Jump to content

125 Dolara Cruise Control (Kargo Dahil 200 TL'ye Hız Sabitleyici)

CaRaBeeN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Daha önce araştıranınız oldu mu bilmiyorum ama tesadüfen bu işe kalkışmış bir cengaver buldum mazda3forums`ta..

öyle bir cengaver ki 2. el bir direksiyonda çıkma bulmuş parçaları ve shipping dahil 50$ a halletmiş kendi işini...

tek sıkıntı direksiyonda çalışacağımız için airbag`i çalışırken devre dışı bırakmak yada dikkatlice kenara itip altından çalışmak..(şahsi fikrim baya bi risk yani)

şimdi olayın aslı bu hız sabitleme olayı bizim guzularda software ile oluyormuş..fren pedalındaki bir sensör olayını mekanik saymazsak mekanik hiç birşey yok..manuel viteslilerde rahatlıkla kullanabiliyor..

alınması gereken iki parça var :

parts.jpg

mazdastuff ta var demiş eleman ama ben bulamadım..neyse kafaya koyarsak buluruz..

montajda şu şekil oluyormuş:

önce frene konan switch:

brake_switch.jpg

direksiyondaki airbag olan bölmeyi söküyor

airbag_bolts.jpg

airbaglerin elektrik kablolarını söküyor ve airbagi ayırıyor..

airbag.jpg

sonra direksiyonu söküyor ve radyo + cruise paneli monte ediyor

back.jpg

done.jpg

nası ama????cesaret edermisiniz?dediğine göre 125$ a ilk fotodaki 2 küçük parçaya iş bitiyor..kargo dahil hadi olsun 160$...ama tek çekince airbag e bişey olur mu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 46
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

5

• OveRMinD

4

• domestos

4

• özkan

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

vala ben almak istesem ki hoşuma gitmedi degil, alır servise götürürüm yapın derim yoksa o riski kendim alamam_gerci cruise control taktırsam pek kullanmam biliyorum ama en azından iki taraftada tusların olması göze daha güzel gelir 8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hmmm malesef biraz daha detaylı inceleyince bizim 1.6 ların gaz kelebeğinin mekanik olmasından dolayı bu kadar kolay değilmiş bizde..yani drive by wire diye bir sistem varmış onu da yeni öğrenmiş oldum..yani gaz fren direksiyon aslında mekanik olarak bir telle değilde , elektronik olarak kablolar vasıtasıyla ilgili yerlere komutu gönderiyor..yani gaza bastığınızda mekanik olarak teli çektirmiyorsunuz da , elektronik olarak kablolardan geçen veri yine elektronik olarak motora bu bilgiyi iletiyor..eh tabi bizim zavallı 1.6 larımızda böyle bir sistem yok..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi aslında mazda6 lardan o sistem bizim 3lere uyarlanabilir bi servise sormak lazım uyar mı kaca patlar falan diye :(_

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

c4 kullandığım zamanlarda kullanmaktan kaçındığım vede çok gereksiz ayrıcada tehlikeli bişi olarak gördüğüm bi sistem... uzun yolda adamı resmen uyutuyoo.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

c4 kullandığım zamanlarda kullanmaktan kaçındığım vede çok gereksiz ayrıcada tehlikeli bişi olarak gördüğüm bi sistem... uzun yolda adamı resmen uyutuyoo.

Doğru, ben bir kere uyudum :D Ama gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle çok kullanışlı bir sistem. Mazdalardaki de oldukça güzel çalışıyor.

Murat'ın da sonradan belirttiği gibi sistem entegrasyonu bu kadar kolay değildir çünkü gaz pedalı fiziksel olarak ileri geri gidiyor. Ama o neyle sağlanıyor emin değilim. Bana elektronikten ziyade mekanik gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana göre tamamen gereksiz bir şey çok denedim deniyorumda ama alışamadım sanki kontrolün benden çıktığı hissini veriyor  :) Birde böyle sonradan takılana nasıl güveneceksiniz küçük bir hata ile gaz pedalını bırakmadı nolacak bu sistemi kullanırken psikolojin bozulur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana da tehlikeli geliyor, uzun yolda kesinlikle insanın uykusunu getiriyor, tek yararı kısa mesafelerde hız sınırını aşmamak için kullanılabilmesi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana da tehlikeli geliyor, uzun yolda kesinlikle insanın uykusunu getiriyor, tek yararı kısa mesafelerde hız sınırını aşmamak için kullanılabilmesi...

Özellikle pit alanında değil mi :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabi ki, sonra mazallah dur kalk cezası alırız filan... :D

Yok yaw, mesela biz işe giderken her gün bi 15 km kadar şehirlerarası yola çıkıyoruz, radar da oluyo sürekli yolda, orda işe yarar. Ama burda hızı sabitleyip Ankara'ya ulaşmak çok zor benim için, kesin uyur kalırım yolda. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

CC, Ankara ve uyumak.. Tam da benim yaptığım şey.. Ankara Eryaman civarında uyuyakalmıştım. Hem de öyle böyle değil . Neslihan'ın beni nasıl tekme tokat uyandırdığını tahmin bile edemezsiniz :D Tabii öyle uyanınca uzun süre idare etti beni :D . Zaten o andan itibaren o kadar söylendiki uyumaya fırsat olmadı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gerçi İzmir - Ankara yolu dümdüz olduğundan uyumak için cruise control'e de gerek yok ama işte sen canlı örneği olmuşsun bu sakıncanın... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Radar olan yolda ayaklarımıza kramp giriyor. Ayakla 85 e sabitlemişken bide bakarsın 95-100 ü geçmişsin. Polise radar cezası bayılmaktansa, sabitle 89'a bak keyfine. Uyuma işin ne. Şoförsün. Ayağındaki gaz mı uykunu kaçırıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana göre tamamen gereksiz bir şey çok denedim deniyorumda ama alışamadım sanki kontrolün benden çıktığı hissini veriyor  :) Birde böyle sonradan takılana nasıl güveneceksiniz küçük bir hata ile gaz pedalını bırakmadı nolacak bu sistemi kullanırken psikolojin bozulur

Evet haklısın. İlk kullanımda düğmeye bastıktan sonra sen gazı bırakırken arabanın hala gidiyor olması sanki araba roketlemiş ve hızlanıyor hissi veriyor. Ama dediğin doğru. Ya sistemde hata cıkarsa da devre dışı olmazsa nolacak. Bütüm imdatlara asılırız heralde. El freni ayak freniz falan freni :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...