Jump to content

Tavan aydınlatması kısmından gelen ses (sorun)

solgac
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba

0 olarak aldığım 2012 model dizel mazda 3 aracımın tavan aydınlatması ile gözlük bölmesi kısmının olduğu yerden tıkırtı sesi gelmeye başladı ve bu sorunu ne yazikki 3000 km de iken yapmaya başladı...  Arabanın titremesine sebep olacak bozuk yollarda seyir halindeyken bu ses gelmeye başlıyor ve fotoğrafta işaretlediğim  kapak kısmı yada 2 numaralı noktaya hafif dokunduğumda bu ses kesiliyor... ilk başta sorunun gözlük bölmesi kapağından olduğunu düşünmüştüm ve çift taraflı bant ile kapağı sıkıştırdım ama ne yazikki ses gelmeye devam etti daha sonra 2 numara ile işaretlediğim kısma hafif baskı yapınca sesin kesildiğini fark ettim...  Muhtemelen aydınlatma yada gözlük bölmesinin kapanma mekanizmasına ait bi parça gevşek ve bozuk yolda ses yapıyor... daha 3000 km de bu sorun acayip canımı sıkmaya başladı ve bulunduğum il şırnak en yakın servis 300 km uzakta... sırf o ses için 600 km yol yapma lüksüm yok... tavan aydınlatmasını nasıl sökebilirim ? yada o sesin kaynağı vs hakkında bilgisi olan yardımcı olabilecek varmı ? 

4qn4ma.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dikiz aynasına hiç bakmadım ama ondan olacagını pek sanmıyorum ne varsa o 2 numaralı kısmın altında var mesela hava sıcakken o esi yapıyor ama akşam serinliğinde o ses gelmiyor... ses geldiği zaman 2 numaralı kısma hafif vurunca sanki altında gevşek bi parça varmışta sağa sola çarpıyor gibi metalik bi ses çıkıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim de normal düz yolda sıkıntı yoktu. Ama bozuk asfalt yada arnavut taşından yapılmış yolda geliyordu oradan ses. Ama dediğim gibi aynanın açısını biraz değiştirince kesilmişti. Ben de önce gözlük koyma yerinden geliyor sanmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginize teşekkür ederim ilhan bey ilk fırsatta aynanın açısını değiştirip deneyeceğim. Ama içerde bişeyler gevşekte sağa sola çarpıyor gibi bi ses var umarım orayı açmak zorunda kalmam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginize teşekkür ederim ilhan bey ilk fırsatta aynanın açısını değiştirip deneyeceğim. Ama içerde bişeyler gevşekte sağa sola çarpıyor gibi bi ses var umarım orayı açmak zorunda kalmam

Sen açma zaten, garanti kapsamında yaptırman daha uygun olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mrb kardeş benimde aynı sorun var. Aydınlatmadan geliyor ses. Elinle aydınlatmayı titretirsen daha iyi anlarsın ordan geldiğini. Benim tavan döşemesini sökmüşlerdi. O yüzden yuvası gevşemiştir diye düşünüyordum ama seninkindede sökülme olmadıysa kronik sorundur kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bi sprey vardı iç aksamdan gelen sesleri kesmek için plastik spreyi gibi bişeydi arkadaş sürekli kullanıyor işe yarıyor bağlantı noktalarının üstüne bir miktar yeterli olur gibime geliyor spreyin markasını öğrenip yazayım buraya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilhan beyin dedigi gibi dikiz aynasinin acisini degistirdim maalesef ses halen geliyor. muhtemelen kronik bi sorun... en yakin servis 300 km uzaklıkta. .. kendim halletmeye calisacam tavan lambasinin nasil sokuldugunu bilen var mi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Muhtemelen lambaların olduğu yerde ve gözlük cebinde civata vardır eliniz yatkınsa sökebilirsiniz daha önce bu tarz şeyler yapmadıysanız ellemeseniz daha iyi.

Elim bu işlere yatkındır ama her işin bi püf noktası yada bi ayrıntısı vardır. Mesela lamba 4 köşe hangi taraftan sökmem lazım vs vs zorlayıp tırnakları kırmak istemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lambalardan ziyade o kare şeklindeki bölümün sökülmesi gerekli bence... Eliniz yatkınsa bir şekilde yapabilirsiniz ama eğer kırılma vs. gibi olumsuz bir şey olursa garanti kapsamında işlem yapmazlar...

Servise uğradığınızda yaptırırsınız diyeceğim ama bende bu tür tıkırtılara uyuzumdur bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum...

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lambalardan ziyade o kare şeklindeki bölümün sökülmesi gerekli bence... Eliniz yatkınsa bir şekilde yapabilirsiniz ama eğer kırılma vs. gibi olumsuz bir şey olursa garanti kapsamında işlem yapmazlar...

Servise uğradığınızda yaptırırsınız diyeceğim ama bende bu tür tıkırtılara uyuzumdur bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum...

Kolay gelsin.

dediğiniz gibi o kareyi komple sökmeyi düşünüyorum ne varsa onun altında var... servis yakın olsa bi dk düşünmem servise giderim ama git gel 600 700 km yol yapıyo ki bi tıkırtı için o kadr gitmem... tırnakları kırmadan sökme konusunda bilgisi olanların yardımını bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dediğiniz gibi o kareyi komple sökmeyi düşünüyorum ne varsa onun altında var... servis yakın olsa bi dk düşünmem servise giderim ama git gel 600 700 km yol yapıyo ki bi tıkırtı için o kadr gitmem... tırnakları kırmadan sökme konusunda bilgisi olanların yardımını bekliyorum :)

Sırf bu konu için servise gitmek yanlış olur haklısınız... İnce uçlu kontrol kalemi vs. gibi tornavida ile zedelenme olmayacak şekilde kenarlardan esnetmeyi deneyin, bir şeyler tutuyorsa ve o karenin açılmasını zorluyorsa bırakın derim ama kenarlardan tornavida ile esneterek geliyorsa şanslısınız demektir...

Ben bu şekilde deneme yapardım mutlaka, ama siz yine de temkinli olun derim...

Okan (okkko) konuyu gördüğünde mutlaka bilgilendirme yapacaktır diye tahmin ediyorum.

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okan beye konu için mesaj attım kendisinden gelecek cevaba göre hareket edecem. Çok karmaşık bi sökme işlemi yoksa okan beyde sökme işlemi konusunda yol gösterirse inşallah sorunu halledecem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemen anlatayım nasıl söküldüğünü. Bir kaç kez söktüm çünkü. Lambaların şeffaf kısmında Aydınlatmayı açıp kapatma tuşları tarafında ince bir boşluk var düz uçlu tornavidanın ucu girecek kadar ordan biraz zorlayınca camlar çıkıyor. Çıkarttıktan sonra iç kısımda o kısmı tutacak tırnaklar var tırnakları tornavidanın ucuyla yerinden kurtarınca orta kısım ayrılıp çıkıyor. Fazla zor değil. İçerdeki tırnakların yerini bulmak içinde lambaların bulunduğu kısmı elinizde oynatınca tırnaklar sabit kaldığı için hemen gözüküyor. Birde tırnakları önemi arkaya doğrumu çekeceğimize dikkat edin. Ben ses kesmek için iki tarafı bant olan süngerli bantlardan çerçeve kenarlara yapıştırdım. İçerden gözükmeyecek şekilde. Eğer sökemezseniz resimler öyle anlatırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki lambaların bulunduğu bölümü elinizde alttan oynattığınızda aynı ses gelmiyormu. Benim araçta oynatınca aynı tıkırtı sesi geliyordu. İçerde o kısmı tutan tırnakların sıkı tutmadığı biraz boşluk olduğu için geliyordu. Büyük ihtimalle. Sizinkide aynı sorundur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki lambaların bulunduğu bölümü elinizde alttan oynattığınızda aynı ses gelmiyormu. Benim araçta oynatınca aynı tıkırtı sesi geliyordu. İçerde o kısmı tutan tırnakların sıkı tutmadığı biraz boşluk olduğu için geliyordu. Büyük ihtimalle. Sizinkide aynı sorundur.

sga hocam öncelikle ayrıntılı anlatımın için teşekkür ediyorum yarın ilk fırsatta sökmeyi deneyecem... bende 2 numara ile işaretlediğim döşeme kısmını sallayınca yada o kısma vurunca o ses geliyor muhtemelen dediğin gibi tırnaklar falan tam tutmuyor iç kısmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırsam o bölgöden elektrik kabloları vs geçiyor ve onlarıda tırnaklı tutacaklar tutuyor onlar yerinden çıkmış olabilir sıcak havalardada kablolar gevşeme yapıyorsa sallanıp sıkıntılı bir ses çıkarabilir benim senaryom böyle =) ama sökmeden çözüm gözükmüyor.

ayrıca 2 numaranın cama yakın kısmında sensör var galiba onunda yerinden oynamış olma imkanı olabilir ki senaryolar her türlü artacak gibi sökmek tek çare. tek uyarım var mazda demek çok vida çok ayrıntı demek hiç beklemedik yerde vida yada soket tırnak olabilir dikkatli olmakta fayda var ki araç yeni ve garantili sıkıntı yaşamayın. Kolay gelsin ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla baktım şimdi yazılanlara... vaktim olmadığı için pek giremiyorum foruma. kusura bakmayın. sökme işleminin detaylarını ezbere bilmiyorum. ama sga güzel anlatmış. söküp altına birşeyler desteklemeyi deneyin. ama ondan önce sağ güneşlik sabit (takılıp çıkartılan, aynaya yakın ayak) olayan ayağa basınca ses kesiliyormu bakın. kesiliyorsa sadece o ayağın vidasını sıkın, ses gider.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...