Jump to content

Ekspertiz Hizmeti ve Ücreti

Webster
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar,

2005 - 2007 ararsı Mazda 3 1.6 dynamic alma niyetim var  bugünlerde. Birkaç araç için sahipleriyle görüştüm, yakın zamanda expertize götürmek istiyorum ancak nereye götüreceğim hususunda önerilerinizi bekliyorum.

Bu arada İstanbul Altunizade'de oturuyorum, Mazda Merser Koşuyolu expertiz hizmeti veriyor mu? Bugün aradım ulaşamadım.

Birde bilginiz varsa ortalama expertiz ücretleri ne civarda duymak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben aracımı izmir yeni otomotivden almıştım ikinci el. kendileri aracı satıyor olmalarına rağmen şirket kuralları gereği ekspertiz raporu vermediklerini söylediler saçma bi kural ama yapacak bişey yok.bende arabamı aldım servisten bir elemanla gitmiştik bi tanıdığıma göstermiştim.diğer servislerde durum nedir bilmiyorum ama inş. istanbuldaki servisler ekspertiz raporunu veriyorlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hukuken sorumluluk altına girmemek için vermiyorlar. Araba dediğin birkaç teneke, bir avuç civata somun. Geçmişte birçok mahkelik olan mevzular sebebi ile bu yola gidiyorlar. Amacınız alacağiniz aracın ne durumda olduğunu öğrenmekse, size tavsiyem; Bence ilk önce Mazda dan anlayan güvenilir bir ustaya gidin aracı test etmesini isteyin, boya ve değişen için güvenilir galerici (?) güvenilir boya ustasına, ya da boya kalınlığı ölçen cihazı olan servise gidin. En son yetkili servise gidin aracın geşmişini, yani kayıtlarını inceleyin ,örneğin bakımlarını, garantiden değişenlerini , şikayetleri, yapılan onarımları ,inceleyin derim. Hangi tarihte hangi km de servise geldiğini (size aracın km nin orjinal olup olmadığı hakkında fikir verir.) inceleyin. Hatta TÜV den tanıdık bulursanız Km konusunda, muayenelde çıkan arızalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim böyle bir konumuz vardı yahu bulamıyorum :(

Ekspertiz ücretinde yapılan işlemin de fiyata etkisi var. Sanırım kompresyon testi olursa fiyat artıyor. Merser'deki fiyata bu dahil olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende aracımı alırken Mazda Beka Florya'da yaptırmıştım ekspertizi. Ekspertizde verdikleri fiyatın altına iniyorlar. Artık araç sizin, bakıma filan zaten size geleceğim dedikten sonra biraz ikramda bulunuyorlar. Bilgilerinize...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumu çok aradım ama bulamadım, konuyu ondan dolayı açtım. Ekspertiz işlemininde farklı uygulamaları var galiba 61nokta, 101 nokta  ekspertizi gibi.

Kompresyon testi dahil 200tl civarı bir ücret uygun mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumu çok aradım ama bulamadım, konuyu ondan dolayı açtım. Ekspertiz işlemininde farklı uygulamaları var galiba 61nokta, 101 nokta  ekspertizi gibi.

Kompresyon testi dahil 200tl civarı bir ücret uygun mudur?

Bence uygun bir fiyat, 14-15 ay önce o fiyata yakın bir ücretle yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Araç alırken yetkili Mazda servisinde yaptırılan ekspertizler ne kadar doğru sonuçlar verir? Garantisi var mıdır ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben geçen hafta ankara başayara  yaptırdım expertizi arkadaşlar 200+kdv fiyat bu..ama expertiz raporu vermiyorlar buna çok kızdım..hatta mazda türkiye ye mail attım ve aradım vermeleri gerekiyor konuyu genel müdürlüğümüze ileteceğiz dediler  hala bi dönüş yok..236 tl para ödüyorsun ve raporu alamıyorsun çok saçma...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güveneyim diye para veriyorsun ama adamlar yarın farklı bir şey çıkarsa sorumluluk almamak için yazılı evrak vermiyorlar çok saçma.

anilcanatan tarafından düzenlendi
Yazı gözükmüyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de Başayar o fiyatı verince yaptırmamıştım, zaten rapor vermeyip sorumluluk almadıkları için onların yapacakları ekspertize de inanmıyorum. Havadan para, ne güzel iş. Ben aracı alırken Jandarma Carrefour Speedy'de ekspertiz yaptırdım. Gözümün önünde güzel muayene ettiler, benim dikkatimi çekmeyen bir iki sorunu tespit ettiler. Garanto adı verilen bir sistem var, Türkiye'de Speedy merkezleri bu hizmeti veriyor. Aracınızı ekspertiz sonucu puanlandırıp bu puanı içeren bir sertifika ile detaylı ekspertiz raporu veriyorlar. Sertifikanın belli bir süre geçerliliği var. Aynı zamanda bu rapor ve sertifika Garanto'nun web sitesine de kaydoluyor, aracınızın çekilen fotoğrafları siteye yükleniyor. Bu puan aracınızın değeri için de bir referans oluyor. İsterseniz aracınızı satılık olarak sitede yayınlayabiliyorsunuz, böylece alıcılar hazır ekspertizi yapılmış araçları inceleyip neresinde ne problem var görüp ona göre satıcıyla iletişime geçebiliyor. Ben Temmuz ayında 170 TL verdim, raporumu, sertifikamı aldım, aldıktan sonra da tespit edilemeyen bir sorun yaşamadım aracımda. Aracımın Garanto sitesindeki ekspertiz kaydı aşağıda, sertifikanın geçerliliği  bitmiş:

http://www.garanto.com/

l9vYJX.png

peaceseller tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Expertiz hizmeti riskli ve zahmetli bir iş. Şahsen yetkili servis işi yapıyor olsam, bu ekspertiz işine hiç bulaşmam. Bu hizmeti veriyor olsam da, çok pahalı yaparım ki. Kimse bende yaptırmasın diye. :) Yetkili servislerden bazıları da bu şekilde düşünüyor olsa gerek ki, bu hizmeti vermiyorlar.

Çünkü günümüzde öyle güzel onarımlar oluyor ki. Bunu usta-servis bir atlasa..Al başına belayı...200-300 lira için değer mi ? Bence değmez.

Örnek verecek olursam, Honda kullanırken. Honda Damla servisine gidiyordum. Aracımı satma esnasında ekspertiz için onlara götürdüm. Aracımın bakımını, onarımını vs yapan servis, ekspertiz hizmeti vermedi. Gittim bende Mutluhan servisine. (Aracımda 1 kalemde kaza sonrası, 16 bin liralık hasar kaydı vardı) Baştan değişen, boyanan parçaları arkadaşa evraklarıyla göstermiştim. Expertiz sonucunda emin olunda değişen parçaların 4-5 tanesi gözükmüyordu. Bana ve alan arkadaşa göre önemsiz parçalardı. Ama bir başkası için bu önem arz edebilir, takılabilir bu duruma...

Biz otomobil kullanıcıları ne yapsın peki ? Kime nereye götüreceğiz ekspertiz için ? Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal durumu var...

Ben arka stopun değiştiğinin, kendisine söylenmediği için. Çirkeflik yapacak adamlar tanıyorum. 

Empati yaptığımda servislerde haklı bizlerde haklıyız arkadaşlar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de Başayar o fiyatı verince yaptırmamıştım, zaten rapor vermeyip sorumluluk almadıkları için onların yapacakları ekspertize de inanmıyorum. Havadan para, ne güzel iş. Ben aracı alırken Jandarma Carrefour Speedy'de ekspertiz yaptırdım. Gözümün önünde güzel muayene ettiler, benim dikkatimi çekmeyen bir iki sorunu tespit ettiler. Garanto adı verilen bir sistem var, Türkiye'de Speedy merkezleri bu hizmeti veriyor. Aracınızı ekspertiz sonucu puanlandırıp bu puanı içeren bir sertifika ile detaylı ekspertiz raporu veriyorlar. Aynı zamanda bu rapor, sertifika Garanto'nun web sitesine de kaydoluyor, aracınızın çekilen fotoğrafları bile o siteye yükleniyor. Bu puan aracınızın değeri için de bir referans oluyor. 170 TL verdim, raporumu, sertifikamı aldım, aldıktan sonra da tespit edilemeyen bir sorun yaşamadım aracımda. Aracımın Garanto sitesindeki ekspertiz kaydı aşağıda:

http://www.garanto.com/

l9vYJX.png

Servise göre çok daha mantıklı görünüyor. Servisin diğer servis kayıtlarını görmek gibi bir avantajı var sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben öncesinde Başayar'a gidip aracı sorgulattım, servis kayıtlarında bir problem olmadığını öğrenince Speedy'e götürüp ekspertiz yaptırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben öncesinde Başayar'a gidip aracı sorgulattım, servis kayıtlarında bir problem olmadığını öğrenince Speedy'e götürüp ekspertiz yaptırdım.

+1

Pratik ve mantıklı bir çözüm. Hiç bir servis kolay kolay, aracın servis kayıt bilgilerini. Paylaşmak istemeyeceğini pek düşünmüyorum. (Gizli tutulması gerektiği halde)

Sonuçta potansiyel bir Mazda servis müşterisi edinecekler. O yüzden bu duruma hayır diyen çıkmayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yahu o kadar para alıyorlar servisler ve kendilerine güvenip raporu vermiyorlar..o zaman expertiz hizmeti vermemeliler diye düşünüyorum..sonuçta bu araçlardan en iyi anlayan mazda servisleri öyle değil mi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yahu o kadar para alıyorlar servisler ve kendilerine güvenip raporu vermiyorlar..o zaman expertiz hizmeti vermemeliler diye düşünüyorum..sonuçta bu araçlardan en iyi anlayan mazda servisleri öyle değil mi...

Hepsi değil maalesef, araca hangi yağın konması gerektiğini bilmeyen servisler var. O yüzden bakıma bile götürmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peaceseller  vallahamı :)  haklısın yaşayan bilir..peki nerede yaptırıyorsun bakımlarını aracın..memnunmusn paylaşşsan bizlerle belki lazım olur 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...