Jump to content

2010 Mazda3 HB - İç Bagaj Kapağından Gelen Ses

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Uzun bir aradan sonra iki gün önce arabamı yıkattım.

Evet yıkandıktan sonra arabanın rengi belli oldu yüzü gözü açıldı ama arabanın içine bindiğim andan itibaren bir tıkırtı ki sormayın.

Benim bagaj biraz dolu. Bagaj çantası, takım çantası felan olası ses kaynakları. Bir de Mert İsmail'in de koltuğu eklenince arka taraftan ses gelmemesi mucize gibi ama bu öyle böyle değil, sanırsın arabanın arkasında birşey başı boş dolaşıyor.

İç bagaj kapağından ilk önce şüphelendim ve aslında herşeyi yerine oturmasına rağmen bagaj kapandığında bu kapağı tam sıkıştırmadığını fark ettim ama herşey yerli yerinde görünüyordu

Sonra tamamen boşaltıp herşeyi tekrar yerine koyarken stepnenin oraya bir takım anahtarın düştüğünü gördüm ve çok sevindim. Dedim herhalde buldum sebebi ama nafile.. O bu şu derken hiçbiri çare olmadı ve en başa döndüm.

Dedim herşeyi birer birer arabadan çıkartacağım. İlk olarak bagaj iç kapağını söktüm ve bingo. Arabada 1 gram ses kalmaz mı yahu ?

Tüm sesi bu kapak yapıyormuş. Bir de araba yıkanıp kapağın oturduğu plastik silinince ses iki katına çıkmış anladığım kadarı ile.

Yarın ilk işim çift taraflı bant alıp bu kapağın oturduğu yer ile olan ilişkisini kesmek olacak.

Yeminle arabadan soğuyordum 2 günde..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, ben de benzer birşeyler düşüneceğim. Tek tarafı yapışkanlı diğer tarafı ince sünger gibi bantlar vardı, Evo'dan Cem bir ara eski aracımdaki konsol tıkırtıları için kullanmıştı onlardan bulursam derdime çare olur sanırım ama bulmak çözmekten daha önemliydi  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Dün arabayı ön konsoldan gelen tıkırtı için götürdüğümde sağolsunlar bu problemi de halletmişler.  Kapağın sonundaki eğimi 2 adet yapışkanlı siyah süngerimsi bir madde yapıştırılmış. İlk fırsatta resmini çekip koyarım. Bulabilirsem ben benzer bir malzemeyi tüm dayanak noktası için yapıştırmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

aynı problem bende de başladı geçen hafta aracı yıkattıktan sonra.duymayım diye müziğin sesini yükselttim helak oluyorum arabada.bant mı keçe mi hangisi daha iyi çözümdür bunların ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Uzun bir aradan sonra iki gün önce arabamı yıkattım.

Evet yıkandıktan sonra arabanın rengi belli oldu yüzü gözü açıldı ama arabanın içine bindiğim andan itibaren bir tıkırtı ki sormayın.

Benim bagaj biraz dolu. Bagaj çantası, takım çantası felan olası ses kaynakları. Bir de Mert İsmail'in de koltuğu eklenince arka taraftan ses gelmemesi mucize gibi ama bu öyle böyle değil, sanırsın arabanın arkasında birşey başı boş dolaşıyor.

İç bagaj kapağından ilk önce şüphelendim ve aslında herşeyi yerine oturmasına rağmen bagaj kapandığında bu kapağı tam sıkıştırmadığını fark ettim ama herşey yerli yerinde görünüyordu

Sonra tamamen boşaltıp herşeyi tekrar yerine koyarken stepnenin oraya bir takım anahtarın düştüğünü gördüm ve çok sevindim. Dedim herhalde buldum sebebi ama nafile.. O bu şu derken hiçbiri çare olmadı ve en başa döndüm.

Dedim herşeyi birer birer arabadan çıkartacağım. İlk olarak bagaj iç kapağını söktüm ve bingo. Arabada 1 gram ses kalmaz mı yahu ?

Tüm sesi bu kapak yapıyormuş. Bir de araba yıkanıp kapağın oturduğu plastik silinince ses iki katına çıkmış anladığım kadarı ile.

Yarın ilk işim çift taraflı bant alıp bu kapağın oturduğu yer ile olan ilişkisini kesmek olacak.

Yeminle arabadan soğuyordum 2 günde..

abi bagajdan gelen ses arabayı yıkattıktan sonra benim arbada da hasıl oldu. fakat anlattıklarından sesin geldiği yeri de çözümü de anlayamadım. 1.sınıfa giden talebeye anlatır gibi anlatırsan tekrardan sevinirim :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sedanlarda oradan olmaz, çünkü sizde yok... :D Bagajın görüntüsünü kapatan, bagaj kapağıyla beraber kalkan iple yukarıya bağlı plastik-bakalit her neyse o koca parçadan sözediyor... Lıkırtı da yapar, tıkırtı da, kronik sorun HB ler için....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim arabanin da arka tarafindan ses/tikirti geliyor ve beni cok rahatsiz ediyor. Bizimki HB degil. Aceba bizim sorun ne olabilir ki? Bende bagajdaki herseyi bi indireyim bakalim.

Umarim bi sonuca ulasirim. Yoksa gercekten insani arabadan sogutuyor.

Yada servisler bu tikirti sorunlarinada bakiyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimkini de geçen hafta 60000 bakımında bantladılar hemen :D halbuki ben tıkırtımdan memnun, mutlu mesut takılıyordum guzuyla :D

Not: Hatchback ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi bi çözüm sedancılara da bulun.bu forum nelerin üstesinden geldi, küccücük bi tıkırtı, böyle lık lık lık gibi bi ses...ben genelde müzik dinlediğimden duymuyordum.şimdi müzik açamıyorum ses kesildi mi diye taktım artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle arabaya sonradan koyduğunuz ne varsa hepsini çıkartın. Çünkü sonradan koyulan eşyalar da ses yapabilir ve nereden geldiğini anlamayabilirsiniz. Mesela ben xenon taktırdığımda sağ taraftaki balastı farın hemen arkasına koymuşlardı. Ama sankia arabanın sağ tarafında öncen arkaya komple ses geliyor gibiydi. Sabitlediğimizde ise ses kesildi. Öncelikle hareketli eşyalar var ise bunları sabitlemek veya çıkartıp denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle bir Sedan araba incelememiz gerekiyor sorunu tesbit için :D Yalnız yanlış hatırlamıyorsam bagaj kapağının kapandığı an temas ettiği bir nokta var, onun oraya bir plastik gibi birşey koyuluyordu. Bu ses ile ilgili bir konu da olması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Mazda 3 2006 aracim da bozuk yollarda arka koltugun o taraflardan boyle sac sesi geliyo iki teneke parcasi birbirine deyiyormus gibi bu sorun sizce ne olabilir arkadaslar bir türlü çözüm bulamadım :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...