Jump to content

Ön Cam - orijinal mi yan sanayi mi taktırayım ?

Guest Orbitus
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, aracımın ön camı çatladı. Neden olduğunu bilmiyorum; bir darbe izi yok. Camı değiştireceğim. Aracın camında yağmur sensörü var ve aynı zamanda reziztanslı.

Ray sigorta ücretsiz değişim için anlaşmalı cam servislerine yönlendirdi; fakat anlaşmalı cam servisleri aynı özelliklerde orijinalden farksız yan sanayi ürün taktıklarını iddia ediyorlar. Aynı zamanda 1 yıl içinde cam herhangi bir nedenle kırılırsa tekrar değişimi ücretsiz yapıyorlarmış.

Fakat ben araç daha yeni olduğundan orijinaliyle değiştirmek istiyorum. Mazda servisinde orijinal cam değişimi yaparsam Ray sigortaya %15 fark vermek durumundayım. Bu da ortalama 1500 TL cam bedelli için 225 TL demek. Diğer seçenekten farklı olarak orijinal cam değişimi yaparsam 1 yıl içinde tekrar kırılmaya karşı garantisi yok.

Bu iki durum arasında kararsız kaldım; siz ne dersiniz ? Yan sanayinin orijinalden farkı yok ve hem de 1 yıl değişim garantili deniyor. Diğeri ise orijinal. Gerçekten orijinal ile yan sanayi arasında fark var mı ?

Acil yorumlarınızı bekler, herkesin yeni yılını kutlarım....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun, daha önce de ısıtmalı camın çatlayabileceğini bir yerlerde okumuştum. ben servislerde satılan ürünlerin, yan sanayiden aman aman kaliteli olduklarını düşünmüyorum. Eğer, taktıracağınız yer, sadece kırılmada değil de, içinde bulunan tellerde de bir hata olması durumunda değişim garantisi verirse, yan sanayi ile değiştirin derim. bir de, takacakları markayı da sorun ve kaliteli olup olmadığını da başka yerden bir sorun... mutlu yıllar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sensör ve ısıtma işin içine girince insan şüpheleniyor.

Biraz araştırmak lazım. Cam markası ve kalitesi kadar önemli bir husus da camın nasıl  takıldığı.  Boşluk v.b. kalması durumunda yüksek hızda ses yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yanlış anlaşılma olmasın; bugün gündüz gözüyle tekrar baktım, camda darbe izi var. Ya taş gelmiş ya da birisi özellikle vurmuş...

Yan sanayi markasını da öğrendim; Olimpia.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sensör ve ısıtma işin içinde olmasaydı, yan sanayide yaptırır geçerdiniz. Fakat şuan durum biraz riskli. 225.-TL için bütçeniz'de sıkıntı çekmez iseniz, hiç riske girip başınızı ağrıtmayın derim. Olur ya yan sanayide sıkıntı filan çıksa, yine boşa zaman kaybı da olacak.

Orjinal parça ve karşınızda muhatap Mazda yetkilisi servisi olacak. 225.-TL tutara servis 2-3 taksit bile yapabilirler belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sensör ve ısıtma işin içinde olmasaydı, yan sanayide yaptırır geçerdiniz. Fakat şuan durum biraz riskli. 225.-TL için bütçeniz'de sıkıntı çekmez iseniz, hiç riske girip başınızı ağrıtmayın derim. Olur ya yan sanayide sıkıntı filan çıksa, yine boşa zaman kaybı da olacak.

Orjinal parça ve karşınızda muhatap Mazda yetkilisi servisi olacak. 225.-TL tutara servis 2-3 taksit bile yapabilirler belki.

Katılıyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sayın orbitus, kesinlikle orjinal takın derim,sevisten faturalı orjinal parça kullanmış olucaksınız aracı satarken dahi bu bir avantajdır, yan sanayi nekadar iyi olursa olsun orjinalini tutmuyor özellikle renk tutmuyor , benca sakın yan sanayi takmayın, bide yan sanayinin fiyatı neydi merak ettim. ??? bu arada çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı durum bu yaz başıma geldi.kasko %15 farkını vererek serviste taktırılmasına müsade ediyor.hatta hasarsızlığınızın bozulmasını göze alırsanız %15 lik kısmını hasar gösterip sizden hiç ücret almadan değiştiriyorlar ama bence hasarsızlığınızı bozdurmayın.

ben yan sanayi taktırdım.mecburen.çünkü benim kaskom full kasko ama zeyilli(adı yanlış olabilir).yani herhangi bir hasarda araç bedelinin %3 ünü kendim vermem gerekecek.kısacası camın %15+araç bedelinin %3 ü buda yaklaşık cebimden 600 lira civarında para çıkması gerekiyordu.zaten orjinal camı 900tl idi.karım 300 tl olacaktı.bende  markası olimpia olan camdan taktırdım..bazı forumlarda orjinal olmayan camlarla ilgili olumsuz yorumlarda bulunulmuş ama ben memnunum. camda hava alma yada bir yamukluk vs. yok.sizden 225 tl çıkacaksa bence yetkilli serviste taktırın.ama yansanayi camların birçoğu da orjinali kadar kaliteli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, aracımın ön camı çatladı. Neden olduğunu bilmiyorum; bir darbe izi yok. Camı değiştireceğim. Aracın camında yağmur sensörü var ve aynı zamanda reziztanslı.

Ray sigorta ücretsiz değişim için anlaşmalı cam servislerine yönlendirdi; fakat anlaşmalı cam servisleri aynı özelliklerde orijinalden farksız yan sanayi ürün taktıklarını iddia ediyorlar. Aynı zamanda 1 yıl içinde cam herhangi bir nedenle kırılırsa tekrar değişimi ücretsiz yapıyorlarmış.

Fakat ben araç daha yeni olduğundan orijinaliyle değiştirmek istiyorum. Mazda servisinde orijinal cam değişimi yaparsam Ray sigortaya %15 fark vermek durumundayım. Bu da ortalama 1500 TL cam bedelli için 225 TL demek. Diğer seçenekten farklı olarak orijinal cam değişimi yaparsam 1 yıl içinde tekrar kırılmaya karşı garantisi yok.

Bu iki durum arasında kararsız kaldım; siz ne dersiniz ? Yan sanayinin orijinalden farkı yok ve hem de 1 yıl değişim garantili deniyor. Diğeri ise orijinal. Gerçekten orijinal ile yan sanayi arasında fark var mı ?

Acil yorumlarınızı bekler, herkesin yeni yılını kutlarım....

Zaten Mazda kendisi cam üretimi yapmıyor ki orijinal kavramı gerçek olsun... Mutlaka bir cam firmasına üretim yaptırarak camları temin ediyordur... (mesela; dexelia yağ markasının fason üretim mazda yağı olduğu gibi)

Bu yüzden sizin işinize gelen ve de size bir yıl  garanti veren olimpia marka camı (aynı işlevi görüyorsa eğer) taktırabilirsiniz...

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki arabamda olimpia kullandım, hiçbir sıkıntı yaşamadım, ama sensör olayı yoktu, o konuda garanti veriyorlarsa, bence aynı işi görür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sensör camla ilgili birşey değil, ama ısıtmalı yan sanayi cam mı varmış?...

Benim cam da kırılmıştı, fark ödememek için (her nekadar servis olsam da-hasarsızlık bozulmasın diye) anlaşmalı cam servisine gittim, aynısından takın dedim. ısıtmalı yansanayi yok fark almadan orjinal takılacak dediler. servisten alınacak dendi. ben de siz hiç zahmet etmeyin dedim, kendim taktım, camcıya fatura ettim, onlar da sigortadan aldı. ne fark ödedim, ne de hasarsızlık bozuldu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle geçmiş olsun Allah kimsenin başına vermesin inşallah . Hiç düşünmeden orjinalini yaptırmayi tercih edin derim yinede siz bilirsiniz tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun öncelikle, bence başınız ağrımasın serviste taktırın derim. sonuçta az müşterisi olan bir firma makul derecede de ilgileniyorlar. Camın kırılmasına 1 yıl garanti vermiyorlar ama kasko firmaları yılda 2 kez cam kırılmasına para ödüyor sanırım. Allah korusun 2. kez başınıza gelirse yan sanayi taktırırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sensör camla ilgili birşey değil, ama ısıtmalı yan sanayi cam mı varmış?...

Benim cam da kırılmıştı, fark ödememek için (her nekadar servis olsam da-hasarsızlık bozulmasın diye) anlaşmalı cam servisine gittim, aynısından takın dedim. ısıtmalı yansanayi yok fark almadan orjinal takılacak dediler. servisten alınacak dendi. ben de siz hiç zahmet etmeyin dedim, kendim taktım, camcıya fatura ettim, onlar da sigortadan aldı. ne fark ödedim, ne de hasarsızlık bozuldu...

Bence de orjinal taktırın derim. Cam ısıtma öyle yabana atılacak husus değil bence. Belki yukarıdaki gibi işinizi masrafsız ve sorunsuz halledebilirsiniz, araştırmakta fayda var. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Orbitus

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla en doğrusu orijinal cam taktırmak... Ürün sipariş edildi; haftaya gelecekmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla en doğrusu orijinal cam taktırmak... Ürün sipariş edildi; haftaya gelecekmiş.

Hayırlı, uğurlu olsun.:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

en doğrusunu yapmışsınız.inş cam kırılmadan gelirde daha fazla beklemezsiniz.yanılmıyorsam belçikadan geliyor camlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Zaten orjinal demek eşi benzeri olmayan demekmiş, bugün öğrendim :) Bence doğru karar vermişsiniz. Allah kaza bela vermesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...