chatzi

Mazda 3 Motor durdurma sesi

Merhaba arkadaşlar,

2010 model dizel arabamda yaklaşık 6-8 aydır farkettiğim bir sorunum var.

Öncelikle bazen fan kısa mesafede dahi devreye giriyor. İzmir kışı soğuk olmaz ama 2-3 derecelerde 7-8 km lik yolda dahi fanın yüksek sesle devreye girdiğini hatırlıyorum.

Asıl sorun ise, fan devredeyken kontağı kapattığımda çok şiddetli ve ani stop ediyor. Vitesteyken debriyajı kaçırdığınızda aracın öne fırlaması ve sert stop etmesine benzetiyorum. Buradan dinleyebilirsiniz: http://youtu.be/YybQNXuzF7o

İlk zamanlarda servise gittim, tabi her durumda yapmıyor. Fanın çalışması gerektiğini söyledim. İnceleyip sesi duymadıklarını söylediler. Ben de sesi duymamalarına imkan yok, fan çalışır esnada herzaman oluyor, demekki normal bir durum diye düşünüp birdaha servise gitmedim. Fakat rahatsız edecek boyutta ve motora zarar verdiğini düşündüğümden bir sabah yine fanın çalıştığını fark edip servise yöneldim. Nihayet servise durumu gösterebildim, fan kontrolünü gerçekleştirdiler fakat motor sorunun nedenini anlayamadılar. İstanbul'a bildirip size bilgi verelim dediler. Bir aydır bekliyorum ama hala geri dönüş olmadı.

Sizlerden benzer bir problemle karşılaşan arkadaşlar var mı acaba?

Yakın zamanda 80bin bakım için yine servise gidip yine aynı sorun üzerinde duracağım. Aracın garanti süresi 2-3 ay sonra sona eriyor. Süre bitmeden servisin problemi tam olarak anlaması için ne yapmamı önerirsiniz?

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dinlediğim kadarıyla; seslerde anormal bir durum yok...

Ancak;

Fanın hemen çalışması soğutma suyunun eksikliğine veya termostatın arızalı olduğuna işaret olabilir...

Fan çalışmadığında stop ederken o bahsetmiş olduğunuz öne doğru atılma olmuyor mu?

Sadece fan çalışırken bu öne atılarak stop etme varsa; tahminimce elektriksel bir sorundur... Ama; her zaman motoru stop ederken öne atılarak motor duruyorsa; o zaman motor kulaklarına baktırmanız gerekir...

Bütün bunlar varsayım, kafanız karışmasın, aracınızın garantisi dolmadan yetkili bir serviste kontrol ettirin... Mümkünse işinin uzmanı bir servis olsun...

Bir de;

Sorundan soruna değil de, her zaman aramızda olun... 1 Yıldan fazla üyeliğiniz var ve 9 mesaj pek bi az...

Geçmiş olsun kolaylıklar...

;)

Neticeden bizleri bilgilendirmeyi unutmayın...

Kazasız günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.