Jump to content

Motor Temizleme ve Koruma

kumsaati14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar selam herkese. içinizde daha önce motor temizleme yaptırmış olan var mı? motor toz toprak içinde nerdeyse. temizletmek istiorum. sonax'ın sitesini gezdim geçen gün. fakat bir arkadaşım benzinli araçların motor temizliğini sadece yetkili serviste yapılmasının daha iyi olacağını söyledi. servis harici yerlerde aracın beynine zarar verme ihtimalleri olduğunu ve serviste yapılmasının bu yüzden daha uygun olacağını söyledi. fakat sonax'ta bu işi oldukça profesyonel yöntemlerle yapıyor bildiğim kadarıyla. açıkçası arada kaldım. bu konudaki görüşlerinizi yazabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eliniz bu işlere yatkınsa eğer, piyasada motor temizliği için satılan kimyasallar ile bu işi yapabilirsiniz ancak biraz zahmetli olur... Motorun (ecu) beynine su gitmemesine azami özen gösterin derim.

Hayır ben bu işi kıvıramam diyorsanız, bu işi uzman ekiplerce yapan bir çok yer var.

Her halükarda dikkat edilecek husus; motorun beyni. Allah korusun.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektronik motorlara su vurmanızı tavsiye etmem bazı uçucu kimyasallar var arkadaşın dediği gibi onunla temizleyebilirisiniz veya kompresöre bağlı hemen hemen 1 ltr benzin alabilen parça yıkama tabancalarıyla benzinlede basınçlı şekilde yıkayabilirsiniz ama bu tehlikeli bir durumdur, akünün sökülmesi gerekir vede etrafta tek bir kıvılcım çıkaracak nesne olmamalı ayrıca tabancayı kullanırken metal aksama değdirilememelidir zaten basıçla gaz gibi püsküren benzin çok yanıcı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bende motoru temizleyeceğim ancak bir kaç sorum olacaktı. :)

su ile temizlemeye korkuyorum.Motoru spreyle temizlemek istiyorum.Araştırmalarıma göre motoru temizlemek için

-Balata Spreyi

-Motor temizlime spreyi

-Bim'de satılan kırmızı kutulu Aspirins adlı ürün bunlardan istediğim birini kullanabilir miyim?Spreyi sıkıp yağları akıtıp nemli bir bezle üzerinden geçmeyi düşünüyorum.

Su kullanmayacağım için motorda kapatmam gereken bölümler var mı?Kullanma kılavuzunu okuduğum halde motor beyni ne tarafta bulamadım.Temizlik yaparken fotoğraftaki hangi numaralı yerleri kapatmam gerekiyor?

m7l8j.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Su ile temizlemen bir işe yaramaz veya istenilen sonucu vermez... Yağ ve pas çözücü spreylerle önce motorunu yıka, daha sonra tazyikli su veya sıcak su ile temizliği yapabilirsin...

Mutlaka ve mutlaka motor beynini sudan ve diğer kimyasallardan koruman şart.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam temizliği zaten önce yağ sökücü sprey sıkıp fırçayla yağları akıttıktan sonra nemli bez ve üstüpü ile durulayacağım.Yani su kullanmayacağım ama motor beyni ne tarafta onu bilmiyorum.Bana motor beyninin fotoğrafa bakarak kaç numaralı bölgede olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bir de motor beyninden başka hangi bölgelere dikkat etmem lazım.Onu bilmiyorum ayrıca aradaki hortumlara ve kablolara yağ sökücü sıksam zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam temizliği zaten önce yağ sökücü sprey sıkıp fırçayla yağları akıttıktan sonra nemli bez ve üstüpü ile durulayacağım.Yani su kullanmayacağım ama motor beyni ne tarafta onu bilmiyorum.Bana motor beyninin fotoğrafa bakarak kaç numaralı bölgede olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bir de motor beyninden başka hangi bölgelere dikkat etmem lazım.Onu bilmiyorum ayrıca aradaki hortumlara ve kablolara yağ sökücü sıksam zararı olur mu?

Fotoğrafa bakarak söylersem seni yanıltmış olurum, hiç mazda3 motor kaputunun altını incele(ye)medimki...

:D

Tahmin edecek olursam; 4 ve 5 no.lu bölgede olması gerekir... Beyin harici dikkat etmen gereken şeyler, sensör ve soketlerin kimyasal madde ile zarar görmemesi, kablo ve bağlantılarına sıkmasan iyi edersin.

AYRICA; AKÜ KUTUP BAŞINI ÇIKARTMAYI UNUTMA

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servise bakıma gittiğimde motor tozdan görünmüyordu neredeyse.Dışarda yıkatmanı tavsiye etmiyoruz bu aracın zarar görebilecek yerlerine su veya kimyasal sıkıyorlar aracı tam bilmedikleri için dediler.Yüzsüzlük yapıp 500tl ye bakım yaptırdım o da hediyeniz olsun dedim.Geri döndüğümde aracı iç dış yıkamışlar,iş yerime getiriverdiler.Kaputu bi açtım bal dök yala olmuş.Motor yıkama ve koruma da yapıvermişler sağolsunlar.:D Yakın zamanda bakım falan varsa aracınızın bi sorun derim :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servise bakıma gittiğimde motor tozdan görünmüyordu neredeyse.Dışarda yıkatmanı tavsiye etmiyoruz bu aracın zarar görebilecek yerlerine su veya kimyasal sıkıyorlar aracı tam bilmedikleri için dediler.Yüzsüzlük yapıp 500tl ye bakım yaptırdım o da hediyeniz olsun dedim.Geri döndüğümde aracı iç dış yıkamışlar,iş yerime getiriverdiler.Kaputu bi açtım bal dök yala olmuş.Motor yıkama ve koruma da yapıvermişler sağolsunlar.:D Yakın zamanda bakım falan varsa aracınızın bi sorun derim :D

Bu işi lâyıkıyla yapan bir çok yer vardır mutlaka, servisler dahil... Bizim burada paylaştığımız şeyler, elinden iş gelen ve arabasıyla haşır neşir olmak isteyenler içindi.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla bu forumda tartışılan,yazılan,çizilen konuları okuyup ne yaptıysam doğru çıktı,iyi sonuçlandı.Araştıran,arabasını tanıyan bilen çok insan var.Saygılar,hürmetler,teşekkürler  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla bu forumda tartışılan,yazılan,çizilen konuları okuyup ne yaptıysam doğru çıktı,iyi sonuçlandı.Araştıran,arabasını tanıyan bilen çok insan var.Saygılar,hürmetler,teşekkürler  :hi:

+1

(Bu artı bir, beğen tuşu kaldırıldığı için mecburen yazıldı)

:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratörlü vede mekanik motorlar bir nebze yıkamaya uygun ama enjeksiyonlu vede elektronik motorlara kesinlikle su vurulmamalı, karbüratörlü motorda su alabilecek durumu olan bir yer varsa oda ateşleme sistemidir, suyun kötü etkisi ise en fazla paslanma olacaktır, mazda 323 89-94  modellerin orjinal ateşleme sistemi kesinlikle su sızdırmıyor en azından benimkisi ama distri. kapağı buji kabloları  değişmişse;  yan sanayiler kalitesiz olduğundan su sızdırıp aracın çalışmasını engelleyebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

motor temizlemeye katii suretle katilmiyorum...

+1 al benden de o kadar . 2009 mazda3 ümüz bakımdan sonra hediye olarak yıkandı bujilere su kaçmış neler çektim anlatamam 160 tl verip 4 buji ile kocaeli haldız da sorunu çözdük o gün bugün yıkatmadım yıkatmam da bazen kendim motor soğukken ıslak bezle siliyorum ayna gibi oluyor zaten

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motoru yıkayarak temizlemek ayrı, motoru yıkamadan temizlemek ayrıdır ama...

İşinin ehli olmayanlara motor yıkatmak büyük risk oluştururken, işinin ehli olanların yapmış olduğu motor temizliği her zaman iyidir...

:fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Niyeküne hocam ??

8:)

çalışan bir mekaniğin tozu bile alınmaz! bir televizyon düşünün arkası hiç açılmadan 20 yıl sorunsuz çalışanlar var. arabalarda aynen öledir motor üzerindeki yağ araca hiçbir zarar vermeyeceği gibi ömrünede ömür katar. bu demek degildirki kabutu hiç kaldırmamak! 43 yaşındaki murat 124 ümün motoru daha birkez bile yıkanılmadı rahat 800.000 devirmiş olmasına rağmen halen rektefiyesiz tıkır tıkır çalışmakda ben bunu motoru yıkatmamaya borçluyum üzerinde rahat 5 cm lik yağ tabakası var kış aylarında motorun nemlenmesine izin vermiyor -25 derecede bile çalışmasını sağlıyor kısacası motor temizlemek yıkamak saçmalık!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çalışan bir mekaniğin tozu bile alınmaz! bir televizyon düşünün arkası hiç açılmadan 20 yıl sorunsuz çalışanlar var. arabalarda aynen öledir motor üzerindeki yağ araca hiçbir zarar vermeyeceği gibi ömrünede ömür katar. bu demek degildirki kabutu hiç kaldırmamak! 43 yaşındaki murat 124 ümün motoru daha birkez bile yıkanılmadı rahat 800.000 devirmiş olmasına rağmen halen rektefiyesiz tıkır tıkır çalışmakda ben bunu motoru yıkatmamaya borçluyum üzerinde rahat 5 cm lik yağ tabakası var kış aylarında motorun nemlenmesine izin vermiyor -25 derecede bile çalışmasını sağlıyor kısacası motor temizlemek yıkamak saçmalık!

Bilgi için teşekkürler... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...