Jump to content

Mazda3 Dizel Baskı Balata Sorunu

Emre Keskin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Debriyaj baskı sorunu bende 61.000 kmde oldu. Yolda kalmadım, kalkış sesindeki değişim ve pedal sertliğinden rahatsız olup servise götürdüm.
Ben aracı bıraktığımda servisin yaklaşımından pek hoşlanmamıştım. "Kullanıcı hatası çıkabilir". "Diğer Mazdalar bizi ilgilendirmez, her araç ayrı değerlendirilir" "Baskı, balata, volant dahil değişim de 3600-3800 civarı çıkabilir. Onay verin, ona göre açalım aracı" dediler. E açtınız, kullanıcı hatası derseniz ne olacak, volantı illa değişmeniz mi lazım, araçta kalkışta titreme tekleme yok dedim. O zaman sildiririz o zaman da 1800 civarına çıkar demişlerdi.  
Dayanamayıp Mazda merkeze mail attım, aradım. Durumu anlattım. Kronik yaşanan sorun olduğunu, forumdakileri de örnek göstererek yazdım. Bana geri dönüş yapmadılar. Ama servis müdürü mailinizi aldık, Mazda bize haber verdi dedi bozuk bir sesle...

Sonuç: Garantiden hallettiler. Baskı balata,Yay, Volant, şanzuman yağı...
Debriyaj hidroliğini karşılamıyor dediler 20 TL aldılar sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, ibrasoft :

Debriyaj baskı sorunu bende 61.000 kmde oldu. Yolda kalmadım, kalkış sesindeki değişim ve pedal sertliğinden rahatsız olup servise götürdüm.
Ben aracı bıraktığımda servisin yaklaşımından pek hoşlanmamıştım. "Kullanıcı hatası çıkabilir". "Diğer Mazdalar bizi ilgilendirmez, her araç ayrı değerlendirilir" "Baskı, balata, volant dahil değişim de 3600-3800 civarı çıkabilir. Onay verin, ona göre açalım aracı" dediler. E açtınız, kullanıcı hatası derseniz ne olacak, volantı illa değişmeniz mi lazım, araçta kalkışta titreme tekleme yok dedim. O zaman sildiririz o zaman da 1800 civarına çıkar demişlerdi.  
Dayanamayıp Mazda merkeze mail attım, aradım. Durumu anlattım. Kronik yaşanan sorun olduğunu, forumdakileri de örnek göstererek yazdım. Bana geri dönüş yapmadılar. Ama servis müdürü mailinizi aldık, Mazda bize haber verdi dedi bozuk bir sesle...

Sonuç: Garantiden hallettiler. Baskı balata,Yay, Volant, şanzuman yağı...
Debriyaj hidroliğini karşılamıyor dediler 20 TL aldılar sadece.

İyiki mail göndermişsiniz. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aldım arabayı, 39200 de olmuş net olarak, arabayı alınca farkettim tam km yi :D Benimki de yay kırılması.

Komple set değişti, debriyaj bilyası ve şanzıman yağını karşılamıyor dediler, bilya değişmese de olur da garanti olsun diye değiştirttim dedi. Bilyaların da sorunlu olduğunu bildiğimden laf etmedim işte. Neyse 300 civarı bişey aldılar. 

Bana da kullanıcı hatası olabilir, debriyaja yüklenmece kafası saydılar. Beni de tanıyorlar aslında ama makinacıyım, sürüşten anlarım, uzun kullanımda 3-4 araba geçti, köy yollarında toplamda 1 tondan fazla yüklü römorklu kartalla araba kullanmayı öğrendim onda bile 40-50 bin dayanırdı bu meret falan dememe rağmen hep bi olumsuz yaklaştılar. Daha önce de yazmıştım, debriyaj tam ayıramıyor, bıraktın mı da kaçırmıyor, baskı balatanın bitmediğine işaretti zaten bu. 

Araç 3 yılda 3 kere servis bakımı gördü, 6 aya uyulmadı hiç, üstüne de garantinin son 15 günüydü, 40000 km de 300 liralık baskı balata da yemişimdir zaten diyerekten mutlu sonlu bir servis macerasını daha atlatmış oldum. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Hepinize geçmiş olsun, iyi kötü garanti süresinde halletmişsniz meseleyi.

Benimki 2011 ve 85bin'de. Ayırmama sorunu malesef şehir dışında başıma geldi ve 4. vitese kadar aragazla çıktım. Şükür yol boştu ve durmadan yavaşlamadan geldim ama şehir içi sanayiye kadar 1. vites geldim. Servis bakımlı olsa belki iyi niyet garantisi falan durumu zorlayacaktım ama 1. sahibinde 60binde garanti bitince bakımları dışarda devam etmiş. Ben de eski ustama devam ettim. Ford baskı balatası da getirmişler ama uymamış, mecburen mazda parçaları kullanılmış. 660 tl baskı balata, 180 tl bilye 310tl de yağ ve işçilik: 1150 tl'ye maloldu. Balata bitmesi yakınmış ama sorun yine o yaylarda.

Verdiğim para canımı yeterince sıktı ama asıl sorun şimdi başladı. Rolantide kalkarsam kavramada araba titriyor. Ustaya özellikle volanı sormuştum, sorun görmedim, titreme balata yeni olduğu içindir dedi. Sorun volansa yine en az 1500 masraf ihtimali var :/

Arabamı Nisan ayında çok severek aldım ama aldığımdan beri, geri vites müşürü bozuldu, turbo hortumu patladı, üstüne bu çıktı kendinden soğuttu resmen. Dün akşam daha 3 aylık osram 50 TL'lik ampulü patlamış ona da sinir oldum. Sanırım mazda maceram yakında son bulacak...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, M.E.G :

310 tl yağ mı koymuşlar? Markası nedir ve kaç litre koydular acaba? 

Dizel şanzımana uyan bir tek castrol 75w var. O da litresi 45 tl falan.

İşçilik ve şanzıman yağı aynı yerden temin edildiği için birlikte fiyatı 310 tl demek istedim. Normalde sadece işçilik 300 tlydi. Diğerleri parçacıdan temin edildi o yüzden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, MjR :

İşçilik ve şanzıman yağı aynı yerden temin edildiği için birlikte fiyatı 310 tl demek istedim. Normalde sadece işçilik 300 tlydi. Diğerleri parçacıdan temin edildi o yüzden.

Marka olarak ne kullandılar ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam ona hiç bakmadım, sormadım. Ama titreme günden gune azalmaya başladı. Ustanın alışır demesi pek içime sinmemisti ama dün akşam arkadaslara da göstermek için baya denedim kimse bir şey anlamadı, ben de sadece bir kaç denemede az bir şey hisseetim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, MjR :

Hocam ona hiç bakmadım, sormadım. Ama titreme günden gune azalmaya başladı. Ustanın alışır demesi pek içime sinmemisti ama dün akşam arkadaslara da göstermek için baya denedim kimse bir şey anlamadı, ben de sadece bir kaç denemede az bir şey hisseetim.

Şanzımanda yağ çok önemli hocam. Önerilen yağın konulmasına dikkat etseydiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, MjR :

Hepinize geçmiş olsun, iyi kötü garanti süresinde halletmişsniz meseleyi.

Benimki 2011 ve 85bin'de. Ayırmama sorunu malesef şehir dışında başıma geldi ve 4. vitese kadar aragazla çıktım. Şükür yol boştu ve durmadan yavaşlamadan geldim ama şehir içi sanayiye kadar 1. vites geldim. Servis bakımlı olsa belki iyi niyet garantisi falan durumu zorlayacaktım ama 1. sahibinde 60binde garanti bitince bakımları dışarda devam etmiş. Ben de eski ustama devam ettim. Ford baskı balatası da getirmişler ama uymamış, mecburen mazda parçaları kullanılmış. 660 tl baskı balata, 180 tl bilye 310tl de yağ ve işçilik: 1150 tl'ye maloldu. Balata bitmesi yakınmış ama sorun yine o yaylarda.

Verdiğim para canımı yeterince sıktı ama asıl sorun şimdi başladı. Rolantide kalkarsam kavramada araba titriyor. Ustaya özellikle volanı sormuştum, sorun görmedim, titreme balata yeni olduğu içindir dedi. Sorun volansa yine en az 1500 masraf ihtimali var :/

Arabamı Nisan ayında çok severek aldım ama aldığımdan beri, geri vites müşürü bozuldu, turbo hortumu patladı, üstüne bu çıktı kendinden soğuttu resmen. Dün akşam daha 3 aylık osram 50 TL'lik ampulü patlamış ona da sinir oldum. Sanırım mazda maceram yakında son bulacak...

Yaklaşık 2 yıl öncedir sanırım. Bende yetkili serviste 900+Kdv fiayta halletmiştim baskı balatayı.

Volandan olma ihtimali yüksek. Benim baskı balata da sıkıntığı yaşadığım dönemde, volan taşlandı. Şu an özellikle soğuk havalarda ilk kalkışta hafif bir titreme-silkeleme yapıyor. Motor ısındıktan sonra böyle bir şey hissetmiyorum. Sürüş esnasında zaten böyle bir durum söz konusu değil.

Geri vites müşürüm geçen hafta değişti 44 Lira. Aracınızda park sensörü - geri görüş kamerası mevcut mu ? Bunların montajı - kullanımı vs müşürün ömrünü etkileyen unsurlarmış. Aracımda hem park sensörü hemde geri görüş kamerası mevcut...

Akordion şeklinde ki turbo hortumum benimde çatladı. Akordion hortumun o kıvrım arasına gelen kılcal çatlağı nasıl gördü ustam halen hayret içindeyim. 

Farlarınız osram night breaker modelimiydi ? Ömrü çok uzun değil, ama tabi ki 3 ayda değil. Ürünün orijinalliğini sorgulayın derim. Veya elektriksel bir problem olabilir mi aracınızda..

Bir başka markada bunları ve ya benzer durumları yaşamayacağınızın garantisi veriliyorsa. Hiç tereddüt etmeden ve düşünmeden bu macerayı sonlandırabilirsiniz.

Daha dün Fluence sahibi abimle Triger-Baskı balata muhabbeti yaptık.

Fluence Triger değişimi 4 yıl-60 Bin Km imiş.. Mazda'da 100 Bin km

Abimin Fluence şu an 65 Bin km'de baskı balata bitti ve değişti.. Ama çok uzun zamandır sorunlu bir şekilde kullanıyordu. Sıkıntılar şikayetler 35-40 bin km'de başlamıştı. Bu arada Volanıda değiştirmek zorunda kalmış. Sebebi de Fluence'de kullanılan volan taşlatılamıyormuş, direk değişim gerekiyormuş. 

Bu arada bu son baskı balata+volan vs için ödediği ücrette 1400 lira civarıymış. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2011 109hp dizel araçlardada bu problem varmı acaba birde benzinli araçlarda?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, murataslanix :

2011 109hp dizel araçlardada bu problem varmı acaba birde benzinli araçlarda?

109 Hp 5 vitesli Dizel Mazda 3'lerden çok az geldi ülkemize. Ben daha forumda hiç karşılaşmadım bu modele sahip bir üye ile.

Benzinli araçlarda bu problem yok.. Bu problemin kaynağı zaten dizelin o yüksek torkuna dayanamadığı için baskı balata problem çıkarıyor. Problem çıkaran parçada baskı balata yayı bu arada..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan bey bir ilanda vardı şimdi fotoğraf ta inceledim 6 vites 2011 yanlış girmiş ilanı gsliba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, murataslanix :

İlhan bey bir ilanda vardı şimdi fotoğraf ta inceledim 6 vites 2011 yanlış girmiş ilanı gsliba

Yok ben model yılını baz almadım. 109 hp olan dizeller 5 vites, 115  hp olanlarda 6 vites.

Benim aracım 2011 model Touring 115 hp 6 vites.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
1 dakika önce, Mazda41 :

@İlhan Abi yuksek torku kaldiramamasi derken anlayamadim baski balata yayi dizele gore uretilmiyor mu ve bu sorun fordlarda da var mi ?

Fabrika çıkışı bir seride bu durum mevcuttu. Focuslarda'da aynı durum var mıdır bilmiyorum ! Ama ablamda 2007 Dizel Focus vardı, oda 100 bin km'yi devirdikten sonra baskı balata değişmişti. Değişim sonrası takılıpta aynı sorunu yaşayanı duymadım henüz forumda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba tüm Mazda severlere.2012 Mazda 3 aracım yolda seyir halindeyken bir anda vitese gecmemeye basladı. Motor çalışmaz durumdayken sorun yok ama araç çalışır durumda vitese atamıyorum aracı. Acaba baskı balata mı bitti? Yada sorun ne olabilir.Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdidenteşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...