Jump to content

Yedek Anahtarım Kayboldu

Erdoğan Ardıç
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tüm forum ahalisinin tekrar bayramını kutlarım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere yedek anahtarımı kaybettim. :kafa: Bayramdan sonra yetkili bir mazda servisinden yeni bir sustalı ve kumandalı anahtar siparişi vermeyi düşünüyorum.fiyat bilgisi olan arkadaş varmıdır, daha önce başına böyle birşey gelmiş arkadaş varsa ve prosedürü tarif ederse sevinirim.   

İnternette anahtar ile ilgili arama yaparken şöyle birşey buldum.belki birilerinin işine yarar diye burada paylaşayım.Aşağıdaki metin alıntıdır,üşengeçliğimden şu anda kullandığım anahtara pil almadığım için kendim deneyemedim

MAZDA 3 KUMANDA KAYIT PROSEDÜRÜ

1.Sürücü koltuğuna oturunuz. Tüm kapıların kapalı olduğunu kontrol ediniz ve kontak anahtarını elinize alınız.

2.Sürücü kapısını açınız.

3.Kontak anahtatını kontağa takınız.

4.Kontak anahtarı takıldıktan sonra 3 kez  kontağı ON  ve OFF yapınız.

5.Sonuncu OFF işleminden sonra bu defa açık olan kapıyı 3 defa kapatıp açınız.

6.Son defa açılan kapının ardından merkezi kilit otomatik olarak çalışmaya başlar ve kapı kilitleri kendiliğinden bir kaç defa açılıp kapanır. Bu açılıp kapanma başladığı anda kayıt etmek istediğniz kumandaların ( kayıt etmek istediğinz bütün kumandalar yanınızda olmalı aksi halde bu işlemler sırsaında kayıt edilmeyen kumanda daha sonra kapıları açmayabilir) düğmelerinden herhangi birine 2 defa basınız.

7.Kumanda sisteme kayıt edilmiş olacaktır.

8.Kumanda kayıt edilmemişse yukarıdaki adımları baştan tekrar deneyiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınızın ruhsatı kime kayıtlı ise (siz veya eşiniz vs.) ruhsat belgesiyle birlikte en yakın polis/jandarma karakoluna giderek "kayıp" tutanağı tutturunuz, yoksa kasko veya servis yedek anahtarı size temin etmez...

Geçmiş olsun, kolaylıklar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Poliçenizde kayıp anahtar teminatı yoksa dahi,yazili olarak kaskoya bildirin Allah korusun  araç çalinmasi durumunda kaskonuz devre disi kalabilir.Cunku calinmalarda kasko sirketleri oncelikle yedek anahtari soruyorlar.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kasko şirketinize bu bildirimi muhakkak yazılı olarak yapın. Bu bildirimi aldıklarına dair, sizde muhakkak yazılı bir belge isteyin sigortanızdan. Söz uçar, yazı kalır. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kumanda kayıt prosedörü B2500 model için geçerli, sanırım sizin araçta iş görmeyecektir.Yeni nesil OBD'li araçlarda body computer üzerinden tanıtım yapılabiliyor diye biliyorum.

Bu arada sorunu halledebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anahtar sorunumu hallettim arkadaşlar. Evo Mazda ile telefon görüşmemde bana ellerinde yedek anahtar olduğunu ve servise geldiğimde işlemi gerçekleştirebileceklerini söylediler. dün sabah sevise gittim.benim kasko firması ile aralarında anlaşmaları varmış. benden anahtarın kayboluş şekliyle ilgili bir beyan istediler, araç bilgilerini aldılar ve sonra ilk işlem olarak kullandığım anahtara göre diş çektirdiler.Sonra obd ile bağlanıp aracın immobilizer kodunu değiştirdiler ve hem elimdeki anahtara göre hemde yeni anahtara göre tekrar tanımladılar. Son işlem olarak merkezi kilit tanıtılma işlemini yaptılar. Bu işlemi yaparken özellikle dikkat ettim, ilk yazdığım mesajımdaki işlem adımlarını birebir uyguluyorlar yani mazda 3 araçlarda metod bu şekilde. İşin rakamsal boyutuna gelince; kaskodan karşılandığı için ben herhangi bir bedel ödemeyeceğim ama düzenlenen formun bana verilen nüshasına baktığımda 450 tl gibi (kdv dahil) bir fiyat çıkmış.

Hayatımda ilk defa oto anahtarı kaybettim, bana olmaz demeyin sizinde başınıza gelebilir.çıkan fatura ve diğer riskler anahtar konusunda ne denli dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Aman dikkat.

Bu arada konuyla ilgili değil ama şunuda söyleyeyim ; RX 8 sahibi olan arkadaşlar gerçekten çok şanslılar. serviste 3 RX8  vardı, kaputları açıktı ve bayağı inceledim. bizde araç sahibiyiz ama bu araba için bu söylem yeterli değil, mekanik ve sanatsal bir eser, yakınına yaklaşınca bile heyecan uyandırıyor, 'yaklaşma , ısırırım' diyen sportif görüntüsünün altında aynı zamanda bir sempatiklik var. Mazda , diğer bütün koşullar aynı kalmak kaydıyla(suspansiyon , ağırlık dengesi v.s. ) bu araca turbo beslemeli düz bir motor koysaydı bu araç bütün dünyada aynı 323 gibi satışları patlatırdı. ben Wankel'e karşı bir insan değilim, yalnız insanlar tarafından kolay anlaşılır bir motor değil.maalesef motorlarının birçok kullanıcıda kısa zamanda bitmesi de bu durumu  ortaya koyuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımı satın alalı yaklaşık 12 gün oldu. İlk hayal kırıklığım yedek anahtarın düm düz bir anahtar olması idi. Eşimle aracı ortak kullandığımız için kumandalı anahtar şart diye düşünüyorum. Sustalı bir anahtar yaptımak için aynı yolu mu denemeliyiz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende 2009 model impressive var her iki anahtarda sustalı kumandali.

Kasko uzerinden fiil gerceklesmeden yaptirmak Etik degil bana gore..

stilock / Mazda 3 impressive

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımı satın alalı yaklaşık 12 gün oldu. İlk hayal kırıklığım yedek anahtarın düm düz bir anahtar olması idi. Eşimle aracı ortak kullandığımız için kumandalı anahtar şart diye düşünüyorum. Sustalı bir anahtar yaptımak için aynı yolu mu denemeliyiz ?

sustalı anahtar tr'de servis haricinde de mevcut. bence hiç kaskoyu karıştırmasan iyi olur.al bi tane dış kap, elindeki anahtarın içinden immo parçası var çıkar onu tak yeni anahtara (sökülme imkanı varsa tabi) .yukarıda merkezi kilit tanımlama prosedürü var.böylece servis haricinde de uygun bir fiyata işlemi gerçekleştirmiş olursun. ben sırf kasko ile işim olmasın diye 2 gün anahtar aradım,sonunda da kendim yaptırmayı düşünüyordum.yalnız kaskoya yaptığım 1980 tl nakit ödeme makbuzunu görünce bu şekilde yaptırdım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sustalı anahtar tr'de servis haricinde de mevcut. bence hiç kaskoyu karıştırmasan iyi olur.al bi tane dış kap, elindeki anahtarın içinden immo parçası var çıkar onu tak yeni anahtara (sökülme imkanı varsa tabi) .yukarıda merkezi kilit tanımlama prosedürü var.böylece servis haricinde de uygun bir fiyata işlemi gerçekleştirmiş olursun. ben sırf kasko ile işim olmasın diye 2 gün anahtar aradım,sonunda da kendim yaptırmayı düşünüyordum.yalnız kaskoya yaptığım 1980 tl nakit ödeme makbuzunu görünce bu şekilde yaptırdım

Kaskodan işlem yaptırıldığında bu 1980 Tl rakamı da artıyor diye biliyorum... Yılda iki kaza yapan bi aracın kaskosunun 4.000 Tl (dört bin) ye fırladığına şahit oldum.

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anadolu sigorta müşteri hizmetlerine defalarca kere ulaşmayı denedim, bir seferinde telefonda 55 dk bekledim ama mümkün olmadı derdimi anlatmak.farklı bir bölüme bağlanıp sorduğumda ise bayram yoğunluğu olduğu ve tekrar denememi söylediler. önümüzdeki sene için hasarsızlığa etki edeceğini bende tahmin ediyorum yalnız çalıştığım firmanın tüm sigorta ve kasko işlemleri bu şirkete yaptırılıyor.firma sahiplerinin mercedes'leri , şirket binek araçları, kamyon ve kamyonetler, ve bende dahil yönetim kadrosunun tamamına yakınının poliçeleri ve hatta komple fabrikamız bile bu firmadan sigortalıdır. eğer sigorta şirketi bana, anlam veremeyeceğimşekilde bir rakam çıkartırsa net olarak söyleyeyim bizden poliçe alamaz.olay her ne kadar kişisel görünsede bu durum şirketin veya burada çalışan (firma sahibide dahil) herhangi birinin başına gelebilir. firma menfaatleri doğrultusunda yetkim ve sorumluluğum neyse  uygulamada tereddüt etmem.umarım birbirimizi üzecek bir olay vukuu bulmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaskodan anahtar yaptırma işlemi kaskoyu bu kadar etkiliyor mu? Ben eski aracımın kaskosunu yeni aracıma aktardım. Hasarsızlığım % 60 idi ayrıca çalıştığım kuruma % 35 personel indirimi vardı. 10 taksitle 450 TL' ye yaptırmıştım. Yeni aracıma aktarınca 25 TL fark ödedim. Anadolu sigorta ile Mayıs 2013' e kadar kaskolu. Kasko bedeli 49750 TL. Yıllardır kasko ücreti ödüyorum, anahtar için kaskoyu kullanmayı düşünüyorum.

Tabiki dediğiniz gibi anahtar yaptırma işinide araştırıyorum.

Şu sitedeki ürünleri buldum.

http://www.kumandakopyalama.com/tr/mazda-immobilizer-anahtar-kumanda-kabi

Dediğiniz immo yöntemi bu parçalarla kullanılabilirmi? Ayrıca immo dediğiniz parça nasıl bir şey? resmi mevcutmu? Birde benim anahtarımda 3 buton var. En alttaki bagajı açıyor. Bulduğum ürün 2 butonlu, sorun oluşturumu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benden alıntı yaptığınız mesajı, bir üstte bir arkadaşın yazdığı mesaja yanıt olarak göndermiştim.eğer anahtarım gerçekten kaybolmasaydı ve 3. bir anahtara ihtiyacım olsaydı o zaman servise gitmekten ziyade kendi imkanlarımla yaptırırdım. aracın bütün anahtarları elimde olacağı için çalınma ihtimalide olmayacaktı. yalnız dediğim gibi benim anahtar kayıp, bu yüzden araç immo sistemininde her ihtimale karşılık yeniden programlanması gerekli ve elbetteki gereklilik halinde kullanmak için bir yedek kesinlikle bulundurulmalı.(şahsi fikrimdir)

kasko kullanarak anahtar yaptırma işleminin poliçeye etkisini mesajımda da belirttiğim gibi bende bilmiyorum. Afaki bir rakam vermem doğru olmaz ve hatta etkilermi onu bile bilmiyorum. sigorta firmasını 6 defa aradım,tahminen toplam 2 saat telefonda beklemişimdir, maalesef yanıt yok. bekleyip göreceğim.1980 tl rakam herhangi bir indirim olmadan yaptırdığım rakam. normalde 1300-1400 gibi fiyat almıştım başka yerlerden.yalnız poliçeler arasında ciddi farklılıklar vardı.benim bu yaptırdığım poliçe tabiri caizse full+full gibi bişey oluyor. fiyat o yüzden kazık.

kaskoyu kullanarak anahtar yaptırma sebebinizi yazmamışsınız. anahtarınız mı kayboldu, hasarmı gördü,düz olan anahtarı sustalı mı yapacaksınız v.s. nedenleri belirtirseniz bende durumunuzla ilgili şahsi fikrimi söyleyebilirim.farklı durumlar için farklı yollar izlemek gerekir diye düşünüyorum.

verdiğiniz linkteki ham anahtarı alıp diş çektirerek kullanabilirsiniz. logonun alt iç kısmında transponder chip var, bunu yeni yaptırdığınız anahtara taşıyacaksınız.çok dikkat edimesi gereken bir işlemdir,en ufak bir hata parçanın zarar görmesine neden olur. nette 4D63 Transponder chip diye aratırsanız resimlerini görebilirsiniz. sistem temelde manyetik alan prensibiyle çalışır.transponder chip üzerine eski teyp kasetlerindeki manyetik şerit benzeri kodlar yazılır.vericinin yaydığı sinyaller kontak civarındaki bobin vasıtasıyla alınıp sayısal değere çevrilir ve hafızadaki kod listesi ile karşılaştırılır. çalışma mantığı basit anlatımla böyle. yapacağınız işlemlerin,herhangi bir hatada sorumluluğu size ait olacaktır,bunu gözönünde bulundurunuz.

3 butonlu merkezi kilit kısmını Tr' bende bulamamıştım.yurtdışında vardı. bagaj açma düğmesinden feragat edilerek 2 düğmelinin çalışabileceğini düşünüyorum. içerisinde elektronik devresinin olup olmadığına bakın.devre olmazsa düğmeler haliyle bir işe yaramaz.

http://www.autokeys.us/product_details.php?category_id=72&item_id=1840

bu linki inceleyin, 3 butonlu ve merkezi kilit vericisi var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun. bir arkadaşım, alaturka wc de rahatlarken anahtar cebinden kayıp düşmüş. elini sokup anahtarı almış ve bana getirmişti.  içini açıp hemen pilini çıkardım, kontak spreyiyle güzelce temizledim  2-3 senedir çalışıyor. birşey olmadı yani  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...