Jump to content

Çok Merak Ediyorum

mozhan79
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2011 mazda 3 dizel 115bg olan aracım var. sıfır değeri 59 bin tl. nete bakıyorum ilan veren arkadaşlara, ki onlardan birisi de benim, araçlarının değerlerini çok düşük tutuyorlar. bence değerinin daha yüksek olmasıgerek ama herkes düşük yazdığı için sende o fiyatlarda bi şeyler yazıyosun. ayrı olan bir konu da kimsenin dizel mazda 3 diye bir marka ve modelden haberi yok. hepsini benzinli zannediyorlar. ben aracıma arkadaşları aldığımda benzinli çok yakmazmı diye soranlar oluyor. gerçi sesinden belli dizel olduğu ama insanlar o kadar şartlanmış ki benzinli olduğuna sese dikkat eden yok.

neden kimse bizim araçları tanımıyor ya, neden tanıtılmıyor anlamıyorum, anlam da veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bizim araçlar özel araçlar sahipleriyle ve özellikleriyle.herkesin anlayabileceği bi marka değil sanırım mazda.bazı arkadaşlarımız iyiki de değil yoksa bi havamız bi farkımız kalmaz diyor.çoğu insan ilk defa görüyor ve gördüğü zamanda bakakalıyor bu nasıl bi araba diye.işin güzel tarafı ve bizi özel yapan yanıda bu olsa gerek :) belki şimdi bi anlam verebilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aslında doğru söylüyorsun... 40-50 arasında araçlara bakıyorum , yani ne o kadar para veririm ne de binerim... garip bir çelişki...  ama işte satışa gelince ikinci el olarak , o beğenmediğim ve binmeyi tercih etmediğim arabalar benim aracımdan daha çabuk satılıyor veya takas ediliyor.

ilk görenler hayretle bakıyor gerçekten orası doğru, helebi de donanım ve yakıt değerlerini söylüyorum, mal gibi yüzüme bakıyorlar. ben 100 tl mazot aldım tatilde (24 gün önce) 622km gittim, bir depo doldurdum 1098 km gittim diyorum... verilen cevap GERÇEKTEN Mİ ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel Mazda 3 sahibiyim. Bu durumdan ne şikayetçiyim, nede rahatsızım. Aksine çok memnunum bu durumdan. Özel Butik bir otomobile binme keyfini yaşıyorum. Herkesin bildiği ve kullandığı bir otomobile binmek yerine, böyle az bilinen ve bulunan bir otomobile binmek daha zevkli ve prestijli diye düşünüyorum.

Tanıtımını, pazarlamasını, reklamını bana göre Mazda Türkiye yönetimi düşünsün.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel Mazda 3 sahibiyim. Bu durumdan ne şikayetçiyim, nede rahatsızım. Aksine çok memnunum bu durumdan. Özel Butik bir otomobile binme keyfini yaşıyorum. Herkesin bildiği ve kullandığı bir otomobile binmek yerine, böyle az bilinen ve bulunan bir otomobile binmek daha zevkli ve prestijli diye düşünüyorum.

Tanıtımını, pazarlamasını, reklamını bana göre Mazda Türkiye yönetimi düşünsün.

tanıtımını yapmayan mazda türkiye yönetiminin ceremesini çekiyoruz aslında. bi de düşünüyorum 320 d almış olsam daha hızlı mı satılırdı?? mesela o da prestijli kalitesi ortada olan bir araç...

bence mazda 3 güzel ama allah korusun acil satma ihtiyacımız olsa sıfır değeri 59 bin olan br aracı 40 gibi bir fiyata zor satacağız. en azından ilana koydum şöyle bakayım ne deniyor falan diye, yani fiyat olarak ne yazılıyor ne teklif ediliyor.... ne arayan ne soran , haftada belki 1 kişi arıyor, o da belkiiii.... kendimizi o kadar da pembe dünyada görmesek diyorum, gerçekler ortada... araç cidden farklı ve güzel, kaliteli ama sonrası ....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tanıtımını yapmayan mazda türkiye yönetiminin ceremesini çekiyoruz aslında. bi de düşünüyorum 320 d almış olsam daha hızlı mı satılırdı?? mesela o da prestijli kalitesi ortada olan bir araç...

bence mazda 3 güzel ama allah korusun acil satma ihtiyacımız olsa sıfır değeri 59 bin olan br aracı 40 gibi bir fiyata zor satacağız. en azından ilana koydum şöyle bakayım ne deniyor falan diye, yani fiyat olarak ne yazılıyor ne teklif ediliyor.... ne arayan ne soran , haftada belki 1 kişi arıyor, o da belkiiii.... kendimizi o kadar da pembe dünyada görmesek diyorum, gerçekler ortada... araç cidden farklı ve güzel, kaliteli ama sonrası ....

Sonrasını düşünen kahraman olamazmış...

:D

Şaka bir yana eğer bu aracın peynir ekmek gibi satılmasını bekliyorsanız yanılıyorsunuz, piyasada çabuk giden araçlara yönelmeniz yanılgı payınızı düşürür...

Kısacası; ne kadar ekmek o kadar köfte...

:D

Kimse bize mazdayı zorla satmadı, zorla da bir şey yaptırmıyor... Tercih meselesi...

;)

Tanıtım ve pazarlama hususlarında size katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her marka model aracın muhakkak bir alıcısı vardır. Bu biraz şans kısmet işi. Örneğin ben aracımı 2.el 17 Bin Km'de Düzce Kaynaşlı'da Bir doktor arkadaştan satın aldım. İlana koyduğu gün konuştuk görüştük, hafta sonu cumartesi servise soktum. Pazartesi de Noterden aracı üzerime aldım. 4-5 günde bitti bu işlem, araya hafta sonu girdiği için.

2.el bazı dönemler canlı bazı dönemler durgun bazı dönemlerde ölü oluyor. Şu an mesala durgun dönem, sebebi ise otomobil firmalarının yapmış olduğu yıl sonu kampanyaları. İndirimler sıfır faizli krediler vs olunca sıfır almak daha cazip olabiliyor kişiler için.

Mazda kısa dönem kullanıp satmak için ideal bir marka değil kesinlikle. Mazda'yı aldığınız taktirde minimum 3 yıl kullanmalısınız, kaldıki bence 3 yıl bile az ben bu aracı satın alırken Allah kaza bela vermez ise 5 yıl kullanmayı hedefliyorum.

Bmw'yi ve 3.20 Dizel modelini, Mazda markasıyla ve Mazda 3 dizel ile kıyaslamak, her iki marka içinde haksızlık olur.  Modeller arasında segment farkı var dememe gerek yok zaten. Marka olarak her iki markanında hitap ettiği kesimi söylememe hiç gerek yok.......Siz Bmw'yi kolay satarım diye düşünüyorsunuz, peki satış sonrası servis maliyeti konusunda fikriniz varmı ?.. Eniştem Bmw Borusan Oto İstinye'de çalıştığı için, sıfır modeller, ikinci eller, fiyatı, servis ücreti vs... bayağı bilgi sahibiyim. Bahsi geçen modeli 2500-3000 Euro arası değişken bir indirimle o aracı alma şansımız var. Lakin iş almakla bitmiyor.. Kasko bedeli ve servis maliyeti oldukça maliyetli.

Subaru ve Alfa Romeo gibi markalarıda çok kolay elden çıkaramazsınız. Bu markalarda Mazda gibi Butik markalar olup hitap ettiği kullancısı kesim sınırlıdır. Kolay satmak için alınacak ideal dizel araçlar, Focus, Corolla, Jetta, Golf... bu araçları kolay ve değerinde satabilirsiniz.

Aracı baştan satın alırken sık dokuyup ince elemeliyiz. Örneğin ben kullanmakta olduğum aracı, diğer markalara göre daha zor ve daha değer düşüklüğü ile satacağımı bile bile aldım...

Birde kaldıki "Acil" satma durumu olduğunda, bir çok marka modelde değerinin altında gidebilir. Durum acilse yeri gelir ikiyi üçü görmez bir an önce elden çıkarmaya bakarız.

Siz kısa sürede elden ve değerinde çıkarılacak bir otomobil istiyorsanız, Mazda sizin markanız asla ve asla değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

320d ile mazda 3'ü karşılaştırmıyorum, birisi 59 bin TL, diğeri 59 bin EURO. gidip sorduğum veya aradığım galerici arkadaşlarımdan aldığım cevap "MAZDAYI ZOR SATARSIN". onlara da sordum 320d veya c180 comp. gibi fiyatı yüksek araçları alırız diyolar. kusura bakmayın da mazda 2,3,6 ne olursa olsun üst veya alt grupta farketmez bu kadar ayrık durmamalı. yani hiçbir açıklama ayrıklığa mazeret olamaz. bu ayrıcalık değil bence, şanssızlık. işin kötüsü 2 tane mazda 3 dizel var bende. ikisine de kıyıp satamıyorum. bu da garip bir şey. hele hele impresive dizelimi hayatta satmam, ne 3 sene ne 5 sene sonra.

kısaca ikinci el piyasası diye bi şey yok mazda da , bunu kabul ettim ben. sadece fikirlerinize başvurmak için açtım konuyu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

320d ile mazda 3'ü karşılaştırmıyorum, birisi 59 bin TL, diğeri 59 bin EURO. gidip sorduğum veya aradığım galerici arkadaşlarımdan aldığım cevap "MAZDAYI ZOR SATARSIN". onlara da sordum 320d veya c180 comp. gibi fiyatı yüksek araçları alırız diyolar. kusura bakmayın da mazda 2,3,6 ne olursa olsun üst veya alt grupta farketmez bu kadar ayrık durmamalı. yani hiçbir açıklama ayrıklığa mazeret olamaz. bu ayrıcalık değil bence, şanssızlık. işin kötüsü 2 tane mazda 3 dizel var bende. ikisine de kıyıp satamıyorum. bu da garip bir şey. hele hele impresive dizelimi hayatta satmam, ne 3 sene ne 5 sene sonra.

kısaca ikinci el piyasası diye bi şey yok mazda da , bunu kabul ettim ben. sadece fikirlerinize başvurmak için açtım konuyu :)

İşin özü işte bu... Fazla söze gerek yok bu yüzden...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alım satım mevzusu %70 kısmet işi ,Ben ilanin koyulduğu gün ve aracı gormeden Bilecik'ten satin aldim.Kardesim 2005 mazdasini ilan haftasinda ve ortalamanin uzerinde bir rakama satti ve 2011 mazdasini da yine ayni hafta icerisinde saticisinin 100tl bile indirim yapmamasina ragmen satin aldi.

stilock / Mazda 3 impressive

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkesin ağzına dolanmış mazdanın ikinci eli satmıyor, yok mazdanın ikinci elinde kaybın çok. Ben mazda 3 ilk çıktığında ikinci el satışlarını hersene aynı fiyattan sattım. Bu nedemek , her sene 2004 model mazda 3 ü piyasa değeri 26.000TL ise birdaha ki sene 25000 olması gerekirken yine 26000 e satmak. Üç sene üst üste prim yapmış bir araç. Şu anda 2004-2009 model mazda 3 ben satmak için bile bulmakta zorlanırken ve mazda müşterilerini takip ediyorum değerini yazanı geçtim sadece değerine yakın bir rakam yazam bile en geç bir haftada satıyor. 2011 senesinde goldpc müdürüne mazda 3 dizel sattım. Daha sonra şirket kendisine araç tahsis ettiği için aracını bana getirdi ve 47.000TL ye sıfır aldığı aracını 47500TL ye sattık. Aracı prim yaptı. Şu an impressive otm. mazda 3 2011 modellere 40.000TL den aşağı istemiyorlar. Sıfırlarını ne kadar dan aldılar dersiniz? O zaman sıfırlarını 42500 - 43000TL den satıyorlardı. Aslında mazda'nın ikinci el piyasası var ama araçları neye göre hangi aracın ikinci el piyasasına göre kıyasladığımız önemli. VW passat vardı bende 5 ay kaldı nokta boya hata yok. Ama ben mazda 6 yı maksimum 1.5 ay içerisinde satıyorum. Nadir olarak 2 aya ulaşıyor. Bu araçlar 2.000 motor oldukları için zaten vergisinden dolayı da müşteriler tercih etmiyor talebi az dolayısıyla ağır satıyor. Ama 1.6 araçlara bakın opel astra olsun , vw golf olsun , honda civic olsun kıyaslayın. Hemen hemen aynı sürelerde aracını satıyor müşteriler. Eğer ki siz piyasa değerini yazmazsanız şu an da piayasa da olduğu gibi daha çok beklersiniz hangi marka olursa olsun satmaz. Neden? Çünkü ben aynı aracı 26.000TL ye satıyorum ilanımda var , müşteri aynı araca 29- 30.000 yazarsa sizce ne olur? İnanırmısınız çoğu takip ettiğim insan 1 sene bekliyor sabrı dolduğu için piyasanın altında veriyor bu sefer. Forumdan bizle beraber aracını satmış olanlarda var  bilirler. Şu rakamı yazarsak fazla sürmez satılır diyoruz en geç 20 gün veriyoruz çoğu bir hafta sürmeden bile satılıyor. Ben mazdanın ikinci eli olduğuna inanıyorum. Çünkü hep içindeyim görüyorum yalnız kendi sattıklarımdan değil takip ettiklerimden biliyorum.

Madem bu mazdanın ikinci eli yok biz 20 senedir bu işi nasıl yapıyoruz :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alım satım mevzusu %70 kısmet işi ,Ben ilanin koyulduğu gün ve aracı gormeden Bilecik'ten satin aldim.Kardesim 2005 mazdasini ilan haftasinda ve ortalamanin uzerinde bir rakama satti ve 2011 mazdasini da yine ayni hafta icerisinde saticisinin 100tl bile indirim yapmamasina ragmen satin aldi.

stilock / Mazda 3 impressive

Kesinlikle öyle biraz nasip kısmet işi , birazda piyasa bilgisi gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence birazda kıyas yapmak lazım .. sıfırından yola çıkmak tabii lazım fakat bugun C segmentinde en çok satan araçlar heralde Focus ve Fluance dır. bunlarında 40 lı rakamlardan satıldıgını varsayarsak ki zaten Focus ile aynı motor ve şanzıman .. bence doğru fiyatlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende aracımı 2.el aldım ve aracı satan bayan mazdanın 2. eli yok diye bi 6 aylık süre zarfı vermiş kendine öle ilana koymuş aracı.ve bir ay bile geçmeden aracı ben aldım kadında ağlaya ağlaya satmak zorunda kaldı.arkadaşlarında dediği gibi bu iş hem nasip işi.birde bana göre benim bindiğim araca çevrem de ne kadar az kişi binerse işime gelir :) bi farkımız olsun okadar da değil mi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk defa Araba alırken ikinci el fiyatlarına bakıp "Adamlar ne kadar yüksek yazıyor" diyordum.

Şimdi satacak olsam deyip piyasa araştırması yapıyorum "Adamlar ne  kadar az yazıyor" diyorum. Hocam arabamı seviyorum. Allah kimseyi dara sokup acil sattırmasın kaza bela vermesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu aralar hiç niyetim yok ama bende merak içerisindeydim; acaba kaça gider, ne kadar sürede gider vs vs... diye düşünürken ben satmam bunu hacı ya hurdaya kadar sürerim diye kendi kendimi gazlıyordum :D

Lakin bugün kayın pederimin 2012 Corolla'sına bindikten sonra sürüş keyfi, şekil, şemal, iç dizayn, arabanın kullanıcıya kendini vermesi, nasıl anlatsam bilemiyorum ama arabamı sürmekten çok keyif aldığımı bir kez daha farkettim.

Çok çeşitli arabalara binmişliğim veya spor otomobil kullanmışlığım yok ama mazda 3'ün sürüşü orta seviye de bindiğim pek çok arabadan çok daha keyifli. (A3, golf, civic, astra, leon, focus, corolla, yaris, 116, corsa, jazz, clio...) (Bir süre A4 kullanmışlığım var onu kategoriye sokmuyorum :) )

Bir de şöyle  bir durum var ki eminim psikolojide bunun bir tanımı vardır; ben benim aracımdam yolda tek tük gördükçe gerçekten mutlu oluyorum. Ne biliyim bir civic, bir focus, golf gibi ışıklarda yanımda aynı marka aynı model araç görünce normal karşılamaktansa ışıklarda, sokaklarda, otobanda tek olmayı seviyorum  :tey:

Açıkçası  2nci eli varmış yokmuş, zararlı satılırmış, zor satılırmış bunları düşünmektense anahtarımı arabanın kontağına takmak için bahane düşünüyorum ben  :egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

allah kimseyi satmaya mecbur etmesin. değişim veya keyfi hariç zorunlu bir satış olmaması en büyük temennim, hem kendim hem tüm arkadaşlar için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkesin ağzına dolanmış mazdanın ikinci eli satmıyor, yok mazdanın ikinci elinde kaybın çok. Ben mazda 3 ilk çıktığında ikinci el satışlarını hersene aynı fiyattan sattım. Bu nedemek , her sene 2004 model mazda 3 ü piyasa değeri 26.000TL ise birdaha ki sene 25000 olması gerekirken yine 26000 e satmak. Üç sene üst üste prim yapmış bir araç. Şu anda 2004-2009 model mazda 3 ben satmak için bile bulmakta zorlanırken ve mazda müşterilerini takip ediyorum değerini yazanı geçtim sadece değerine yakın bir rakam yazam bile en geç bir haftada satıyor. 2011 senesinde goldpc müdürüne mazda 3 dizel sattım. Daha sonra şirket kendisine araç tahsis ettiği için aracını bana getirdi ve 47.000TL ye sıfır aldığı aracını 47500TL ye sattık. Aracı prim yaptı. Şu an impressive otm. mazda 3 2011 modellere 40.000TL den aşağı istemiyorlar. Sıfırlarını ne kadar dan aldılar dersiniz? O zaman sıfırlarını 42500 - 43000TL den satıyorlardı. Aslında mazda'nın ikinci el piyasası var ama araçları neye göre hangi aracın ikinci el piyasasına göre kıyasladığımız önemli. VW passat vardı bende 5 ay kaldı nokta boya hata yok. Ama ben mazda 6 yı maksimum 1.5 ay içerisinde satıyorum. Nadir olarak 2 aya ulaşıyor. Bu araçlar 2.000 motor oldukları için zaten vergisinden dolayı da müşteriler tercih etmiyor talebi az dolayısıyla ağır satıyor. Ama 1.6 araçlara bakın opel astra olsun , vw golf olsun , honda civic olsun kıyaslayın. Hemen hemen aynı sürelerde aracını satıyor müşteriler. Eğer ki siz piyasa değerini yazmazsanız şu an da piayasa da olduğu gibi daha çok beklersiniz hangi marka olursa olsun satmaz. Neden? Çünkü ben aynı aracı 26.000TL ye satıyorum ilanımda var , müşteri aynı araca 29- 30.000 yazarsa sizce ne olur? İnanırmısınız çoğu takip ettiğim insan 1 sene bekliyor sabrı dolduğu için piyasanın altında veriyor bu sefer. Forumdan bizle beraber aracını satmış olanlarda var  bilirler. Şu rakamı yazarsak fazla sürmez satılır diyoruz en geç 20 gün veriyoruz çoğu bir hafta sürmeden bile satılıyor. Ben mazdanın ikinci eli olduğuna inanıyorum. Çünkü hep içindeyim görüyorum yalnız kendi sattıklarımdan değil takip ettiklerimden biliyorum.

Madem bu mazdanın ikinci eli yok biz 20 senedir bu işi nasıl yapıyoruz :D

istanbulu bilmem de ankarada mazdanın dizelinin varlığından çoğu galericinin haberi yok. elemanlara dizel diyorum, yok yaw diyor , dizeli çıktı mı bunların :) aldığım cevaba bak :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...