hezar

Egzozdan Gelen Su

Bu sabah arabayı ilk çalıştırdığımda egzozdan damla damla su gibi bir şeyin fışkırdığını fark ettim.Ama gün içerisinde arabanın ısınmasıyla bu durumun ortadan kalktığını gördüm.Bazı arkadaşlar motorun ömrünün kısaldığını hatta bitmek üzere olduğunu söyledi.Sizce bu doğru mudur,itibar etmelimiyim.Eğer doğru değilse bu neyin nesi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

nemli havalarda normaldir öncekia aracımdada vardı ellettirme arabanı eğer çekişte çalışmada sorun yoksa bu arada arabanın suyunu kontrol et eksilme yoksa hiçbişey yok demektir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Motor soğukken bu durum önlenemeyen bir gerçektir... Çünki; motor ilk çalışmada içi sıcak dışı soğuk olduğundan, soğuk/sıcak çatışması buharlaşmaya, egsoz uçlarına doğruda sıvılaşmaya sebebiyet verir... Bütün sistem tam olarak ısındığında ise bu durum ortadan kalkar... (çok sert iklimler hariç)

Tek zararı vardır;

Eğer aracınızı kısa mesafelerde kullanıyorsanız egsoz sisteminiz vaktinden önce çürüyüp size masraf çıkartır... Yoksa; motorla ilgisi yakından uzaktan yoktur...

Kazasız günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar yüreğime su serptiniz.Varolun...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sayın hezar bu konuda şöle sölim öncelikle aracınızım lpg li olduğunu sanıyorum lpg kullanan araçlarda bu durum sıkça görülür benim arabamda dahil mevcut egsozdan gelen su yakıt içindeki su buharının soğuk egsozda yoğunlaşıp su olarak atılış şeklidir. tabii bu su oranı araçtan araça değişecektir nedeni

1- lpg kalitesi - lpg kaliteli değil ise nemli ise buhar yapar

2- lpg nin kışlık veya yazlık olma durumu- kışlık ve yazlık lpg nin içindeki gaz oranları farklı olduğundan tüketim değerleri vede buhar durumu değişir.

3- lpg beyninin geç ısınması ısınıncaya kadar lpg yi aracın ciğ olarak yyakmadan atması

4- aracın ateşleme sisteminin iyi olmaması yakıtı iyi yakmaması.

demem oki bu durum bir motor problemi değil yakıtın iyi yanıp yanmaması vede kalitesi problemidir.

5- araç benzinli ise su gelme durumu olası değildir benzinde su buharı yok denecek kadar azdır hatta yoktur. eğer su geliyosa o zaman kesinlikle eteşleme sistemi problemlidir vede kontrol edilmesi gerekir ve yakıtın çiğ olarak atılmasına sebep olur aynı zamanda salgıladığı co2  emisyonu artar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.