tolgaA

Şoför tarafı kapı kilidi(içeriden)

Merhabalar ,

Araç içinde şöför tarafından kapıyı kitlemek istediğimde sadece kendini kilitliyor. Bu durum normal mi 4 kapıyı birden kilitlemesi gerekmez mi ? Aracım 98 626

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar ,

Araç içinde şöför tarafından kapıyı kitlemek istediğimde sadece kendini kilitliyor. Bu durum normal mi 4 kapıyı birden kilitlemesi gerekmez mi ? Aracım 98 626

Bu durum normal değil, ön sol kapının kilit mekanizmasına monteli bir adet switch vardır, onu kapattığınızda diğer 3 kapıya sinyal vererek merkezi kilidin çalışmasını sağlar. Sökülüp yapılması lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Galiba diğer 3 kapıya sinyal vermiyor :kafa: ilginç olan dışarıdan kitleyince hersey normal switclerde kapanıyor. Nasıl bakabilirim kapı dosemesini mi sokmek gerekir ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Galiba diğer 3 kapıya sinyal vermiyor :kafa: ilginç olan dışarıdan kitleyince hersey normal switclerde kapanıyor. Nasıl bakabilirim kapı dosemesini mi sokmek gerekir ?

Evet kapı döşemesini sökmeniz gerekiyor. Dışarıdan anahtarla mı kitliyorsunuz, kumanda ile mi?

Kapının içindeki kilit mekanizmasına 4 adet tel bağlıdır, bunlardan ikisi kilidi açar, diğer ikisi kilitler. Sökünce farkediceksiniz, Plastik dönen bir aksam var, o aşağı indiğinde switch e değmekte, sinyal verilmektedir, dışarıdan anahtarla kitlemek demek de o plastik aksamı sıkıştırmaktır aslında. Daha yeni 91 honda civic in 3 kapısını yaptım, bilseydim fotoğraflarını çekerdim. içeriden kitlediğiniz tele bağlı bir tel daha göreceksiniz, bu da merkezi kilit motoruna bağlıdır. Merkezi kilit motorundan 5 kablo çıkar, bunlardan ikisi +12 ve toprak, diğer 3 ü de switch görevi görmesi içindir. benim arabamda switch sağlam olduğu için sadece 2 si bağlı. civicte anahtar kısmını kırmışlar bu yüzden merkezi kilit motoruna bağlamışlar. aküsü biterse eğer bigün kapıları açamayacak yani. açınca bu dediklerimi kontrol edin, fotoğrafları da buraya yükleyecek olursanız elimden geldiğince yardımcı olmay çalışacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Döşemeyi sökmeye çalışıyorum ancak tutan son 1 vida var sanırım. Cam otomatiğinin oralarda ??

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet buldum , paneli cıkarabildim sonunda bakalım sorunu bulabilecek miyim.Başkalarına fayadalı olması adına vivid data dan aldıgım çizim ektedir

post-8733-141695292769_thumb.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tekrar selam , döşemeyi actım 2 tane soket var sol ust kosedeki soketi soktugumde

merkezi kilit devre dısı kalıyor yani anahtar ile artık 4 kapıt kilitlenip acılmıyor. Ortadaki büyük soketi soktugumde degisen hicbirsey olmuyor soket  bozuk  oldugu icin olmasın.

Resilmler ektedir.

post-8733-141695292779_thumb.jpg

post-8733-141695292809_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anladığım bir konu değil, miskinn bu konuda sana yardımcı olacaktır...

8:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sistem benim aracımla aynı. Sol üstteki soketi söktüğünüzde merkezi kilit çalışmaz. Söktüğünüzde merkezi kilidin çalışmadığını yazmışsınız? Zaten ilk mesajınızda da çalışmıyor demiştiniz. Şimdi çalışıyormu çalışmıyormu anlamadım :D

:) Kusura bakmayın tam ifade edemedim sanırım. Anahtar ile merkezi kilit çalışırken sol üst soketi sokunce calısmıyor. Beklenen bişey sadece merkezi kilit için bağlantı soketinin sol üst kosedeki oldugunu vurgulamak icin yazmıstım.  Daha önce yazdığım gibi sorunum merkezi kilidi calıstırmayan  kapı içindeki  koldaki switch ile alakadar. Sorunun nedeni  ortadaki büyük soket olabilir mi ?  Cunku sokunce degisen birsey olmuyor. Yani devreden cıkan birsey goremedim. Sanırım sayın miskinn 'in bahsettiği soket bu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

626 da daha farklı , sizin bahsettiğiniz zımbırtıdan yok onun yerine kap açma anahtarının yanında switch var. Ek resimdeki  kapı 626 LX icin ama bahsettiğim kısım bendeki ile aynı.

post-8733-141695292844_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tekrar selam , döşemeyi actım 2 tane soket var sol ust kosedeki soketi soktugumde

merkezi kilit devre dısı kalıyor yani anahtar ile artık 4 kapıt kilitlenip acılmıyor. Ortadaki büyük soketi soktugumde degisen hicbirsey olmuyor soket  bozuk  oldugu icin olmasın.

Resilmler ektedir.

İlk fotoğrafta, kilit mekanizmasının en altında yuvarlak bir beyaz plastik kısım var ya, switch orası. Oradan 3 tane kablo çıkar, açık, kapalı ve toprak. Kapı o halde açıkken kabloları birbirine değdirerek switchin sağlamlığını kontrol edebilirsiniz. Toprağı bulun, renginden belli eder kendini. diğer 2 kablodan birini değdirdiğinizde kitleyecek, diğerini değdirdiğinizde açacaktır.

Kablolar sokete bağlı ise soketin 3 ucu olmalı, araya bir kısa devre kablosu takarak, 2 li, 2 li takarak dediğimi yapabilirsiniz. Bu işlemde de kilitte sorun yoksa, soketi yerine taktıktan sonra, Kapının içerisinden elinizle kitlediğiniz çubuğa aşağı yukarı indirerek deneme aşamasına geçmelisiniz.

Bunun için kilit mekanizmasını kapı açıkken tornavida yardımı ile kilitlemelisiniz, dilini içeri ittirerek. Bu işlemi yapmadan bir önceki adımdaki çubuğu ittirmeye çalışırsanız yerinden oynamayacaktır, fazla zorlamanız halinde oradaki döner plastik aksamı kırmanız kuvvetle muhtemel, çok dikkatli olmak lazım.

Dili kilitledikten sonra aşağı, yukarı çubuğu oynataraj kilidin çalışırlığını kontrol edin, bu adımda da sorun yoksa, dışarıdan anahtarı sokarak çevirin, aynı aksamın oynaması lazım.

Bu bahsettiğim çubuk ve anahtarla döndürmek kilitler, diğer iki çubuk, kapı döşemesinden gelen ve kapıyı dışarıdan elle açtığınız ise dilin serbest kalmasını sağlar.

Kilidin dilinin kilitlenmesi de o şasede videlı olan dikdörtgenimsi çengel demirine çarpması ile gerçekleşir.

Arkadaşlar kilitlerin bütün açıklaması bu. Umarım işinize yarar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İkinci fotoğrafta yuvarlak beyaz kısmı gorebiliyorum ama ilk fotoğrafta yanına bile yaklasamadım. :D  Fotoğraftaki ilgili kısımı Paint programı ile işeretleyip bizimle paylaşma şansınız var mı  ?:dua:

İlk fotoğrafta, kilit mekanizmasının en altında yuvarlak bir beyaz plastik kısım var ya, switch orası.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İkinci fotoğrafta yuvarlak beyaz kısmı gorebiliyorum ama ilk fotoğrafta yanına bile yaklasamadım. :D  Fotoğraftaki ilgili kısımı Paint programı ile işeretleyip bizimle paylaşma şansınız var mı  ?:dua:

Evet ikinci fotoğrafmış :), özür dilerim ben yanlış sırayla açmışım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün aküyü sökmem gerekti , şarj etmek için. Yeniden monte etdiğimi çalışmayan kapı kolu

hayata döndü. :dua: Nasıl oldu anlayamadım!! Ama oldu ya önemli olan sonuç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün aküyü sökmem gerekti , şarj etmek için. Yeniden monte etdiğimi çalışmayan kapı kolu

hayata döndü. :dua: Nasıl oldu anlayamadım!! Ama oldu ya önemli olan sonuç.

Bir nevi sıfırlama yapmışsın... Öğrenmiş olduk.

:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.