Jump to content

Mazda 3 İçin En Uygun Lastik

İlhan
 Paylaş

Mazda 3 İçin En Uygun Lastik Seçimi Anketi  

78 oy

1. 1. Mazda 3 İçin En Uygun Lastik Seçimi Anketi

• Yokohama C-Drive 2 (AC02)
      10
    • Bridgestone Er-300 Turanza
      5
    • Michelin Primacy 3
      29
    • Continental Conti Premium Contact 2
      11
    • Diğer
      17

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar uzun vadede herkese ihtiyaç olabilecek, bir anket hazırlamak istedim. Özellikle benim gibi kararsızlar için, bir nebze iş görür umarım.

Lastik deyip geçmemek lazım, otomobilimizi yola bağlayan tek unsur. Ve her geçen gün otomobil teknoloji geliştiği gibi, lastik teknolojiside gelişmektedir.

Yeni yasa ile geçilen, lastiklerdeki zorunlu etiket uygulaması, biz tüketicileri biraz olsun bilinçlendirdi.

Yukarıda Mazda 3 otomobillerimiz için lastik seçenekleri belirledim. Bir lastik tercih ederken bir takım kriterlere dikkat ediyoruz.

Yakıt ekonomisi

Islak ve kuru zemin performansı

Ses Konforu

Fiyatı

Sağlamlığı (Kısa ömür, çabuk aşınma, çabuk deforme, balon yapması.vs.)

Genelde bu saydığım kriterlere göre lastik tercihini yapıyoruz. Sizin seçiminiz nedir ?

Dileyen arkadaşlar seçimi sonrası, açıklama da belirtirse daha aydınlatıcı olur.

Anketteki diğer seçeneğine oy veren arkadaşlar, konuda marka model ve açıklama belirtmesini rica edeceğim.

Umarım herkes için faydalı bir anket olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Michelin Energy Saver çünkü  B-B etiketli ve makul fiyatlarda...

Michelin Energy Saver'ı ankete koyup, koymamakta tereddüt ettim. Primacy modeli koyunca, onu eledim. Energy Saver desen yenilemesine gitti, yeni modelin adı Energ Saver Plus (+) şeklinde geçiyor.

Dediğin gibi yakıt ekonomisi iyi ama, ıslak zemin performansı bir çok kişiden duyduğum yetersizdi. İlk kalkışlarda patinaj ve ani frenlerde kayma şikayetleri duymuştum.

Yeni desende bunları yenmiş olabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

primacy 3 energy saver'a göre daha yumuşak bir lastik.daha konforlu ve ıslak zemin tutuşu daha iyi bir lastik.diğer lastiklere göre de yakıt tasarrufu sağlıyor ayrıca.geçen bir konuda primacy hp yazmışım affola.primacy 3 almıştım ben :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kış için Hebsiorada dan 2012 42 hafta üretim tarihli 4 Nokian WR2 lastiği 6 taksitle 756 Tl ye aldım.. Üstelik basınç ve diş derinliği digital olarak ölçen cihaz hediyesiyle birlikte. Ellerinde 91 H kalmadığı için 94 V XL göndermişler, bu da kaymağı oldu. Kargosu hem hızlı hem bedava buda çileği. Çok memnunum, hatta şu anda Uludağdayım. Buraya çıkarken yer yer kar ve buz vardı, virajlarda tırmanırken sanki raylar üzerinde gidiyormuşum gibi hissettirdi. Fren mesafesi, tutuşu, su tahliyesi, fiyatı , sessizliği,yakıtından (ankara merzifon gidiş geliş artı 100 km şehir içi dahil 782 km 3 kişi bagaj ağzına kadar dolu sakin kullanımla benzin ve lpg tüketimim toplam 163 Tl.) çok memnunum. Sırf bu yüzden bu markaya güvenimden dolayı, ihtiyacım olmadığını düşündüğüm halde Nokian yazlık serilesini düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada aracı aldığımda üstünde fabrika çıkışlı Toyo lar vardı, durumları iyi diş derinlikleri de güzel çatlak patlakta yok,toplam 27000 km yapmışlar. Bence değiştirmeye gerek yok ama inceden bir kaşıntı var, fikirlerinizi alabilirmiyim? Teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada aracı aldığımda üstünde fabrika çıkışlı Toyo lar vardı, durumları iyi diş derinlikleri de güzel çatlak patlakta yok,toplam 27000 km yapmışlar. Bence değiştirmeye gerek yok ama inceden bir kaşıntı var, fikirlerinizi alabilirmiyim? Teşekkürler şimdiden.

Aracınız 2010, Üzerindeki lastiklerde muhtemelen 2010'dur. 4.Yılına girmiş lastik. Bir Lastiğin ömrüde zaten o kadar. Toyo'ların yüzeyindeki tırnak/dişleri kolay kolay erimiyor. Fakat lastikte deforme, kuruma ve kılcal çatlamalar başlıyor. Bende de Toyo var 40 bin km yaptım, ve bir an önce değiştirmem lazım aslında. O yüzden az km yapmış olmanıza aldanmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiği değiştirmek için çatlayıp patlamasını  beklemeyin, sertleşip tadı kaçtıysa hemen değiştirin derim, arabadan aldığınız keyif artar ve bence bu da lastiklerin erken değişim maliyetine değer...

Benzinli Mazda3 ile dizel arasında lastik seçim farkı olabilir... Dizeller daha performanslı lastikleri tercih edebilir yüksek güç ve torkdan sebep...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiği değiştirmek için çatlayıp patlamasını  beklemeyin, sertleşip tadı kaçtıysa hemen değiştirin derim, arabadan aldığınız keyif artar ve bence bu da lastiklerin erken değişim maliyetine değer...

Benzinli Mazda3 ile dizel arasında lastik seçim farkı olabilir... Dizeller daha performanslı lastikleri tercih edebilir yüksek güç ve torkdan sebep...

Kesinlikle sana katılıyorum Emre..Tork yüksek olduğu için, ilk kalkışlar da filan farklı oluyor. Continental güzel hoş ama fiyatı diğerlerine göre yüksek. Primacy 3 içinde çok olumlu şeyler var, tek olumsuz yön balon yapma riski, yanak zayıflığı. Yokohama C-Drive 2 içinde olumlu yorumlar oldukça fazla, olumsuz yönü ömrünün diğerlerine göre kısa olduğu yönünde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle sana katılıyorum Emre..Tork yüksek olduğu için, ilk kalkışlar da filan farklı oluyor. Continental güzel hoş ama fiyatı diğerlerine göre yüksek. Primacy 3 içinde çok olumlu şeyler var, tek olumsuz yön balon yapma riski, yanak zayıflığı. Yokohama C-Drive 2 içinde olumlu yorumlar oldukça fazla, olumsuz yönü ömrünün diğerlerine göre kısa olduğu yönünde.

Kalite olarak iyisi hangisi acaba. En iyisi hangisi ise onu almak mantıklı bence, diğerleriyle fiyat farkı elbette ki olacaktır ama fahiş bir farklılık yoksa tercihin en kalitelisi olması gerekir diye düşünüyorum. Takımında 200 tl fark mı var, biraz önce gözümün önünde kaza yapan aracın lastikleri daha kaliteli olsaydı bu kazanın olmaması muhtemeldi. Allahtan kimsenin canı yanmadı. Kaskosu da yok, babasını oğluna yaptırsa bu arabayı en az 1000 tl tutar. Gerçi adı kaza bunun ne olacağını Allah tan başka kimse bilemez ama tetbir kuldan takdir Allah tan. En azından vicdanen rahat olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyılız bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

C Drive 2' nin ömrü hakkında yorum yapamam fakat yokohama aspec' leri 6,5 yıl kullandım. 100 bin km yol yaptım. Zaten onun sağlamlığından yola çıkarak C drive 2 aldım. Ömrünün çok kısa olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Dün İşten 1 saat erken çıkarak, Toyo lastiklerimi değiştirdim. Michelin Primacy 3 205/55/16 91V aldım. 190.-TL Kdv dahil. Toplamda 760.-TL lastikler, 20.-TL'de siboplar tuttu, toplamda 780.-TL'ye mal oldu. Gebze'de şirketimizin çalıştığı firma Aydemir Otomotiv Michelin bayisinden gerçekleştirdim alışverişimi.

Aslında gönlümde Yokohama C-Drive 2 vardı, ama Gebze'de bana yakın bayi bulamadım. Hal böyle olunca da aklımdaki 2.lastiğe yöneldim.

Dün ve bu gün otoyolda ve şehir içi kullanımım oldu. Dünde bu günde yağmur vardı. İlk izlenimim Toyo'lara göre bariz şekilde daha sessiz bir lastik. Toyo'larla yağmurlu havada, lastikten gelen sudan geçiş sesi, çok geliyordu içeri. Zaman zaman cam açıkmış ta, ses o yüzden çok geliyormuş gibi oluyordu. Özellikle şehir içi yavaş kullanımda faşur, fuşur.. çok ses geliyordu. Primacy 3'de, bu ses oldukça az durumda.

Henüz yol ıslak/kuru zemin yol tutuşu ile ilgili bir yorum yapmam çok sağlıklı olmaz. Bunu ilerleyen günlerde paylaşırım. İlk doğruluğuna güvendiğim şeyi paylaştım...Oda sessiz oluşu.

Arkadaşlar "Lastik tercihi" konusuna yazmıştım buraya da kopyaladım aynı mesajı. Henüz Primacy 3 En uygun lastik, iyi lastik-Kötü lastik vs. demek için bana göre daha çok erken.

İlerleyen günlerde izlenimlerimi paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün İşten 1 saat erken çıkarak, Toyo lastiklerimi değiştirdim. Michelin Primacy 3 205/55/16 91V aldım. 190.-TL Kdv dahil. Toplamda 760.-TL lastikler, 20.-TL'de siboplar tuttu, toplamda 780.-TL'ye mal oldu. Gebze'de şirketimizin çalıştığı firma Aydemir Otomotiv Michelin bayisinden gerçekleştirdim alışverişimi. :)

Aslında gönlümde Yokohama C-Drive 2 vardı, ama Gebze'de bana yakın bayi bulamadım. Hal böyle olunca da aklımdaki 2.lastiğe yöneldim.

Dün ve bu gün otoyolda ve şehir içi kullanımım oldu. Dünde bu günde yağmur vardı. İlk izlenimim Toyo'lara göre bariz şekilde daha sessiz bir lastik. Toyo'larla yağmurlu havada, lastikten gelen sudan geçiş sesi, çok geliyordu içeri. Zaman zaman cam açıkmış ta, ses o yüzden çok geliyormuş gibi oluyordu. Özellikle şehir içi yavaş kullanımda faşur, fuşur.. çok ses geliyordu. Primacy 3'de, bu ses oldukça az durumda.

Henüz yol ıslak/kuru zemin yol tutuşu ile ilgili bir yorum yapmam çok sağlıklı olmaz. Bunu ilerleyen günlerde paylaşırım. İlk doğruluğuna güvendiğim şeyi paylaştım...Oda sessiz oluşu.

Arkadaşlar "Lastik tercihi" konusuna yazmıştım buraya da kopyaladım aynı mesajı. Henüz Primacy 3 En uygun lastik, iyi lastik-Kötü lastik vs. demek için bana göre daha çok erken.

İlerleyen günlerde izlenimlerimi paylaşırım.

İlhan bey nasıl memnun musunuz lastiklerden, yavaş yavaş lastikler hakkında bir fikriniz oluşmuştur sanırım. Aceleciliğimi ve merakımı mazur görün lütfen, ben bir türlü karar veremedim. Maaşı almışken bu işi de aradan çıkarmak istiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 1 yıldır  , Petlasın ürettiği  Starmaxx 205-55-16  ebatında lastik kullanıyorum tanesini 125 TL'den aldım gerek ses gerekse tutunma olarak  çok memnunum.

Fiyatına göre kaliteli yerli malı lastik.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 1 yıldır  , Petlasın ürettiği  Starmaxx 205-55-16  ebatında lastik kullanıyorum tanesini 125 TL'den aldım gerek ses gerekse tutunma olarak  çok memnunum.

Fiyatına göre kaliteli yerli malı lastik.

Reklamlarda gördükçe merak ediyordum... Vermiş olduğun bilgi ve tecrübe için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazları Michellin primacy 3 kullanıyorum, önceden üstünde Pirelli vardı ; bariz ses azalması düzgün bir yol tutuşu kazandığımı düşünüyorum.Haziran 2012 de 4 ünü 800 tl ye aldım 40 tl de benzin çeki vermişlerdi. Kış lastiklerim 2009 model Bridgestone Lm 32; karda yol tutuşları fena değil ama michellin olsa heralde daha rahat olabilirdim. :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...