Jump to content

Mazda 3 Yol ve Motor Sesi

yemre
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar merhaba..

2011 model mazda 3 üm de giderek artan yol ve motor sesi almaya başlıyorum..

yol ve lastik sesleri çok bariz şekilde araç içine giriyor..motor sesinde belki takıntı yapıyor olabilirim ama asfalt sanki aracın içinden geçiyormuş gibi hisse kapılıyorum giderek...

ancak şunu da belirteyim kısa süre önce aracımla kaldırıma mecburi ve hızlı bir çıkış gerçekleştirdim..bunun da sesin araç içine girmesine sebep olabileceğinin farkındayım ama yine de bu ses bana normal gelmiyor...

sizlerden de benzer problemi yaşayanlar var mı ? tedbir ne olabilir?

ilginiz için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Japon araçlarının geneli içine ses alır alışırsınız fazla takılmayın. Bozuk yollarda dahada artar bu ses.

bu kadar basit ve çözümsüz bir problem olduğunu düşünmemiştim :) teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda bu sorunla ilgili açılmış konu yada konular var. Değişik bir iki uygulama yapmayı deneyenler olmuştu.  Edirne'den bir arkadaş tabandaki halı altına bir izole malzemesi uygulatmayı düşünüyordu. Sonuçlanmadığı için, paylaşımda bulunmadı sanırım, yada umarım öyledir.

Bu sorunla ilgili açılmış konuların bağlantılarını paylaşıyorum.

http://www.mazdaclubtr.com/14014/mazda-3-ses-yalitimi/msg483886/#msg483886

http://www.mazdaclubtr.com/29043/mazda-3-ses-yalitimi-hakkinda2011/msg477199/#msg477199

Ve hatta bu konuları birleştirirsek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum, Mod arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

oğuzhan japon araçlarının çoğunluğu diğer marka vede modellerden daha iyidir ses konusunda, hele eski modeller daha iyi ben 1997 toyota corolla gli kullandım vede şu an 1991 mazda 323 hb  kullanıyorum, inan diğer araçlardan daha sessizler, yol sesi çok farklı bir durumdur, normal sıcak asvallta ses daha azdır, hatta bazı sıcak asvaltlar daha ince çakılla hazırlanır, bu yüzden daha sessizdir ama normal asvaltın üstüne çakıl dökülerek yapılan eski tip asvaltlat vede genelde bu tarafların asvaltı hep öle , çok ses yapar , lastik seçimi çok önemlidir ses istenmiyorsa H ve üstü sınıf lastik alınmalıdır, günümüz araçlarının çoğunluğu bu sıkıntıyı yaşatıyor, markalar rekabet edebilmek vede maliyetleri düşürmek için bazen önemsiz gibi gözüken mevzuları atlıyolar, bu ses problemini aracınızın kapı içlerini vede özellikle tekerlek üstü kaporta aksamını inşaatlarda isolasyon olarak kullanılan vede kendinden yapışkanlı alminyum folyo ile kaplayarak bir nebze olsun engelleyebilirisiniz. tabii iyi bir usta elinde aksi halde daha beter zarar görürüsünüz. :) motor sesine gelince 3000 devir üstünde motor sesi durulması normaldir ama fazla olmaması kaydıyla , motor sesinin fazla olup olmadığını anlamanın kriteri aracı çalışırken , tabii motor sıcakken rölentide bırakın eğerki zaten aracın sesini duymuyorsanız veya çok az anca duyuyorsanız aracınız normal vede sessiz demektir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen Antalya -Kemer arası 2012 Dizel Golf kiraladım , bu yolda duyduğum yolsesi  uğultusu tarifsizdir Golf de bile, bütün araçlar ses alıyor bazı yollarda ... Mazda 3 de şehir içinde ses yapmazken bazı taşlı yollarda ses yapabilir normaldir...

Ancak motor sesi pek olmaz Mazda3 de, Honda Civic Hb1.8 den oldukça sessizdir 140-150 ile giderken...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

motor sesi konusunda haklısınız..devir yükseldikçe bunu almak normal illaki..

ama yol sesi için tereddütlerim devam ediyor..bugün servisten çıktım rot ayarını yaptırdım ama hala yolu içeride hissediyorum ses olarak..

NoooFearrrr ın da belirttiği asfalt konusunu hiç hesaba katmamıştım..istanbulda yollar berbatlar..oysa konya merkezde bu sesi neredeyse hiç hissetmedim diyebilirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2005 sıfır aldığım toyota corollada yol ses çok azdı.

şu an 2.el mazda 3 kullanıyorum önde otururken yol sesi fazla.özellikle arkada oturduğum zaman yol sesi daha çok geliyor.

buda mazdalarda normalmi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi durum  benim açımdan şu ;

Yol sesi  benim aracımdada vardı, fakat  geçen hafta 20bin bakıma  girdim  Beka'da, Edirneye dönerken arabada yol sesi filan yoktu.Hayretler içinde kaldım. Ben bunu 6 ayılk bakıma bağlıyorum, koydukları yağ filtre vs. 5. ayda ömrünü tamamlıyor.Benimde motorda çok ses vardı şimdi çok az ses alıyorum .

Bugün Michelin taktım kampayadan tanesi 180TL ye geldi, inanılmaz rahatladı araba, ne ses ne sarsıntı ne yol sesi.Kesinlikle Michelin Energy Saver tavsiyemdir.

Her halükarda  yol sesi ve motor sesi makul seviyelerde araçlarımızda.

Benim sıkıntım sadece şu an 14 LT civarı yakmam, malum Edirne buz gibi şu ara,motor ısınana kadar gideceğim yere varıyorum(edirne çok ufak yer) bu nedenle bahara kadar 14lt devam :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı ses benım aracımda da var  motor sesi yol sesi  ne yapmam gerekır

Aracınızın model yılı itibari ile bayağı bir yaşı var. Haliyle günümüz teknolojisi otomobillere nazaran daha fazla sesi içeri almaktadır. Bu motor ve yol sesi olmak üzere.

Aracınızın kapı cam fitil/lastikleri kontrol edilip değiştirilmesi gerekiyor olabilir. Kapı ve cam ayarları gerekli olabilir. Tüm bunlar mevcut ise, bunlar giderildikten sonra bir nebze elbet ses azalacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yemre; aracın üzerinde gelen Toyo lastikler performans açısından yeterli olsa da (test etmedim) özellikle 25.000km yaptıktan sonra ses ve sarsıntı anlamında inanılmaz bir konfor kaybı oluyor. Lastiklerini sessizliğini ispatlamış bir marka/model ile değiştirdiğinde istediğin sessiz sürüş keyfini yaşayacaksın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi durum  benim açımdan şu ;

Yol sesi  benim aracımdada vardı, fakat  geçen hafta 20bin bakıma  girdim  Beka'da, Edirneye dönerken arabada yol sesi filan yoktu.Hayretler içinde kaldım. Ben bunu 6 ayılk bakıma bağlıyorum, koydukları yağ filtre vs. 5. ayda ömrünü tamamlıyor.Benimde motorda çok ses vardı şimdi çok az ses alıyorum .

Bugün Michelin taktım kampayadan tanesi 180TL ye geldi, inanılmaz rahatladı araba, ne ses ne sarsıntı ne yol sesi.Kesinlikle Michelin Energy Saver tavsiyemdir.

Her halükarda  yol sesi ve motor sesi makul seviyelerde araçlarımızda.

Benim sıkıntım sadece şu an 14 LT civarı yakmam, malum Edirne buz gibi şu ara,motor ısınana kadar gideceğim yere varıyorum(edirne çok ufak yer) bu nedenle bahara kadar 14lt devam :)

kardeş motorun ısınıp hareket edeceğin sıcaklığa gelmeden eğer hareket eder vede motoru şıkıştırırsan motorunun aşınmasını artırmış vede zarar vermiş olursun bu kış ayları başlarken benimde aracımda kullandığım 5-30 tam sentetik castrol yağ öneriyorum

aynı ses benım aracımda da var  motor sesi yol sesi  ne yapmam gerekır

benim aracımda 1991 model hb ama çoğu araçtan daha sessiz yağınızın iklime göre olmasına vede lastik seçiminize dikkat ediniz unutmayın +7 derecenin altında normal yazlık lastikler donmaya başlar hem ses artar hemde peynir gibi erir gider geçen hafta cuma günü kar lastiklerimi taktım arabanın yol sesi yarı yarıya azaldı aslında kar lastikleri yazlıklardan daha çok ses yapar ama hava soğuk olduğundan yazlıklar donuyor vede konfor azalıp ses artıyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@NoooFearrrr

Aynen sana katılıyorum,Motor soğuk ikaz lambası sönmeden kalkmıyorum,kalksamda çok yavaş ilerliyorum.

Serviste dediğin yağı koydular zaten sıkıntı yok.Fakat kış geldimi 12LT aldına düşmek imkansiz gibi.  Hele birde ufak yerdeyseniz ve çok sık dur kalk yapıyorsanız en az 13LT.

Bugünde gezdim 30 km kadar , Michelin lastikler çok iyi,çok sessiz ve yumuşaklar.Lastik arayanlar ilk önce bu lastiğe baksın derim ısrarla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende çok kurcaladım ama yanıcı madde çoğu, çok didik didik edersen bu tip malzemelerin yanıcı oldugunı kanıtlamış bazı arkadaşlar.Ben bıraktım ,sadece lastik değiştim o bile çok fark etti.Sadece 140-160 gibi otobanda biraz  yol-rüzgar sesi karışık alıyorum ama az.Zaten çok sık süret yapmıyorum.

İzolasyon olayını bahara tekrar ele alacağım kısmetseiyi malzemeleri tespit edip.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik havalarının doğru vurulduğundan da emin olun arkadaşlar, tüketimi, sesi , konforu, yol tutuşu her şeyi etkiliyor..

Hatta bakımı yapan ustalara bile güvenmeyin kendiniz kontrol edin havaları, kafalarına göre basıyorlar...

Örneğin Audi servisi bile böyle arkadaşlar , arkadaşımızın beğenmediğimiz takoz direksiyonlu dediğim Q5 inin lastik havalarından şüphe ettik, her ne kadar arkadaş bakımda havalara baktırdım demiş olsada, ve 20 inç tekerler hiç inik gibi görünmesede,  girdik lastikçiye tüm tekerlerde 25 ps hava vardı, fabrika tavsiyesi 30 ps kapıda yazan .. hemen şişirdik , direksiyon pamuk gibi oldu, hızlanma viraj da o biçim iyileşti,.. Usta bozuntuları konforlu olsun diye indirmişler havaları 5 ps, meğer arabanın bir günahı yokmuş ve gayet keyifli bir araçmış...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...