Jump to content

Mazda RX-8 Radyatör Işığı

teggy
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bir süredir motor soğukken ilk çalıştırmada göstergelerde radyatör ışığı yanıyor ve 10 saniye kadar yanık kalıyor... Sensör arızası olabileceğini düşündüm. Kronik arızalardan birisiymiş sanırım. Ancak soğutma sıvısını kontrol ettiğimde de biraz azalmış gibi geldi gözüme. Ne olur ne olmaz diye biraz üzerine ekleyeyim de sensörden olup olmadığını anlayayım dedim.

FL-22 adıyla mazdanın kendi araçlarına koyduğu ve radyatör kapağının üzerinde de koca koca FL-22 yazan önceden hazırlanmış antifrizi servislere sordum. "Öyle bi kod yok, biz normal antifriz koyuyoruz" cevabından başka bir şey alamadım. Şimdi antrifiz eklemek istesem ekleyemiyorum çünkü piyasadaki antrifizlerin içeriği muhtemelen aynı olmayacak, bu bir...

Yabancı forumlarda bulduğum kadarıyla FL-22 içeriği:  Ethylene Glycol (107-21-1), Water (7732-18-5), Diethylene Glycol (111-46-6), Potassium Hydroxide (1310-58-3), Proprietary Inhibitors (NJTSRN 217).

Radyatöre girmemesi gereken sıvılar: DO NOT USE coolants containing: Alcohol, methanol, borate, or silicates

FL-22 nin bir özelliği de uzun ömürlü olması, 100.000 km de bir değişim gerekiyor diğer antifrizlerden farklı olarak...

Servislere güvenim 0'ın altında, görünen o ki antrifizin orjinalini getirmektense burada varille alıp millete çakmak daha karlı...FL-22 bulunmadığı için ne olduğu belli olmayan bir antifriz ekleyip ikisini karıştırma şansım da yok...

Aynı sensör arızasıyla karşılaşan oldu mu acaba? rx-8 olması şart değil, diğer modellerde de muhtemelen aynı sensörler kullanılıyordur. FL-22 de aynı şekilde tüm mazdalarda kullanılıyor bildiğim kadarıyla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Aynı sorun birkaç aydır bende de var. Kırmızı radyatör ışığı yanıyor ve bir süre sonra sönebiliyor. Ancak benim radyatör gerçekten su sızdırıyor, cunku bir gün liftte araç kalktığında radyatör sağ alt köşesinden hafif sızıntıyı tamircimle birlikte gördük.

O sayede 1000-2000 km'de radyatör suyunu bir miktar eksiltti, eklemem gerekti. Benim radyatördeki kaçağı önledikten sonra ışığın yanmayacağını tahmin ediyorum. Ancak RX-8'lerde o ışığın sensör hatası sebebiyle yandığını söyleyen birçok kullanıcı da var, sizin durumda onun gibi olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arızanın sensörden olup olmadığını şu şekidle test edebilirsiniz. Örneğin giderken ışık yandıysa vitesi boşa alın devir en alta inince ışık anında sönüyorsa bilinki sensörden kaynaklı.

Normalde yurt dışında sadece sensörü değiştiriyor servisler ve problem bitiyor ancak bizde komple bidonla beraber değiştirdikleri için gereksiz bir masraf çıkıyor.

Kronik bir arıza bu o yüzden pek problem etmeye gerek yok. Kaçak kuçuk yoksa pek umursamayabilirsiniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre, tanışma mesajında 2013'ten beri RX-8 sahibi olduğunu yazmıştın. Bu kadar kısa sürede RX-8'in varını yoğunu öğrenmişsin. Bravo gerçekten. RX-8'den önce hangi araçları kullandın? Mazda'yla tanışman RX-8 sayesinde mi oldu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre, tanışma mesajında 2013'ten beri RX-8 sahibi olduğunu yazmıştın. Bu kadar kısa sürede RX-8'in varını yoğunu öğrenmişsin. Bravo gerçekten. RX-8'den önce hangi araçları kullandın? Mazda'yla tanışman RX-8 sayesinde mi oldu?

Valla açıkçası RX-8 biraz nazlı bir araç olduğu için baya araştırma yapıyorum özellikle yurt dışı forumlarda. Gerek parçalar olsun gerek motor la ilgili yapılması gerekenler olsun tek tek araştırıyorum. Şu an hali hazırda bir de ford focus darkline ım var 2004 model. Ondan öncede ford festiva kullanmıştım ama onları aile sayesinde elde etmiştim.

RX-8 imi kendim aldım hala ödüyorum borcunu :) Kendin alınca daha bir kıymetli olur her parçasını öğrenmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

FL-22'yi bilen benim bildiğim 2 adet servis var bununla ilgili MAZDA-TR ye şikayette de bulunmuştum ben zamanında. Istanbul'ta Merser ve EVO servisten tedarik etmek mümkün bu sıvıyı.

Ellerinde bulunmasa bile sipariş ederseniz getirtmeleri mümkün. Bunun dışında ne kullanılır açıkçası araştırmadım bunu. Şahsen benim evde 1 adet yedek bulunuyor ne olur ne olmaz diye =)

Bu sıvı azalma göstermiyor kolay kolay kaçak olmadığı sürece ve 5 yıl ömrü var diye biliyorum. Serviste derecesini ölçürtmeniz yeterli. -28 ile -40 arası bi derecede olması lazım bildiğim kadarı ile .

Kesinlikle su eklememek gerekiyor bu sıvıya özelliği bozuluyor eklenildiği zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

bendede var bu sensor sorunu... mersere gosterdım sıkıntı olmaz dedıler.. ellerınde yoktu degıstıremedım.. ama sadece sensoru degıl tum su deposunu degısıceklermıs.. bıde evoya sorayım dedım evoda vardı..400 kusur lıra dedıler.. ama karbratore zarar verebılıyoruz falan dedıler... ee dedım karbratore zarar verırsenız ne olacak , onuda degısmemız gerekıyor dedıleronunda fıyatı1000-1500 tl arası bısı dedıler... guvenemeyıp degıstırmedım :)) sımdı her yola cıktıgımda bakıyorum... bır eksıklık varmı dıye... hıc eksıltmedi fl22 yı.. sanırım sıkıntı yok dıye kullnıyorum :) yokmu bunun baska cozumu??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendede var bu sensor sorunu... mersere gosterdım sıkıntı olmaz dedıler.. ellerınde yoktu degıstıremedım.. ama sadece sensoru degıl tum su deposunu degısıceklermıs.. bıde evoya sorayım dedım evoda vardı..400 kusur lıra dedıler.. ama karbratore zarar verebılıyoruz falan dedıler... ee dedım karbratore zarar verırsenız ne olacak , onuda degısmemız gerekıyor dedıleronunda fıyatı1000-1500 tl arası bısı dedıler... guvenemeyıp degıstırmedım :)) sımdı her yola cıktıgımda bakıyorum... bır eksıklık varmı dıye... hıc eksıltmedi fl22 yı.. sanırım sıkıntı yok dıye kullnıyorum :) yokmu bunun baska cozumu??

Aynı durumda ben olsam su deposunu kendim değiştirirdim. Senin mazparts.com'da o parça $80 fakat US Postal Service kargo tutarı $71.75 ve $5.50 kadar US Tax ile  450-480TL arası birşeye geliyor ki evo 'nun verdiği 400 küsür fiyat daha önce bahsettiğim fiyatların Internetle kafa kafaya hatta aşağısında olma durumunda kalıyor. Yani aynı durumda ben olsam, Bursa'daki İnallar'a gidip o parçanın sip verirdim 3 hafta içinde gelir alırdım kafam rahat olurdu. Bu arada orada karbüratör dediğin şey radyatör olmasın, su tankı değişirken olsa olsa radyatöre zarar verilir, karbüratöre zarar verme ihtimali alakasız görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abı radyatordu sanrıım ben yanlıs hatırlıyor olabılırım.. ıste su deposunun baglı oldugu yerden cıkarırken sorun olabılıyor dedıler.. bazen sertlesıyor katılaşmıs oluyor cıkrırken radyatorü çatlatabılıyoruz falan dedıler ve bu olay gerceklesırse bu problemde benım oluyormus ve onuda degsıtırıp ucretını alıyoruz dedıler... yuzde 10 ıhtımalmıs ama olabılecegını soyledıler :) bende rıske gırmedım..

ben nasıl degıstırıcem abı :) deneyımım yok aracımıda kendı deneme tahtam olarak kullanmak ıstemıyorum :) sadece ısın ehlı bırınden bırkackez gorursem sonra bu ıslemlerı kendım yapmak ıcın goze alabılırım sanırım :) yoksa benı ogrencın olarak kabul mu edıyosun abi :D beraber degıstırelım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2003-2012 arasında satılan 193bin RX-8'in 73bini ABD, 26bini İngiltere'de satıldı yani RX-8 'le ilgili hemen her makale, resim, forum, video bu ülkelerdeki sitelerde mevcut. Ben de herşeyi oradan öğrendim, örneğin bir önceki konuda bahsettiğim ön far  sökme, far camı  çıkarımayı UTube'taki videolar ve RX8club.com'daki tutorial gönderilere bakarak öğrendim.

RX-8 radyatörü değiştirme konusu Google'da 1,5 Milyon+ sonuç dönüyor.

https://www.google.com.tr/search?q=rx-8+radiator+replacement

Radyatör değil su haznesi ise coolant tank yazıp bakacaksın, nitekim onunda videoları var. Kelimelerin İngilizce'lerini de Google veya Google Translate gibi sitelerden araştırarak bulabilirsin. Tekrar hatırlatayım:  Bursa'da Türkiye'nin en ünlü RX-8 ustası Orhan Usta bulunuyor, benimle aynı şehirde fakat onun yanına birşey sormaya veya görmeye gitmememe gerek kalmadı, cunku yaptığı herşeyi Internette cok daha ayrıntılı şekilde gösteren binlerce kaynak var boş zamanlarımda onlara bakarak sorunları hallettim. Bu açıdan kendi kendimin öğrencisi oldum, Orhan Usta'yla gerçek hayatta karşılaşşam ve RX-8 konusundaki pratik bilgimi görse ve merak edip "sen kimden öğrendin bunları" diye sorsa cevabım "kimseden" olurdu .) Çünkü başka bir örnek vermek gerekirse youtube'taki videolar altındaki yorumlardan dahi değişik yeni şeyler görüp öğrenebiliyorum, youtube yorumlarını bilirsin coğu anonim kullanıcı, kim oldukları belli bile değil  .)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

arkadaşlar yanan ışık ,yedek bidonda bulunan sensörden ,herkesin bildiği gibi.tabi bozuk olma olasılığıda var.fl22 kullanılmamıssa sensörün uç kısmında kireç veya tortu tabakası oluşuyor buda okumasını imkansız hale getiriyor ve zaman zaman ışık yanıp sönüyor. bu iyi olasılık

eğer aracınızda fl 22 kullanmıyorsanız ( ki bu rx motor için bir felaket ) .kullandıgınız diğer kimyasallar,mutlaka ama mutlaka içerde bir tahribata yol açıyor. (motor içi). 

aracınızda çatlak patlak hortumlarda kelepçelerde sızıntı yoksa ve zaman zaman azda olsa su eksiltiyorsa,buda pek iyiye işaret değil.bu yüzdende içerdeki ışık ikaz edecektir

RX8 kullanıcılarına önerim .kesinlikle ama kesinlikle FL22 nin haricinde her hangi bir şey kullanmamaları .FL22 saf olarak kullanılmalı, FL22 ye su ilave ettiğinizde ,antifriz özelliğini kaybetmiyor,kullandığınız su oranında ,donma derecesi değişiyor sadece. bunda zaten bir sorun yok,ama asıl sorun FLL22 diğer antifrizlerden farkı içinde pas önleyici kimyasalın bulunması.

bir kutu (5lt) fl22 nin içerisine bir bardak su eklerseniz,bu pas önleyici özelliği yok oluyor.dolaysıyla içerde uzun vadede ciddi sorunlara yol açacak tahribatta başlamış olu

DSCN1011.JPG

DSCN1015.JPG

DSCN1019.JPG

DSCN1020.JPG

DSCN1024.JPG

DSCN1025.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sensörü temizleme yada sadece sensörü değiştirme olasılığı var mı acaba mesela benim araç da  uzun süre sabit hızda gidince düşük devirdi mesela 4. vites 100 km hızla 5 dk gideyim yanıyor vites büyütüyorum hızı artırıyorum sönüyor nedir acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sensörü temizleye bilirsin tabiki. ama yedek bidonu sökmen lazım. üstte iki civatası var.hortumları cıkartırsan  iş tamamdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...