Jump to content

Mazda3 Rötuş İşlemi

razumuhin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

ilk olarak tüm foruma 2. kez mazda sahibi olmam dalayısıyla yeniden merhaba demek istiyorum.

yaklasık 1 hafta önce 2009 model eski kasa 1.6 touring manuel lpg li kırmızı renk aracımı aldım.

eski mazdam ise 2010 model otomatik beyaz renk impersive modeliydi.

aracı ikinci el almamdan dolayı bazı ufak tefek cizikleri mevcut ama sağ tarafta boydan boya anahtar ciziği, arka bagaj kapısında derin iki cizik, sol üst çıtada ise yumrukla vurulmasından dolayı bir göçük ve arka tamponda boya soyulması mevcut.

Aracı mazda servısınde expertiz yaptırarak aldım bu gibi kozmetik sorunların haricinde başka bir sıkıntısı yok.

Kozmetik sorunları içinde bugun autoking ve mazda servisi ile görüştüm.

Autoking arka tamponun tamamen boyanıcagını, usttekı yumruk göçüğünün yüzde 90 boyasız vakumlama işlemiyle duzeltilebiliceğini ve diğer ciziklerin ise rutuş yapılacagını ancak rutuşun güzel görünmeyeceğini  genede beyaz beyaz gorunmesınden daha ıyı olucagını soyledı.

Mazda servisi ise arka tampunun boyanacagını soyledi üstteki yumruk göçüğünü autoking gibi bir yere götürmemi tavsiye etti. ayrıca hiç rutus yaptırmayın sadece arka bagaj kapagına yapalım  boyle binin dediler.

bu rutuj gerçekten kötümü görünüyor? ufak cizikler için tutupda aracı boyatmak istemiyorum doğal olarak. rutuj yapıldıkdan sonra ustune bir pasta cila ve boya koruması vs gibi bir işlem nasıl olur. hem servis hemde auto king rutuj konusunda seçimi bana bırakmıs gıbı görünüyor.

Burdaki tecrubeli arkadaşların fikirlerini almak istiyorum.

hava karardıgı için fotoları yarın ekleyebilirim. sanırım fotograflar daha açıklayıcı olucak.

herkese iyi forumlar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben olsam boyatirdim cizikli arabaya binmektense heleki kirmizi bir arabada cok siritir. Eger 2. El degeri duser diyorsaniz fotolarini cekin satarkende gosterirsiniz sonucta arabaya siz biniceksiniz bir sonraki sahibini dusunmeyin derim ben

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı dert benim başımdada var.bende 2009 touring aldım.boya yoktu arabada.sol ön kapıda sürtme olmuş.rötuş yapmışlar.uzaktan değilde yakından baya belli oluyor.özellikle arabayı yıkayıp sildikten sonra ortaya çıkıyo orayı silerken sinir ediyo beni.boyatayım diye niyetleniyorum.arkadaşlar değmez boşver diyorlar.değeri düşer satarken başına bela olur diyorlar.o şekilde biniyorum ama boyatasım var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Seni çok rahatsız etmiyorsa göçük kısmı yaptır diğer çizikleri yaptırma derim, ancak; rahatsızlık veriyorsa da, sadece rötüş yaptırmanı tavsiye ederim...

Ülkemizde haddinden fazla boya takıntısı dangalak ve bir o kadar da, bu boya işini suistimal eden üçkağıtçı manyak olduğu için şimdilik boyatmanı tavsiye etmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

kapıya atılmış boydan boya çizik için rötuş ve boya düşünülebilir ama diğerleri için bence gerek yok. ayrıca arabayı satarken bu fotoları alıcıya gösterdiğiniz zaman boya konusu sorun olmayacaktır. en azından mazda kullanıcıları biraz daha bilinçli oluyorlar bu konuda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu yeni gördüm, benim arabamı böyle çizeni yakalasam zeka özürlü veya çocuk değilse ağzını burnunu kırar sonra ne gerekiyorsa cezamı çekerim, şerefsizler nasıl bir psikoloji ve ruh hali insanın böyle birşey yapmasına sebep olur aklım ermiyor  :sopa: :sopa: :sopa:>:( >:(>:(

Benim de Hıdırellezde sol tarafa yumurta akı atmışlardı, tükürmüş şerefsizler deyip ellememiştim, daha sonra arabayı yıkamadan alırken adam gösterdi abi bak yakmış yumurta akı diye, boya korumada ancak geçti yanık izleri. Bunu yapan adam da bilerek sırf şerefsizlik olsun diye yapıyor bunu direk yumurtayi yapıştırsa cama yine uyanıp sileriz ama sırf akını döküyor anlaşılmıyorda  :kafa:

neyse kıssadan hisse arabanızın üzerinde bir leke görürseniz fazla bekletmeyin. Biraz su biraz ıslak mendil hemen müdahele edin :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tahmin ediyorum ki siz de benim gibi bu konularda hassassınız. Rütuş yaptırsanız da her yıkamadan sonra gözünüze batacak ve rahatsız olacaksınız. Ben aracımı alır almaz bazı çizikleri boyattım çünkü aracı 2 seneden fazla kullanacak olmam ve o çizikler her gün gözümün önünde olması beni rahatsız ederdi.

Bence şöyle yapın; aracı kısa süre kullanıp satmayı hedefliyorsanız öylece kalsın, 2 yıldan fazla kullanacaksanız boyatın gitsin, sonuçta araba sizin keyif sizin. Satarken muhakkak bilinçli bir Mazdasever çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak deneyimli arkadaşların bilgilerini paylaşmasını isterim arabamda tırnak takılır cinsten 1 tane 20 cm kadar anahtar çiziği var sol arka kapıda boyatmayı düşünmüyorum çünkü aracı satma arifesindeyim ama bu şekildede vermek istemiyorum çünkü hem can sıkıcı hem üzücü bir olay mazda 3 lansman mavisi ne rötüş uygulayan varmı yada en iyi bu rengi nerede yaptırabilirim çünkü çok farklı bir renk şimdiden o güzel cevaplatınız için teşekkür ederim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla öylece duruyor yaptırmadım.

bota koruma sonrası rutuş yaptılar ama o rutuşda zaman ıcıne yıkandıkca çıktı.

aslında aracımı en az 4 sene daha kullanıcam ama kalsınlar yaa..

uğraşmak ıstemıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak deneyimli arkadaşların bilgilerini paylaşmasını isterim arabamda tırnak takılır cinsten 1 tane 20 cm kadar anahtar çiziği var sol arka kapıda boyatmayı düşünmüyorum çünkü aracı satma arifesindeyim ama bu şekildede vermek istemiyorum çünkü hem can sıkıcı hem üzücü bir olay mazda 3 lansman mavisi ne rötüş uygulayan varmı yada en iyi bu rengi nerede yaptırabilirim çünkü çok farklı bir renk şimdiden o güzel cevaplatınız için teşekkür ederim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

renk kodunu mazda servıslerinden öğrenebilirsiniz. kod oldukdan sonra her türlü sanayiden boyayı bulucağınızı düşünüyorum.Ayrıca cizikleriniz benimkiler kadar derinmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki arabam 2009 Mazda 3 bakır kırmızıydı (bana göre o kasanın en güzel rengi) aracı sıfır almıştım.1 ay sonra bir nöbetten döndüğümde sağ fardan arka stop lambasına kadar astarın altına inilmiş şekilde çizildiğini ve kaputun üstünün de aynı şekilde çizilmiş olduğunu gördüm. Götürmediğim yer kalmadı servis dahil boyanması lazım dedi. Rötuş da denedim ama çok eğreti durdu daha çok rahatsız etti. En son sağlam bir boya koruma yaptırdım. Görüntü nispeten daha iyiydi. Nazar boncuğu dedik bindik. Velhasıl beyaz renk hariç rötuş sırıtıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada razumuhin kardeş arabanın kıymetini bil. O kasadaki iç malzeme işçiliği ve kalitesi şu anki kasada yok. O kasa özel bir kasaymış geç anladım. Hala pişmanım sattığıma.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla ben 1 seneye yakın  2010 kasa impressive de kullandım..

dış tasarım olarak yeni kasaları daha çok beğensemde iç dizayn ve malzeme kalitesi hakkında sizinle aynı görüşe sahibim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar merhaba... Mazdamı alalı daha 1 hafta olmadı ama bikaç tane çizik sahibi oldum şimdiden, saolsun insanlarımız çok seviyor bu tarz pislikleri yapmayı, bir de bugün farkettim sağ arka kapıda parmak ucu kadar bir boya kalkması olmuş, muhtemelen ya diğer araç sürücüsü kapıyı çok dikkatli açmadı kapının ucu değdi ya da bi taş filan değdi... Velhasılı kelam sizce ne yapmalı, hadi çizikler pasta cila ile geçer; ama o parmak ucu kadar boya kalkmasını nasıl gidermeli ve gidermezsek eğer orası genişler mi ? Araç siyah ve boyanın kalktığı yer bariz bembeyaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selam arkadaşlar, aldığımdan beri sürekli gözüme batan, beni sinir eden, baştan aşağı anahtarla yapılmış çiziklerim var..2 senedir hadi  nazar boncuğu olsun bunlarda diyerek yaptırmadım. Daha doğrusu yaptıramadım..gösterdiğim kimi yer abi buna boya şarj diyor kimisi rutüş yeter diyor.

rutüş daha önce denedim ama araç yıkandıkca daha da beter açıldığını hissettim ve yeniden beyaz beyaz çizikler çıktı. Boya diyenlerde afedersin nerdeyse tüm kapıları boyamaya kalkıyor. Öyle incecik bir boya atıp bırakmakla kalmayacaklar nerdeyse aracın sağ tarafı tamamen boyanıcak. Malum bizim ülkede boya takıntısı insan fazla oluncada bende boya işinden korkuyorum açıkcası..bu yüzden başka çareler aramaktayım. İnternette pek çok video  ve ürün dolaşmakda bunlar nedir ne değildir ne kadar işe yarar bilmiyorum.. forum ahalisininde fikirlerini almak isterim..

gallery_3655_109_1684283.jpg

gallery_3655_109_25791.jpg

bu cizikler fotolarda pek bellı olmasada derin tırnağın çok rahat girdiği cizikler ve aracın bagaj kapagında dahi var. ust mesajda belittiğim ürünlerden bir örnek göstermek isterim

.https://www.youtube.com/watch?v=Z0WMdhA_iBU

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...