Mümin

Mazda 323 (Familia) Soğukken stop etme ve rolanti düzensizliği

Bu konuda 30 ileti var

Arkadaşlar,

Aracım 99 Familia 1.5 motor, yeni aldım ve birçok bakımını yaptırdım,

Şu anda tek sıkıntım aracı soğukken çalıştırdığımda stop etmesi. ısındıktan sonra stop etmiyor (benzinde veya gazda olması fark etmiyor) Ayrıca soğukken rolanti devri yüksekken araç ısındıkça rolanti devri yükseliyor ama daha 1.5 ları görmedik. Aracın kelebek boğazını kontrol ettirdim sıkıntı yok dendi. Ama açıktası ustaya da tam güvenemedim. Hava akış metresi ve enjektörler değişmesi gerekiyor denildi ve bunlar yapıldıktan sonra muhtemelen! :boks: düzelecek denildi. nerden baksan 1500 liraya varacak. Bana bir yol gösterin arkadaşlar, bir çok konuyu sabahtan beri okudum ama net bir yanıt bulamadım kendim için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arbanın tam bilgilerini yaz

KM,

Bakım zamanları nerede yapıldığı, kullanılan parça bilgisi , hangi kodda buji kullanıldı, hava filtresi orjinalmi, v.s.

Problemin nasıl başladığı,

böle iyice bir betimleme yap aracın sorununu vede aracın durumunu. geçmiş olsun

vede hiçbir parça değişme şimdilik.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracım 215000 km de.  önceki sahibinin (2 yıl binmiş) pek titiz birisi olduğunu da söyleyemem.

Artık bakımlarının nerede yapıldığı bile mechul, sadece 10bin km önce V kayışı ve triger setini değiştirmiş adam.

Kullanılan bujilerin markasını hatırlamıyorum fakat eski bir mazdacı arkadaşım mazdanın orjinalinin de aynı marka olduğunu söylemişti. hava filtresi de orjinal mi bilmiyorum ama usta gayet iyi dedi. orjinal olduğunu da sanmıyorum.

Problem sanırım ben arabayı alınca başladı :) çünkü önceki sahibinin umurunda değildi.

Fotoğraftaki hortumun bu duruma etkisi olabilir mi ? Servisten sipariş edeceğim birazdan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Servisten sipariş ettim, 2-3 hafta sonra gelir dediler (110TL) o zamana kadar ben yaparım bilemedim şimdi. arabaya bu hortumla binen birisinden devk aldık işte arabayı beyler. ne yapalım kısmet işte.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aracın malum patlak hortumundan başka hiçbirşeyi değişme sakın öncelikle şunu sölim diyorsunuzki benzin ve lpg farketmez araç ilk çalıştığında ısınıncaya kadar stop ediyor peki stop ediyor ise nasıl ısıtıyorsunuz sanırım gaza basılı tutarak , ben şöle sölim mazda larda otomatik jikle denen bir parça vardır o parça araba ilk çalıştığında rölantiyi yüksek tutarak aracın ısınıncaya kadar devir kaybetmesini engeller araç ısınıncada devraden kendisi çıkar tam emin değilim ama sizin aracınızdada olduğu kanaatindeyim lütfen imakanınız varsa mazda servise göstermeden aracınıza kimseti elletmeyin hele hele orjinal parçalarını sakın değişmeyin. dediğim gibi hava filtresini yenileyin, hortumu yenileyin, hava alıyor olabilir ama genede stop etme sebebi olamaz , motorun genel durumunu görebileceğim bir fotosunu bırak, aslında direk aynı aracı kullanan kulanıcılar cevaplasalar daha iyi olacak tam olarak 1.5 motor ile ilgili püf nokta bilgilere sahip değilim.

sormak istediğim lpg sisteminiz sıralımı yoksa kara düzen mi ?

bir ara bu motor tipindeki problemle alakalı çok öneri sunulmuştu depoda benzin olmalı vede lpg sistemi sıralı olmalı diye ha diyeceksinki benzindede yapıyor, ama öle değil lpg enjeksiyonlu araçlarda benzin sisteminide ekiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Patron aynen öyle gaza basılı tutarak ısıtıyorum veya direk vitese atıp yola koyuluyorum, yolda kendisi ısınsın diye . Fakat araç ısındıktıktan sonra rolanti yine düzensiz, araç stop etmiyor ama sabit bir yerde de durmuyor daima 1200-1800 devir arası geziyor. Otomatik cikleden olsa dediğin gibi devreden çıktıktan sonra rolantinin sabit kalması gerekmez mi  ? Sabit de kalmıyor nedense. Hava filtresini yeniledim, hortumu da yenilemeden bir başkasına daha soracağım yarın, eğer düzelirse düzeldi düzelmezse Antep yolları göründü.

LPG sistemi de sıralı Atiker takılmış, kontrol ettirdim sağlıklı çalışıyor denildi.  Depoda da 50 liralık benzin var en az.

Aman doktor derdime bir çare der gezer dururum arkadaşlar  :'( :kafa::dua::nazar::krrsz::-[

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geç ısınma ve stop etme problemimi termostatı değiştirerek çözdüm. Açık kalan termostat kışın maalesef sorun çıkaran bir durum. Basit bir test olarak uzun yolda soğuk havalarda motor sıcaklık derecesinin düşmesi ve şehir içinde normal seviyesine dönmesinin gözlemlenmesini öneriyorlar. Bu durumda termostat açık kalmış oluyor haliyle ve değişmesi gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araçta geç ısınma problemi yok, termostatı kontrol etmenin başka bir şekli yok mudur acaba ?

Herşeyi deneyerek çözmek zoruma gider oldu artık

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

termostat stop etmeye sebep değil, aracın soğuk olmasıda stop etmeye sebep değil ki termostad açana kadar bütün araçlar soğuktur onlar niye stop etmiyor yani diyeceğim şu benzinini yarım depo yap vede böle 100- 200 km benzinde kullan araç enjeksiyonlu, tüm sistemi benzin temzileyecektir boğaz kelebeğide dahil ve ben ondan şüpeleniyorum, bu dediğimi yapıp denemeden parça falan değişme, bence denemeye değer, normal aracını kullan ama benzinde çok çok 15-20 krş fazla yakacaksın. ayrıca buji NGK BKR5E Olmalı hava filtresi yeni orjinal olmalı ayrıca hava filtresinin herhangi bir kısmına bant v.b. bişey sarılı olmadığını kontrol etmelisin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kardeş, Kahramanmaraş tasın galiba.... büyük ihtimalle rölanti motorundan olabilir... Sanayide (K.maraş) tornacılar caddesinde sünbül oto var... Harun usta... o na sor... her usta mazdadan anlamaz.... Şundandır bundandır diyenlere pek aldanma........ İyi bir mazda ustası bulmam gerekir önce.... yoksa çok para harcatır ustalar.....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İç cebimde bir umut doğru yemin ederim mesajından sonra...  :tey: Amman sabahlar olmasın diyemem ,hemmen sabahlar olsun, Tornacılar sitesi Harun usta (aklımda)

Harun usta Mazda dan iyi anlar diyorsun ozaman değil mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

En azından benim yıllardır gittiğim usta, Belkide derdine derman olur... Yapılacaksa tamam der, olmayacaksa belki diyerek sıralar..... Sen yanına uğra...  kafana takılanları sor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar. bende de 98 mazda 1.5 familia var. konyadayken -25te bile sıkıntı çıkarmayan araç, ığdırda sanayiye sokup çıkardıktan sonra sabahları çalıştığı gibi stop ediyor. 1 hafta boyle yaptı sonra duzeldi sonra tekrar yaptı su an hala devam etmekte. rolanti motoru diye biyer temizlettm gaz kelebegi temizlettm ama duzelmedi. 5 farklı yere gösterdm daha derdime çözüm bulanı yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

çalıştıgı gibi stop ediyor sabah. bi gece ustaya bıraktm sabah gittim orda yapmadı. ayagımla gaz verince 30sn kadar sonra daha bi sıkıntı yapymıyo ama işte o ilk çalışma oldürüyo beni...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

otomatik jigle devreye girmiyo sanki. önceden ilk çalıstıgında devir otomatk 1500 lerde tutardı ısınınca düşerdi şimdi sogukken bunu yapmıyo ama ısındıktan sonra kısa durmalarda rolantiyi yuksek tutuyo. rolanti problemi var ama daha anlayan usta denk getiremedm

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

otomatik jigle devreye girmiyo sanki. önceden ilk çalıstıgında devir otomatk 1500 lerde tutardı ısınınca düşerdi şimdi sogukken bunu yapmıyo ama ısındıktan sonra kısa durmalarda rolantiyi yuksek tutuyo. rolanti problemi var ama daha anlayan usta denk getiremedm

otomatik jikle sorunlu gibi geldi bana , yanlız herkesin yanıldığı bir nokta var bu tip bölümler diğer aksamalarıda etkiler bir baktır jikleye.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hemen hava akış,felan diyenlere bakma.Soğukken stop etmesinin sebebi soğuk hava müşürü olabilir,rolantide dalgalanma ise iyi bir ustaya bakar.Yani hava alan bir yer varmı bu önemli,ondan sonra rolanti motoru

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

biyerle konuştm rolanti ayarlayan şey bozuksa değiştirilmesi gerekebilir diyo. yalnz o tek mi değişiyo yoksa gaz kelebeginin oldugu parça tamamıımı değişiyo bakarız dedi. bu konuda bir fikri olan varmıdır eğer değiştirmek zorunda kalırsam?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

boğaz kelebeği arızası ayrıdır.rolantzl motoru ayrıdır.ayrı sorunlar.Ustaya baktırırken ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.