Jump to content

Markalar arası Motor farkları

Guest sistempro
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest sistempro

Merhaba Beyler;

Dün sanayideyken, bir scenic geldi. adam satıyormuş, alan ise baktırmaya getirmiş. araba çok temiz duruyordu. Kaputu açtı adam, bende baktım. benim ustada benim contanın gelmesini beklerken o da inceliyordu. dedim bu renolardan neden çok arıza geliyor. dedi araba değil bunlar. 2012 modelli bir reno bile herhangi bir motor arızasında rektefe isteyebiliyor.

benim anlamadığım, reno olsun pejo olsun, ya da bir mazda olsun. biri 250 - 300 binde bitiyor biri 1 milyonda bitiyor. mazdanın ki çelik yapıda diğerleri demirden mi? ya da şatış politikası mı? ölü bir mazdaya bile biz rahat binebilirken, reno ya da pejo ya kimileri belli bir km'den sonra satıyor, alanında elinde patlıyor... bunun örneklerini çok duydum. ve hala ülkemizde en çok satan arabalardan biri reno. mazdanın reno kadar reklamı olsaydı Allah bilir milletin cebi daha rahat ederdi. bir de mazdanın parçaları pahalı derler ya...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Topal satıcının, kör alıcısı olur diye bir söz vardır, bilmem özetleyebildim mi?

Elindekinin kıymetini bil, sahip olabildiğin en iyisidir, bırak başka markalarla uğraşmayı veya tartışmayı derim.

Sağlıcakla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Beyler;

Dün sanayideyken, bir scenic geldi. adam satıyormuş, alan ise baktırmaya getirmiş. araba çok temiz duruyordu. Kaputu açtı adam, bende baktım. benim ustada benim contanın gelmesini beklerken o da inceliyordu. dedim bu renolardan neden çok arıza geliyor. dedi araba değil bunlar. 2012 modelli bir reno bile herhangi bir motor arızasında rektefe isteyebiliyor.

benim anlamadığım, reno olsun pejo olsun, ya da bir mazda olsun. biri 250 - 300 binde bitiyor biri 1 milyonda bitiyor. mazdanın ki çelik yapıda diğerleri demirden mi? ya da şatış politikası mı? ölü bir mazdaya bile biz rahat binebilirken, reno ya da pejo ya kimileri belli bir km'den sonra satıyor, alanında elinde patlıyor... bunun örneklerini çok duydum. ve hala ülkemizde en çok satan arabalardan biri reno. mazdanın reno kadar reklamı olsaydı Allah bilir milletin cebi daha rahat ederdi. bir de mazdanın parçaları pahalı derler ya...

Benim bu yazdiklarinizdan anladigim su ; Usta en nadir serviste gordugu arabayi sorunsuz bilir.. tabi usta genel bir motor ustasi ise bu.Mazda'da calisan usta zaten nerden bilsin Renault'un, Peugeot'un motorunun kalitesini, arizasini.Bilip de zaten Mazda'da calisiyosa aklina sasarim. Nerde cok is orda cok para nihayetinde ! :) Ayrica "usta" dediginiz adam cevap veremez  Mazda'nin motoru celiktenmi ki diger markalara nazaran daha saglam sorusuna. Adam "usta".. motor ustasi ! MUHENDİS degil.. O cevabi verecek kapasitedeki adamin sanayi de ya da tek markanin motor bolumunu servisinde isi ne.. Gidip farbrikasini mi gormus, muhendisi ile mi tartismis ? Forumda Mazda servisten ,bilgisizliklerinden bahseden arkadaslari okuyorum. O ustalar da ayni.. becerisi ,ogrendigi kadari kadar iste.

Ayrica, bahsettiginiz 2 marka Mazda'dan yuzlerce kat fazla satmis Turkiye'de.. Genele vurup desek ki her 10 Mazda ya da Renault'dan biri ariza cikartiyo.. e tabi ki ustalar daha cok Renault gorecek ! Kac Mazda var ki koca Turkiye'de ? )) Dedemiz,babamiz, akrabamiz ya da komsumuz,binmistir arkadas Renault'a Peugeot'a Opel'e illaki.. Ne yani onlar da zerre akil yoktu da biz Mazda kullaniyoruz diye zeka kupumuyuz ?)) kor satici kor alici demeyelim ona bence sacma ve kaba olur :) Daha once farkli konu altinda da sordum tek bir kisi dahi cevap vermedi! yine soruyorum.. Firsatiniz olsa Mazda'ya mi binersiniz Allah askina.. elinizi vicdaniniza koyun! iste bu yuzden sunmustum ben "GENEL OTOMOBİL FORUMU" olma fikrini.. ama su an itibari ile vazgectim, bu halti yiyemeyiz biz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir sekilde insanlarimizin zihninde yer etmis markalar. Bende reno dan nefret ediyorum fakat kisa surede hic birmarka ariza cikarmaz.su koymayi bile bilmeyen insanlara hangi araci verirsen ver sonuc ayni olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Reno araba değil dedi Zerdüşt.

Halt etmiş!

Benim çevremde onlarca reno var 150bin 170binlerde çalışan. Benim pabucuma anlatsınlar onu.

Haa 100binden 100bine yağ değiştiren necip Türk Milletinin (Pardon Türkiyeli) insanlarım olduğu sürece arızalar kaçınılmaz tabi. 2012 model arabayı servis yerine o ustaya götürüp baktıranda akıllı mı sence?

Milyonlarca, ama iyi okuyun milyonlarca renoya karşılık Türkiyede 50bin tane mazda var mıdır?  Tabii renonun arıza sayısı daha çoktur. Tabi Mazda daha sağlam olur. Önemli olan orantıdır arkadaşım. Valla fanatizmin usta ayağını da görmemiştik şimdi gördük.

Merak ettim,senin o ustan Mazdayı görmüş mü hayatında. Zor.

Geldiysede çoğuna bakamadan geri yollamış yada daha kötü yapıp geri göndermiştir.

Maalesef Sanayideki Mazda görüntüsü böyle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla reno araba, hemde çiçek gibi araba. Arızan var mı? Servis hemen ilgilenip yapıyor ve teslim ediyor.

Görmüyor muyuz Mazda servislerinin halini? Bir Okan var sistemli çalışan. Benim gözümün önünde itirazsız iki kere direksiyonu 3 kezde vites kolunu değiştirdi servis. Hemde tertemizdi parçalar.

Haydi gidin Mazda servisine değiştirtin göreyim sizi. Hadi ikna oldular desem 3 ay parça beklersin.

İşte bu millet bunun için almıyor Mazdayı.

Yani araban dünya ötesi olsa ne oluuuur, olmasa ne olur. Hikaye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba biraz da şans işi. Mazda alıp sorun yaşayan arkadaşlarda var.Dizel Linea' ya 300 bin km dir binipte motorunda hala bir sıkıntısı olmayan arkadaşımda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direk olarak marka kötülemekde mantıklı değil.Ablamda 2006 model dizel Peugeot 206 var.

7 yaşında araba ve bakımları haricinde aracı hiç servise götürmedik. Sonuçta motoruda Mazda dizel ile aynı teknolojiyi paylaşıyor.İç malzemesine yıpranmasına bakıyorum hala yeni gibi duruyor. Bu birazda kullanıcı ile ilgili bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben markaların ve modellerin, sahiplerinden ve bakımsızlığından dolayı ortaya çıkan arızalarından daha çok, alacağım arabanın piyasada çok olmamasına bakıyorum. piyasada çok olan, herkesin aldığı arabaya binmek bana haz vermiyor. farklı olmayı tercih ediyorum, sıradanlığı değil. bu zamana kadar ki bütün arabalarımda bu böyle oldu ve gerçekten çok keyifli arabalardı. hep farklıydı, sıradan kişilerin binmeye cesaret edemeyeceği arabalardı ve hala da öyle. emin olun hiç birinde de sorun ve parça sıkıntısı yaşamadım. yoksa mazda 6 aldığım parayla 1999-2006 golf, megane II, toyota corolla, bmw 3.20 vs vs gibi herkesin bindiği sıradan arabalardan alabilirdim yani...

benim kafada olan adamda zaten arabasına aşık oluyor ve bakıyor. ufak tefek bakım dışında sorun çıkarmıyor. buna rağmen fiyatları daha uygun oluyor. ama aynı paralara alacağım bir megane, focus, bmw, vw vs vs'de masraf çıkarıyor. 13.000 tl'lik hyundai accent crdi'ye 8.500 tl'ye motor yaptıran, sıfır aldığı 60.000 km'deki focus'un cvt şanzumanıyla aylardır uğraşan, vw'nin fsi motorundan illallah diyen, 7 aylık arabayla 3 takla attığı, arabanın önü arkası darmadağın olduğu halde hava yastıkları açılmayan megane II'si olan, focusların kronik arka aks kesmesinden dolayı hayatını kaybeden arkadaşlarım var. bu arkadaşlarımın hepsi şu anda bu markalardan nefret ediyor...

mümkünse benim bindiğim araba piyasada fazla olmasın, servisi'de sıkıntılı olsun. ben kendi aracımın servisiyim zaten...

bu arada dün motor arıza lambasını yaktım bir şeyi denemek için. akşam bağladım laptop'ımı, söndürdüm arıza ışığını. 60 tl cepte kaldı 8) 8) 8) hani kendi aracımın servisiyim demiştim ya, ondan yani 8)

çok mu yazdım yine :fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O taklaları atıpta açılmayan Mazda 3lerde var. Burada gördük okuduk.Mercedeste bile sorunlar okuduk.

Yani bu kul yapısı araçlarda sorunsuz diye birşey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O taklaları atıpta açılmayan Mazda 3lerde var. Burada gördük okuduk.Mercedeste bile sorunlar okuduk.

Yani bu kul yapısı araçlarda sorunsuz diye birşey yok.

illa ki vardır. ben mazda sorunsuzdur demiyorum. ha az sorun çıkarıyor o ayrı. ben arabayı karakterine göre seçerim, piyasasına göre değil. bunu anlatmak istemiştim ben...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizi anlıyorum.

Seçiminizde çok güzel, keşke bende bir 6 sahibi olabilsem. Böylece şehrimde 3. 6 sahibi olurdum.

Ancak emin olun, diğer markalar çok satıldığı için sıradan olması haricinde kötü araba değiller artık. Hele arkadaşımızın dediği gibi "dandik" hiç değil.Tamam, meganlar korollalar doldu taştı ortalık, ama kalitesiz yada sapır sapır dökülmüyor artık.

Kaliteler birbirine yaklaşıyor artık. Bunu anlamamız lazım.

Diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kor satici kor alici demeyelim ona bence sacma ve kaba olur :) Daha once farkli konu altinda da sordum tek bir kisi dahi cevap vermedi! yine soruyorum.. Firsatiniz olsa Mazda'ya mi binersiniz Allah askina.. elinizi vicdaniniza koyun! iste bu yuzden sunmustum ben "GENEL OTOMOBİL FORUMU" olma fikrini.. ama su an itibari ile vazgectim, bu halti yiyemeyiz biz :)

Benim verdiğim örnek bir deyimdir ve teşbihte hata olmaz, ne kabalık ne de başka bir düşüncem yoktur...

Elimi vicdanıma koyduğumda evet fırsatım olsa yine mazda'ya binerdim diye bir çırpıda söyleyemiyorum ama tercihlerimin ilk sırasında mazda olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kİmse Mazda ya laf atmasın  10 yıldan bu yana mazdaya biniyorum  arabanın katili suyuna bile bakmayı bilmeyenler ve mazda dan yani teknik bilgileri zayıf işi bilmiyen ustalardır. Herkesin bindiği araba iyidir kendine göre ama gerçekleri unutmamak lazım... mazda kullananların % 90 ı neden eksileride olsa bırakmıyor siz ona bakın her şey yedek parça değil bana göre güvenlik ve konfor ve görünüm önemli... bazılarına göre de en kral araba R9 brodway..... şahin,doğan v,s... kişiye göre değişir bunlar.... Ama ben şunu söyleyebilirim kaliteyi ucuza alıp biniyorduk son 3-4 yıldan beri mazda da aşırı bir fiyat artışı var millet doğruları öğreniyor ama geç oluyor.... buda  mazdanın fiyatlarının artmasına neden oluyor... sırf bu yüzden geçen yıl nerdeyse mazda almaktan vaz geçecektim.....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

marka kötülemek değilde, referansa binaen söylüyorum. nerde bir anket var, fransız araçları en alt sıralarda.

şurdaki istatisliğe bakın.

http://forum.donanimhaber.com/m_22652596/mpage_26/tm.htm

Orası muhakkak ancak benim söyleme istediğim şey şuydu;

Herkes memnunsa aracından veya hayatından bizim burada mazda forumu olarak başka markaları yermek veya baş tacı yapmak durumumuz olmamalı...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

Orası muhakkak ancak benim söyleme istediğim şey şuydu;

Herkes memnunsa aracından veya hayatından bizim burada mazda forumu olarak başka markaları yermek veya baş tacı yapmak durumumuz olmamalı...

;)

Tabiki.ama bu motor farkları dikkatimi çekti o yuzden açtım konuyu.normalde ustam tofaş–fiat–reno ustası.  :nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...