Jump to content

Mazda Takas Kampanyası Nasıl İşliyor?

Recep70
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Aracımı İstanbul'daki bir bayiden 2 hafta önce mevcut aracımı takasa vererek satın aldım.

Mazda Türkiye web sayfasında takas indirimli fiyat 105.000TL olarak ilan edilmesine rağmen

kendilerinde böyle bir fiyat olmadığını söyleyip bunun üzerinde bir fiyat verdiler. Görüşmeler

sonunda takasa vereceğim araca iyi fiyat verdikleri için aracı almaya karar verdim. Ancak aracı

aldığımda faturayı söyledikleri rakamdan daha dusuk bir fiyata ve 2 ayrı fatura halinde kestiler ve nedenine dair doyurucu bir cevap veremediler.

Bildiğim kadarıyla bu forumda Mazda yetkili bayiiliği yapanlar da var. Bu arkadaşlardan bu takas kampanyasının işleme biçimi hakkında bilgi verebilecek olan varsa yardımcı olmasını rica ederim. Bunu öğrenebilirsem bayinin kötü niyetli olup olmadığına karar verebileceğim.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu meseleyi ben de çok merak ediyorum, sadece Mazda için değil, bütün markalar takas desteği-takas kampanyası adı altında bir şeyler yapıyorlar...

Şimdi diyelim ki bana 2000 lira takas desteği veriliyor, bu ne demek, eski aracımı verirsem alacağım aracı 2000 lira ucuza alacağım demek, peki ama eski aracımı piyasa değerinin 2000 lira altına alırsanız aslında bir destek falan vermemiş oluyorsunuz ki bütün markalar için uygulamanın bundan farklı olduğunu düşünmüyorum... Yanlış mı düşünüyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracin sizinle anlasilan fiyati ve sizin de odediginiz fiyat, aracin bedeli + otv vergisi + kdv vergisi + mtv vergisi dahil fiyatidir. Otv ve kdv aracin bedeli uzerinden hesaplandigi icin, eger aracin bedelini anlastiginizdan dusuk keserseniz, yuzdesel olarak hesaplanan bu vergileri de devlete odemeniz gerekenden az odersiniz. Hele ki, aracin uzerinde olan aksesuarlari da sanki sonradan takilmis gibi fatura ederseniz, % 100 otv + % 18 kdv yerine, sadece % 18 kdv odersiniz.

Tabi size kesilen faturalarin icerigini vb bilmedigim icin boyle yapilmistir diyemem. Ama bazi boyle yapan bayileri ne yazik ki gordum...

Mazda Turkiye internet sitesinden 105 bin TL fiyati kampanya olarak ilan etmis. Hicbir yetkili bayi bunu bilmiyorum diyemez. Bence almadan baska bayilerle de gorusup, gerekirse Mazda Turkiye 'ye de haber verebilirdiniz.

Diger bayiler araciniza daha mi az fiyat bicti?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, diğer bayiler aracıma çok az fiyat biçtiler.

Anadolu yakasında zaten 3 bayi var. Bir tanesi çok tok satıcı,lütfen ilgilendi.

Öbürüne 1 saat içinde 2 kere uğradım, ancak araç park edecek yeri olmadığından gidemedim.

Zaten ben işin fiyatında değilim,öyle ya da böyle bir fiyatta anlaştık.Söylediği fiyattan faturayı yazıp verse sorun olmayacaktı. Enayi yerine konulma ihtimali beni rahatsız ediyor. Onun için bilenlerin bu kampanyanın mantığını anlatmasını rica

ettim.

Benim tahminime göre Mazda Türkiye bayiye sen (bu aracı takas araç alarak satarsan sana

5000TL ucuza veririm, böylece sen de 5000 lira ucuza satarsın) gibi bir destek veriyor. Bayi benim aracıma yüksek fiyat verip beni ikna ediyor , iş fatura aşamasına gelince (muhtemelen) kampanya fiyatından fazla bir fiyata fatura edemeyeceğinden faturayı kampanya fiyatından keserek Mazda'dan aldığı desteği kendi cebinde tutmuş oluyor.

Mazda Türkiye iletişim hattına yönlendirdi. Orası da biraz "adınız soyadınız, biz sizi ararız" şarkısı gibi. Bakalım gerçekten arayacaklar mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

indirim desteğindeki fatura uygulamasını tam bilmiyorum.

ancak;

normal araç faturasıda tam değerinde kesilmiyor.

2004 yılında sıfır aldığım aracın tutarı 30.000 tl idi, bana kesilen fatura 18.000 tl idi.

yan, araç indirim desteğindede anlaştığınız fiyattan fatura kesemezler diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Konu biraz eski kalmış, hortlatayım.

Bende eşimin baskıları sonucunda :) 91 mazda 323 hb otomatik aracımı sıfır mazda 2 play ile değiştireceğim.

Sitedeki fiyat 45bin, 2500 TL de takas indirimi olduğu yazıyor. Sahibindene baktığımda sorunsuz olanlar 10bin civarı yani bu güzel senaryoda 32500'e geliyor araba.

Burada sorum 2 tane.

Bayi 91 model arabayı değerinde alır mı? Veya ortalama ne kadar verir.

Diğer sorumda sağda solda duyduğum özellikle mazda gibi az satan araçlar için bayide pazarlıkla 3-5 dah iniyorlarmış :)

Bu durumda benim kendi arabamı verip mazda2 playı 30'a alma ihtimalim nedir? 30 azsa kaça olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda web sayfasındaki liste fiyatları hiç bir şey ifade etmiyor ,

Bayilerden çok daha düşük fiyatlara araç alabilirsiniz. Sitede 45000 dediğiniz araca bayiler 35000  istiyorlar. Mantıklı olan şudur ,

aracınızı dışarıda değerinde satın , Daha sonra tek tek bayileri arayın ve ona göre nakdinizi yada kredinizi ayarlayın . Hiçbir bayii aracı değerinde almaz , tam tersine fiyatı öldürüyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili Güven, sıfır araç için yeterli paran varsa düşünebilirsin ama şu dönemde ne olacağı belli değilken borç ile bu serüvene giriyorsan dikkat et derim...

Onur (badilcan) gerekli açıklamayı yapmış zaten.

2004 yılında; sıfır araç alırken kendi elimdeki aracın piyasa değeri 7-8 bin lira iken (7.750'ye satmıştım) bayi bana takasta 6 bin liradan fazla veremem demişti...

Öncelikle kendi aracını piyasasında sat ve bu işe öyle gir, yukarıda vermiş olduğun rakamlara göre sana sıfır mazda2 ortalama 38 bin liradan aşağıya gelmez, bayi fiyatı biraz daha indirebilir ama senin arabanın fiyatını da öldürür...

Bence; aracını sat ve ikinci el temiz az kullanılmış sıfır ayarında mazda2 bak emin ol cebinden 25 bin lira ancak çıkar, aradaki fark az değil...

Örnek ilan;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-sifir-ayarinda-mazda-2-151866059/detay

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplar için teşekkürler, bende 1-2 bin düşse bile takas indiriminden kurtarır fazla uğraşmam demiştim ama önce arabyı ilana koyayım dediğiniz gibi.

45 den 38'e kadar inerlerse iyiymiş, aslında illa 2014 olsun takıntım yok sıfır bayide kalmış 2013-2012 de işime gelir :)

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bayilerdeki takas kampanyaları bence kesinlikle aldatmaca benim de başıma geldiği için yazıyorum. ben aracımı dışardaki bayilerde 24.000 toyota da 27000 kia da 29000 fiyat verdiler takasta. Mazda bayisi 5000 tl takas desteği varmış 2012 aracı 2013 fiyatından hesapladı 5000 düşünce 2012 fiyatına denk geldi 53000 mazda 3 2012 fiyatı verdi ve benim aracımın üzerine 24 000 tl istedi. benim benim aracım 29 000 gelmiş oldu. ama gel gör ki araç 2012 aldığım tarih 2013 ve 2013 te mazda 3 ler 46-48 000 civarı satılıyordu gerisini artık siz hesaplayın. Aracım için kestiği fatura 24 000 mazda için 48000 fatura kesilmiş oldu bunları detaylı sorunca da detaylı bir cevap yerine geçiştirdiler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplar için teşekkürler, bende 1-2 bin düşse bile takas indiriminden kurtarır fazla uğraşmam demiştim ama önce arabyı ilana koyayım dediğiniz gibi.

45 den 38'e kadar inerlerse iyiymiş, aslında illa 2014 olsun takıntım yok sıfır bayide kalmış 2013-2012 de işime gelir :)

Teşekkürler

Kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. elinizde nakit para olunca tüm modellere bakarsınız ve zarar etmezsiniz buna emin olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler

Senin aracın dahil 38 bin tl dedim ben ama... Dikkat !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin aracın dahil 38 bin tl dedim ben ama... Dikkat !!

Uyarı için teşekkürler,

O zaman bayinin eski araba alış fiyatı çok vahim zaten zaten 2500 direk taks indirimi var, bizim araba 4-5 arası bişeye geliyor.

Dediğiniz gibi en iyisi kendim satıp alayım.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıfır alıyosanız 2014 alın bence , kesninlikle sky teknoloji olmasını isterdim yeni araba alacak olasaydım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıfır alıyosanız 2014 alın bence , kesninlikle sky teknoloji olmasını isterdim yeni araba alacak olasaydım.

Evet haklısınız ama mazda 2 ninde skyactive i var mı?

Birde muhtemelen bu artışlardan sonra benim açımdan pek ulaşılabilir olmayabilir :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet haklısınız ama mazda 2 ninde skyactive i var mı?

Birde muhtemelen bu artışlardan sonra benim açımdan pek ulaşılabilir olmayabilir :(

Yoktur diye tamin ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...