altair

Stop lambalarına giren su

Bir süredir dikkatimi çeken ancak işlerim nedeniyle üzerine düşmediğim bir konu var. Aracımın bagaj kapağında kalan stop lambaları bölümüne az miktarda su girmiş veya yoğuşma nedeniyle birikmiş. Bu da gündüz gece sıcaklık farkından dolayı stop lambaları dış plastiğinde buğulanma yapıyor. Hadi buğulanmayı geçtim zamanla donanımda, tesisat üzerinde bir arızaya da sebep verebilir. Benim tahminim, lamba kapak fitillerinde bir aşınma olduğu ancak başına daha önce benzer bir olay gelen arkadaşlardan ya da konuyla ilgili tavsiyesi olanlardan yardım bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar. Aynı dertten ben de muzdariptim. Birkaç forumda okudum. Gittim en kalitelisinden bir siyah silikon aldım.  Önce camını söküp, sonra eskiyen jonta yerlerine silikon sıkacaktım. Taki stop lambalarını yerinden çıkarana kadar.

Hiç gerek yokmuş. 2009 senesinde üretilmiş bir arabanın, üstelik mazdanın, kalitesiz bir conta malzemesi kullanacağını düşünmek gereksizmiş.

Olay tamamen tasarım hatasından kaynaklı 8:)

mazdastop.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Yukarda görülen ve aşağı doğrı giden kırmızı şeritler arkadaki taban plastiğine 3-4 diş ile sabitlenmiş. Fakat ne hikmetse bu dişler aşşağıdaki gibi hiçbir şekilde yukardan gelen suya karşı izole edilmemiş.

mazdastop2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ben bu dişlerin dibine iyice silikon sıkarak izole ettim. Sanırım ilk başlarda içinde kalan sudan olsa gerek bir kaç gün yine buğulu kaldı, ama zaten lambada başparmak genişliğinde bir havalandırma deliği var. Her sabah dikkat ediyorum, şimdilik bir sıkıntı yok...:nazar:

Lambaları yerinden çıkarmak ta çok kolay. İnce uçlu ve kendisi de ince bir bıçak ile bagaj kapağı pullarını çıkarın.  Zaten lambalar, bagaj kapağına iki tane vida ile tutturulmuş vaziyette.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mazdaların kronik bir sorunu bu 2009 mazda3 ümde yaşadım bu sorunu ilk olarak servise gittiğimde aracım yeniydi o yüzden contaları falan değişmedi bende takmadım 2012 mazda3 ümde aynı sorunu tekrar yaşıyorum yapacak takmıyorum bir süre sonra geçiyor zaten

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracımın bakımlarını yetkili servisinden başka bir yere götürmedim bu zamana kadar, bu sebepten servis Mazda merkeze yazı yazdı ve sadık müşteri kontenjanından yararlanmamı sağladı.

Aracım Mazda 6, 2008 model. Garanti kapsamında değişim onaylanmış. Şimdi servise stopun gelmesini bekliyorum. Siz de bir deneyin derim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracımın bakımlarını yetkili servisinden başka bir yere götürmedim bu zamana kadar, bu sebepten servis Mazda merkeze yazı yazdı ve sadık müşteri kontenjanından yararlanmamı sağladı.

Aracım Mazda 6, 2008 model. Garanti kapsamında değişim onaylanmış. Şimdi servise stopun gelmesini bekliyorum. Siz de bir deneyin derim.

Tebrikler, tebrikler, tebrikler. Müşteri için de, satıcı içinde çok güzel hareketler bunlar.

Sadık bir müşteri olarak sizin hakkınızı aramanız çok güzel olduğu gibi. Mazda servisinin de vesile olarak, size bu konuda yardımları. Taktir edilecek türden bir hizmettir.

2008 model, 6 yaşında ki aracın  stop lambasını. Kaç tane otomobil markası, ücretsiz olarak garantiden değiştirir.

Her iki tarafa da bravo diyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışma,  işte budur, tebrikler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1 Hafta önce İzmir'de gece çok şiddetli bir yağmur yağdı , ertesi gün bagaj kapağı üstündeki stopların içinin yoğun şekilde buğulandığını ve su damlacıklarıyla kaplı olduğunu gördüm. Ne yapayım ne edeyim diye düşünürken, sonraki gün baktım hiç bir şey kalmamış, bütün stoplar tertemiz, kupkuru, pırıl pırıl olmuş.

Ayrıca arabayı yıkayınca ve normal yağmurlarda da çok az buğulanma oluyor birkaç saat sonra hemen geçiyor, sadece şiddetli veya uzun süreli yağmurlarda yukarıda yazdığım gibi bir olay oluyor.

Nasıl olsa kendi kendine kuruyup geçiyor geriye hiç bir iz kalmıyor . Kafaya takılacak birşey yok, yıkamadan sonra ve normal yağmurlardan sonra "yarım gün" ,  şiddetli veya uzun süreli yağmurlardan sonrada "1 gün" boyunca içi buğulu ve su damlacıklarıyla kaplı stoplar görmeye alışmak gerekli  :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu sorun benim 2006 mazda 3 ümde oluşmuştu. Fakat çözümü çok basit arkadaşlar. Öncelikle içine su giren stop lambasını yada hangisine su girdiyse yerinden sökün ve içini olabildiğince iyi kurutun. Bu aşamada sabırlı olmanız lazım. Ben ufo karşısında fazla yanaştırmadan 1 saat kadar bekledim. Tam olarak kurumaz ise aynı buğulanmayı kesinlikle tekrar yapar.

Sonraki işleme gelince;

Üzerindeki contayı çıkarın. En yakın otocamcı dan orjinal contasından biraz daha kalın olmak şartıyla (çünkü orjinali ezilmiş oluyor) düz uzun conta alın. Camcı bende 5 lira almıştı. Aldığınız malzemeyi silikon ile stop lambasına yapıştırın ve yerine montajını yapın.

Deforme olupta üzerinden çıkan contayı da ters çevirerek diğer stopta 2 contayı üstüste kullanabilirsiniz. % 100 etkili bir çözümdür.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Su girme sorunu RX-8 lerdede var ne yazıkki ... Ben stopları söküp birleşim yerlerine şeffaf silikon sürdüm elle. Problemi bu şekilde aştım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.