Lupara

Mazda 323 Subap Ayarı Hakkında

merhaba. Bu değerlerin kaç olması gerektiği ile ilgili bilgisi olan arkadaş yazarsa çok minnetttar olurum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

emme subapları da, egzos subaplarıda 22 ile 29 arası olacakmış.

kaynak: servis kitabı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

22-29 arası ama tam olarak ne ?  bu sübap ayarları çok hassastır ama şunu ekliyeyim tam net değer sölenmemesi normal sonuçta servisteki ustalar karar veriyor bide motorun sıcak vede soğuk olma durumu var sanırım bu aralıklar onun için tam soğuk motora 22 filer sıcak motora 29 filer olmalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

22-29 arası ama tam olarak ne ?  bu sübap ayarları çok hassastır ama şunu ekliyeyim tam net değer sölenmemesi normal sonuçta servisteki ustalar karar veriyor bide motorun sıcak vede soğuk olma durumu var sanırım bu aralıklar onun için tam soğuk motora 22 filer sıcak motora 29 filer olmalı.

motor soğukken subap aralığı 22-29 sentil aralığı olmalı.

servis kitabının ilgili sayfasının fotoğrafı

http://e1210.hizliresim.com/12/n/f385k.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abiler hepinize merhaba dün sanayiye antifriz için gittim motorcu arkadaşa motordaki sibob sesini sordum ayar yaparız dedi ama sonundada ekledi sente aralığını öğrenmek lazım diye sizin bilgilerinize ihtiyacım var sente aralığı kaç olmalı  kitapçıktan yada sizlerin tecrübelerinden faydalanmak isterim... Şimdiden teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tam buz gibi soğuk motora 26 filer  iyidir ,hem emme hemde egzozlar aynı olmalı, taze sıcak motora yapacak olursanız 30 filer uygun olacaktır, en azından benim arabanmınki öle. Normalde soğuk motor daha sıkı olabilir yani 22-23 filer lakin bence çok sıkıyor bu şekildede,  eğer hiç tık  ses istemiyosanız  soğuk motor 22-25 aralığında ayarlayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bahsetmiş olduğunuz 323 kaç modeldir ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim arabam, yani 1991 model,  sizin aracınız için söledim bu ayarları.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi benimki 94 hb NoooFearrrr abinin dediği gibi 20-25 arası yaptık maşallah tık ses yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

emme subapları da, egzos subaplarıda 22 ile 29 arası olacakmış.

kaynak: servis kitabı.

herkese selamlar benimde kafamda takılı olan bir soruydu bu konu forumda arama yaparken en yakın konu burası olunca yazmak istedim cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

aracım 1998 1.8 motor benimde ayar yaptıracağım zaman yukarıda yazan değerleremi uymam lazım emme ve egzos aynı ölcülerdemi oluyor acaba ....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

herkese selamlar benimde kafamda takılı olan bir soruydu bu konu forumda arama yaparken en yakın konu burası olunca yazmak istedim cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

aracım 1998 1.8 motor benimde ayar yaptıracağım zaman yukarıda yazan değerleremi uymam lazım emme ve egzos aynı ölcülerdemi oluyor acaba ....

Sizin araçta subap ayarı diye birşey yok, sistem hydraulic lash adjuster lar sayesinde subap ayarını kendisi yapıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sizin araçta subap ayarı diye birşey yok, sistem hydraulic lash adjuster lar sayesinde subap ayarını kendisi yapıyor.

Emin misiniz?

Benim araç için de öyle deniyordu ama Adem usta 20bin km de bir ayar gerektiğini söyledi. Servis kitabında da subapların belli bir km de kontrol/ayar yapılması yazıyordu. İlgili sayfayı bulursam eklerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Emin misiniz?

Benim araç için de öyle deniyordu ama Adem usta 20bin km de bir ayar gerektiğini söyledi. Servis kitabında da subapların belli bir km de kontrol/ayar yapılması yazıyordu. İlgili sayfayı bulursam eklerim.

1.8 BP Kodlu motorlar için öyle, sizdeki Z5 motor, onun ayar detaylarını bilemiyorum ancak o da hidrolik subap ayarlayıcılara sahip onu biliyorum. Böyle bir motora 20 bin km de subap ayarı ister demek tamamen kara düzen bir yaklaşım.

Silindir kapağı revize edersiniz anlarım ya da hidrolik ayarlayıcılar zamanla yağ değişimi geç yapılmış, yağı çamurlaşmış vs motorlarda bozulmuş olabilir anlarım ancak bu tarz problemlerin olmadığı, sağlam bir Z5 300.000 KM de dahi olsa subap ayarı istemez bunun aksini iddia edecek ustayla da sabaha kadar tartışırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bu arada benim araçta sanırım BP kodlu ruhsat yanımda değil ancak önceki gün bakmıştım bununla ilgili olarak hatırladığım BP yazıyordu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bu arada benim araçta sanırım BP kodlu ruhsat yanımda değil ancak önceki gün bakmıştım bununla ilgili olarak hatırladığım BP yazıyordu

1.8 ise BP kodludur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.