarla ayar oluyomuş veya otomatik oluyormuş sizinki otomatik olarak ayarlıyor olabilir.

hee ben seninkini çift egzantirik sandım dı . Adem usta bana gösterdi seninkinde böyle pullar olsaydı ayarlardım ama yok bunlar otomatik ayarlıyor dedi. Birşey yapamazsın dedi. Zaten çokta ses vermiyor dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorun ömrü yağ kapağını açarak görülen yağ atımından net olarak anlaşılmaz... Bu gün sıfır bir motoru bile çalıştırdıktan sonra yağ kapağını açarsak illaki oradan dışarıya yağ atacaktır...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorun ömrü yağ kapağını açarak görülen yağ atımından net olarak anlaşılmaz... Bu gün sıfır bir motoru bile çalıştırdıktan sonra yağ kapağını açarsak illaki oradan dışarıya yağ atacaktır...

8:)

Abi ne olursa olsun üstten egzantirikli bir araç 1 metre yukarıya yağ fırlatmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi ne olursa olsun üstten egzantirikli bir araç 1 metre yukarıya yağ fırlatmaz.

Amenna... Olaya böyle bakarsak haklısın... Ama sırf kapaktan yağ atıyor dersek yanılgıya düşebiliriz...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest serseri83

az önce motor yagına baktım yagı koyduktan sonra yaklaşık 700 km yol yaptım hiç eksiltme yok.arac 1 haftadır kapının önünde marşa basmadan yatıyordu  yanı motor ıcındekı yag  ıyıce asagıya inmiştir.yagı kontrol ettım hatta 3 defa olmadı abıme baktırdım yagı ılk koydugumuz gıbı. sanırım sızınde söyledıgınız gıbı araca konan 4,5 lt yagı temızlemesı bıraz zaman alıcak ayrıca 2000 devirden 3000 cıkarken oluşan sarsıntıda azalmaya basladı önümüzdekı gunlerde bı 600 km daha yol yapıcam ondan sonra sanırım motorda hıc bısey kalmıcak.önemsız gıbı görünen bır olay nerelere gıdıyor.eger motoru actırsaydım boş yere 2000 3000 lıradan olucaktım.suan motorda 15/40 yag var castrol marka  ayrıca bor power ve motorr sılkde koydum :) binelim bakalım nereye kadar gıderse.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

az önce motor yagına baktım yagı koyduktan sonra yaklaşık 700 km yol yaptım hiç eksiltme yok.arac 1 haftadır kapının önünde marşa basmadan yatıyordu  yanı motor ıcındekı yag  ıyıce asagıya inmiştir.yagı kontrol ettım hatta 3 defa olmadı abıme baktırdım yagı ılk koydugumuz gıbı. sanırım sızınde söyledıgınız gıbı araca konan 4,5 lt yagı temızlemesı bıraz zaman alıcak ayrıca 2000 devirden 3000 cıkarken oluşan sarsıntıda azalmaya basladı önümüzdekı gunlerde bı 600 km daha yol yapıcam ondan sonra sanırım motorda hıc bısey kalmıcak.önemsız gıbı görünen bır olay nerelere gıdıyor.eger motoru actırsaydım boş yere 2000 3000 lıradan olucaktım.suan motorda 15/40 yag var castrol marka  ayrıca bor power ve motorr sılkde koydum :) binelim bakalım nereye kadar gıderse.

Şu bor mor olaylarını takip edersen sevinirim, ben de koymayı düşünüyorum ama kararsızım bu konuda, senden yardım alabilirim belki... teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu bor mor olaylarını takip edersen sevinirim, ben de koymayı düşünüyorum ama kararsızım bu konuda, senden yardım alabilirim belki... teşekkürler.

Benim araçta 10-60 mobil var. ayrıca bor katkı var. yağ kaçağı vardı o biraz azaldı hatta % 40 azaldı diyebilirim.  Borun etkisini tam olarak göremedim ama motor saat gibi çalışıyor. ilk çalıştırmada şıkırtı var sonra azalıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani aracındaki 1,1 ltr yağın zamanla eksilmesinimi bekleyeceksin gidip boşalt 1 litresini.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest serseri83

boşalltım zaten suan motor yagı 3.4 lt  15/40 var ben yagı tekrar deıstırıdm fazla koyulan yagdan sonra duzelttırdım ve sonrasında 700 km yol yaptım.. bor olayına gelınce motor sılkden sonra bıraz rahatlama var ama tam işleme gecmesı ıcın 3500 km yol gerekıyor ve sonrasında 150000 km motorda kalıyormus.araca bınmedıgım ıcın pek farkına varamadım bu hafta sonu bı denız yapıcaz 100 km falan yaparız sonucları gene yazarım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...