Jump to content

Hava Akış Metresi (MAF Sensörü) Arızasını Nasıl Anlarız?

heci-baba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 3 yıl sonra ...

Hava Akış metresi yani MAF Sensörünün arıza tespitinden önce nasıl çalıştığına aşağıdaki dokümandan bir göz atabilirsek arızaları konusunda daha kolay fikir sahibi olabiliriz ;

Bu bilgiler çerçevesinde bu sensörün arızasını nelere sebep olabileceğini şöyle sıralayabiliriz ;

1. Araç çalıştıktan sonra stop eder
  2. Egzozda çiğ benzin kokusu olur
  3. Yakıt sarfiyatında artış gözlenir
  4. Araç rölanti veya yük altında iken zorlanır veya tekler
  5. Araç zengin veya fakir karışık hataları verir

Arıza tespit yöntemlerinden birisi aracı bilgisayara bağlayıp sensör hatası verip vermediğini kontrol etmektir. ( P0100, P0101, P0102, veya P0104 hata kodlarını verebilir )

Buna ek olarak sensör tamamen arızalandı ise sensöre giren kablonun çekilmesi aracın çalışmasında hiç bir farklılığa sebep olmayacaktır.

Not : Eski konu bilgilerin tazelenmesi amacı ile temizlenip güncellenmiştir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Benim araç 626 IV-GE_1992 2.0 FS arıza tespit cihazına bağlanıyor mu? Akışmetreyi henüz deneyemedim.Çıkma olarak elime geçmedi ki bir türlü. Oksijen sensörünü de yenilemeyi düşünüyorum. Olmadı motor beynine yoğunlaşacagız tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, faruk_92-323 :

Benim araç 626 IV-GE_1992 2.0 FS arıza tespit cihazına bağlanıyor mu? Akışmetreyi henüz deneyemedim.Çıkma olarak elime geçmedi ki bir türlü. Oksijen sensörünü de yenilemeyi düşünüyorum. Olmadı motor beynine yoğunlaşacagız tekrar.

O modelde sanırım araç beyni var bağlanabilir o zaman diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Hava akışmetreyi sonunda bulabildim.Çıkma parça 200tl verdim.Gaz yemesi düzeldi.İlk çalışma sorunu rolanti motorundanmış. Söküp temizledim.Yüzeyi zımparalayıp sıvı conta sürüp kapattım.İlk marşta çalışıyor çok şükür.Rolanti 1000 sabit.Bazen fan açınca ve direksiyonu tam manevra yapınca biraz düşüyor,hemen toparlıyor.Boğaz kelebeğindeki yuva içerisinde dik duran vidayı sola çevirdim,açtım.Biraz da  gaz telinin bağlı olduğu yayın dibinde vidalı müşürü sağa doğru açınca bogaz kelebeğinden rolantiyi artırıyor.Ondan da ayarladım rolantiyi, yolda giderken vitesi boşa atınca stop ediyordu yoksa. Şimdilik iyi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Arkadaşlar aracım 323 mazda familia98 sıralı sitem lpg mevcut araç benzinde çalışıyor gaza geçene kadar hareket edemiyorum hareket etmek istediğimde araç boğuluyır gaz yemiyor motor kaputundan küçük patlama sesleri geliyor bir çok ustaya gösterdim hava akış metre olabilir diyorlar kesin değil bulamıyorlar neden olabilir tşk ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...