Jump to content

2013 Yılı Binek Otomobil Satış Rakamları

emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) raporuna göre, 2013 yılı Ocak ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2012 yılının ocak ayına göre yüzde 20,23 artarak 35 bin 523 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,57 artarak 25 bin 835 adete ulaştı. Geçen yılın ocak ayında ise otomobil satışı 21 bin 77 adet olmuştu.

2013 yılı ocak ayında dizel otomobil satışlarının payı yüzde 58,0, otomatik şanzımanlı araçların payı ise yüzde 37,0 oldu.

Ocak ayında otomobil pazarı segment dağılımının yüzde 85,4'ü vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlardan oluştu.

Kasa tiplerine göre ise en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 42 ile (10.998 adet) Sedan otomobiller oldu.

2013 yılında markalara göre ocak ayı binek ve hafif ticari araç satışları şöyle gerçekleşti:

http://www.odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/555/2013%20RS%20ocak.pdf

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 206
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

23

• emregc

35

• domestos

23

• EgeG

23

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Kabullenilmeyecek rakamlar yine biz mazda kullanıcılarının gözüne sokulmuş maalesef !!

Mini 65

Proton 30

Subaru 34

Tata 54

Mitsubishi 60

Geely 36

Cherry 32

Peki Mazda satış rakamı ne?

Bu saydığım markaların altında olan 27

Biz buradan ne yazsak boş biliyorum ama yazmadan da duramıyorum, üzülüyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herşey yeni mazda 6'ya endekslenmiş durumda. yeni mazda 6 gelince satış patlaması yaşarız arkadaşlar. toplamda 30'u geçeceğimize inanıyorum ben:)))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Varsa yoksa VW. Üzücü durum tabi ama 56 bin liraya SIFIR pasat alıyolar. İstediği kadar boş olsun donanımsal olarak.1.5 dizel motor (şehir efsanesi değilse, birkaç yazı okudum ama halen acaba diyorum) gelmediği sürece.

Ben yolda mazda gördümmü korna çalasım geliyo yaw. Selam, sende mi benim gibi yalnızsın demek için. :'(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012 yılında dizel araç satış ortalaması %58,7 iken otomatik şanzımanlı araç satış ortalaması % 36,2 olarak gerçekleşti. 2013 Ocak ayına baktığımızda otomatik şanzımanlı araçların satışında geçen yıla oranla  % 0,8 artış, dizel araç satışında % 0,7 düşüş olduğu gözlenmekte.

Mazda , 2012 Ocak ayında  100 adet binek otomobil satmıştı, bu sene 27 adet satmış... Ülkemizdeki otomobil satışları bu yıl Ocak ayında geçen yılın Ocak ayına oranla %22,57 artmışken Mazda'nın satışlarında %73 düşüş gerçekleşmiş.

Bunun nedeni, Japon yenindeki düşüş, Laurens Van Der Acker'in Renoya transferi , Suriye'deki iç savaş ve Chavez'in sağlık durumu olabilir  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merak etmeyin; Genel Müdürümüz hemen bugün yarın, bir gazete röportajı patlatır;

-skyactiv motorlu yeni Mazda 6 ile segmente yeni bir soluk getirme iddiasındayız. 2013 sonuna dek, modellerimizde 3.500 adetlik satış hedeflemekteyiz. Reklam bütçesi de oluşturduk, sene ortası olmasına rağmen hızlı bir giriş yapacağız. 2014 ortalarında gelecek skyactiv-d motorlu yeni Mazda 3 ile sektörde ilk 10'a yükselme hedefindeyiz.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merak etmeyin; Genel Müdürümüz hemen bugün yarın, bir gazete röportajı patlatır;

-skyactiv motorlu yeni Mazda 6 ile segmente yeni bir soluk getirme iddiasındayız. 2013 sonuna dek, modellerimizde 3.500 adetlik satış hedeflemekteyiz. Reklam bütçesi de oluşturduk, sene ortası olmasına rağmen hızlı bir giriş yapacağız. 2014 ortalarında gelecek skyactiv-d motorlu yeni Mazda 3 ile sektörde ilk 10'a yükselme hedefindeyiz.

:)

Mazda Türkiye kurulduğunda genel müdür ilk röportajında bu günlerin satış rakamlarını sanki vermişti...

"ucuz fiyata araba satan marka olmayacağız" diyerek.

Her zaman vardır bir bildikleri diye düşünüyorum hep ama böyle diye diye de Mazda ülkemizden çekilip gidecek gibi de geliyor bana...

Maazallah !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

önemli değil  arkadaş...90 model mazdalar etrafta var.tam 23 yıllık arabalar...hala trafikteler...zonguldakta 5 tane 90-94 hb 323 gördüm bugün...zonguldakta devrekte mazda 2 kendim hariç görmedim...millet arabaya bakıyor yolda...bilmiyorlar ki...gözümü kırpmadan mazda 2 aldım...hem de sıfır...28 ocakta otobandaydım.zonguldak yolu...140 -160 arası geldim.yaktığım yakıt 9.8 lt.bu arabanın yol tutuşunu bilmeyenler elbette almazlar.kozlu yolunda 80 - 90 ile giderken ani direksiyon hareketleri yaptım.bırak dengeyi bozmayı,arka tarafı dahi atmadı...hyundai getz in içine bakın...toyota nın içine bakın,audi ve citroen hariç mazdanın ne kadar başarılı olduğunu anlarsınız...ama mazda 2 ye japon clio su diyen, arabadan anlayamayan insanların yorumları elbette dikkate alınmamalıdır...bindikleri arabanın videolarını izlemeyen,çarpışma testlerini izlemeyenler fanatiklik yapmasınlar...adamlar biz araba yapıyoruz diyorlar.bilen varsa alsın.çok satma gibi bir dertleri yok.biz ''adam gibi araba yaparız ve de adam gibi satarız''bizden dönek tüccar zihniyeti beklemeyin diyorlar...satılmassa satılmasın...gücüm yetseydi mazda 3 alırdım ama olmadı...bir sonraki hedefim elbette mazda 3 olacaktır,ömrüm olursa...bu arada arabanın arkasına : mazda is life : yazdırdım.güzel oldu...selamlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012 yılında dizel araç satış ortalaması %58,7 iken otomatik şanzımanlı araç satış ortalaması % 36,2 olarak gerçekleşti. 2013 Ocak ayına baktığımızda otomatik şanzımanlı araçların satışında geçen yıla oranla  % 0,8 artış, dizel araç satışında % 0,7 düşüş olduğu gözlenmekte.

Mazda , 2012 Ocak ayında  100 adet binek otomobil satmıştı, bu sene 27 adet satmış... Ülkemizdeki otomobil satışları bu yıl Ocak ayında geçen yılın Ocak ayına oranla %22,57 artmışken Mazda'nın satışlarında %73 düşüş gerçekleşmiş.

Bunun nedeni, Japon yenindeki düşüş, Laurens Van Der Acker'in Renoya transferi , Suriye'deki iç savaş ve Chavez'in sağlık durumu olabilir  :)

Bence kesin Ahmedinejadın; "Uzaya gidecek ilk İranlı olmak istiyorum" Beyanıyla alakalıdır diyorum.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Satışların %73 düşmesinin sebebi RX-8'in üretiminin durması.... Eğer devam ediyor olsaydı satış düşüşü % 50'den fazla olmazdı!

Mazda şöyle bir dizel rotary üretip tüm modellere koysa arka arkaya 2 patlama sesi gelir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 6'da bence çok satmayacak! 2.0 ve üzeri motorla giriş yaptığından TR'de vergi olayı durumu kopartıyor. aynı sınıftaki neredeyse tüm araçlarda küçük motorlu dizel ve benzinli araçlar var. Bu sebeple de Mazda TR'de çok satış beklemesin ne yazıkki. Ha bu duruma ben seviniyorum, çünkü ikinci ele düştüğünde fiyatlar makul olabiliyor ve alım düşünebiliyorum. 2.0 ya da 2.2'lik Skyactive yerine mazda3'te kullanılan 110 HP'lik dizel motoru geliştirip 130-140 HP'lere çıkartıp (ya da daha fazlasına) eski kasa ve yeni kasada kullansalar satış rakamları TR gibi vergisi yüksek ülkelerde satış patlaması yapacağına eminim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdanın web sayfasına göre 27 bayi var. Ortalama bayi başına 1 adet araç düşer ki sıfır adet araç satan bayilerde vardır.Sadece servis gelirleriyle bu çarkı nasıl döndürüyorlar. Ya da farklı bir marka ile ortak çalışıyorlar sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdanın web sayfasına göre 27 bayi var. Ortalama bayi başına 1 adet araç düşer ki sıfır adet araç satan bayilerde vardır.Sadece servis gelirleriyle bu çarkı nasıl döndürüyorlar. Ya da farklı bir marka ile ortak çalışıyorlar sanırım.

Tek marka olarak Mazda ile çalışan bayi ben gönmedim ya da azınlıktalar, başka bir markanın bayiliğini yapan firmalar galiba ek iş veya hobi !! olarak Mazda bayiliğini de sürdürüyorlar...

8-10 Mazda bayisi gördüm ve hepsi ana marka olarak başka bayilik yapıyor ikinci planda da mazda bayiliğini yürütüyorlar...

Yoksa; bu çarkın bu rakamlar ile dönmesi çok zor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...