Jump to content

Mazda3 Fren Problemi

moretimetokill
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhabalar,

2010 model otomatik vites Mazda 3 sahibiyim. 3 gün önce arabayı çalıştırıp park yerini değiştirmek istedim. Havanın da etkisiyle motor da oldukça soğuktu ve bu yüzden otomatik olarak rölanti epey yükseldi. Bu sırada park etmek için öndeki arabaya yanaşırken fren hava yaptı ve tutmadı. Öndeki arabaya çarpmama ramak kala durabildim. Motor ısındığında ise bu sorun kalmadı ve fren eskisi gibi tutmaya başladı.

Dün bu sorunu anlatmak için Meb Başayar'a gittim. Bana tüm otomatik Mazda'larda bu sorunun olduğunu ve rölanti düşmeden yola çıkmamam gerektiğini söylediler. Bu ne kadar doğru bir de size sorayım dedim. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sorun bende de oluyor nadiren. Rolantiyi beklemenize gerek yok, çıkmadan önce freni biraz pompalayın, fren yumuşar zaten anlarsınız .

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı şey bendede var bence bu bilerek yapılmış bişey kitapçıktada motor sesi normale dönene kadar aracınızı hareket ettirmeyin gibisinden bir ifade var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makyajlı kasada duymadım . Yeni kasada yapıyor mu acep? Bende son balata degisiminden sonra hiç olmadı .

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisteki  usta duyar duymaz  bu tüm otomatiklerde  var dedi.  bana saçma geldi,  bir de smb'ye  sormayı düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisteki  usta duyar duymaz  bu tüm otomatiklerde  var dedi.  bana saçma geldi,  bir de smb'ye  sormayı düşünüyorum

Ya bilmiyorlarsa bu durumu da; seni yanıltırlarsa ??

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba ayını sorunu zaman zaman bende yaşıyorum.İlk defa 6 saat içinde aracın sıcaklığı 20 derece birden düştükten sonra yaşadım.Bir yıl hiç yapmadı.Sonra ara ara yapıyor.Ama manuel olarak fren tutuyor.Sadece elektrik yardımlı fren desteğinde sorun var.Rölantinin normale dönmesini beklemek her zaman için en iyi seçenek.Serviste dünyadaki arıza kayıtlarına baktık.Böyle bir arıza kaydı yoktu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

2005 Mazda 3 Sport Dynamic model aracım var. Frenlerde son günlerde bir sorun var gibi geliyor. Eskiden dokununca yavaşlayan frenlerde şimdi bir boşluk var gibi. Sıkıntı ne yüzden kaynaklanıyordur ve bana masrafı ne olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Herkese merhaba.

2011 Mazda 3'üm var. Klima açıkken fren tutmuyor. Birkaç defa ciddi kaza tehlikesi atlattım. Resmen takoz gibi oluyor pedal zor durduruyorum. Neresine baktırmalıyım bilen var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, öncelikle bu duruma neyin sebep olduğunu öğrenmek isterdim, fren takoz gibi oldu dediğinize göre stop etmiş durumdaki gibi frende şişme olduğu anlaşılıyor, lakin klima pompasının çalışması nasıl etki ediyor frene tam olarak sebebini kavrayamadım, tahminimce klima devreye girdiğinde fren merkezi işlevini yitiriyor, bunun dışında hiçbir fikrim yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsi geçen soruna , yazılanlardan hiçbirinin sebep olmadığını düşünüyorum, sonuçta hava soğukken oto cikle devreye girer ve ısınnca çıkar, ısınıncaya kadar  hareket etmeyin demesindeki sebep, motorun soğukken zarar görmemesidir, araba çalışır çalışmaz frenler aktif olmalıdır, rölantinin yüksek olmasıyla  frenin tutmamasının alaksı ne ???  dikkat ediniz stop haldeyken basın frene şişsin , hemen çalıştırın ayağının frende iken nasıl yumuşadığını görürsünüz,hareket halindeyken oto viteslerde kimse N ye  alıpta fren yapmaz D de giderken fren yapar yapar,  durunca N ye alır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, öncelikle bu duruma neyin sebep olduğunu öğrenmek isterdim, fren takoz gibi oldu dediğinize göre stop etmiş durumdaki gibi frende şişme olduğu anlaşılıyor, lakin klima pompasının çalışması nasıl etki ediyor frene tam olarak sebebini kavrayamadım, tahminimce klima devreye girdiğinde fren merkezi işlevini yitiriyor, bunun dışında hiçbir fikrim yok.

Teşekkür ederim. Hani araç stop eder de firen 2-3 basmaya şişer ya işte öyle oldu. 2 Defa başıma geldi öndeki araca vuruyordum. Bir daha denemedim zaten camları açıyorum artık korkudan. Hayır uzun yola çıksam çoluk çocuk ne yapacağım bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...